Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 05.06.2012, 02:26:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Bre, io is contra. Adicatelea, ma gandesc(?!) io ca cum daca tancu' ala de'l pomenisi matale, ii folosit ca sa altoiasca nicavai talibani, ii putem zici cum ca'i unealta chirujicala de eradicat plaga lu' societatea noastra cea mareata, deci pi cali di consecinta, ii dispozitiv medical, numa' ca'i mai mare.
Acu, sa stii ca unia(mai tati) di tin fraiili lu' lumea, cam asa gandesc in neuronu' lu' ei.
Ce bine ca porti grija ,,de neuronul lu' ei.'' Inseamna ca te rogi pentru ea si, datorita rugaciunilor tale, se va insanatosi. Si va scapa de ,,tanc'' . Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 05.06.2012, 12:45:53
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ce bine ca porti grija ,,de neuronul lu' ei.'' Inseamna ca te rogi pentru ea si, datorita rugaciunilor tale, se va insanatosi. Si va scapa de ,,tanc'' . Doamne ajuta.
Multumesc de avertisment, ala cu grija, cica : "Canili moare de drum lung si prostu' di grija altuia."...Acu' io ma rog de ei, da ei minic, parca ar hi surzi.
Parca citisi undeva ca Dumnezeu i-a raspunz unuia de se ruga cu sarg pentru binele lumii, si raspunsul suna cam asa : "Decat sa te rogi MIE, ca ei sa inceteze faradelegile lor, mai degraba roaga-te lor. ", am incheiat citatu' cu' aproximatia corespunzatoare lu' memoria lu io.
Bre, io nu ziveam sa bagam tancu' in categoria mai sus amintita, io ziceam ca
unia de ne conduc, l-au bagat.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #93  
Vechi 05.06.2012, 13:12:45
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Paranoia in stare pura.Apelul la ratiune in cazuri din astea este un nonsens.
Unii cred ca dispozitivele medicale implantabile pot fi folosite pentru a face rau pacientilor, eventual a-i ucide in scopul prelevarii de organe sau alte scopuri (control, monitorizare), fiecare cu scenariul lui. Eu cred ca daca doresti sa faci rau, il faci, indiferent prin care mijloc, nu un dispozitiv sta in calea imfaptuirii raului. O lege care sa reglementeze normele ce trebuie sa le indeplineasca produsul medical pentru a fi introdus pe piata trebuie sa existe, iar din ce am citit in mare n-am ce repros sa aduc legii. Nu sunt impotriva dispozitivelor medicale implantabile la modul general, caci stiu beneficiul pe care unele il aduc oamenilor ce au anumite insuficiente cardiace si nu numai.

Eventual, cei care au reprosuri, pot veni cu unele amendamente, ce si-ar dori ei sa se specifice mai clar in lege, ce modificari doresc, daca tot s-a deschis acest topic.

Last edited by ioanna; 05.06.2012 at 13:18:16.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 05.06.2012, 19:32:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Unii cred ca dispozitivele medicale implantabile pot fi folosite pentru a face rau pacientilor, eventual a-i ucide in scopul prelevarii de organe sau alte scopuri (control, monitorizare), fiecare cu scenariul lui. Eu cred ca daca doresti sa faci rau, il faci, indiferent prin care mijloc, nu un dispozitiv sta in calea imfaptuirii raului. O lege care sa reglementeze normele ce trebuie sa le indeplineasca produsul medical pentru a fi introdus pe piata trebuie sa existe, iar din ce am citit in mare n-am ce repros sa aduc legii. Nu sunt impotriva dispozitivelor medicale implantabile la modul general, caci stiu beneficiul pe care unele il aduc oamenilor ce au anumite insuficiente cardiace si nu numai.

Eventual, cei care au reprosuri, pot veni cu unele amendamente, ce si-ar dori ei sa se specifice mai clar in lege, ce modificari doresc, daca tot s-a deschis acest topic.
Nu e vorba ca unii spun. Am adus dovezi. Dar, asa cum am anticipat, acum nu mai sunt bune nici dovezile. Tocmai pentru ca e o problema extrem de delicata, aceasta nu trebuie ascunsa chiar sub pres, caci va tinde sa se generalizeze. Cineva trebuie sa auda si sa ia masuri, chiar daca altii, sceptici sau rau intentionati ii vor numi paranoici pe cei care denunta astfel de lucruri.

Daca unora nu le e rusine sa comita astfel de crime ,,in numele securitatii nationale'', nu inteleg de ce sa ne fie frica sa spunem lucrurilor pe nume. Chiar am ajuns sa aparam aceasta tara de bunii romani? N-au decat sa se supere toti tradatorii de neam si tara care, dupa 1989, n-au aparat tara de marile jafuri si tradari, ci dimpotriva, s-au pus in slujba gruparilor mafiote, spurcand tot ce se putea spurca.

Cine vrea sa revada textul legii, pe baza celor spuse, il va revedea in masura in care este bine intentionat. Nu mai astept sa-mi dea dreptate public nimeni, ci doar sa se corecteze cei care au gresit.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 05.06.2012, 21:46:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Unii cred ca dispozitivele medicale implantabile pot fi folosite pentru a face rau pacientilor, eventual a-i ucide in scopul prelevarii de organe sau alte scopuri (control, monitorizare), fiecare cu scenariul lui. Eu cred ca daca doresti sa faci rau, il faci, indiferent prin care mijloc, nu un dispozitiv sta in calea imfaptuirii raului. O lege care sa reglementeze normele ce trebuie sa le indeplineasca produsul medical pentru a fi introdus pe piata trebuie sa existe, iar din ce am citit in mare n-am ce repros sa aduc legii. Nu sunt impotriva dispozitivelor medicale implantabile la modul general, caci stiu beneficiul pe care unele il aduc oamenilor ce au anumite insuficiente cardiace si nu numai.

Eventual, cei care au reprosuri, pot veni cu unele amendamente, ce si-ar dori ei sa se specifice mai clar in lege, ce modificari doresc, daca tot s-a deschis acest topic.
Asta cu opozitia la legea privind dispozitivele medicale implantabila a fost o scorneala a gruparii AntiCIP, in plina criza existentiala de creduli pentru manevre, aia care ii aveau deja fiind considerati destul de prosti sa inghita orice fantezie fara sa citeasca legea.

Chit ca asa cum ai observat si tu in lege nu e nimic .."ilegal", cei care au deja un fond psihic prin care vad dracu si in cana cu aghizma daca li se spune ca asa trebuie sa vada de catre avocatul lui Bivolaru aka Rapcea, au iesit cu stegulete pancarde si lozince sa faca ortodoxia una cu ridicolul chipurile in baza opozitiei fata de "666" ascuns printre paginile susnumitei legi.

Acum chit ca unora le-a venit mintea la cap si s-au potolit, la altii fiind (inca) la mare distanta de casa, nu a ajuns inca.
Asteptam cu rabdare.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 05.06.2012, 21:55:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Auzi, stii ceva? Nu ma intereseaza parerea ta despre acest subiect.
De ce, ai cumva impresia ca pe a ta, intereseaza pe cineva?
Incearca mai degraba pe la clubul Saccsiv acolo gasesti membri cu fondul psihic necesar pentru a prinde radacine idei de genul asta.

Citat:
Ar fi culmea sa-mi dai dreptate tocmai tu intr-o problema de acest gen.
Ihi.

Citat:
Ce fel de securisticeala mai e si aceea care se lasa dezvaluita? Totul trebuie sa ramana o taina pentru muritorii de rand.
Chiar asa.
Ce taina minunata care o stiu doar eu si tocmai v-am dezvaluit-o si voua.
Dovezi? Aaa..daca v-as putea da, n-ar mai fi asa taina, nu?

Citat:
Iar caii care n-au murit cand au vrut cainii trebuie etichetati intr-un fel!
Asta daca nu cumva s-au etichetat singuri ca martiri ai "sistemului", urmariti si monitorizati desi sunt niste persoane absolut derizorii..
Pentru asta exista niste termeni medicali care nu i-am inventat eu.

Citat:
Astept parerile unor ortodocsi care s-au mai confruntat cu astfel de situatii.
Cum ziceam, de ce nu incerci in clubul Saccsiv?
Sigur ai sa gasesti clienti acolo.
Sau in orice spital de boli nervoase..daca te duci pe acolo poti sa scrii o carte in 10 volume despre oameni urmariti si implantati.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 06.06.2012, 06:11:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca cei care citesc acest topic s-au convins de un lucru. In timp ce crestinii au citit cu infrigurare ceea ce am scris, au existat doua voci, aceleasi, care mai mult sau mai putin incisiv au vrut sa se erijeze in experti in aceasta problema care stiu ei ca dispozitive medicale implantabile in sinus nu exista nici daca se vad in radiografie. (Vezi pagina 3.) Cine vede sau simte asa ceva e paranoic si gata!

Pentru astfel de situatii, exista proorocia Sf.Antonie cel Mare: „la sfarsit oamenii vor innebuni, iar daca vor vedea ca unii nu innebunesc, vor zice ca aceia sunt nebuni pentru ca nu sunt asemenea lor” .

si


FERICIRILE

Domnul nostru Iisus Hristos S-a suit in munte si ii invata pe ucenicii Sai zicand:
"FERICITI CEI SARACI CU DUHUL, CA A LOR ESTE IMPARATIA CERURILOR."
Cei saraci cu duhul sunt aceia care se considera pe sine foarte mici in comparatie cu maretia lui Dumnezeu, si care tanjesc sa se inalte la Dumnezeu si in imparatia Lui.
"FERICITI CEI CE PLANG, CA ACEIA SE VOR MANGAIA."
Cei care plang in lumea aceasta trecatoare se aseamana Fiului lui Dumnezeu, care niciodata nu a zambit, dar foarte adesea a plans, din pricina neintelegerii, a pacatelor si patimilor omenesti.
"FERICITI CEI BLANZI, CA ACEIA VOR MOSTENI PAMANTUL."
Cei blanzi sunt iubitori de oameni si rabdatori. Datorita blandetii Sale, Hristos este numit Mielul lui Dumnezeu. Cei mandri si maniosi sunt potrivnici celor blanzi. Ei grabnic castiga, dar tot grabnic si pierd. Cei blanzi dobandesc dupa un timp. Crestinii au fost prigoniti de pagani si aproape nimiciti, dar astazi ei stapanesc pamantul.
"FERICITI CEI CE FLAMANZESC SI INSETEAZA DE DREPTATE, CA ACEIA SE VOR SATURA."
Cei ce flamanzesc si inseteaza de dreptate sunt oamenii care nu pot rabda nedreptatea din lume. Ei vor vedea biruinta lui Hristos Cel inviat, care va invinge toate puterile raului si inimile lor vor fi pline de multumire si bucurie. Ei vor vedea si biruinta Bisericii prigonite si se vor bucura.
"FERICITI CEI MILOSTIVI, CA ACEIA SE VOR MILUI."
Dupa cum ne purtam cu fiii lui Dumnezeu, tot astfel se va purta si Dumnezeu cu noi. Mila pentru mila. Dar multa milostivire dumnezeiasca este cu mult mai mare decat milostivirea oamenilor. "Acestia vor primi insutit" le-a spus Domnul celor milostivi. Milostivirea este o virtute indoita: personala si sociala. Suntem milostivi si fata de noi insine, atunci cand nu uitam de sufletul nostru si mantuirea lui. Egoismul, razbunarea si cruzimea sunt vrajmasii milostivirii.

"FERICITI CEI CURATI CU INIMA, CA ACEIA VOR VEDEA PE DUMNEZEU." Inima omului este ochiul curat de trebuinta pentru a privi pe cele duhovnicesti, in primul rand pe Dumnezeu. Prin indelunga lucrare si prin harul lui Dumnezeu inima se poate curati de toate necuratirile pacatului, dupa cum ne dau marturie Vietile sfintilor. Gandurile si dorintele rele intineaza si orbesc inima.
"FERICITI FACATORII DE PACE, CA ACEIA FIII LUI DUMNEZEU SE VOR CHEMA."
Hristos este numit imparatul pacii. El a daruit pacea Sa ucenicilor Sai. Fiecare poate da ceea ce are. Daca avem in inimile noastre pace, putem sa o daruim si celorlalti. Pacea mintii, a inimii si a vointei - intreita pace in unitate - aceasta este adevarata pace dumnezeiasca a sufletului. Sufletul necumpatat nu poate avea pace.
"FERICITI CEI PRIGONITI PENTRU DREPTATE, CA A LOR ESTE IMPARATIA CERURILOR."
Sa fii prigonit pentru dreptate inseamna a te asemana lui Hristos si apostolilor. In Biserica Ortodoxa s-au aratat multi mucenici, care au suferit pentru dreptate si care s-au salasluit in imparatia cereasca a lui Hristos. Sfantul Apostol Petru spune: "Caci este mai bine, daca asa este voia lui Dumnezeu, sa patimiti facand cele bune, decat facand cele rele!" (I Petru III, 17).
"FERICITI VETI FI VOI CAND VA VOR OCARI SI VA VOR PRIGONI SI VOR ZICE
TOT CUVANTUL RAU IMPOTRIVA VOASTRA, MINTIND PENTRU MINE."
Aici Hristos vorbeste despre patimirea pentru El a celor ce-L urmau. Ei vor fi batjocoriti, defaimati si chinuiti. Dar ei trebuie sa rabde toate cu credinta neclintita si nadejde in El, caci va veni ca Cel din urma Biruitor si Drept Judecator. El va desparti atunci pentru vesnicie dreptii de pacatosi.
CONCLUZIE
"BUCURATI-VA SI VA VESELITI, CA PLATA VOASTRA MULTA ESTE IN CERURI!"
Bucurati-va in lacrimi, bucurati-va in patimire, bucurati-va in moarte, caci cei mai buni din neamul omenesc, care au strabatut aceasta cale spinoasa ca si voi, va asteapta acum in lumea cealalta, unde domneste Hristos, si unde nu este durere, nici intristare, nici suferinta, ci viata si bucurie vesnica.
Sursa:
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ile-79770.html

Last edited by antoniap; 12.06.2012 at 10:55:13.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 06.06.2012, 22:57:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pentru astfel de situatii, exista proorocia Sf.Antonie cel Mare: „la sfarsit oamenii vor innebuni, iar daca vor vedea ca unii nu innebunesc, vor zice ca aceia sunt nebuni pentru ca nu sunt asemenea lor” .
Si oare un nebun cu acte in regula nu poate folosi acelasi citat pentru a "demonstra" ca el e sanatos si cei care il tin inchisi sunt de fapt nebuni?
Reply With Quote
  #99  
Vechi 06.06.2012, 23:21:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si oare un nebun cu acte in regula nu poate folosi acelasi citat pentru a "demonstra" ca el e sanatos si cei care il tin inchisi sunt de fapt nebuni?
Pai in cazuri din astea, nu e mare lucru pentru miscarea securisticeasca / serviciile integrate sa faca si acte ,,in regula''. Nimic nou sub soare. Practica aceasta e veche de cand lumea, ca-n fabula:

Ursul si vulpea
de Grigore Alexandrescu


"Ce bine au să meargă trebile în pădure
Pe împăratul tigru când îl vom răsturna
Și noi vom guverna,
Zicea unei vulpi ursul, c-oricine o să jure
Că nu s-a pomenit
Un timp mai fericit."
- "Și-n ce o să stea oare
Binele acest mare?"
Îl întrebă.
- "În toate,
Mai ales în dreptate:
Abuzul, tâlhăria avem să le stârpim,
Și legea criminală s-o îmbunătățim;
Căci pe vinovați tigrul întâi îi judeca
Ș-apoi îl sugruma."

- "Dar voi ce-o să le faceți?"
- "Noi o să-i sugrumăm
Ș-apoi să-i judecăm."
...


E absolut normal ca aceia care au gresit sa-si apere pielea si sa sustina ca ei, de fapt au aparat tara, de nebuni! Astfel isi justifica si avantajele materiale de care se bucura. Corb la corb nu-si scoate ochii. Doar suntem in Romania, ce Dumnezeu!

Totusi ar mai fi o problema. Ar trebui sa-i convinga cineva si pe cei mai buni judecatori, copiii, sa n-o mai pretuiasca atat.

E minunat sa te oglindesti in zambetele copiilor. Nimeni nu-ti poate fura bucuria din suflet pe care ei ti-o daruiesc. Si nicio vorba de ocara nu te atinge.

Si inca ceva. Cei care se confrunta cu astfel de probleme ori isi dau seama ca au fost iradiati isi pot prelungi viata apeland la cataplasme cu argila. Ceaiul de napraznic este de asemenea bun. In rest, sunt bune toate remediile naturiste anticancerigene.

Si inca ceva. Trebuie sa se stie si faptul ca o folie de aluminiu aplicata pe locul unde se afla cipul il blocheaza pe perioada aplicarii. Alte informatii despre posibile remedii se pot gasi si aici:

Razboiul psihotronic - Forum Crestin Ortodox



Este bine sa se stie rolul important al rugaciunii inimii si al pacii interioare.

Last edited by antoniap; 02.10.2012 at 18:34:19.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 27.08.2020, 09:16:38
Steve Works Steve Works is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.03.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si oare un nebun cu acte in regula nu poate folosi acelasi citat pentru a "demonstra" ca el e sanatos si cei care il tin inchisi sunt de fapt nebuni?
Absolut. Din pacate oamenii sunt partinitori propriilor idei, indiferent de gradul de validitate.
Pana la urma de la inceputul lumii unii prevestesc apocalipsa, deci poate e si usor amuzant. :) Pana la proba contrarie, progresul tehnologic a sporit speranta de viata si calitatea vietii.
_________________________________________
Steve de la https://realdent.ro/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre divort? lacrimi Secte si culte 90 21.11.2010 08:30:24
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 18:46:56
Ce parere aveti despre margarina? emiliabirgau Generalitati 33 03.09.2009 20:16:48
Ce parere aveti despre antropozofi ??????? ARHANGHELUL Generalitati 10 07.01.2007 17:47:54