Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.08.2010, 00:47:06
freespirited's Avatar
freespirited freespirited is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 13
Implicit O dovada incredibila de ipocrizie

As vrea in primul rand sa adresez aceasta intrebare administratorilor, dar si tuturor celor ce se simt vizati:
Cum puteti ignora dovezi atat de evidente si agresive de rasism/bigotism/nationalism extremist din partea membrilor comunitatii dumneavoastra.....

drept exemplu voi oferi semnatura domnului Colaps:
"Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei."

... iar in acelasi timp, oricine sau orice ar putea periclita integritatea opiniilor ortodoxe este atacat si amenintat cu bannarea?
__________________
Nothing of me is original. I am the combined effort of everyone I’ve ever known.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.08.2010, 00:53:52
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freespirited Vezi mesajul
"Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei."
Si eu sunt impotriva celor enumerate mai sus. Vreo problema??

Si stai linistit,sunt atatia pe forum care nu impartasesc credinta crestin-ortodoxa si nu au fost banati fara motiv.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.08.2010, 01:00:48
freespirited's Avatar
freespirited freespirited is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 13
Implicit Nu pot sa 'stau linistita'

Cum ramane cu acceptarea, cu bunatatea pe care o predicati?

ah, si uitasem sau adaug sexism.
__________________
Nothing of me is original. I am the combined effort of everyone I’ve ever known.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.08.2010, 01:42:16
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Nu intelege iubirea intr-un mod superficial.

Tu daca iubesti oameni te culci cu betivul din coltul blocului, ca sa se bucure si el? Sau te culci cu colegii si colega ca sa ii faci fericiti ca asta isi doresc?
Iubire se manifesta nu intr-un mod superficial ci intr-un mod responsabil.


Copilul zice: mami vreau la fiecare masa 4 ciocolati. Dar mama nu ii va da ciocolata pentru ca la un moment dat, mai devreme sau mai tarziu asta il va inbolnavii. Chiar daca e dulce, pedeapsa iresponsabilitatii e amara si plina de durere. Iar in cazul copilului parinti sunt cei responsabili.

Asa este Biserica, ca un parinte, iti zice ce trebuie sa faci daca vrei sa iti fie bine. Daca nu vrei atunci vei suporta consecintele, pentru ca nu mai poti zice ca esti copil, ca nu ai avut libertate, sau ca nu ti-a spus nimeni.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.08.2010, 01:54:44
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freespirited Vezi mesajul
Cum puteti ignora dovezi atat de evidente si agresive de rasism/bigotism/nationalism extremist din partea membrilor comunitatii dumneavoastra.....
Asta este lumea in care traiesti draga mea, nu este restransa la acest grup al acestei comunitati...lumea in care tu traiesti este o jungla marcata de tot ce spui tu....indiferent de comunitatea din care face parte...tu cum esti? Povesteste-ne, invata-ne...
Daca nu am dreptate combate-ma cu argumente....ce comunitate cunosti si care nu este rasista/ bigota/ nationalist-extremista...si mai cum vrei tu?
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.08.2010, 20:08:53
freespirited's Avatar
freespirited freespirited is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Asta este lumea in care traiesti draga mea, nu este restransa la acest grup al acestei comunitati...lumea in care tu traiesti este o jungla marcata de tot ce spui tu....indiferent de comunitatea din care face parte...tu cum esti? Povesteste-ne, invata-ne...
Daca nu am dreptate combate-ma cu argumente....ce comunitate cunosti si care nu este rasista/ bigota/ nationalist-extremista...si mai cum vrei tu?
Intr-o comunitate restransa ca aceasta ce predica ceea ce predica, vorbele tale nu ar trebui sa se aplice. Si daca tot vrei un exemplu. Nu prea am auzit de budisti sa fie asa agresivi. (intradevar.. nu-i cunosc pe toti.. asa ca nu pot sa zic sigur)

Oricum, cel mai deranjant mi se pare subiectivismul de care se da dovada.
__________________
Nothing of me is original. I am the combined effort of everyone I’ve ever known.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.08.2010, 20:18:05
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freespirited Vezi mesajul
Intr-o comunitate restransa ca aceasta ce predica ceea ce predica, vorbele tale nu ar trebui sa se aplice. Si daca tot vrei un exemplu. Nu prea am auzit de budisti sa fie asa agresivi. (intradevar.. nu-i cunosc pe toti.. asa ca nu pot sa zic sigur)

Oricum, cel mai deranjant mi se pare subiectivismul de care se da dovada.
Etalon pentru crestinism ar trebui sa fie doar Iisus Hristos.El a stat alaturi de tot soiul de oameni,bolnavi de toate pacatele si s-a indreptat catre ei cu IUBIRE,intelegere profunda a naturii umane si iertare.
In rest,printre oameni,indiferent de religie vei intalni tot felul de nuante si abateri de la ceea ce ar trebui sa fim si incotro sa ne indreptam.Daca am fi perfecti nu am mai avea ce cauta aici,ci probabil am zdrangani la o harpa cu ingerasii...:)
Daca vrei sa intelegi ce este crestinismul o vei putea face doar prin Iisus Hristos,primindu-L in sufletul tau.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.08.2010, 20:29:01
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freespirited Vezi mesajul
Intr-o comunitate restransa ca aceasta ce predica ceea ce predica, vorbele tale nu ar trebui sa se aplice. Si daca tot vrei un exemplu. Nu prea am auzit de budisti sa fie asa agresivi. (intradevar.. nu-i cunosc pe toti.. asa ca nu pot sa zic sigur)

Oricum, cel mai deranjant mi se pare subiectivismul de care se da dovada.
Draga mea absolut toti suntem si subiectivi...de obicei subiectivismul predomina, obiectivismul exista in noi mai mult sau mai putin sau deloc in nefericite cazuri.

Acum eu iti fac o invitatie: mediteaza la tine si te evalueaza sincer fara sa te supraapreciezi si fara sa te subapreciezi...deci fii obiectiva daca poti...si raspunde-ti singura: tu cat de subiectiva esti?
Da-mi voie sa cred ca nu esti mai mult obiectiva decat subiectiva.

Iar despre budisti sincer e de discutat...inainte de invatatura si doctrina si ei sunt oameni si nu intotdeauna isi insusesc propria invatatura corect...chiar nu ti-as dori sa fii femeie in religia budista...si nici in cea musulmana...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.08.2010, 22:38:15
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freespirited Vezi mesajul
As vrea in primul rand sa adresez aceasta intrebare administratorilor, dar si tuturor celor ce se simt vizati:
Cum puteti ignora dovezi atat de evidente si agresive de rasism/bigotism/nationalism extremist din partea membrilor comunitatii dumneavoastra.....

drept exemplu voi oferi semnatura domnului Colaps:
"Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei."

... iar in acelasi timp, oricine sau orice ar putea periclita integritatea opiniilor ortodoxe este atacat si amenintat cu bannarea?

Sunt de acord cu Colaps,iar ceea ce nu intelegi tu este faptul ca ortodocsii nu condamna persoane anume ci pacatele lor si daca nu ar face-o cum ar fi?Dar fiecare se poate indrepta daca doreste cu ajutorul lui Dumnezeu si a credintei ortodoxe.
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.08.2010, 13:04:37
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freespirited Vezi mesajul
As vrea in primul rand sa adresez aceasta intrebare administratorilor, dar si tuturor celor ce se simt vizati:
Cum puteti ignora dovezi atat de evidente si agresive de rasism/bigotism/nationalism extremist din partea membrilor comunitatii dumneavoastra.....

drept exemplu voi oferi semnatura domnului Colaps:
"Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei."

... iar in acelasi timp, oricine sau orice ar putea periclita integritatea opiniilor ortodoxe este atacat si amenintat cu bannarea?
Un crestin ortodox veritabil este iubitor, milostiv si intelege slabiciunea umana in fata ispitelor. Insa uraste pacatul si este impotriva a tot ceea ce duce la pacat. Avortul, homosexualitatea, erezia, ateismul, si celelalte... Asta o sa auziti de la toti crestinii-ortodocsi de pe acest forum.
Ii iubim pe semenii nostri dar uram patimile lor ( si pe ale noastre...). Asta nu inseamna extremism.
Toti suntem pacatosi intr-un fel sau altul, toti avem cate o patima si daca singuri nu putem scapa de ea, Domnul Hristos Dumnezeul nostru ne poate scapa. Numai sa vrem.
Pe acest forum, cine intra cu ganduri bune gaseste sfaturi bune. Cine intra cu ganduri rele nu vede nimic bun... Daca ati intrat cu ganduri bune, ramaneti!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
amenintare, atac, bigotism, ipocrizie, rasism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau o dovada? Templier Knight Generalitati 12 15.01.2011 14:17:34
Socant: avem dovada existentei iadului! Florin-Ionut Alte Religii 11 11.11.2010 17:08:08
Incredibila pilda annajanette Generalitati 5 23.06.2010 13:00:20
Dovada rationala ca ateismul e o prostie ! flying Generalitati 677 13.05.2010 10:35:18
O dovada vie Laurentiu Intamplari adevarate 34 22.10.2007 18:18:07