Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.04.2010, 19:16:33
leonard78's Avatar
leonard78 leonard78 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 2
Implicit Divortul- poate fi considerat pedeapsa a lui Dumnezeu?!

Hristos a Inviat! Ma numesc Leonard am 31 de ani si de un 1 de zile m-am despartit de sotia mea ,motivele sunt multe si complexe .M-as bucura sa dicutam mai pe larg acesta problema des intalnita in zile noastre ,implicatile divortului in viata noastra, cosecintele divortului asupra vieti duhovnicesti si a vieti pamantesti , cum priveste Biserica din punct de vedere spiritual sfarsitul unei famili cestine si nu in ultimul rand ajutorul sau sprijinul divortatului cum poate fi el inteles, povatuit si ajutat sa treaca peste aceasta incercare...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.04.2010, 21:45:27
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Imi pare sincer rau pentru tine. Divortul este o tragedie. Trebuie rugaciune, sa dea Dumnezeu sa va impacati si sa fiti iarasi impreuna.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.04.2010, 21:55:59
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonard78 Vezi mesajul
Hristos a Inviat! Ma numesc Leonard am 31 de ani si de un 1 de zile m-am despartit de sotia mea ,motivele sunt multe si complexe .M-as bucura sa dicutam mai pe larg acesta problema des intalnita in zile noastre ,implicatile divortului in viata noastra, cosecintele divortului asupra vieti duhovnicesti si a vieti pamantesti , cum priveste Biserica din punct de vedere spiritual sfarsitul unei famili cestine si nu in ultimul rand ajutorul sau sprijinul divortatului cum poate fi el inteles, povatuit si ajutat sa treaca peste aceasta incercare...
In Sf Scriptura divortul , dupa cum spune Mantuitorul.Este admis doar in caz de adulter.
Cred ca si biserica Ortodoxa are aceesi atitudine.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.04.2010, 23:35:29
conradcrusader conradcrusader is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Ma opresc asupra ultimilor puncte expuse de tine. Cred ca, in primul rand, cel care a divortat nu trebuie sa fie blamat pentru alegerea sa, ci ajutat cu atentie si dragoste crestineasca. Divortul, indiferent de motivele care duc la el, este un act ce aduce tulburari si anumite sensibilitati in sufletul celui care il poarta. Asadar, are nevoie de prieteni, are nevoie de credinta, are nevoie sa se regaseasca. E un taram sensibil pe care nu putem umbla cu Cuvintele Mantuitorului pe post de pietre. Cuvintele Domnului sunt un adevar incontestabil, dar sa nu uitam ca El este Iubire si ca nu vrea pierirea vreunui suflet, ca a venit nu pentru cei drepti ( si cine-i drept dintre oameni?), ci pentru noi, cei raniti. Deci, cu atat mai mult, trebuie sa oferim atentia noastra celui divortat si sa-i oferim sfaturile si sprijinul cel mai potrivit. Si cred ca cel mai bine pentru un om care a trecut prin asa ceva, este apropierea de Biserica, de un duhovnic cat mai bun si de oameni credinciosi si care sa-i ofere o prietenie sincera si adevarata. Eu stiu ca Biserica ingaduie si a doua casatorie. De ce nu? Daca e voia Domnului, poate isi va reface viata de familie si va fi mai atent pentru a nu repeta greselile trecutului.
__________________
"Da nu din ceea ce ai, ci din ceea ce esti." arhim. Arsenie Papacioc
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.04.2010, 03:15:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonard78 Vezi mesajul
Hristos a Inviat! Ma numesc Leonard am 31 de ani si de un 1 de zile m-am despartit de sotia mea ,motivele sunt multe si complexe .M-as bucura sa dicutam mai pe larg acesta problema des intalnita in zile noastre ,implicatile divortului in viata noastra, cosecintele divortului asupra vieti duhovnicesti si a vieti pamantesti , cum priveste Biserica din punct de vedere spiritual sfarsitul unei famili cestine si nu in ultimul rand ajutorul sau sprijinul divortatului cum poate fi el inteles, povatuit si ajutat sa treaca peste aceasta incercare...
Leo, nu are rost sa facem aici filozofia divortului stiind ca fiecare caz in parte este diferit desi pe undeva sunt asemanatoare.
Daca ai vre-un aspect concret de discutat, spune-o direct, mai bine nu o mai lua pe ocolite.
Noi aici cunoastem multa lume care a trecut prin ce treci tu , se pregatesc de divortul final, sau mai cunoastem persoane care stau/se sacrifica numai de "dragul copiiilor" care este o mare greseala. Copiii vin dupa!
Daca intre soti nu mai exista respect reciproc, se jignesc si/sau se urasc si doar SE PREFAC in FATA COPIILOR ca totul este bine, savirsesc un mare pacat si isi bat joc de copii.

Tu in ce categorie te afli?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.04.2010, 05:41:04
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cojanete Vezi mesajul
In Sf Scriptura divortul , dupa cum spune Mantuitorul.Este admis doar in caz de adulter.
Cred ca si biserica Ortodoxa are aceesi atitudine.
Eu cred ca Biserica ar trebui sa accepte divortul si pentru lipsa de respect si alte mitocanii care se petrec in casnicie, daca se mai poate numi asa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.04.2010, 08:45:25
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

In nici un caz divortul nu este o pedeapsa a lui Dumnezeu.Eventual noi ne pedepsim prin demersurile noastre.Biblia zice:"ce a unit Dumnezeu,omul sa nu desparta"Totusi pentru adulter,violenta,Biserica ingaduie divortul care oricum este pronuntat prin lipsa iubirii dintre cei doi.Si daca iubire nu este nimic nu este.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.04.2010, 11:15:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Eu cred ca Biserica ar trebui sa accepte divortul si pentru lipsa de respect si alte mitocanii care se petrec in casnicie, daca se mai poate numi asa.
De altfel, accepta...
Adlterul poate fi inteles si in sens larg, nu numai pur sexual.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.04.2010, 15:20:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonard78 Vezi mesajul
Hristos a Inviat! Ma numesc Leonard am 31 de ani si de un 1 de zile m-am despartit de sotia mea ,motivele sunt multe si complexe .M-as bucura sa dicutam mai pe larg acesta problema des intalnita in zile noastre ,implicatile divortului in viata noastra, cosecintele divortului asupra vieti duhovnicesti si a vieti pamantesti , cum priveste Biserica din punct de vedere spiritual sfarsitul unei famili cestine si nu in ultimul rand ajutorul sau sprijinul divortatului cum poate fi el inteles, povatuit si ajutat sa treaca peste aceasta incercare...
Care a fost totusi motivul divortului in cazul tau?
Ca altfel discutam pe langa..
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.04.2010, 17:41:50
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Divortul este o rana adanca... E o incercare grea dar nu descuraja! Mare este Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate fi considerat pentru ea un pacat sau o fapta buna? miti29 Botezul 4 17.12.2011 00:50:40
SIDA - pedeapsa lui Dumnezeu pentru pacatul homosexualitatii Diana67 Homosexualitatea 106 09.10.2011 00:10:57
Sub ce forma se poate arata Dumnezeu? florin.oltean75 Generalitati 27 03.05.2011 21:43:55
Bisexualitatea poate fi considerat un pacat? Sekhmet Homosexualitatea 63 16.08.2010 15:25:32
Cutremurele sunt pedeapsa lui Dumnezeu? sophia Generalitati 30 08.06.2010 23:32:25