Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.02.2014, 10:53:47
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
Dupa ce savarsesc pacatele,imi vine sa mor.
Dar cu toata scarba si rusinea obiceiul devine atat de cuibarit in mintea mea,incat chiar daca sunt constient ca este urat ceea ce fac,nu ma pot opri.
In momentele de febra uiti tot rationamentul. dar dupa ce ai savarsit pacatul, in momentele alea de "imi vine sa mor" atunci ia si citeste despre demoni si actiunea lor. Cred eu ca este cel mai bun remediu. Cu cat citesti mai mult timp si devii mai constient de aceasta realitate cu atat vei lasa usor usor pacatele.
__________________
"Orto" - dreapta; "Doxia" - slavire ; si singura adevarata
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.02.2014, 15:49:29
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
In momentele de febra uiti tot rationamentul. .
De aceea cel mai bun sfat este a lui Georgeval!

Pt ca momentele de rugaciune sa te faca sa uiti de toata febra!...
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.02.2014, 17:55:51
iondan iondan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2014
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
Scarba mi-e de mine de mult timp;uneori mi-e si rusine sa ma uit in ochii oamenilor.Dupa de savarsesc pacatele ,mintea mea devine greoaie,incetosata;ma inchid in mine si nu imi revin decat dupa 2-3 zile.Dupa ce savarsesc pacatele,imi vine sa mor.
Dar cu toata scarba si rusinea obiceiul devine atat de cuibarit in mintea mea,incat chiar daca sunt constient ca este urat ceea ce fac,nu ma pot opri.Am ajuns sa imi fac rau cu buna stiinta.
Virgiliu Gheorghe explica foarte clar ce se intampla la nivelul creierului :"prajirea" progresiva a creierului daca sexul are loc cu o fantasma sau cu un obiect -caci oricine altcineva cu care faci sex si nu ai investit sentimente de atașament,afectiune si iubire e doar un "obiect" care te satisface.In cazul in care faci sex cu sotul /soția ,nu vezi doar organul respectiv ci vezi întregul(inclusiv sufletul, personalitatea persoanei iubite) un intreg pe care il iubesti si care nu produce sentimentul pe care il traim cei desfranati, de scarba de dupa caci e anihilat de un hormon in plus(al afectiunii pentru cel iubit) care regleaza hormonal creierul. Nu degeaba a dat Dumnezeu :"Sa nu desfranezi", a facut-o din iubire si protectie pentru noi si nu din rautate.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.02.2014, 18:24:09
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iondan Vezi mesajul
Virgiliu Gheorghe explica foarte clar ce se intampla la nivelul creierului :"prajirea" progresiva a creierului daca sexul are loc cu o fantasma sau cu un obiect -caci oricine altcineva cu care faci sex si nu ai investit sentimente de atașament,afectiune si iubire e doar un "obiect" care te satisface.In cazul in care faci sex cu sotul /soția ,nu vezi doar organul respectiv ci vezi întregul(inclusiv sufletul, personalitatea persoanei iubite) un intreg pe care il iubesti si care nu produce sentimentul pe care il traim cei desfranati, de scarba de dupa caci e anihilat de un hormon in plus(al afectiunii pentru cel iubit) care regleaza hormonal creierul. Nu degeaba a dat Dumnezeu :"Sa nu desfranezi", a facut-o din iubire si protectie pentru noi si nu din rautate.
Uite un debut frumos și folositor pe forum! Într-adevăr, sexualitatea fără afecțiune profundă și durabilă (ca să nu mai vorbesc de simulacrul numit masturbare), este o amăgire cu consecințe grave asupra echilibrului psihic al omului. Monogamia poruncită de spiritualitatea creștină are un rost ontologic adânc, este mântuitoare în multe sensuri, printre care și împlinirea duhovnicească, pacea conștiinței și armonia interioară a ipostasului uman.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.02.2014, 19:33:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
2. I-as da eu cuiva,dar nu am pe nimeni de incredere,si apoi mi-e rusine sa recunosc in fata cuiva cat de cat apropiat,am probleme ,nu ma pot abtine de la jocuri;dar asta ar fi o solutie buna.
Ia-ti canon pentru inceput, sa faci pomana tot atatia bani cati joci.
Ai sa vezi lucrurile alfel pe urma.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde