Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.07.2010, 20:56:00
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

De ce atata inversunare? Cunosc povestea trista a unui preot extraordinar, care a muncit toata viata pentru comunitatea pentru care a slujit. A murit dispretuit, uitat, sarac, pe usi straine si jefuit. Acest lucru nu iti spune nimic?
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 30.07.2010, 21:16:33
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Preotul e platit din bani publici pentru servicii religioase..deci e obligat pentru salariul pe care il primeste si cu contributia mea sa faca totul gratis.Cantaretii si ceilalti...trebuie sa aduca slava Domnului din placere..daca nu...la revedere
Si functionarii publici sunt platiti si din banii tai, ceea ce nu te scuteste de taxe suplimentare atunci cand ai nevoie de un serviciu (taxele pentru procesarea actelor, id-urilor, pasapoartelor si alte inscrieri, cununie civila unde dai 40 RON sau cat dai ca sa papagaliceasca aia un text timp de 3 minute si sa dai cu subsemnatul etc consulturi la medic investigatii speciale care se fac in regim public si pentru care totusi platesti).
Alora de ce nu le spui ca ii platesti tu asa ca sa faca bine sa-ti faca totul pe gratis?
Cat despre slava adusa Domnului din placere, da, ai dreptate, insa nimeni nu este obligat sa aduca Slava Domnului la vreun serviciu religios ce se savarseste pentru tine. Sigur, ar fi normal sa ne simtim toti frati intru Hristos si in aceeasi Biserica si sa ne bucuram unii pentru altii cand unuia dintre noi i se intampla ceva frumos sau dimpotriva, trece prin clipe grele, si sa fim trup si suflet alaturi si sa aducem slava lui Dumnezeu. Dar ai si tu o atitudine care nu prea-ti atrage frati, daca intelegi ce vreau sa spun.

Si inca un detliu: in VT evreii dadeau zeciuiala si se spunea clar ca preotii, neavand alta slujire in afara celei sacre, sa traiasca din darile si jertfele poporului. Si ca si in NT, noii convertiti isi vindeau averile si le puneau la picioarele apostolilor si sunt sigura ca in momentul in care faceau acel gest, nu-si mai bateau capul cu contabilitatea si nu mai cereau bon fiscal pentru ce urma sa se intample cu acei bani.

Astea sunt pretexte, frate, si inca unele foarte ieftine, chit ca vorbim despre bani.
Tu fa-ti un bine si du-te frumos la Liturghie si la restul slujbelor bisericesti care se savarsesc GRATIS, spovedeste-te GRATIS, si lasa contabilitatea pentru cand o veni momentul si roaga-te de pe acum lui Dumnezeu sa-ti scoata in cale un preot bun de care sa te apropii si care sa te calauzeasca si sa te ajute in acele momente.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 30.07.2010 at 21:25:35.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 30.07.2010, 22:36:28
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Si mie mi se pare ca parca avem prea multe obiceiuri si ritualuri la inmormantari... Cultul mortilor mi se pare putin exagerat..
Reply With Quote
  #44  
Vechi 30.07.2010, 22:40:17
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Si mie mi se pare ca parca avem prea multe obiceiuri si ritualuri la inmormantari... Cultul mortilor mi se pare putin exagerat..
Care, frate? Se citesc prea multe rugaciuni? Ce obiceiuri si ritualuri la inmormantari, ca tot ce are preotul de facut dureaza cat, maxim o ora? E exagerat un parastas la 40 de zile si pe urma din an in an, care tot asa, cat dureaza, 30 de minute? Si ambele inseamna rugaciune, sa nu creada altcineva printre np ca ne ocupam cu alde voodoo.
Despre ce vorbesti, concret.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 30.07.2010 at 22:42:34.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 30.07.2010, 22:51:53
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

obiceiurile la masa, parastase, colive, lumanari;care e rostul la toate astea? saptamana trecuta am participat la o inmormantare si nu mi-a placut.. nici macar slujba.. nu mi-a acordat starea si pozitia aceia buna si corecta fata de cel decedat.. stare pe care o aveam si o simteam dinainte de inmormantare.. mie mi se pare ca ortodoxia face cam multe avand in vedere la cat de putine declara despre viata de dupa moarte..
Reply With Quote
  #46  
Vechi 30.07.2010, 22:57:24
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
obiceiurile la masa, parastase, colive, lumanari;care e rostul la toate astea? saptamana trecuta am participat la o inmormantare si nu mi-a placut.. nici macar slujba.. nu mi-a acordat starea si pozitia aceia buna si corecta fata de cel decedat.. stare pe care o aveam si o simteam dinainte de inmormantare.. mie mi se pare ca ortodoxia face cam multe avand in vedere la cat de putine stie despre viata de dupa moarte..
Ortodoxia stie tot ce e nevoie sa stie despre viata de dupa moarte si e firesc sa se roage pentru toti fiii ei cand acestia sunt chemati la Domnul.
Coliva si pomenile sunt milostenie si citeste mai jos pentru mai multe detalii si ca sa vezi cat de vechi e acest obicei.
Si pentru mantuirea si iertarea cuiva, niciodata nu facem prea multa milostenie si nu ne rugam prea mult. Si ce zicem cand dam colacii si restul, spunem sa fie primit.

http://www.frumoasa.md/2008/03/01/po...2%80%93-mosii/

Citat:
Pomenile sau praznicele mortilor sunt mesele care se fac in cinstea si pomenirea mortilor. Ele sunt ramasite ale vechilor agape sau mese fratesti, cu care era impreunata in vechime slujba inmormantarii.
Despre ele pomenesc vechile randuieli bisericesti, ca Asezamintele Sfintilor Apostoli (Cartea VIII, cap. 44), si alte scrieri vechi crestine: “Noi ii poftim pe saraci si nevoiasi la ospat, pentru ca astfel serbarea noastra sa devina pomenire pentru odihna sufletului celui adormit, iar pentru noi, mireasma bine placuta lui Dumnezeu” (Talcuire la cartea Iov (atribuita lui Origen), cart. III, Migne, P. G., XVII, col. 517).
Tot pomana se numeste si orice fapta de milostenie facuta pentru pomenirea si folosul mortilor, ca de pilda hainele sau lucrurile care se dau saracilor.
Citat:
Se face la trei zile, in cinstea Sfintei Treimi, intru Care ne mantuim si in amintirea invierii celei de a treia zi a Domnului, Care, sculandu-Se din morti, S-a facut parga sau incepatura si chip al invierii celor adormiti;
La noua zile, pentru ca raposatul sa se invredniceasca de partasia cu cele noua cete ingeresti si in amintirea orei a noua in care Domnul, inainte de a muri pe Cruce, a fagaduit talharului Raiul, pe care ne rugam sa-l mosteneasca si raposatii nostri;
La patruzeci de zile (sase saptamani), in amintirea inaltarii la cer a Domnului care a avut loc la patruzeci de zile dupa inviere, pentru ca sufletul celui raposat sa se inalte si el la cer dupa judecata particulara facuta la patruzeci de zile dupa moarte ;
La un an, in cinstea si slava Sfintei Treimi, dupa pilda crestinilor din primele veacuri, care praznuiau in fiecare an ziua mortii mucenicilor si a sfintilor, ca zi de nastere a lor pentru viata de dincolo (Asezamintele Sf. Apostoli, cart. VIII, cap. 42; Sf. Simion al Tesalonicului, Despre sfarsitul nostru, cap. 372, p. 250, comp. si Mitrofan, op. cit., p. 169-172).
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 30.07.2010, 23:20:43
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

... ,,Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga te de ei sa si schimbe purtarile ''...

Adevarul imi pare a fi ca am avea pretentii prea mari ca toti preotii sa se asemene parintelui Argatu, Sfantului Lavrentie al Cernigovului si parintelui Arsenie Boca.

Dar adevarul imi pare a fi si ca acest tanar, daca ar citi chiar si de pe net despre acestia, ori ar fi citit cate o carte de a lor, ar putea, dar numai daca nu alege in continuare sa se inchine la Catedrala fumatului&co, mai precis la idolii materialismului, sa inteleaga ca atitudinea sa ii este lui paguboasa, chiar daca stiu ca Sfantul Lavrentie al Cernigovului plangea pentru multi din preotii tineri pentru ca ii vedea ca nu se vor mantui, asa cum se zice ca va plange si Mantuitorul...

Eu in prezent, locuiesc intr un bloc construit pe terenul Bisericii, si m am informat de curand ca in momentul secularizarii averilor manastiresti in Romania 25% din suprafata tarii au reprezentat aceste averi, in vremuri cand bolnite si multe altele tineau de manastiri.

Multi romani recunosc ca se obisnuia sa se fure inainte de revolutie, si dupa s au furat de catre romani si ajutoarele primite, pe cand cele distribuite prin Biserica au ajuns unde trebuia...

Si mai pe urma, o zicala populara- Cine rade la urma rade mai bine... Cei din urma vor fi cei dintai... si se poate argumenta cu Profetii despre Romania postate zilele trecute, dar numai pentru cine se straduieste macar sa se lepede de satana, cum si a luat angajamentul la botez, ca sa poata cerne de acolo ce ii este cu adevarat folositor...

... ,,Cautati mai intai Imparatia Lui Dumnezeu, si toate celelalte se vor adauga voua'' ...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 30.07.2010, 23:25:16
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Mila si iertarea lui Dumnezeu nu are nimic de a face cu biserica.Oricine se poate ruga si apropia de Dumnezeu fara intermediar,..mai ales cand acesta cere plata grasa.Nici o fiinta umana nu e indreptatita de a se considera reprezentat al Divinitatii pe Pamant,..decat daca e certificata de vreun miracol..cum a fost cazul lui IIsus.Daca regulile ar fi egale..macar intre crestini in ceea ce priveste ritualirile de orice fel..atuni discutia ar avea un alt sens.Traditiile sant cu totul altceva..si asa trebuie spus.Nicidecum ..ca traditia a devenit regula sfanta..in caz contrar esti pierdut.Mi-a rusine de aici din strainatate sa povestesc circul inmormantarii de la noi...
Nu stiu de unde o tot scoti cu plata grasa? Eu nu stiu asemenea situatii! Si daca tu crezi ca traditia Bisericii si dezlegarile ultime facute pe pamant raposatului sunt o rusine atunci nu stiu cum ai vrea sa fie pentru tine, ai vrea sa fii aruncat intr-o groapa in nestire?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 30.07.2010, 23:26:00
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
George, ce vrea vox-dei sa spuna prin "...neconcludent" este ca exemplul dat de tine se vrea invaluit in mister si ritual(cum de fapt banuiesc ca-i placea sa prezinte si Sf oan Gura de Aur, multi au acest talent retoric), cind de fapt impartirea pestilor, a piinilor si comunicarea su ucenicii este o interactiune care este normala si reala, intre un maistru de exemplu si echipa lui de muncitori, care mai intii vin cu vre-o cerere la el, maistrul rezolva probleme aducind materiale din belsug , dupa care le re-distribuie inapoi la muncitori pentru prelucrare si distribuire la consumatori..deci nici un mister.
Dar ne place noua sa poetizam/rutualizam totul si facem din tintar -armasar!
Andrei, daca slujbele bisericesti, Tainele nu-si gasesc temeiuri in exemplele scripturistice si mai ales in actele si lucrarile Mantuitorului atunci chiar sunt ceremonialuri lipstite de sens si de viata.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 30.07.2010, 23:59:59
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Ortodoxia stie tot ce e nevoie sa stie despre viata de dupa moarte si e firesc sa se roage pentru toti fiii ei cand acestia sunt chemati la Domnul.
Coliva si pomenile sunt milostenie si citeste mai jos pentru mai multe detalii si ca sa vezi cat de vechi e acest obicei.
Si pentru mantuirea si iertarea cuiva, niciodata nu facem prea multa milostenie si nu ne rugam prea mult. Si ce zicem cand dam colacii si restul, spunem sa fie primit.

http://www.frumoasa.md/2008/03/01/po...2%80%93-mosii/
dracia care mi se pare mie e ca se fac anumite ritualuri pe niste alimente si apoi se dau ca hrana..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mosii de toamna - Pomenirea mortilor lenuta67 Intrebari utilizatori 11 01.11.2012 23:07:28
Despre moarte si pomenirea mortilor AnnaEnache Intrebari utilizatori 42 13.06.2012 10:43:28
+pomenirea mortilor+ cristiboss56 Diverse Sarbatori 5 04.04.2010 22:52:04
Pomenirea mortilor - Mosii de iarna toadercarmen Intrebari utilizatori 8 08.02.2010 23:45:53
1noiembrie-pomenirea mortilor mara2008 Generalitati 0 29.10.2008 19:25:56