Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 16.03.2012, 08:43:51
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
da, la Mihail face trimitere insa si Iuda vorbeste despre Mihail totusi nu-l identifica cu Isus !
Datoria creștinului nu este de a studia Biblia în ansamblu? O părere, un principiu, o doctrină, o dogmă se formează pe această bază. Aceasta cu Arhanghelul Mihail nu este decât în stadiul de părere.
  #392  
Vechi 16.03.2012, 09:41:01
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Datoria creștinului nu este de a studia Biblia în ansamblu? O părere, un principiu, o doctrină, o dogmă se formează pe această bază. Aceasta cu Arhanghelul Mihail nu este decât în stadiul de părere.
parere pe care adventistii si martorii lui Iehova o iau ca certitudine. Doamne ajuta!
  #393  
Vechi 16.03.2012, 09:44:10
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
parere pe care adventistii si martorii lui Iehova o iau ca certitudine. Doamne ajuta!
Dacă nu este doctrină (ori chiar mai rău: dogmă), nu poate fi "o certitudine".
  #394  
Vechi 16.03.2012, 11:20:54
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
parere pe care adventistii si martorii lui Iehova o iau ca certitudine. Doamne ajuta!
este ideea adventistilor, mie nu-mi plac plagiaturile! martorii lui iehova au copiat cateva invataturi advente, printre care aceea despre natura sufletului, chiar si refuzul de a participa la razboi nu este o practica proprie martorilor lui iehova, ci au preluat-o de la alte religii, cum ar fi adventistii reformati.

acum nu stiu ce statut poarta aceasta invatatura conform careia Mihail = Isus, daca e la stadiu de "parere" in adventism (n-ar fi o problema) oricum la martori stiu ca este o certitudine, ceea ce mi se pare alarmant!
  #395  
Vechi 16.03.2012, 12:07:36
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dacă nu este doctrină (ori chiar mai rău: dogmă), nu poate fi "o certitudine".
oficial nu este prietene, dar in practica da. Este vre-un adventist in lumea asta care sa nu sustina cu tarie ca Iisus Hristos=arhanghelul Mihail? Doamne ajuta!
  #396  
Vechi 16.03.2012, 12:13:13
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
oficial nu este prietene, dar in practica da. Este vre-un adventist in lumea asta care sa nu sustina cu tarie ca Iisus Hristos=arhanghelul Mihail? Doamne ajuta!
Probabil că da. Din moment ce nu face parte din doctrinele fundamentale ale credinței adventiste e foarte posibil ca această părere să nu fie împărtășită de toți, ba chiar să nu fie cunoscută.
Acest topic a fost inițiat pentru a discredita doctrinele adventiste. Nu s-a atacat vreo doctrină fundamentală, ci s-a început cu o părere marginală și neimportantă. Se teme cineva de abordarea frontală a acestor doctrine?

Last edited by osutafaraunu; 16.03.2012 at 12:16:21.
  #397  
Vechi 28.03.2012, 19:50:10
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Stiati ca...

Din 1976 pana in 1987 a functionat in America asa-numita "Seventh Day Adventist Kinship International", adica societatea Adevantista de ziua a 7-a a ... homosexualilor si lesbienelor?
In intervalul acesta de timp societatea a functionat sub aripa oficiala a sectei, si abia in 1987 oficialii sectei au cerut in instanta modificarea denumirii. Dar au pierdut.
  #398  
Vechi 28.03.2012, 20:27:30
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Stiati ca...

Din 1976 pana in 1987 a functionat in America asa-numita "Seventh Day Adventist Kinship International", adica societatea Adevantista de ziua a 7-a a ... homosexualilor si lesbienelor?
In intervalul acesta de timp societatea a functionat sub aripa oficiala a sectei, si abia in 1987 oficialii sectei au cerut in instanta modificarea denumirii. Dar au pierdut.
Cand nu poti ataca credinta adventista cu lucruri adevarate, vii cu minciuni. Suntem obisnuiti cu metoda aceasta, inspirata de duhul (stiti dvs. al cui).

Biserica Adventista de Ziua a Saptea, totdeauna, a respins categoric homosexualitatea, lesbianismul si chiar preotia femeilor. A spune ca o organizatie religioasa (care are o denumire asemanatoare cu AZS) a fost sub aripa BAZS (incorect spus a sectei), este o mare minciuna. Iar tatal minciunii este diavolul.

Pentru o informare corecta, va recomand site-ul oficial al Bisericii Adventiste de Ziua a Saptea: http://www.adventist.ro/
  #399  
Vechi 28.03.2012, 20:31:27
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Stiati ca...
Știați că domnul Illuminatu doar cu două ore în urmă ținuse un patetic (unii i-ar spune ipocrit) discurs despre sensibilitatea dumnealui și a coreligionarilor domniei sale în zilele acestea de post, afectați profund de "sminteala" și "vrajba" generată de adventiști, încheind apoteotic (unii ar spune penibil de ipocrit) citez:

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
In ceea ce ma priveste, imi cer iertare pentru greselile mele, dar noi, ortodocsii suntem in post si mi-am dorit prin participarea la acest forum niste momente de comuniune frateasca cu fratii mei ortodocsi.
De aceste intentii si momente voi v-ati batut joc.

Imi pare rau de ceea ce s-a intamplat!
Iar acum... doreste probabil să aibă pe acest topic de dialog cu smintiții de sectanți adventiști, un ultim cuvânt. De vrajbă.

Un post cu folos, domnule Illuminat!
  #400  
Vechi 28.03.2012, 20:48:37
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Iar acum... doreste probabil să aibă pe acest topic de dialog cu smintiții de sectanți adventiști, un ultim cuvânt. De vrajbă.
Eu nu dialoghez cu voi, eu am spus ce-am avut de spus celorlalti de-ai mei. Punct.
Ce faceti voi nu este dialog, este doar incercare de spalare de creier. Nu prea tine la mine..
Pentru documentare:
http://www.religioustolerance.org/hom_sda.htm
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invataturi adventiste incredibile, partea a II-a Erethorn Secte si culte 88 17.11.2019 08:20:07
Acuzatii incredibile impotriva IPS Bartolomeu Anania andrei_im Stiri, actualitati, anunturi 87 10.04.2014 21:10:48
De ce multe persoane devin celebre, cunoscute in lume numai dupa moartea lor? Bast-et Generalitati 9 21.09.2010 12:54:49
Despre ziua de sabat a adventistilor Iustin32 Secte si culte 747 04.06.2009 15:32:12