Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.01.2010, 20:27:24
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
90% sunt educati DE VIATA DIN JUR, nu de mame
Andrei,
raspunsul tau m-a lasat pur si simplu fara aer in piept. Iti spun sincer, nu te recunosc..
Dar, poate ca nu inteleg profunzia mesajului tau. De aceea iti pun 3 intrebari. M-as bucura daca mi-ai raspunde..

Ce reprezinta pentru tine Mama?
Ce rol are ea in educatia copiilor?
Care este punctul tau de vedere in privinta femeilor ce isi dedica viata copiilor si sotului?

Multumesc!...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.01.2010, 20:27:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
O relatie inalta cu dragoste nu suporta terminologii gen "fara mine esti nimeni", "daca mai scoti o vorba dormi afara", "vezi ca-ti dau una", "ai uitat cine cumpara painea in casa asta" etc. Astea sunt specifice celor aproximativ 80% din societate care dealtfel justifica vorba "lumea e proasta"..
Sergiule, :))), ma faci sa zimbesc
Multumesc de raspuns si mai vorbim noi poate peste citiva ani cind vei trece de partea idealista :))
Pot sa-ti spun ca si eu, la virsta ta fiind plin de mine, nu luam in consideratie sugestiile discrete care mi se faceau in legatura cu alegerile mele...acum regret!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.01.2010, 20:28:50
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
profunzia
profunzimea
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.01.2010, 20:32:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Andrei,
raspunsul tau m-a lasat pur si simplu fara aer in piept. Iti spun sincer, nu te recunosc..
Dar, poate ca nu inteleg profunzia mesajului tau. De aceea iti pun 3 intrebari. M-as bucura daca mi-ai raspunde..

Ce reprezinta pentru tine Mama?
Ce rol are ea in educatia copiilor?
Care este punctul tau de vedere in privinta femeilor ce isi dedica viata copiilor si sotului?

Multumesc!...
Jeni, :)), raspunsul era pentru Anna21 care este in SUA ,nu pentru cele din Romania unde mamele inca mai au un cuvint GREU de spus in educatia copilasilor, insa si acolo se schimba multe...si ceea ce spunea ea despre copiii care sunt in gradinita pina la 6-7 seara nu este gluma, dupa care vin acasa maninca ceva si se culca.

Femeia trebuie sa lucreze! este foarte important!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.01.2010, 20:33:46
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Cumva in mediile ortodoxe mai traditionaliste s-a format ideea cum ca idealul pentru o femeie este sa fie casnica, si ca faptul ca totusi trebuie sa lucreze este un compromis mare care duce la destramarea familiei, sau oricum la pervertirea familiei traditionale, la copiii needucati si necredinciosi, etc... Eu spun ca trebuie sa fie facuta diferenta intre a avea o cariera si a fi carierist, fiindca sunt lucruri diferite.
Ma faci sa rad.. mediu ortodox traditionalist? Sotul meu este ateu.
Si nu este ceva planificat, ci ceva ce s-a intamplat.. si la inceput normal ca am batut din picioare ca mi se parea sub "demnitatea mea" (care ma credeam nascuta in costum.. :)) si sub nivelul meu de pregatire sa am grija de copii.. Dar apoi m-am linistit si am ajuns sa vad ca ies lucruri bune din asta. (Pana nu incerci, nu stii.) Si nici nu este ceva definitiv, ci va mai dura doar vreo 2 ani, cand iar apare o turnura in existenta noastra..
(Dar acum, mi se pare chiar absurd sa ma prefac ca muncesc ceva si sa-mi pierd vremea intr-un birou, cand sotul meu castiga oricum de 10 ori mai mult decat mine. Dar sa-mi las copiii in grija strainilor si sa ma simt.. femeie de cariera).
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.01.2010, 20:46:58
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Jeni, :)), raspunsul era pentru Anna21 care este in SUA ,nu pentru cele din Romania unde mamele inca mai au un cuvint GREU de spus in educatia copilasilor, insa si acolo se schimba multe...si ceea ce spunea ea despre copiii care sunt in gradinita pina la 6-7 seara nu este gluma, dupa care vin acasa maninca ceva si se culca.

Femeia trebuie sa lucreze! este foarte important!
Te contrazici.
(dar este ok, inteleg ca trebuie sa fii cu tot dinadinsul impotriva parerilor mele, chiar cu riscul anularii logicii)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.01.2010, 20:53:12
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Femeia isi poate pastra in continuare feminitatea,poate pune familia pe primul plan,dar poate evolua si profesional,dar nu numai,pentru ca traim evident alte timpuri (ar fi nefiresc sa stagnam sau sa involuam),iar barbatul o poate ajuta asumandu-si si el mai multe sarcini.
Ca unii inteleg sau nu,ca le convine sau nu,ne indreptam catre niste timpuri in care cuvantul care va defini relatia dintre doi parteneri nu va mai fi competitia,subjugarea,ci COMPLETAREA.
Barbatul si femeia sunt facuti sa se completeze,sa se sustina reciproc si sa se ajute unul pe celalalt sa evolueze pe absolut toate planurile.
O relatie in care doar unul are anumite drepturi,iar celalalt se multumeste sau este nevoit sa functioneze doar cu jumatati de masura,din punctul meu de vedere este o relatie plafonata,care in timp aduce multe frustrari si conflicte intre cei doi.

Last edited by heaven; 07.01.2010 at 20:55:17.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.01.2010, 20:53:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ma faci sa rad.. mediu ortodox traditionalist? Sotul meu este ateu.
.
Anna, la modul in care te manifesti, banuiesc ca tu esti cea care creaza acel mediu exagerat ortodox in casa,... cu toate ca sotul este ateu.

Si stii ceva? Toate aceste exagerari pentru a te pune intr-o lumina mai buna; copii supe-dotati intelectual la virste fragede, sot care cistiga cit un secretar de stat in SUA, tu care ai taiat si-ai spinzurat americani, angajindu-i si dindu-i afara si acum ai renuntat ca nu-i de tine, numarul de pantofiori care-o intrece si pe fosta presedinta a Filipinelor...toate acestea sunt convins ca ar disparea ca un abur in favoarea adevarului gol golut... daca ne-am intelege si am sta IN REALITATE, de vorba la o cafea sau ceai :)) si am vorbi pe indelete despre toate...
Este usor sa spui vrute si nevrute stind in spatele monitorului! :))

Last edited by andreicozia; 07.01.2010 at 20:57:36.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.01.2010, 21:04:50
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Anna, la modul in care te manifesti, banuiesc ca tu esti cea care creaza acel mediu exagerat ortodox in casa,... cu toate ca sotul este ateu.

Si stii ceva? Toate aceste exagerari pentru a te pune intr-o lumina mai buna; copii supe-dotati intelectual la virste fragede, sot care cistiga cit un secretar de stat in SUA, tu care ai taiat si-ai spinzurat americani, angajindu-i si dindu-i afara si acum ai renuntat ca nu-i de tine, numarul de pantofiori care-o intrece si pe fosta presedinta a Filipinelor...toate acestea sunt convins ca ar disparea ca un abur in favoarea adevarului gol golut... daca ne-am intelege si am sta IN REALITATE, de vorba la o cafea sau ceai :)) si am vorbi pe indelete despre toate...
asta era in Romania, nu in sua. Eu castigam in Romania (sotul castiga mai nimic in tara, desi era un ff bun in profesia lui).. in sua s-au inversat rolurile deoarece el a ajuns in sua tocmai datorita profesionalismului (total neapreciat in tara).
(Ti se pare normal sa castige ea mult mai mult decat el? care-i treaba.)
Si nu este vorba de copii super dotati ci de copii cu care sta cineva clipa de clipa, care nu au acces la televizor (nu avem televizor), care intra in contact cu informatie filtrata..etc. Cred sincer ca oricine isi poate ajuta enorm copiii, daca timpul ar permite-o.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.01.2010, 21:06:40
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Anna, la modul in care te manifesti, banuiesc ca tu esti cea care creaza acel mediu exagerat ortodox in casa,... cu toate ca sotul este ateu.
exista mediu ortodox sau neortodox
(mediu exagerat ortodox? nu cred ca exista asa ceva)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lelia Bratu, femeia care vorbeste cu Tatal Ceresc Caroline_37 Alte Religii 169 13.12.2017 20:18:04
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia daca este murdara sa nu intre in biserica? clementia Generalitati 74 27.06.2011 00:16:30
Femeia samarineanca sophia Din Noul Testament 5 18.05.2009 15:38:02
Femeia desfranta iosif Din Noul Testament 19 23.04.2007 12:23:31