Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.05.2010, 13:29:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

200 RON pentru cei care culmea, aduc adeverinta ca n-au venituri mi se pare totusi o lipsa de bun simt.

Pentru ei ar trebui sa fie gratis sau simbolic.

In orice caz, suma asta din cate stiu nasii o platesc, deci cine ar trebuie sa aduca adeverintele?

Si chestia cu adeverintele mi se pare ca..hm, adica daca tu crezi ca oamenii pot sa minta chiar in casa lui Dumnezeu, pentru ce ii mai cununi?

Iar pentru restul...400 nu mi se pare putin sau modic, desi daca te gandesti ca pentru nunta au cheltuit poate deja de 20 ori pe atat..
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.05.2010, 13:47:58
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
200 RON pentru cei care culmea, aduc adeverinta ca n-au venituri mi se pare totusi o lipsa de bun simt.

Pentru ei ar trebui sa fie gratis sau simbolic.

In orice caz, suma asta din cate stiu nasii o platesc, deci cine ar trebuie sa aduca adeverintele?

Si chestia cu adeverintele mi se pare ca..hm, adica daca tu crezi ca oamenii pot sa minta chiar in casa lui Dumnezeu, pentru ce ii mai cununi?

Iar pentru restul...400 nu mi se pare putin sau modic, desi daca te gandesti ca pentru nunta au cheltuit poate deja de 20 ori pe atat..
Crezi ca daca ar fi nuntile pe gratis, s-ar cununa mai multi in biserica?!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.05.2010, 14:02:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Crezi ca daca ar fi nuntile pe gratis, s-ar cununa mai multi in biserica?!
Nu, cred ca daca ar fi mai ieftine, unii preoti ar da dovada de mai mult respect pentru ceea ce se presupune ca ar oferi de fapt (nu un serviciu social!)

Nu ca as avea ceva special impotriva taxarii substantiale a celor care dau la Biserica de regula doar la botez, cununie, inmormantare..

Insa cei care sunt enoriasi ai parohiei si au taxele anuale achitate si au o situatie materiala mai dificila este chiar absurd sa le ceri asemenea sume..

Biserica se presupune ca ar trebui sa ii ajute, nu sa-i jupoaie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.05.2010, 14:37:52
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
200 RON pentru cei care culmea, aduc adeverinta ca n-au venituri mi se pare totusi o lipsa de bun simt.

Pentru ei ar trebui sa fie gratis sau simbolic.

In orice caz, suma asta din cate stiu nasii o platesc, deci cine ar trebuie sa aduca adeverintele?

Si chestia cu adeverintele mi se pare ca..hm, adica daca tu crezi ca oamenii pot sa minta chiar in casa lui Dumnezeu, pentru ce ii mai cununi?

Iar pentru restul...400 nu mi se pare putin sau modic, desi daca te gandesti ca pentru nunta au cheltuit poate deja de 20 ori pe atat..
Eu cred ca oamenii pot sa minta in casa Domnului, si cu totii si-ar dori sa nu dea nici un sfant preotului, sau corului...desi ii cheama pe toti la ora care le e lor mai convenabila.

Da, cred ca adeverintele nu se cer enroiasilor, ci mai mult "musafirilor" care pun pentru prima oara piciorul in Biserica respeciva, si asta pentru ca va da bine in poze...si pentru ca e aproape de Restaurant, sau de Starea Civila.

Mie mi se pare ca 400 e o suma ok, tocmai prin prisma faptului ca mirii au cheltuit pentru nunta de 20 de ori mai mult, poate chiar 40...cred ca paharele mirilor se cam ridica la suma asta, deci o Cununie Religioasa totusi ar merita zic eu...macar cat sunt dispusi sa dea mirii pe paharele mirilor, pantofi, baloane, jartea, sau buchetul miresei ( de fapt nasii, ca doar nu mirii platesc preotul, sau corul!).

Acum asta e parerea mea...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.05.2010, 14:39:16
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sunt de acord cu tine, Andrusca...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.05.2010, 14:43:24
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

"In dar ati luat, in dar sa dati".

Cred ca asta ar trebui sa scrie la intrarea in Biserica, iar preotii sa fie interesati ca mai intai sa dea si apoi sa ia, la fel ca si credinciosii, fiecare sa dea dupa putere si dupa masura.

Ma intristeaza orice discutie despre "tarife" ale slujbelor, pentru ca arata cat de mult ne-am indepartat - si preotii si credinciosii - de duhul in care Mantuitorul a spus cuvintele de mai sus.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.05.2010, 14:48:02
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Sunt de acord cu tine, Andrusca...
Ma bucur!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.05.2010, 14:50:58
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
"In dar ati luat, in dar sa dati".

Cred ca asta ar trebui sa scrie la intrarea in Biserica, iar preotii sa fie interesati ca mai intai sa dea si apoi sa ia, la fel ca si credinciosii, fiecare sa dea dupa putere si dupa masura.

Ma intristeaza orice discutie despre "tarife" ale slujbelor, pentru ca arata cat de mult ne-am indepartat - si preotii si credinciosii - de duhul in care Mantuitorul a spus cuvintele de mai sus.
Da, si pe mine ma intristeaza sa stiu ca mirii ar sta sluj in fata ofiterului starii civile, iar la "popa" i-ar arunca 10 ron....cu strangere de inima, ca poate si-ar mai fi luat niste flori de pus pe la portiera, din suma aia.

E normal sa fie spuse si lucrurilor pe nume cateodata, si nu lasati oamenii sa ajunga sa umble cu zambetul pe buze pentru a completa dosarul pentru Starea Civila, iar ajunsi in fata Bisericii sa intrebe sictiriti " Da ce mai vrea si popa asta?"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.05.2010, 14:58:15
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Da, si pe mine ma intristeaza sa stiu ca mirii ar sta sluj in fata ofiterului starii civile, iar la "popa" i-ar arunca 10 ron....cu strangere de inima, ca poate si-ar mai fi luat niste flori de pus pe la portiera, din suma aia.

E normal sa fie spuse si lucrurilor pe nume cateodata, si nu lasati oamenii sa ajunga sa umble cu zambetul pe buze pentru a completa dosarul pentru Starea Civila, iar ajunsi in fata Bisericii sa intrebe sictiriti " Da ce mai vrea si popa asta?"
Deci tu esti de parere ca daca respectivul nu da "cat se cuvine", n-ar trebui cununat. Iti pot insira o droaie de citate din Scriptura care contrazic aceasta atitudine. Dar cred ca le stii si tu...

Eu cred ca preotul care constientizeaza ca casatoria lui este cu Hristos va cauta in primul rand cuvintele Acestuia, "si toate celelalte i se vor adauga lui".
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.05.2010, 15:08:54
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Deci tu esti de parere ca daca respectivul nu da "cat se cuvine", n-ar trebui cununat. Iti pot insira o droaie de citate din Scriptura care contrazic aceasta atitudine. Dar cred ca le stii si tu...

Eu cred ca preotul care constientizeaza ca casatoria lui este cu Hristos va cauta in primul rand cuvintele Acestuia, "si toate celelalte i se vor adauga lui".
Deci am spus eu asta? Asta o fi o exagerare...dar nu ajunsesem acolo, ci la faptul ca mi se pare absolut normal sa ia in considerare toti mirii, ca macar pentru Cununia Religioasa sa dea cat sunt dispusi sa dea pe paharele mirilor, marturii, sau pe aranjamentul de flori de pe masina, sau nu ti se pare normal?

In primul rand cred ca ar trebui sa dam preotului, Bisericii, deci lui Dumnezeu, sa aducem jertfa acolo, si dupa pentru aranjamente, meniu, rochie de firma, costum asisderea, sau alte farafastacuri!

Daca vorbim de cei saraci, sa fim seriosi...nu cred ca ramana ei necununati, dar asta e asa ca...sa varsam niste lacrimi soricesti, insa preoti care cununa si fara bani, tot sunt.

Eu cand m-am cununat nu mi-a zis parintele nicio suma, absolut nici una...nici un tarif, deci nimic de BANI, doar s-a bucurat pentru noi, ne-a spovedit, ne-a dat sfaturi, si s-a conformat dorintei mele de a stabili Cununia religioasa la ora la care imi convenea...asa ca ce vorbim aiurea, si judecam ca sa ne aflam in treaba, sa parem profunzi, si preocupati de coruptia care stapaneste pe toti preotii, in timp ce noi nu mai putem de cinste si credinta?

Biserica unde m-am cununat e in targul Orasului, si nu are peretii pictati, si stiu ca saracutul preot si-ar dori sa realizeze acest lucru...dar sa nu exageram de acum cu mirii necununati, si goliti de bani...ca lucrurile nu stau deloc asa!

Preotul asta mi-a dat si carti cadou, si prietenei mele care vine din an in Pasti in tara...deci cum de eu cunosc dom'le si preoti model, si pe forumul asta sufera unii de tristete cronica atunci cand se gandesc la decadenta si opulenta preotilor?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Cruce pe jos, intre semiluna si steaua lui David, intr-o biserica ortodoxa delia31 Biserica Ortodoxa Romana 8 06.11.2012 12:09:35
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 13:04:00
Diferenta dogmatica si liturgica intre Liturghia ortodoxa, catolica, protestanta si neoprotestanta suharau Intrebari utilizatori 2 07.12.2011 19:28:07
Casatoria intre o ortodoxa si un romano-catolic oana_dinisoni Biserica Romano-Catolica 34 21.04.2011 00:18:17
casatorie intre o ortodoxa si un evanghelist o copila Generalitati 60 08.01.2011 15:41:29