Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.09.2006, 18:48:40
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crina
Iti multumesc pentru recomandarile tale, insa nu era vorba despre nici o porcarie pe care am facut-o. Eram la mare, in vacanta cu prietenii. Era vorba doar de ceea ce mi si intampla continuu in acel loc. Oricum, nici nu banuiam ca mesajul meu ar putea atrage altceva decat rautate si replici ironice din partea oamenilor de rand, si eu nu de la ei caut ajutor. De la cine cautam, am primit, in mesageria mea personala. Asa ca sugerez oricui mai vrea sa arunce noroi pe mine, sa nu se deranjeze, pentru ca raspunsul l-am aflat si nu mai am nevoie de mizeriile nimanui.

Sa va fie de bine!
Adica vrei sa spui ca in acel loc este o stafie, care sta acolo si te asteapta si tu o deranjezi, si ea reactzioneaza, pai vezi, zici ca eu nu pun bine cratima si iti dau sfaturi, pai vad ca tu esti cea rea, daca deranjezi stafia respectiva, si cinestie de ce sta ea acolo, sau poate ca este o poarta stelara, ca in Stargate, asa ca ai grija sa nu te trezesti pe alta planeta, mai bine ia cu tine si pe altcineva, ca singura pe alta planeta nu e prea agreabil...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.09.2006, 18:55:40
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Crina, uite, pe bune si eu sunt din domeniul tehnic, si am studiat anumite postulate si explicatzii, si ca sa nu crezi ca te pacalesc, iti marturisesc ca am ajuns la alte concluzii, referitor la teoria unda-corpuscul a luminii si la viteza ei constanta... nu am sa ma destainui ca nu foloseste la nimic, dar lucrurile sunt complicate rau de tot, si nu am vrut sa arunc cu noroi, ca pentru acest lucru mai bine te trimiteam la ... Techirgiol... deci nu te supara pe noi...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.09.2006, 19:49:27
Tiberiu_Rusu Tiberiu_Rusu is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.09.2006
Mesaje: 31
Implicit

crina, crede-ne pe cuvant ca cel mai rau lucru care ti se poate intampla acum e sa te ia cineva in serios.
glume e cel mai bun medicament pentru tine.
noi te iubim oricum ai fi tu :) posedata sau nu :*
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.09.2006, 23:35:40
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
Stimata Crina, pentru noi astia care am terminat stiintzele exacte, si am facut la matematici si la fizici de ni s-a acrit, folosind Laplacieni si integrale de diferite ordine, si explicandu-ne lumea reala in care traim prin diferite metode stiintzifice, cu diferitzi operatori metafizici, deci cu noi astia neumanistii se cere mai multa ingaduintza, iar dumneata parand mult mai scolita decat mine, poate ar trebui sa te intreb eu pe dumneata cum itzi explici ce ti s-a intamplat si nu invers, ca si mie mi s-au intamplat atatea, dar stimata clausemi iara ne-a spus ce este bine sa faci cand te i-a cu lesin, si te ia cu lesin si cand vorbesti de ce s-a intamplat, dar si cand te apuci sa-l ascultzi pe cate un savant cum iti explica in cazul ca mergi la toate cursurile lui si mai iei si ore suplimentare, si daca itzi faci temele si rezolvi toate problemele pe care tzi le da ca tema de casa, atunci ajungi chiar sa ai nevoie de sfatul lui clausemi, sa cautzi prima banca la umbra si sa stai jos, sa te linistesti si sa tragi cateva guri sanatoase de aer pana-ti revi...
Pai zici ca te-a posedat pentru cateva momente o entitate? pai putea fi un romulan sau klingonian care precis o fi vrut sa te "citeasca" pentru a ataca nava capitanului Kirk. Dar cum tu esti femeie desteapta, precis itzi vei da seama ca respectiva entitate care te-a posedat a pus stapanire pe tine si te persecuta, si ca doar s-a prefacut ca a si iesit, si ca, n-ai ce sa faci, deacum esti blestemata pe viatza si trebuie sa te obijnuiesti cu acest gand, cu care ne-am obijnuit cu totii de altfel decand nava Enterprise a acostat pe la ciudatzii astia de terrieni, care inca se mai ocupa cu credintzele ancestrale, cu religiile, cu morala, cu lucruri pe care numai prin Andromeda sau in Sirius le mai gasesti... Oricum, sa-ti dau un exemplu ca lumea este mai complicata decat ne asteptam, pai am vazut in TV, deci filmat clar, cum un politician a fost lovit de ceva invizibil in plin discurs, si ne-am mirat cu totzii deoarece izbitura a fost redata pe toate canalele de stiri, si cum bine zice clausemi, tu te plangi de o scurta posedare...? Pai fii serioasa si revin-o la normal...:) sau n-ai vazut ca traim in plina era a luptei intre indivizii obijnuitzi si cei modificatzi genetic (fie datorita radiatziilor fie de catre medici malefici) ce au capatat diferite insusiri (sa vada prin ziduri, sa aduca furtuna, sa se teleporteze, sa-si schimbe forma,...) si mereu astia obijnuitzii vor sa-i distruga... sau n-ai vazut X-Men seriile 1 si 2 ca seria 3 n-am vazut-o nici eu...
:D
Foarte bine punctat.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.09.2006, 23:11:20
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tiberiu_Rusu
crina, crede-ne pe cuvant ca cel mai rau lucru care ti se poate intampla acum e sa te ia cineva in serios.
glume e cel mai bun medicament pentru tine.
noi te iubim oricum ai fi tu :) posedata sau nu :*
Nu cred ca poti iubii pe cineva pe care nu cunosti, oh si cred ca nu sunt inspirate citatele in engleza, a si nu stiu cum puteti vedea paiul din ochii altuia si creatimile prost puse in loc sa vedeti barna din ochiul vostru?!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.09.2006, 19:10:11
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spinu
Citat:
În prealabil postat de Tiberiu_Rusu
crina, crede-ne pe cuvant ca cel mai rau lucru care ti se poate intampla acum e sa te ia cineva in serios.
glume e cel mai bun medicament pentru tine.
noi te iubim oricum ai fi tu :) posedata sau nu :*
Nu cred ca poti iubii pe cineva pe care nu cunosti, oh si cred ca nu sunt inspirate citatele in engleza, a si nu stiu cum puteti vedea paiul din ochii altuia si creatimile prost puse in loc sa vedeti barna din ochiul vostru?!
N-am inteles nimic din ce vrei sa spui...poate vii cu completari...ca eu sunt mai grea de cap...
Si cum e chestiunea cu "nu poti iubi pe cineva pe care nu cunosti?"...ca n-am mai auzit asa ceva pana acum...adica tu pe mine nu ma iubesti?:p...ca eu pe tine te iubesc...dar,daca tu nu ma iubesti,nici eu nu te mai iubesc, ca asa e pe la noi,bag sama...:D
Sper ca ai realizat ca glumesc in ultima parte a mesajului...oricum astept raspuns pt prima parte.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.10.2006, 00:13:50
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Crina,draguta,te-au vazut prietenii mai sensibila si acolo au punctat,este totusi o rautate la fel de nevinovata pentru ca fii sigura ca nu-ti vrea nimeni raul.Nu au inteles,si nu inteleg nici eu de ce ti-a ramas intiparit in minte un moment ca cel pe care-l descrii...atata timp cat este vorba doar de un moment.Oricui i se poate intampla,asa ca nu-ti spun ca nu te cred,mintea poate sa-ti faca surprize la un moment dat,dar asta nu inseamna ca ai fost posedata(de diavol presupun ca ai considerat).Daca ar fi asa inseamna ca toti am fi posedat.Aproape toti trecem la un moment dat prin asemenea momente,din diferite motive constiente sau subconstiente.Mintea omului cred ca este cel mai mare mister pe pamant,si nu cred ca va fi deslusit vreodata in totalitate.Si mie mi sa-ntamplat(printr altele)odat sa fiu cazata intr-un apartament undeva in Asia,si in fiecare seara visam tot felul de tampenii,oameni spintecati,omorati,si altele de genul acesta pe care nu le mai retin.Acestea s-au intamplat vreo trei zile consecutiv,ulterior am aflat ca in acel apartament fusese impuscata o filipineza de catre un mafiot yakuza.Oricum m-am mutat din acel apartament dupa vre-o saptamana,dar nu din motivul celor intamplate.Probabil esti mult prea tanara de aceia pui la suflet atatea,te rog incearca sa le ignori caci viata iti va oferi destule surprize pe care sa le iei in consideratie.In concluzie,cred ca nu ai fost posedata,nu-ti doresc sa treci prin asa ceva,adevarata posedare nu tine o clipa(am avut prietena,care statea ani pe la manastiri pt.vindecare).Sper ca nu ne porti pica,ne-am spus parerea,si asta ai vrut,cu adevarat trebuie sa fie o consolare pt.tine,atitudinea noastra pozitiva. si te rog sa nu ma corectezi,nu de alta,dar esti mai calificata pt.partea reala si nu umana,si sincer,nu este o conditie a forumului caligrafia impecabila....ori studiile superioare.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.10.2006, 11:53:47
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crina
O zi buna tuturor! As vrea sa gasesc raspunsul la o intrebare care ma framanta. Am sufletul curat, cred in Dumnezeu si cu toate acestea am motive sa cred ca, pentru scurt timp, am fost posedata. Pentru cateva minute devenisem hotarata sa ma sinucid ; nu sunt nici nebuna, si am o fire in general optimista. Ceva s-a intamplat si mi-am revenit. Am incercat sa lupt si sa ma rog in continuu. Toate acestea s-au intamplat intr-un loc unde am aflat mai tarziu ca s-au mai sinucis doi oameni.
Va rog sa ma luminati: de ce mi s-a intamplat mie? am stat in acel loc impreuna cu mai multi oameni carora nu li s-a intamplat acest lucru. Ma sperie faptul ca numai mie mi s-a intamplat. Ma stiu cu sufletul curat, generoasa, ma las mereu pe ultimul loc pentru binele si fericirea altora. Va rog sa-mi spuneti care este punctul meu slab prin care necuratul a intrat in mine si a incercat sa ma atraga in lumea lui.

Astept cu nerabdare un raspuns, pentru linistea mea
Nu ai fost posedata!!! Daca m-as lua dupa tine as putea spune ca si eu am fost odata posedat cand am fost la manastirea Rarau si parca vedeam icoana facatoare de minuni ca priveste in jur cu o mandrie draceasca. In acel moment aveam indoieli in privinta cinstirii icoanelor si ma gandeam ca poate au dreptate sectarii cu icoanele. Duhovnicul m-a lamurit mai tarziu ca a fost inselare draceasca si m-a lamurit si Dumnezeu mai tarziu cand am fost la Nicula si am avut alte astfel de inselari. Dar de data asta mi-am pus credinta in Dumnezeu si ca nu trebuie sa ma incred in gandurile mele iar imediat dupa aceea mi-au venit ispite din dreapta. Asa ca mi-am dat seama ca era o inselare draceasca. Staretul de la Nicula a spus foarte frumos si anume ca dupa ispitele pe care le ai iti poti da seama punctele tale slabe. De exemplu eu mi-am dat seama din aceste ispite ca undeva in subconstient am indoieli in privinta unor adevaruri de credinta ale Bisericii Ortodoxe cum este cinstirea icoanelor. La fel si tu incearca sa-ti dai seama care este punctul slab, de ce ai fost astfel ispitita.

Si in privinta lucrari diavolului iti voi spune o povestioara de la par. Constantin Necula: "Intr-o pustie un calugar isi prinde ucenicul facandu-si un ou in Vinerea Mare ( Ziua rastignirii lui Hristos ). Calugarul il ia la rost de ce face asta. Ucenicul spune ca nu-i el e de vina ci dracul la care dracul replica ca nici el nu stia de ou.":D:D:D

P.S. Pentru o persoana care se lasa pe ultimul loc pentru binele si fericirea altora tare te mai lauzi. Stii vorba aia: Vai ce smerit ii mandruletul.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.10.2006, 17:36:32
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Citat:
În prealabil postat de spinu
Citat:
În prealabil postat de Tiberiu_Rusu
crina, crede-ne pe cuvant ca cel mai rau lucru care ti se poate intampla acum e sa te ia cineva in serios.
glume e cel mai bun medicament pentru tine.
noi te iubim oricum ai fi tu :) posedata sau nu :*
Nu cred ca poti iubii pe cineva pe care nu cunosti, oh si cred ca nu sunt inspirate citatele in engleza, a si nu stiu cum puteti vedea paiul din ochii altuia si creatimile prost puse in loc sa vedeti barna din ochiul vostru?!
N-am inteles nimic din ce vrei sa spui...poate vii cu completari...ca eu sunt mai grea de cap...
Si cum e chestiunea cu "nu poti iubi pe cineva pe care nu cunosti?"...ca n-am mai auzit asa ceva pana acum...adica tu pe mine nu ma iubesti?:p...ca eu pe tine te iubesc...dar,daca tu nu ma iubesti,nici eu nu te mai iubesc, ca asa e pe la noi,bag sama...:D
Sper ca ai realizat ca glumesc in ultima parte a mesajului...oricum astept raspuns pt prima parte.
Iubirea inseamna mult mai mult decat a spune "te iubesc" . Nu poti sa iubesti o personaca pe care nu o cunostiu cu adevarat, poti spune te iubesc ,imaginii acelei persoane, pe care tu ti-ai facut-o in cap in urama felului de redactare a acesteia.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.01.2007, 18:19:15
Valeria_M Valeria_M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2007
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crina
O zi buna tuturor! As vrea sa gasesc raspunsul la o intrebare care ma framanta. Am sufletul curat, cred in Dumnezeu si cu toate acestea am motive sa cred ca, pentru scurt timp, am fost posedata. Pentru cateva minute devenisem hotarata sa ma sinucid ; nu sunt nici nebuna, si am o fire in general optimista. Ceva s-a intamplat si mi-am revenit. Am incercat sa lupt si sa ma rog in continuu. Toate acestea s-au intamplat intr-un loc unde am aflat mai tarziu ca s-au mai sinucis doi oameni.
Va rog sa ma luminati: de ce mi s-a intamplat mie? am stat in acel loc impreuna cu mai multi oameni carora nu li s-a intamplat acest lucru. Ma sperie faptul ca numai mie mi s-a intamplat. Ma stiu cu sufletul curat, generoasa, ma las mereu pe ultimul loc pentru binele si fericirea altora. Va rog sa-mi spuneti care este punctul meu slab prin care necuratul a intrat in mine si a incercat sa ma atraga in lumea lui.

Astept cu nerabdare un raspuns, pentru linistea mea
Draga mea,
Diavolul ii ispiteste pe cei drepti , cu inima curata,si cu frica de Dumnezeu.Ceilalti sunt deja de-ai lui, deci nu-si iroseste timpul cu ei.
Sunt foarte fericita ca ai trecut peste acel ingrozitor moment,dar fii cu bagare de seama, caci ispita poate vani in cala mai neasteptate feluri.Mergi la un preot si consulta-te cu el.Te-as sfatui daca poti sa mergi la manastirea Frasinet din Judetul Valcea.Cu multi ani in urma bunica mea m-a dus acolo si am vazut de la o varsta frageda cazuri cutremuratoare...dar cu multa credinta si rugaciune, cazuri extreme sunt rezolvate.Mult succes si toate urarile mele de sanatate si linste sufleteasca!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla? alex.petrisor Despre Biserica Ortodoxa in general 4 10.02.2020 16:14:15
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 17:02:01
Se intampla din nou... Hector Biserica Romano-Catolica 176 21.09.2011 13:00:04
Ce se intampla cand nu se poate scana codul de bare? BogdanF2 Generalitati 2 26.01.2009 14:47:43
Ce se intampla? Mirela333 Biserica Ortodoxa Romana 0 06.08.2008 20:34:45