Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.12.2007, 00:29:55
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Traditie,chiar m-ai facut sa rad de data aceasta...daca nu exista celule inseamna ca tu esti un duh,dar ma-ndoiesc,ca un duh sa stea in fata calculatorului.Ai sa vezi cate celule exista cand ai sa ajungi(Doamne fereste!)sa-ti fie analizate de doctori.

O sa deschid înca un topic sa discutam ce e cu aceste asa-zise celule si despre restul asa-zisei alcatuiri microscopice a lumii. M-ai dezamagit cu nivelul tau de întelegere.



"Bolile sunt din pricina pacatelor si de asemeni din pricina necredintei, sau a credintei în microbi, virusi si alte entitati imaginare." - oare nu ai intalnit pacatosi sanatosi tun? Necredinciosi care nu au trecut prin spitale si totodata credinciosi care de mici, de tineri au avut probleme de sanatate?
Oare daca nu crezi in microbi, ei nu exista? Ia un microscop si uite-te la streptococii aranjati in sir, la stafilococii dispusi in gramezi, la diplococii gen meningococ dispusi doi cate doi. Iti spun ca i-am vazut. MI-ADUC AMINTE DE ALTA INTREBARE: OARE DACA CREZI CA NU EXISTA DIAVOL, EL NU EXISTA?


Întâi ar trebui sa clarificam ce e pacatul.

ai dreptate într-o masura, bolile mai sunt trimise si cu alte scopuri, dar un spirit curatat de pacate e puternic si nu e terorizat de aceste boli.

Eu nu ma bazez pe ce vad cu ochii trupesti fiindca diavolul poate sa naluceasca orice.

O sa continui discutia despre microbi pe topicul pe care îl voi crea imediat. Aici mai zic doar atât: Dumnezeu nu a creat microbi, ei sunt doar o explicatie pentru cei slabi în credinta, poate chiar sunt lucrarea de amagire (împreuna cu celulele & stuff) de care vorbeste Sf. Pavel.



PAI UNDE MAI E PUTEREA SPOVEDANIEI SI A SF IMPARTASANII? Am citit ca unii se straduiesc o viata si altii se pocaiesc o zi, iar Dumnezeu ii primeste. Poate are si mare bucurie in Rai, ca tatal pentru fiul cel ratacit, cand s-a intors! El ii asteapta chiar si pe acei "tolomaci cu mintea tocita",nu te grabi sa ii arunci si sa ii consideri pierduti pana ce Elnu ii considera asa!

Spovedania si împartasania pot ajuta dar ca sufletul sa-si vada pacatele, sa se trezeasca din ele, e un lucru foarte rar, e lucrarea directa a Duhului Sfânt si poate avea loc doar la cineva care se lupta necontenit cu patimile si raspândirea mintii.




DE UNDE STII ASA SIGUR? Eu ma gandesc ca Dumnezeu a randuit celule. Le-am vazut la microscop optic, le-am vazut in mici detalii de structura la microscopul electronic si m-am minunat de intelepciunea Lui. Nu puteau sa apara asa, din neant, atat de ordonate, facute cu intelepciune!


Evident, aceasta asa-zisa structura nevazuta a materiei e creatia Lui, dar sunt doar imagini, iluzii ]n mintea noastra, nu exista în realitate.







Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.12.2007, 00:56:15
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Vorbind atata de iluzii, de puterea mintii mi-am amintit de Matrix. Ati vazut filmul? Oamenii stateau aliniati in matrice, legati la niste tuburi, iar viata de pe Pamant era doar un vis, viata programata. Cine isi dadea seama de aceasta reusea sa sfideze chiar legile fizicii, sa opreasca gloantele din drumul lor, sa incetineasca timpul, etc.
Filmul e fictiune,insa citind cele scrise pe aici, ma gandesc ca unii il iau in serios!
Poti sa crezi ca diavolul a intunecat mintile doctorilor- in masa, sa vada celule, dar tu nu te poti insela atunci cand crezi ca acestea nu exista!!! Deci tu esti cel care are dreptate, probabil pentru ca te consideri fara pacat. Insa atunci mi-aduci aminte de fariseu, cand a zis: multumesc, Doamne ca nu sunt ca acestia!...
Iti spun, chiar daca esti fara pacat, Dumnezeu te poate lasa sa te inseli, spre smerenie, asa cum poate pune ceva adevaruri in gura pacatosilor. El are planurile Lui.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.12.2007, 01:17:03
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Nu esti atenta la ce am spus, trebuie sa repet: eu nu am spus de autosugestie.

Convingerile mele dimpotriva, au ca baza practica încetarii lucrarilor voluntare ale mintii, în aceasta constând adevarata rugaciune neîncetata. Un Sfânt (Marcu Ascetul mi se pare) a spus "Rugaciunea este tacerea mintii".

Cei care practica auto-sugestia si auto-îndoctrinarea sunt cei care cred în celule si în celelalte povesti ale stiintei. Acestea nu exista în minte atunci când sufletul se roaga, deci nu sunt de la Dumnezeu. Ele pot aparea doar ca o pricina de tulburare a rugaciunii.



Nu zic ca totul e un vis ci ca imaginile (vizuale, auditive) sunt create de Dumnezeu direct în spiritul nostru.

Treaba cu fariseul e artificiala. A fi smerit nu înseamna a adopta minciunile oamenilor de stiinta sau ale altcuiva.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.12.2007, 01:34:41
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Daca "asa zisa acesta structura nevazuta a materiei" sunt doar iluzii in mintea nostra si nu exista in realitate,inseamna ca te-ai inspirat din fizica quantica si nu din biblie,deci nu poate avea aceasta afirmatie temei mistic...Cat despre dezamagirea nivelului meu de perceptie asupra lucrurilor,nu-mi fac probleme,aceasta a existat fata de tine inca de la prima mea postare.
Si inca ceva...nu sunt de gen masculin.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.12.2007, 07:34:52
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Le-am vazut la microscop optic, le-am vazut in mici detalii de structura la microscopul electronic si m-am minunat de intelepciunea Lui.
Poate ati auzit de diverse cazuri in care au fost gasiti copii salbatici care au crescut cu animalele prin desert sau jungle. Citeam undeva ca intr-unul din testele facute cu/pe ei li s-a cerut sa explice ce vad cind se uita la microbi si bacterii miscatoare prin microscop. Dupa citeva incercari s-a ajuns la concluzia ca ei nu vedeau NIMIC. Acestia au trebuit sa fie INVATATI CE SA VADA ca sa INCEAPA SA DISTINGA "microorganismele".

Pe cit inaintam in timp devine tot mai aparent ca bolile sunt consecinta pacatului si nu a virusilor...si de ce spun asta?, pentru ca stim cu totii cazuri CLARE de vindecari prin rugaciune care dupa cum stim NU SUNT ANTIBIOTICE si PASTILE ci LUCRAREA DUHULUI SFINT iar daca multi nu ne vindecam este din putina credinta si persistenta in patimi si pacat...iar numarul ENORM de NEVINDECATI nu are ABSOLUT nici o importanta la Dumnezeu, poate sa fie si intreaga Planeta cazuta in pacat minus, sa zicem, 10 oameni din cine stie de pe ce coclauri.

Nascindu-ne fara un suflet format in Iubirea lui Dumnezeu ci doar cu o saminta minuscula, nici nu ne dam seama cum ne VRAJIM UNII PE ALTII si NE TRANSMITEM "stiintele naturii" unii altora care de fapt sunt inventiile noastre.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.12.2007, 11:40:46
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Offf! Imi inchipui ca avem de ales, pentru viitor:
- sa ardem pe rug pe pacatosi!!!??? (ASA OR FI GANDIT SI CEI CARE ARDEAU PE RUG!!) Sa aruncam pietre in ei? Sa le strigam: esti pacatos, ca te-ai imbolnavit!!?? Asta a vrut Dumnezeul iubirii???sau:
- vor aparea mai multi vindecatori prin rugaciune si facatori de minuni, rugatori sa apara o minune sa ne vindece. Dar cine suntem noi, sa apara minuni pentru fiecare din noi, cand avem ceva mai la indemana decat aceasta cerere si totodata vom cere semn ca exista Dumnezeu!!!Eu nu am nevoie de acest semn ca sa cred. SI NU CUNOSC VREUN FACATOR DE MINUNI SI VINDECATOR, SA APELEZ LA EL DACA SUNT BOLNAVA(boala de genul cancer, hepatita, ulcer, pneumonie). VOI CUNOASTETI?
- am putea sa murim asteptand vindecarea prin rugaciune(spuneti-i putina credinta). OARE NU NE VA INTREBA DUMNEZEU DE CE NU AM FOLOSIT LEACURILE CLASICE, DE CE AM ASTEPTAT MINUNI, DE CE NE-AM SEMETIT SA ASTEPTAM SEMNE, DE CE NE-AM SINUCIS?

E necesara spovedania,parasirea pacatului PENTRU PREVENIREA UNOR BOLI, dar cand boala e deja instalata, voi spuneti sa asteptam minuni!

Am citit despre medicina ayurveda, doar spre informare. Vorbesc de chacre, vorbesc de tipologii de oameni si de bolile la care sunt predispusi. Cei bolnavi de stomac ar fi oameni care nu accepta niste lucruri in viata lor( neimpacati cu soarta); cei bolnavi de hepatita ar fi cei care nu inteleg ceva din viata, intamplarile lor. Cei bolnavi de cancer ar fi cei cu probleme de identitate proprie, care nu se pot referi doar la sine, ci la toti din jur, inglobandu-i in sine. FRATILOR, EI SUNT DE ACORD SI CU YOGA. Si poate intuiesc ei ceva referitor la cauzele bolilor, dar ca tratament ar putea incerca medicina clasica.
Pacatul o fi cauza bolii, dar tratamentul pt trup nu-i pacat daca e oferit de medicina clasica!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.12.2007, 12:15:42
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Diversiuni. Terorizarea si executarea pacatosilor e specifica catolicismului, nu ortodoxiei.


Daca Dumnezeu da bolile, le da cu un rost. De obicei, rostul e trezirea si întoarcerea de la pacate. Daca omul în loc sa se apuce de asceza se duce la medic, toarna medicamente în ele, ma tem ca zadarniceste planul lui Dumnezeu cu el.


Esti de acord si cu ioga? M-am lamurit. Ioga îndraceste si distruge oamenii, poate ireversibil. Nu e nimeni sa fi facut ioga si sa nu aiba schimbari dramatice, mintea facuta praf din pricina meditatiei, concentrarilor.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.12.2007, 13:40:26
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Meditatie,intr-un fel sau altul practici in fiecare zi.Si concentrare.De cate ori ai o problema si nu te gandesti decat in ce mod sa o relovi?E tot o forma de "meditatie".Si nu practic yoga(pentru ca este ceva mai mult decat exercitiu fizic si meditatie,ca sa poti spune ca practici cu adevarat yoga este necesar si o credinta religioasa,pe care nu o am,dar asta e o alta poveste).Oricum,o fiinta umana practica fara sa vrea meditatia aproape in fiecare zi.Si rugaciunea este tot o forma de meditatie,si daca te "pierzi" pentru un timp privind natura poate fi inteleasa tot ca o forma de meditatie.Am avut o colega care a practicat yoga(asa cum a inteles) de la 10 ani.Acum are 19,si e f bine.Nu au "posedat-o" demonii,nici nu si-a "facut praf" mintea.
PS:din cate stiu,toti ascetii de care tot spui,au imbatranit.Chiar si aceia care au trai 50 de ani prin munti.

Si,da,sunt f reala.Traiesc,respirvorbesc,ma pot misca.Am simtit destula durere fizica ptr a-mi da seama ca nu este "o iluzie".Sunt destul de constienta ca voi muri la un moment dat,si nu va fi o iluzie.

Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.12.2007, 13:47:08
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Diversiuni. Terorizarea si executarea pacatosilor e specifica catolicismului, nu ortodoxiei.


Daca Dumnezeu da bolile, le da cu un rost. De obicei, rostul e trezirea si întoarcerea de la pacate. Daca omul în loc sa se apuce de asceza se duce la medic, toarna medicamente în ele, ma tem ca zadarniceste planul lui Dumnezeu cu el.


Esti de acord si cu ioga? M-am lamurit. Ioga îndraceste si distruge oamenii, poate ireversibil. Nu e nimeni sa fi facut ioga si sa nu aiba schimbari dramatice, mintea facuta praf din pricina meditatiei, concentrarilor.
Mai citeste o data, NU SUNT DE ACORD CU YOGA! Mi se pare ca tu te apropii de conceptia lor de medicina, nu vezi asemanarea cu ideea ca pacatul e la baza bolilor?
Daca omul bolnav toarna medicamente in el si se duce si la biserica sa se spovedeasca, ce parere ai? Ca doar nu il tin medicamentele de la pocainta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.12.2007, 14:25:23
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Nu exista celule.
organismu uman are 300 trilioane de celule. tumacar leai vasut??
ca eu da. :D
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sa alinam batranetea unor batrane greu incercate Alidana Umanitare 0 28.03.2011 23:13:30
Cum privim batranetea Alidana Umanitare 8 03.03.2011 20:12:23