Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.10.2010, 12:03:11
timeea89 timeea89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.08.2010
Mesaje: 70
Implicit femeia sa faca totu si barbatu sa joace badminton sau fotbal

Daca cineva imi poate spune, va rog, care este pozitia Bisericii in ce priveste rolul femeii si cel al barbatului in asumarea responsabilitatilor in familie...

Oare femeia trebuie sa faca de mancare, sa faca cumparaturile, si spele vasele, sa faca menaj, sa aibe grija de copii, etc (desi si ea lucreaza si uneori pleaca inaintea lui si ajunge dupa el, si pun bani egal la intretinere si mancare) iar barbatul sa spuna tot timpul ca e obosit? Daca il trimiti sa cumpere cateva rosii ca sa ai tu (femeia) timp sa faci mancarea mai repede face tot felul de fete ca i-ai cerut o mare favoare, si mai incolo pleaca sa faca sport "ca altfel nu se simte bine".

Si va mai spun un caz: familia in vacanta, tatal cu fiica cea mare in piscina, mama alapteaza bebelusul. La un moment dat fetita are nevoie sa mearga la toaleta.... Ce face tatal??? O scoate frumos din apa si ii spune "du-te si zi-i lu maica-tii".

Si inca unul, ca sa inchei. Mama, cu 3 copii si insarcinata cu al patrulea, nu mai reuseste sa struneasca copii care plang (si unul dintre ei i-a dat o palma unei fete care incerca sa aduca un pic de ajutor mamei), in timp ce barbatul joaca fotbal.....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.10.2010, 12:14:24
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Pozitie nu Biserica trebuie sa ia,ci femeia in cauza si trebuia sa o faca inca de la inceput,cand a observat semnele acestei exploatari,acum aproape ca i s-ar parea nenatural barbatului in cauza sa procedeze altfel.Dar,na,orice narav isi are dezvatul,insa e mult mai complicat,cu atat mai mult cu cat domnul se complace asa.
De curiozitate,cu el a discutat la modul cel mai serios?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.10.2010, 15:13:22
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit La oficiere

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Daca .....
La oficierea tainei cununiei, in biserica, se spun cateva cuvinte din care reiese ca ambii soti trebuie sa se sprijine unul pe celalalt, nu doar unisens. La fel, cand se oficiaza cununia civila, se spun astfel de vorbe.

Asta e partea teoretica.

Practic, lucrurile stau de foarte multe ori asa cum prezinti tu situatia, femeia este exploatata sau se lasa exploatata.
In Oltenia (am mers la tara la niste cunoscuti) am intalnit o situatie si mai hilara: barbatul merge pe strada cu cativa pasi, in fata femeii (se mai intalneste la tigani aceasta practica, femeia merge in spate cu fetele si baietii mici, iar tatal in fata cu baietii trecuti de o anumita varsta).
Tot acolo in Oltenia am intalnit o atitudine discriminanta fata de copii: baietii erau mai pretuiti, mai ocrotiti, aveau mai multa libertate decat fetele de varsta apropiata, nu erau pusi la munca, pe cand fata trebuia sa munceasca in gospodarie alaturi de mama {li se parea normal ca fata sa munceasca iar baiatul sa umble fleaura, sau sa nu faca nimic (asemenea tatalui "obosit") asta m-a scandalizat si chiar am protestat, intr-o familie care altfel se incadreaza la "normal"}. baiatul e "cocolit" si de multe ori devine un neputincios, iar fata e exploatata, si devine o persoana de nadejde, dar care va fi exploatata in continuare de sot, de copii (asta dupa ce au exploatat-o chiar parintii!).
Atitudinea asta vine, cred, din vremuri vechi, cand femeia nu avea servici, era casnica, iar barbatul mergea undeva la munca si venea cu BANUL in casa.
Atunci era normal ca femeia sa faca treburile casnice, dar acum situatia s-a schimbat mult.
Faptul ca femeile au dorit sa aibe independenta, in primul rand, finaciara, au vrut sa aibe drept de vot, sa ocupe functii care publice, care erau rezervate ani multi doar barbatilor..etc...a dus la ceea ce s-a numit "emanciparea femeii".
Odata cu schimbarea balantei ocupationale, nu s-au schimbat si pricipiile unora.
Unele femei, pentru a avea drepturi egale, au facut concesii, au "lasat" de la ele, au facut si munca de acasa, doar ca sa poata avea si alta munca ce le conferea un grad de independenta.
E o intreaga teorie. Nu am timp sa scriu.

In exemplul pe care il dai tu, insa, e vorba de nesimtire. Sau neputinta. Poate pe unii chiar nu ii duce mintea.. si se bazeaza in toate cele pe biata muiere.

Last edited by Adriana Cluj; 05.10.2010 at 15:15:23.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.10.2010, 15:27:38
timeea89 timeea89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.08.2010
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Pozitie nu Biserica trebuie sa ia,ci femeia in cauza si trebuia sa o faca inca de la inceput,cand a observat semnele acestei exploatari,acum aproape ca i s-ar parea nenatural barbatului in cauza sa procedeze altfel.Dar,na,orice narav isi are dezvatul,insa e mult mai complicat,cu atat mai mult cu cat domnul se complace asa.
De curiozitate,cu el a discutat la modul cel mai serios?
Cu care dintre "ei", ca am dat 3 exemple, nu e unul si acelasi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.10.2010, 16:10:32
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul

1. Si va mai spun un caz: familia in vacanta, tatal cu fiica cea mare in piscina, mama alapteaza bebelusul. La un moment dat fetita are nevoie sa mearga la toaleta.... Ce face tatal??? O scoate frumos din apa si ii spune "du-te si zi-i lu maica-tii".

2. Si inca unul, ca sa inchei. Mama, cu 3 copii si insarcinata cu al patrulea, nu mai reuseste sa struneasca copii care plang (si unul dintre ei i-a dat o palma unei fete care incerca sa aduca un pic de ajutor mamei), in timp ce barbatul joaca fotbal.....
1. Ce ai vrea ca tatal sa intre la toaleta la femei? Normal ca mama trebuie sa mearga cu fata la wc-ul piscinei. A facut fata , trebuie sa aibe grija de treburile femeiesti ale fetei, menstruatie, etc, nu?

2. Dar mama aia este sanatoasa la cap? cum a putut sa toarne atitia copii daca stie ca barbat-su e mare fotbalist-microbist si nu-l intereseaza copiii?

Cum iti asterni asa dormi!

Si se mai numeste si asumarea responsabilitatii actiunilor tale!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.10.2010, 16:23:08
timeea89 timeea89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.08.2010
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
1. Ce ai vrea ca tatal sa intre la toaleta la femei? Normal ca mama trebuie sa mearga cu fata la wc-ul piscinei. A facut fata , trebuie sa aibe grija de treburile femeiesti ale fetei, menstruatie, etc, nu?

2. Dar mama aia este sanatoasa la cap? cum a putut sa toarne atitia copii daca stie ca barbat-su e mare fotbalist-microbist si nu-l intereseaza copiii?

Cum iti asterni asa dormi!

Si se mai numeste si asumarea responsabilitatii actiunilor tale!
O putea astepta afara, nu e obligat sa o asiste pe colacul wc-ului. Atitudine in sine mi se pare ciudata. :D

Iar sotul care juca fotbal, nici el nu cred ca joaca mereu, adica nu detin asemenea informatii, am prezentat doar scena.

Last edited by timeea89; 05.10.2010 at 16:27:15.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.10.2010, 16:27:17
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Daca cineva imi poate spune, va rog, care este pozitia Bisericii in ce priveste rolul femeii si cel al barbatului in asumarea responsabilitatilor in familie...
Pozitia Bisericii:
Barbatilor, iubiti pe femeile voastre precum si Hristos a iubit Biserica.
Femei, fiti supuse barbatilor vostri, ca Domnului.

Hristos a iubit asa mult Biserica, incat S-a dat cu totul pe Sine pentru ea.
Gasim aici dezvoltat acest subiect: http://saraca.orthodoxphotos.com/bib...casatoriei.htm

P.S. Cred ca se subintelege ca femeia este datoare sa asculte de barbat atata timp cat barbatul asculta de Hristos.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.10.2010, 16:27:22
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
O putea astepta afara, nu e obligat sa o asiste pe colacul wc-ului. Atitudine in sine mi se pare ciudata. :D
Chiar asa il sanctionezi pentru orice gest. A gresit omul atunci pe moment. De ce generalizezi, cine stie ce bucatar este si gospodar in casa. Scuza-ma dar tragi concluzii ca la tirg, unul zice ceva si sare toata lumea aiurea cu acuze,
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.10.2010, 16:31:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul

P.S. Cred ca se subintelege ca femeia este datoare sa asculte de barbat atata timp cat barbatul asculta de Hristos.

FOARTE CONVENABIL pentru barbati ceea ce afirmi tu aici sus si tare!...si ma mira, deoarece esti femeie si ar trebui sa tii cu ele!

Pai daca barbatul asculta de Hristos, iar El ii vorbeste rar, sau niciodata din cauza pacatoseniei lui( ca doar nu-i sfint sa auda voci si sfaturi de la Hristos):))) el s-a aranjat pe viata, pe cind femeia trebuie sa asculte de tot ce-i turuie gura barbatului si sa fie ca o proasta sluga si servitoare.
Imi pare rau de voi, si pe undeva va meritati soarta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.10.2010, 16:42:09
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
FOARTE CONVENABIL pentru barbati ceea ce afirmi tu aici sus si tare!...si ma mira, deoarece esti femeie si ar trebui sa tii cu ele!
Waw, nu stiam ca m-am transformat in femeie si ca prenumele meu e de gen feminin.

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pai daca barbatul asculta de Hristos, iar El ii vorbeste rar, sau niciodata din cauza pacatoseniei lui( ca doar nu-i sfint sa auda voci si sfaturi de la Hristos):))) el s-a aranjat pe viata, pe cind femeia trebuie sa asculte de tot ce-i turuie gura barbatului si sa fie ca o proasta sluga si servitoare.
Imi pare rau de voi, si pe undeva va meritati soarta!
Poate iti explica cineva ce inseamna ascultare de Hristos.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
zeul fotbal,una din minunile lui Dumnezeu ! Radu32 Generalitati 42 12.07.2010 23:08:37
CE TREBUIE SA FACA BOR? justiniann Generalitati 46 03.02.2010 21:33:04
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15
Fotbal si credinta CatalinM Generalitati 4 25.08.2009 21:40:14