Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.09.2010, 23:03:25
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul


Wauuuuu! Si eu, ciobanul de mine, mi se filfaie de Nietzsche si devin crestin dupa toate aceste lovituri devastatoare si dupa 30 de ani de comunism! Ce-o fi in capul meu? La ce si-a mai strofocat bietul filozof mintea daca o simpla adiere a lui Dumnezeu, face dintr-un ateu convins un credincios convins, intr-o clipita? Si asta in ciuda dovezilor "evidente" stiintifice, filozofice,in ciuda mersului omenirii...in ciuda la orice!
Si ca sa parafrazez tot un taran ca mine si ca sa nu fiu offtopic: Hawking asta are minte multa, pacat ca nu-i toata buna!
discursul tau,dealtfel simpatic,prin nota de ironie si umor(care trebuia, caci discutia devenise prea serioasa !), produce totusi o eroare : in orizontul filosofilor nu exista dovezi evidente ale stiintei,sau certe !

filosofii sunt cei pusi acolo pentru a se indoi de orice,in ceea ce priveste stiinta umana !
rolul lor este unul critic !
dealtfel un criteriu failibilist al cunoasterii si al adevarului,spune ca putem fi siguri numai de adevarul erorii pe care am depistat-o,eliminand-o astfel din sistem !!! ( nota bene ! )

dezbaterea ,reflectia, o minte deschisa cu cat mai putine prejudecati si limitari bigote-asta este formula, sau starea cogitativa a filosofilor !
filosofii gasesc interesant si pe intelectual si pe taran,chiar si pe bigotul clasic,fiecare avand, tipul sau de inteligenta !
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.09.2010, 23:13:29
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

Daca as fi pus, aici sau in alta parte,in postura de a devoala cateva din tezele nietzschenee,referitoare la demontarea religiei crestine,as fi intr-un mare impas, si aproape intr-o stare de infractiune morala !

Cum as putea eu sa pervertesc sufletele pure ale unor fiinte credincioase ,facandu-le posibiul contactul cu acele idei denigratoare la adresa crestinismului ?!

Lovitura pe care o da acest filosof, care a murit dupa 10 ani de nebunie completa,crestinismului si istoriei secolului 20, este una de proportii,si poate nu prea discutata sau cunoscuta !

Am putea numai sa pomenim de marea sa popularitate,a lucrarii sale "asa grait-a zharatustra",si a altor lucrari in germania saxona, premergatoare primului razboi mondial.
Am putea apoi sa pomenim de legatura sa cu wagner,si de adolf hitler,un fan inrait al amdndorura( nietzsche si wagner),un fan inrait,si la propriu si la figurat !

Probabil, fara ideile lui Nietzsche, bietul kaizer cu mustata de comediant,ar fi ramas un pictor ratat si obscur,refugiat in bautura,sau in muzica !

Insa forta ideilor filosofilor, naste mai apoi monstri !

Am dat destule exemple pentru a ilustra cu varf si indesat cat de malefica, ddar si de fascinanta este aceasata filosofie,astfel incat sa indepartez orice posibil fluture de naopte, din preajma luminii ei, pentru a nu se arde !
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.09.2010, 02:09:47
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Legatura cu Wagner s-a rupt la un moment, intr-adevar Hitler l-a citit pe Nietzsche dar asta nu inseamna nimic...sau inseamna atat pe cat este de adevarat ca cruciadele au fost facute in numele Dumnezeului crestin sau pe cat Hegel e de vina pentru comunism.
Personal, nu cred ca Nietzsche a distrus umanul si crestinul din fiecare cititor al sau. Pana si a sa afirmatie cum ca "Dumnezeu a murit" nu e antihristica.(a se vedea si interpretarea heideggeriana) Intr-adeva, Dumnezeu a fost anulat din viata celor mai multi si prin aceasta, pentru acestia El este ca si mort. Dumnezeu a murit pentru ca a fost omorat. Nietzsche nu spune altceva. Genealogia moralei pe care o face, blamand morala crestinului este foarte intemeiata si critica astfel tot ce e inseamna falsul crestinism...nu stiu, asa cum este acesta perceput in istorie, in viata de catre cei mai multi. Un crestin nu este si nu se considera sclav, e un om al provocarilor, care doreste sa se autodepaseasca in cautarea lui Dumnezeu.
In plus, viata lui Nietzsche arata cat de chinuit a fost de propriile temeri. a fost un om al cautarii.
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.09.2010, 12:56:07
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Frate Radu,

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Lovitura pe care o da acest filosof, care a murit dupa 10 ani de nebunie completa,crestinismului si istoriei secolului 20, este una de proportii,si poate nu prea discutata sau cunoscuta !!
Nimeni nu poate da lovituri crestinismului, normal sa nebun fiind pentru ca insusi crestinismul este o nebunie, o nebunie liber asumata. Crestinismul este o nebunie care nu are un substrat organic sau filozofic (pentru mine cel putin) ci unul senzorial. Dumnezeu nu se poate intelege, discuta, vedea, pipaii.....El exista ca atare undeva in finta noastra si uneori il simtim (nu am alt cuvint si asta e impropiu)
Ca sa dau un exemplu (si el impropiu) este ca durerea fantoma a bratului amputat. Poate oricine sa-ti demonstreze ca tu nu ai brat, de altfel vezi si tu singur ca nu-l mai ai si totusi te doare incheietura, sau un deget.....
Asa cum sintem programati sa avem aceea mina la fel sintem programati sa simtim existenta lui Dumnezeu. De aici religiozitatea celui mai primitiv trib nevenit niciodata in contact cu civilizatia.
Cine nu il simte pe Dumnezeu nici in el, nici in creatia Lui.........nu doreste sa iL simta! Fizicianul nostru are o problema personala cu Dumnezeu pe care nu o va putea rezolva pentru ca va lovii incontinu cu piciorul in tapuse. La fel Nietzsche, Hitler, Stalin sau altii. Il exclud voit pe Dumnezeu din perceptia lor fie pentru ca au un dinte ipotriva Lui fie pentru ca acceptind existenta Lui sint nevoiti sa mearga pe un drum pe care nu-l doresc.
Si in general omul poate fi convins doar de ceea ce doreste el sa fie convins (urmareste toate discutiile de pe oricare forum)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.09.2010, 12:23:17
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

de-aia nu mai poate hawking...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.09.2010, 12:25:14
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

@bmd
hitler era un foarte bun crestin, credea in isus, dovada in mein kampf
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.09.2010, 12:30:55
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_cat Vezi mesajul
@bmd
hitler era un foarte bun crestin, credea in isus, dovada in mein kampf
Cat,daca tu scrii intr-o carte ca esti geniu,asta inseamna ca si esti un geniu?Reusesti,fie si la modul primar, sa percepi diferenta dintre nivelul declarativ si cel faptic?

Last edited by Scotianul; 16.09.2010 at 12:33:12.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.09.2010, 12:37:39
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_cat Vezi mesajul
@bmd
hitler era un foarte bun crestin, credea in isus, dovada in mein kampf
Credea asa de tare in Iisus (scris cu majuscula si 2i!!!) incit a incercat sa-si faca propria religie!
Oricum se pare ca n-ai habar de credinta! Credinta nu inseamna sa spui :cred! ci sa faci cele ale credintei!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.09.2010, 17:49:35
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Plictisit sa stea mereu in scaunul sau cu rotile....
nu numai ca nu respecti principiile religiei tale, dar nu e uman si corect sa te legi de invaliditatea unui om...te simti mai barbat cand razi de un om paralizat?
inainte sa pomenesti de el, mai bine iti revizuiesti propria nesimtire
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.09.2010, 19:05:15
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Credea asa de tare in Iisus (scris cu majuscula si 2i!!!) incit a incercat sa-si faca propria religie!
Oricum se pare ca n-ai habar de credinta! Credinta nu inseamna sa spui :cred! ci sa faci cele ale credintei!
Nu numai de credință ci nici de istorie. Hitler nu era creștin, nu a participat la slujbe (decât în copilărie și tinerețe), nu arbora însemne creștine ci păgâne, el vroind să reînvie religia păgână germanică.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomana mortului demna de luat in seama? Yasmina Slujba inmormantarii 46 27.02.2017 16:56:13
Stephen Hawking - Nu Dumnezeu a creat Universul pisi Generalitati 263 30.09.2010 19:04:58
Fizicianul Stephen Hawking spune ca stiinta invinge yawbaj Teologie si Stiinta 122 30.06.2010 20:07:30
Fizicianul Stephen Hawking spune ca stiinta invinge yawbaj Teologie si Stiinta 1 23.06.2010 16:35:14