Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.06.2006, 11:52:05
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MMihail
Ai dreptate - este nevoie de discernamant in orice. Insa am vrut sa subliniez ca nu este o perspectiva mai morala sau mai ortodoxa sau mai spirituala sa consideri ca nu este important aspectul fizic. Am intalnit deseori aceasta conceptie ca doar cei materiali, profani vad aspectul fizic la persoana iubita. Oricum nu trebuie exagerat in nici o directie. Nu trebuie sa exagerezi deci nici in directia asta - sa cauti cea mai frumoasa fata, ci una a carei frumusete si carcter te odihneste (cum spunea Parintele Paisie).
ok SA IMPLETEASCA FRUMUSETEA SUFLETEASCA CU FRUMUSETEA TRUPEASCA... SUNT DE ACORD CU TINE
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.06.2006, 08:44:54
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Sunt de acord cu tine Dalia,nu degeaba spune in Biblie ca barbatul este capul femeii.Dar,de asemenea,biserica este capul barbatului.Daca nu se respecta aceasta legatura normal ca vedem azi din ce in ce mai multe cupluri care se despart,sotii se inseala,nu mai exista nici macar respect,ba chiar se ajunge la agresiuni fizice din partea barbatilor.Este un pas foarte important in viata,de aceea trebuie facut cu cea mai mare atentie si intelepciune.Nu-mi place sa vad,in special la tv,acest circ de casatorii,despartiri,iar casatorii(unele chiar intre aceeasi soti).Casatoria este un lucru sfant intre un barbat si o femeie ce-si unesc vietile in fata lui Dumnezeu.Dumnezeu spune ca ceea ce e el a unit,omul sa nu desparta(din motive usoare).O data ce ai facut acest pas,este pentru totdeauna,de caeea e bine sa alegi omul potrivit langa care iti vei petrece viata.Bineinteles ca mai apar probleme,dar cu dragoste si intelegere,respect reciproc,problemele de orice fel nu sunt insurmontabile.Orice femeie este frumoasa,dar ea trebuie sa fie mai presus de asta inteleapta,sa fie o buna sotie si o buna mama pentru copii ei.Fiecare din cei doi trebuie sa fie sprijin pentru celalalt si sa se iubeasca unul pe altul ca pe sine.Faptul ca barbatul este capul femeii nu trebuie interpretat ca un act de sclavie,cum vor unele femei sa acrediteze ideea,inseamna ca femeia trebuie sa-si asculte barbatul,pentru ca acesta este sotul ei,o iubeste ca pe sine.Este subinteles ca si biserica trebuie sa fie capul barbatului,pentru ca altfel o va duce la pierzanie.In acest caz,femeia trebuie sa ajute la indreptarea barbatului ei,prin credinta si rugaciune,pentru ca intr-o casnicie cei doi trebuie sa se ajute unul pe altul pentru mantuire.Femeia din fire ae vointa mai slaba decat barbatul,ea gandeste mai mult cu inima,pentru ca este purtatoare si dadatoare de viata.Barbatul este mai rational si (trebuie sa fie)mai spiritual si trebuie sa calauzeasca pasii familiei lui pe drumul cel bun.In acest sens femeia trebuie sa fie supusa,si nu cum se interpreteaza si se intampla azi,cu emanciparea femeii,dorinta ei de a face cariera cu pretul familei si al copiilor,asa-zisele femei independente.Toata aceasta nebunie a plecat de la acea egalitate a barbatului cu femeia,din care s-a inteles totul aiurea.Dar,viata va demonstra,pentru cei(sau mai ales cele)care n-au inteles si isi pierd timpul cu astfel de lucruri,ca adevarata fericire in viata nu sunt nici banii,nici masinile,nici puterea,nici numarul de amante(amanti),ci sa fii casatorit(a)cu omul iubit,care te iubeste si te ajuta,sa ai niste ingerasi care sa te strige tata(mama)si sa faci bine oricand,oricum si oricui pe acest pamant.Restul nu conteaza,pentru ca atata timp cat exista dragoste si credinta,toate vor veni de la sine.
TE INTELEG SI SUNT DE ACORD CU TINE. FEMEIA TREBUIE SA FIE LIMANUL BARBATULUI, STALPUL FAMILIEI CARE SE CREEAZA, MENTORUL COPIILOR. DESI AM DOUA FACULTATI, NU AS EZITA SA LAS CARIERA PENTRU LINISTEA FAMILIEI,PENTRU CA IN EA SA FUCNTIONEZE LA MAXIM "MECANISMUL" DUHOVNICESC.
SUNT CONVINSA CA DACA AS ALERGA DUPA MAI MULTI IEPURI, NU AS PRINDE NICI UNUL-NICI LA SERVICI NU AS FI IMPLINITA STIIND CA ACASA MA ASTEAPTA 1000 DE TREBURI, IAR ACASA CA TREBUIE SA MA INTORC LA SERVICI PENTRU A REZOLVA ALTE 1000 TREBURI.PREFER SA FIU MAI MULT ACASA SI SA AM LINISTE LAUNTRICA DECAT SA ALERG PE 2 FRONTURI PENTRU MAI MULTI BANI, TITLURI SI ALTELE ASEMENEA.
SI NU POT SA NU MA INTREB CUM I-AR FI SOTULUI MEU(???) SA VIN SI EU, CA SI EL, LA ORA 6-7 SEARA, FRANTA DE O OBOSEALA, PLICTISITA DE PROBLEME....IAR IN LOC DE LINISTE SA TRANSMIT LUI SI COPIILOR NERVII, OBOSEALA MEA LAUNTRICA....:sleep::sleep:
MI-AR FI PLACUT MULT SA FIU PREOTEASA, PENTRU CA MI-AS FI AJUTAT SOTUL IN MISIUNE SI AS FI PUTUT STA MAI MULT CU COPIII(PRIETENELE MELE CARE SUNT PREOTESE, DESI AU TEOLOGIE SAU ASE,LITERE FACUTE, NU LUCREAZA!!!!ISI AJUTA SOTII LA PAROHIE, SE IMPLICA IN TOT FELUL DE ACTIUNI ETC...).DAR SI NE-PREOTEASA POATE FACE LA FEL, DACA SOTUL ESTE DE ACORD, LA FEL SI DUHOVNICUL....
ORICUM AR FI, TREBUIE SA RAPORTAM ASTEPTARILE NOASTRE LA VOIA DOMNULUI SI IN PRIVINTA VIITORULUI SOT, SI A MODULUI DE VIETUIRE, A COPIILOR, SERVICIILOR ETC. SA AVEM ASCULTARE LA DUHOVNCI, CA RESTUL SE REZOLVA....:):):):)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.06.2006, 13:30:58
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Dalia tu o sa fii o sotie perfecta ;) Ai o gandire foarte frumoasa, pe care din pacate multe femei o vad inferioara :( eu te vad mult superioara, MUUUULT :D :thumbsup:
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.06.2006, 18:09:37
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MMihail
Dalia tu o sa fii o sotie perfecta ;) Ai o gandire foarte frumoasa, pe care din pacate multe femei o vad inferioara :( eu te vad mult superioara, MUUUULT :D :thumbsup:
EI, DOAMNE...SOTIA PERFECTA????UNDE AM MAI AUZIT EU ASTA?:sleep:IMI PLAC MULT COPIII SI CRED CA MAI DEGRABA MAMA "PERFECTA" AS PUTEA FI, CU ATAT MAI MULT CU CAT SUNT PSIHOLOG PE DEASUPRA SI AS STI CAND SI CUM SA-I MAI SRUNESC.PANA ATUNCI...VOM TRAI SI VOM VEDEA CUM E TREABA CU SOTUL, CA NU POT AVEA COPII FARA UN SOT CU ADEVARAT TRAITOR AL VIETII DUHOVNICESTI, FARA BINECUVANTAREA DUHOVNICULUI.MILA DOMNULUI CU NOI TOTI...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.06.2006, 20:47:12
Ioan_Ciobota Ioan_Ciobota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2005
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Citat:
În prealabil postat de MMihail
Dalia tu o sa fii o sotie perfecta ;) Ai o gandire foarte frumoasa, pe care din pacate multe femei o vad inferioara :( eu te vad mult superioara, MUUUULT :D :thumbsup:
EI, DOAMNE...SOTIA PERFECTA????UNDE AM MAI AUZIT EU ASTA?:sleep:IMI PLAC MULT COPIII SI CRED CA MAI DEGRABA MAMA "PERFECTA" AS PUTEA FI, CU ATAT MAI MULT CU CAT SUNT PSIHOLOG PE DEASUPRA SI AS STI CAND SI CUM SA-I MAI SRUNESC.PANA ATUNCI...VOM TRAI SI VOM VEDEA CUM E TREABA CU SOTUL, CA NU POT AVEA COPII FARA UN SOT CU ADEVARAT TRAITOR AL VIETII DUHOVNICESTI, FARA BINECUVANTAREA DUHOVNICULUI.MILA DOMNULUI CU NOI TOTI...
Dalia: "IMI PLAC MULT COPIII SI CRED CA MAI DEGRABA MAMA "PERFECTA" AS PUTEA FI, CU ATAT MAI MULT CU CAT SUNT PSIHOLOG PE DEASUPRA SI AS STI CAND SI CUM SA-I MAI SRUNESC"

Draga Dalia, glumesti pt ca inca nu ai avut. Si eu ziceam la fel inainte de a-i avea:) :)
Mai vb dupa. In special pe la varsta crizei mici - 4-5 ani, cand totul este "NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU" orice le-ai spune. Sunt doar pe invers...
Domnul sa ne dea intelepciune :) sa ne crestem copiii :)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.07.2006, 12:07:04
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Ciobota
Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Citat:
În prealabil postat de MMihail
Dalia tu o sa fii o sotie perfecta ;) Ai o gandire foarte frumoasa, pe care din pacate multe femei o vad inferioara :( eu te vad mult superioara, MUUUULT :D :thumbsup:
EI, DOAMNE...SOTIA PERFECTA????UNDE AM MAI AUZIT EU ASTA?:sleep:IMI PLAC MULT COPIII SI CRED CA MAI DEGRABA MAMA "PERFECTA" AS PUTEA FI, CU ATAT MAI MULT CU CAT SUNT PSIHOLOG PE DEASUPRA SI AS STI CAND SI CUM SA-I MAI SRUNESC.PANA ATUNCI...VOM TRAI SI VOM VEDEA CUM E TREABA CU SOTUL, CA NU POT AVEA COPII FARA UN SOT CU ADEVARAT TRAITOR AL VIETII DUHOVNICESTI, FARA BINECUVANTAREA DUHOVNICULUI.MILA DOMNULUI CU NOI TOTI...
Dalia: "IMI PLAC MULT COPIII SI CRED CA MAI DEGRABA MAMA "PERFECTA" AS PUTEA FI, CU ATAT MAI MULT CU CAT SUNT PSIHOLOG PE DEASUPRA SI AS STI CAND SI CUM SA-I MAI SRUNESC"

Draga Dalia, glumesti pt ca inca nu ai avut. Si eu ziceam la fel inainte de a-i avea:) :)
Mai vb dupa. In special pe la varsta crizei mici - 4-5 ani, cand totul este "NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU" orice le-ai spune. Sunt doar pe invers...
Domnul sa ne dea intelepciune :) sa ne crestem copiii :)
IOAN,IARTA-MA,DAR NU AI DREPTATE. AM DESTUL PRIETENE CU COPII MICI SI AM VAZUT PE PIELEA MEA CUM E CU CRIZELE SPECIFICE FIECAREI ETAPE.EU INSAMI LUCREZ IN DOMENIU SI STIU CU CE SE MANANCA CRESTEREA UNUI COPIL. DACA E SA NE UITAM DOAR DUPA CRIZE, APOI TOATA VIATA E O CRIZA. PANA LA 3 LUNI IL OMOARA COLICII, APOI IES DINTII SI ALTA PRAPAD, APOI MERGE SI TREBUIE SA FII MEREU CU OCHII PE EL SI ASA MAI DEPARTE.....:thumbsup:
IN PLUS, FIECARE COPIL ARE TEMPERAMENTUL, PERSONALITATEA LUI, NU TOTI FAC LA FEL! POT SA-TI DEMONSTREZ CU ARGUMENTE FAPTICE DACA VREI.DAR NU ASTA INTERESEAZA ACUM, CI CUM ANUME POTOLESTI "URAGANUL" DACA TOTUSI VINE.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.07.2006, 10:58:36
Maria82 Maria82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2006
Mesaje: 15
Implicit

Ce asteapta o fata de la un baiat?
Iubirea rezolva totul, daca sunt destul de echilibrati, daca Dumnezeu este in mijlocul lor, daca se plac, este suficient. In momentul in care stai sa te gandesti cum o sa fie copii, care plang din nimic, care spun nuuuuuu, cum o sa ma descurc, o sa pot creste toti copiii pe care mi da Dumnezeu, nu te mai mariti in veci. Iubirea iti da liniste, nu tulburare, trebuie sa gandesti ca un om de 13/17 ani, nu atunci ar trebui sa fie casatoria ...
Nu trebuie sa na punem atatea intrebarii. Cea mai importanta intrebare Omul asta ma ajuta sa ma mantuiesc?
Pai daca ma gandesc cum sunt copii, nu ma mai marit, sunt invatatoare si stiu cum sunt, iubitori si zburdalnici.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.07.2006, 17:10:31
Ioan_Ciobota Ioan_Ciobota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2005
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Citat:
În prealabil postat de Ioan_Ciobota
Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Citat:
În prealabil postat de MMihail
Dalia tu o sa fii o sotie perfecta ;) Ai o gandire foarte frumoasa, pe care din pacate multe femei o vad inferioara :( eu te vad mult superioara, MUUUULT :D :thumbsup:
EI, DOAMNE...SOTIA PERFECTA????UNDE AM MAI AUZIT EU ASTA?:sleep:IMI PLAC MULT COPIII SI CRED CA MAI DEGRABA MAMA "PERFECTA" AS PUTEA FI, CU ATAT MAI MULT CU CAT SUNT PSIHOLOG PE DEASUPRA SI AS STI CAND SI CUM SA-I MAI SRUNESC.PANA ATUNCI...VOM TRAI SI VOM VEDEA CUM E TREABA CU SOTUL, CA NU POT AVEA COPII FARA UN SOT CU ADEVARAT TRAITOR AL VIETII DUHOVNICESTI, FARA BINECUVANTAREA DUHOVNICULUI.MILA DOMNULUI CU NOI TOTI...
Dalia: "IMI PLAC MULT COPIII SI CRED CA MAI DEGRABA MAMA "PERFECTA" AS PUTEA FI, CU ATAT MAI MULT CU CAT SUNT PSIHOLOG PE DEASUPRA SI AS STI CAND SI CUM SA-I MAI SRUNESC"

Draga Dalia, glumesti pt ca inca nu ai avut. Si eu ziceam la fel inainte de a-i avea:) :)
Mai vb dupa. In special pe la varsta crizei mici - 4-5 ani, cand totul este "NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU" orice le-ai spune. Sunt doar pe invers...
Domnul sa ne dea intelepciune :) sa ne crestem copiii :)
IOAN,IARTA-MA,DAR NU AI DREPTATE. AM DESTUL PRIETENE CU COPII MICI SI AM VAZUT PE PIELEA MEA CUM E CU CRIZELE SPECIFICE FIECAREI ETAPE.EU INSAMI LUCREZ IN DOMENIU SI STIU CU CE SE MANANCA CRESTEREA UNUI COPIL. DACA E SA NE UITAM DOAR DUPA CRIZE, APOI TOATA VIATA E O CRIZA. PANA LA 3 LUNI IL OMOARA COLICII, APOI IES DINTII SI ALTA PRAPAD, APOI MERGE SI TREBUIE SA FII MEREU CU OCHII PE EL SI ASA MAI DEPARTE.....:thumbsup:
IN PLUS, FIECARE COPIL ARE TEMPERAMENTUL, PERSONALITATEA LUI, NU TOTI FAC LA FEL! POT SA-TI DEMONSTREZ CU ARGUMENTE FAPTICE DACA VREI.DAR NU ASTA INTERESEAZA ACUM, CI CUM ANUME POTOLESTI "URAGANUL" DACA TOTUSI VINE.
Dalia, sunt de acord cu tine.
Cred ca atunci cand am scris eram mai obosit de ei... :)
Cred intr-adevar ca merita orice efort sa cresti copiii.
Ioan C.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.07.2006, 17:13:02
Ioan_Ciobota Ioan_Ciobota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2005
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria82
Ce asteapta o fata de la un baiat?
Iubirea rezolva totul, daca sunt destul de echilibrati, daca Dumnezeu este in mijlocul lor, daca se plac, este suficient. In momentul in care stai sa te gandesti cum o sa fie copii, care plang din nimic, care spun nuuuuuu, cum o sa ma descurc, o sa pot creste toti copiii pe care mi da Dumnezeu, nu te mai mariti in veci. Iubirea iti da liniste, nu tulburare, trebuie sa gandesti ca un om de 13/17 ani, nu atunci ar trebui sa fie casatoria ...
Nu trebuie sa na punem atatea intrebarii. Cea mai importanta intrebare Omul asta ma ajuta sa ma mantuiesc?
Pai daca ma gandesc cum sunt copii, nu ma mai marit, sunt invatatoare si stiu cum sunt, iubitori si zburdalnici.
Imi placea citatul din Parintele Paisie: daca vrei sa te casatoresti, sa nu te uiti dupa cea mai frumoasa fata, ci dupa cea a carui caracter te odihneste.
Si reciproca este valabila, citata din Biblie, cartea Proverbe: Sa fii ca una ca a gasit odihna in casa barbatului ei.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.07.2006, 15:53:29
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Ciobota
Citat:
În prealabil postat de Maria82
Ce asteapta o fata de la un baiat?
Iubirea rezolva totul, daca sunt destul de echilibrati, daca Dumnezeu este in mijlocul lor, daca se plac, este suficient. In momentul in care stai sa te gandesti cum o sa fie copii, care plang din nimic, care spun nuuuuuu, cum o sa ma descurc, o sa pot creste toti copiii pe care mi da Dumnezeu, nu te mai mariti in veci. Iubirea iti da liniste, nu tulburare, trebuie sa gandesti ca un om de 13/17 ani, nu atunci ar trebui sa fie casatoria ...
Nu trebuie sa na punem atatea intrebarii. Cea mai importanta intrebare Omul asta ma ajuta sa ma mantuiesc?
Pai daca ma gandesc cum sunt copii, nu ma mai marit, sunt invatatoare si stiu cum sunt, iubitori si zburdalnici.
Imi placea citatul din Parintele Paisie: daca vrei sa te casatoresti, sa nu te uiti dupa cea mai frumoasa fata, ci dupa cea a carui caracter te odihneste.
Si reciproca este valabila, citata din Biblie, cartea Proverbe: Sa fii ca una ca a gasit odihna in casa barbatului ei.
MULTUMESC MULT PENTRU URARI, DAR PENTRU MOMENT, PREFER SA MA LIPSESC DE CASA UNUI BARBAT, ADICA DE CASATORIE!:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Cum sa aduci un om la biserica care nici nu vrea sa auda de ea? cornel cornel Intrebari utilizatori 3 18.01.2011 14:29:02
Fetita de a 10 ani care nu vrea sa se spele andreicozia Tinuta in Biserica 12 22.10.2010 20:14:45
Rugaciunea tinerilor care vor sa se casatoreasca Popescu Tamara Intrebari utilizatori 0 23.03.2010 03:03:09