Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.02.2010, 17:54:26
elena20 elena20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Mesaje: 36
Smile 1 si 8 martie

Sunteti de parere ca ar trebui sa sarbatorim aceste zile si sa purtam/oferim martisoare?sau sunt pseudosarbatori ca `valentine`s day` sau `halloween`?ca acuma nu stiu daca sa cumpar martisoare pt colege sau nu.
am citit intr-un indreptar de spovedanie ca nu-i bine sa purtam martisoare ca sunt ca un idol.ceva de genu.
dumneavoastra ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.02.2010, 18:10:57
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

martie-martisor, intradevar, au un element pagan.dar afirmatia ca sunt idoli mi se pare f deplasata.
1 martie e considerata inceputul primaverii, deci micul cadou reprezinta bucuria ptr aceasta etapa a vietii omului.
lucrurile se schimba daca vb de data de 8 martie.nu e ziua internationala a femeii(in austria e in 8 mai).
initial sarbatoarea se suprapunea cu purimul evreiesc( o sarbatoare cu o istorie destul de sangeroasa), treptat i s-adaugat valente comuniste.

uite, ai aici un link
http://www.lovesite.ro/obiceiurile-p...e-ziua-femeii/

vezi mai multe inf
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.02.2010, 19:22:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
lucrurile se schimba daca vb de data de 8 martie.nu e ziua internationala a femeii(in austria e in 8 mai).
Si care-i problema? Ar trebui sa ne bucuram nespus de mult ca exista diverse zile in care putem sa ne exprimam recunostinta si dragostea pentru mame si sotii. Nu ma asteptam ca aceste scuze( ca este sarbatoare comunista:))neaprobata de biserica)... sa vina din partea unei femei

Preferi indiferenta si raceala lipsei de sarbatoare?

Ce legatura are iubirea cu politica?

Oare nu ne ajung restul de 300+ zile de ura, dispret pentru toti si toate si lipsa de empatie desi este primavara?
Cit de singuri si tristi suntem!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.02.2010, 19:33:13
CRIS2010
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena20 Vezi mesajul
Sunteti de parere ca ar trebui sa sarbatorim aceste zile si sa purtam/oferim martisoare?sau sunt pseudosarbatori ca `valentine`s day` sau `halloween`?ca acuma nu stiu daca sa cumpar martisoare pt colege sau nu.
am citit intr-un indreptar de spovedanie ca nu-i bine sa purtam martisoare ca sunt ca un idol.ceva de genu.
dumneavoastra ce parere aveti?
Adevarata Sarbatoare a Femeii , este Zamislirea Maicii Domnului , aceasta zi este considerata , pe buna dreptate , adevarata sarbatoare a femeii ! ! !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.02.2010, 19:45:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CRIS2010 Vezi mesajul
Adevarata Sarbatoare a Femeii , este Zamislirea Maicii Domnului , aceasta zi este considerata , pe buna dreptate , adevarata sarbatoare a femeii ! ! !
Ce bucurie! Asa este..avem vre-o trei Sf Marii!
Vezi cu cit mai multe cu atit mai bine!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.02.2010, 19:59:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Anul trecut, de 8 martie (pare-mi-se, cadea duminica), parintele, trecand la miruit, ne-a spus tuturor sa mergem la casele noastre, sa ne imbratisam mamicile, sa le luam cate o floare si sa le spunem cat de mult inseamna pentru noi.

Sunt bune prilejuri pentru a ne aminti de persoanele dragi. Eu nu mai dau martisoare pentru ca sunt kitsch toate, dar flori ofer... chiar si carti, daca se intampla sa am bani. E frumos sa daruiesti. E frumos si sa primesti ceva, oricand e timpul sa faci o bucurie celui mai drag, dar mai ales in zi de sarbatoare, cum sunt acestea, cand persoanele au anumite asteptari. Cred ca este foarte trist pentru o femeie sa se intoarca de la munca, de 1 martie, fara sa primeasca vreo floare sau vreun martisor... si pe drum sa vada femei cu buchete in brate... eu asa cred. Oricum, sa nu uitam, totusi, ca nu trebuie sa ne facem noi intre noi, fetele, cadouri, ci DOMNII trebuie sa o faca... bine, care sunt domni, ca barbati sunt destui...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.02.2010, 22:37:43
CRIS2010
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce bucurie! Asa este..avem vre-o trei Sf Marii!
Vezi cu cit mai multe cu atit mai bine!
Cuvine-se cu adevarat sa ne bucuram . . . !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.02.2010, 11:53:45
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai intai o corectie:

8 Martie se sarbatoreste in multe tari - Ziua internationala a femeii
8 Mai este Ziua Mamei

Sunt doua sarbatori separate in multe tari. In Romania de ex. nu este Ziua mamei separat.
E bine ca mai exista 8 Martie, pentru ca mai exista si femei care nu sunt mame si atunci ar insemna ca pe ele sa le excludem.
De fapt pe 8 Martie serbam femeia in general, de la fetita (sora, fiica etc.) la mama, bunica, etc.

Si exista si ziua Tatalui (din pacate nu a barbatului, ci iarasi numai pentru cei cu copii). Mi se pare ca a fost adoptata si in tara, sau nu?

Martisorul nu este un idol. Poate sa nu fie crestin, dar este o veche si frumoasa traditie.

Noua ne spunea preotul pe de o parte ca exista alte zile in ortodoxie care serbeaza femeia (nu mai stiu care), dar ca femeia crestina ar trebui serbata oricand si mereu.
Nu prea vad legatura cu sarbatorile Sf. Maria. Si n-as indrazni sa ma pun in aceeasi oala "sarbatoare" cu Ea.

Intrebare: la ortodoxi se tine/exista ziua zamislirii Maicii Domnului (8 dec.)?
N-am observat. La catolici este insa o mare sarbatoare, aceasta.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.02.2010, 13:07:58
CRIS2010
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mai intai o corectie:

8 Martie se sarbatoreste in multe tari - Ziua internationala a femeii
8 Mai este Ziua Mamei

Sunt doua sarbatori separate in multe tari. In Romania de ex. nu este Ziua mamei separat.
E bine ca mai exista 8 Martie, pentru ca mai exista si femei care nu sunt mame si atunci ar insemna ca pe ele sa le excludem.
De fapt pe 8 Martie serbam femeia in general, de la fetita (sora, fiica etc.) la mama, bunica, etc.

Si exista si ziua Tatalui (din pacate nu a barbatului, ci iarasi numai pentru cei cu copii). Mi se pare ca a fost adoptata si in tara, sau nu?

Martisorul nu este un idol. Poate sa nu fie crestin, dar este o veche si frumoasa traditie.

Noua ne spunea preotul pe de o parte ca exista alte zile in ortodoxie care serbeaza femeia (nu mai stiu care), dar ca femeia crestina ar trebui serbata oricand si mereu.
Nu prea vad legatura cu sarbatorile Sf. Maria. Si n-as indrazni sa ma pun in aceeasi oala "sarbatoare" cu Ea.

Intrebare: la ortodoxi se tine/exista ziua zamislirii Maicii Domnului (8 dec.)?
N-am observat. La catolici este insa o mare sarbatoare, aceasta.
Dumneavoastra le cam balmajiti pe toate , si asta o spun dupa o lecturare cat de cat a celor scrise aici pe forum . Ciulama curata ! Va rog iertare , dar asta este realitatea ! Daaaaa, cand se serbeaza Zamislirea e sarbatoarea voastra a femeilor , indiferent de sunteti mame sau nu , in rest puteti sa serbati dupa pofta inimii cand vreti , si zilnic de va indeamna mintea , inima si mai ales buzunarul.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.02.2010, 13:45:32
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena20 Vezi mesajul
Sunteti de parere ca ar trebui sa sarbatorim aceste zile si sa purtam/oferim martisoare?sau sunt pseudosarbatori ca `valentine`s day` sau `halloween`?ca acuma nu stiu daca sa cumpar martisoare pt colege sau nu.
am citit intr-un indreptar de spovedanie ca nu-i bine sa purtam martisoare ca sunt ca un idol.ceva de genu.
dumneavoastra ce parere aveti?
Daca sarbatorirea se face prin dragostea aratata mamei sau sotiei Da
daca sarbatorirea se face prin chefuri, betii, destrabalare si cadouri scumpe, Nu
depinde ce sens dam sarbatorii, daca nu-i dam sensul real nu numai ca nu ne ajuta ne dauneaza chiar, exemplu, Craciunul, Pastele dezbracat de spiritualitate si imbracat in destrabalare
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
1 Martie - 8 Martie geo.nektarios Diverse Sarbatori 107 27.04.2015 19:57:53
9 martie costel Generalitati 5 09.03.2012 10:46:12
4 martie 1977 . . . cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 10 11.03.2011 17:47:41
8 Martie 2009 arkash Generalitati 0 08.03.2009 16:21:41
8 martie radup Generalitati 61 14.03.2008 22:45:47