Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.01.2012, 05:54:46
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Mi-ar fi placut sa comentez pe marginea textului tau, Scotland.
Text pentru care iti multumesc.
Un text care merita ori tacere deplina, ori comentarii atente, asumate deplin.
O voi face, poate, cand ne vom intalni: la Poarta Raiului sa fie, prin Mila Domnului nostru Iisus Hristos, laudat fie in vecii vecilor!
AMIN, AMIN, AMIN+
Cred că vroiai să zici la Poarta Oilor, nu-i așa? În Ierusalim.

Last edited by mirela.t; 27.01.2012 at 20:42:07.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.01.2012, 15:52:44
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Cred că vroiai să zici la Poarta Oilor, nu-i așa? În Ierusalim.
O replică de nota zece! Toată ziua m-am gândit la acest răspuns foarte inteligent și care denotă o fină cunoaștere a Evangheliilor și a tălmăcirii lor. Felicitări Mirela!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.01.2012, 22:14:01
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
O replică de nota zece! Toată ziua m-am gândit la acest răspuns foarte inteligent și care denotă o fină cunoaștere a Evangheliilor și a tălmăcirii lor. Felicitări Mirela!
Oh, Doamne. Nu sunt eu așa cunoscătoare, dar sper ca mi-a dat Dumnezeu gândul cel bun.
PS: aștept răspuns de la Cezar; sper că nu a dezertat tocmai acum când e mai mare nevoie de el.

Last edited by mirela.t; 27.01.2012 at 20:43:09.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.01.2012, 20:42:00
user11 user11 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 51
Implicit Cand stelele vor cadea

MC 13:
...
24. Ci in acele zile, dupa necazul acela, soarele se va intuneca si luna nu-si va mai da lumina ei.
25. Si stelele vor cadea din cer si puterile care sunt in ceruri se vor clatina.
...

Daca despre soare si luna nu se pomeneste ca vor cadea, acele stele, despre care se spune ca vor cadea, sunt satelitii care reprezinta in momentul actual o putere.
O putere a acestei lumi bazata pe spionaj, manipulare, batjocura (care pe zi ce trece este tot mai agresiva), preacurvie, minciuna ...

Sirah 21
...
25. Nebunul se uita in CASA din usa, iar omul cel invatat sta afara.
26. Semn de om prost este a asculta la usa; iar cel intelept se va indeparta de astfel de necinste.

Cu tot sistemul de spionaj al celui de-al doilea razboi mondial, soarta acestui razboi a fost schimbata in momentul in care englezii au intrat in posesia codurilor de cifrare a mesajelor naziste, intr-un mod intamplator.

Iisus ne spune de o lume diferita de cea bazata pe materialismul pragmatic, bazat pe cifre, psihologii, statistici, in care iubirea de sine este mai mare decat iubirea aproapelui:

IN 17:
16. Ei nu sunt din lume, precum nici Eu nu sunt din lume.
17. Sfinteste-i pe ei intru adevarul Tau; cuvantul Tau este adevarul.

Last edited by user11; 27.01.2012 at 22:16:47.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.03.2012, 20:10:08
user11 user11 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 51
Implicit

Paradoxal sau nu, Iisus nu umbla cu truse medicale, microfoane, GPS-uri si alte cele ...
Si totusi vindeca boli ce stiinta actuala inca nu a reusit sa le vindece instantaneu.

IN 12:
35. Deci le-a zis Iisus: Inca putina vreme Lumina este cu voi. Umblati cat aveti Lumina ca sa nu va prinda intunericul. Caci cel ce umbla in intuneric nu stie unde merge.
36. Cat aveti Lumina, credeti in Lumina, ca sa fiti fii ai Luminii. Acestea le-a vorbit Iisus si, plecand, S-a ascuns de ei.
37. Si, desi a facut atatea minuni inaintea lor, ei tot nu credeau in El,
38. Ca sa se implineasca cuvantul proorocului Isaia, pe care l-a zis: "Doamne, cine a crezut in ceea ce a auzit de la noi? Si bratul Domnului cui s-a descoperit?"

Stiinta medicala a facut progrese majore, ne alina durerile, deseori ne si vinddeca, dar nu a reusit sa faca nici o vindecare miraculoasa, instantanee.
Unii incercati in viata, poate ca nu au realizat ca au trecut prin momente in care puteau muri dupa logica lumeasca, insa "ceva" sau Cineva "a dat peste cap" aceasta logica.

De mii de ani Dumnezeu ne tot iarta si vegheaza poate, poate i-L vom intelege.
De tot atata timp insa, noi ne tot oprim si ne pierdem in "bunastarea" lumeasca.
Avraam si-a dus copilul la Dumnezeu, drept jertfa, insa Dumnezeu nu a acceptat.
Dumnezeu, in incomensurabila Sa iubire, a dat spre jertfa pe Fiul Sau pentru a ne pocai si mantui in ziua asprei Judecati a Tatalui, insa lumea aceasta L-a jertfit drept ofranda cui?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.03.2012, 21:24:03
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de user11 Vezi mesajul
De mii de ani Dumnezeu ne tot iarta si vegheaza poate, poate i-L vom intelege.
De tot atata timp insa, noi ne tot oprim si ne pierdem in "bunastarea" lumeasca.
Avraam si-a dus copilul la Dumnezeu, drept jertfa, insa Dumnezeu nu a acceptat.
Dumnezeu, in incomensurabila Sa iubire, a dat spre jertfa pe Fiul Sau pentru a ne pocai si mantui in ziua asprei Judecati a Tatalui, insa lumea aceasta L-a jertfit drept ofranda cui?
Excelenta postare. Omul, ca specie, este fara raspuns in fata acestui contrast infinit de maret, dureros si graitor: Dumnezeu nu a primit jertfa unui fiu de muritor, in schimb a luat trupul de muritor nascut din Fecioara ca templu al Sau si jertfa de Sine. Ma cutremur numai cand ma gandesc cat scuipam noi, ca specie, si ca indivizi fiecare in parte, pe Jertfa aceasta si Patimile care au insotit-o. Repet, Homo "sapiens sapiens" nu are nici o scuza. Cred ca, desi sunt bucurosi de rezultat, pana si demonii sunt consternati. Noi?...Nimic, nici o tresarire de pocainta observabila la scara planetara si istorica.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.05.2012, 02:04:00
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eugen Ionescu scrie in "Insinguratul" ca, privita de pe margine, oarecum din afara ei, viata omenirii este absurda. Si dezvolta, pentru a explicita sau incorpora ideea (ori sentimentul acesta complex infata vietii omenesti) ceea ce a ramas ca teatrul absurdului. Impreuna cu alti autori.
La noi, Constantin Noica merge pe aceeasi idee cand priveste pe geamul unei carciumi si i se pare absurd sau in orice caz strain ceea ce vede acolo...
Asa e cand ne situam in afara unor lucruri. Ba e absurd, ba e revoltator ori strain... Asa spune mintea, gandirea, ratiunea omenasca, rece si egotica...
Eu cred ca ne apuca grozaviile daca ne incumetam sa filosofam atat de inalt, de detasat. Am fost luat si eu, nu de putine ori, cu cutremur cand am incercat sa scrutez lumea, omul, omenirea, istoria.
Dar, fratilor, am descoperit ceva: mai bine ma concentrez asupra propriei mele deveniri, asupra experientelor vietii mele, asupra rolurilor si resonsabilitatilor mele. Asupra pocaintei (metanoia) personale. Si am atat de lucru si vad atatea grozavii inlauntrul vietii mele, incat problema uriasa a vietii omenirii trece pe locul doi. Poate nu intamplator, sau mai bine zis poate ca nu cu totul rupt de aceasta optiune, Sfantul Serafim afirma ca de voim sa se mantuiasca lumea sa purcedem noi, ca persoane concrete, fiecare mai intai, sa luptam pe propriul teren sufletesc pentru a castiga pe Duhul Sfant.
Altminteri fireste ca ne copleseste tragedia lumii.
Eu incerc sa pun stop tragediei vietii mele mai intai. Care viata a mea, multora le pare tare frumoasa si s-ar mira sa afle ce si cum vad eu propria fiintare (sau desfiintare).
Cand Domnul porunceste sa ne vedem mai intai barna din ochiul propriu cred ca mie unuia imi porunceste sa ma uit in gradina mea si sa las soarta lumii pe seama Lui.
Nu cred ca gresesc foarte mult cand imi vad de buruienile mele, mai intai. Este o chestiune de prioritati.
Altfel, asa e, ma cuprinde toata gama de sentimente ciudate legate de lume, de trecutul si viitorul ei. Iar de prezent mi se face lehamite sau chiar groaza.
Deci salvarea e in noi, in fiecare dintre noi, deie Domnul sa castigam fiecare mai intai pe Duhul Sfant! AMIN!+
P.S. Aceasta nu exclude viata in comuniune, sobornicitatea etc. Dar prioritatea cred ca e lupta personala pentru despatimire. Apoi vom vedea ce e si cu lumea asta...

Last edited by ioan cezar; 04.05.2012 at 02:06:32.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.06.2017, 09:22:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Tim Farron, 47 de ani, liderul partidului liberal-democrat din UK si-a dat demisia. "M-am aflat rupt intre dorinta mea de a trai ca si credincios crestin si de a fi conducator politic". O demisie care urmeaza dupa doi ani de hartuire mediatica. Ales de mai-marii partidului sau la conducere, tanar pentru asemenea functie si mereu surazator, Mr. Farron incarna perfect linia centrista pe care partidul sau dorea sa o imprime. Adept al unui liberalism economic aflat intre conservatori si laburisti, avand o ferma optiune pro-europeana.

Insa iata ca acest lider de succes si de viitor, anglican practicant, proaspat ales, in 2015 se abtine la votul dupa a treia lectura in Parlament a legii privind "casatoria" homosexuala (dupa ce votase in favoarea ei la primele doua lecturi). Sa ne intelegem: omul nu a votat impotriva nici o clipa. Dar, potivit principiului "cine nu este cu noi, este impotriva noastra" a devenit suspect. Suspect de homofobie. Grav. A fi suspect de "homofobie" (ciudata facatura lingvistica a Nouvorbei) este aproape la fel de grav cu a fi suspect de nazism.

Dar omul a indraznit a cuteza inca mai mult. A atacat libertatea femeilor, declarand intr-un interviu ca avortul este un act "rau in oricare circumstanta". Dupa doi ani de hartuire mediatica, Mister Farron ajunge la concluzia la care ar fi trebuit sa ajunga mai demult: "A fi conducator politic, mai ales al unui partid liberal si progresist in 2017 si a trai, in acelasi timp, o viata de crestin practicant, fidel al invataturii Bibliei, a devenit imposibil pentru mine" a declarat liderul demisionar.
Sursa.

Drum bun, domnule Farron! Poate ca e o alegere rea pentru partidul dv (care, sa mentionam in treacat, oricum nu a facut o branza mai mare decat euroscepticii de la UKIP). Dar, in mod cert, e o alegere buna pentru sufletul dv.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 18.06.2017 at 21:25:51.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
2012 - Pragul dintre lumi? silverstar Generalitati 8 16.10.2011 11:27:47
Cele doua biserici ortodoxe rupte de relatii Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 2 11.05.2011 16:06:57
INAINTE DE ADAM AU MAI FOST SI ALTE LUMI? adrian010155 Generalitati 46 10.12.2010 04:38:02
Cele doua preotii Marius22 Preotul 4 30.09.2009 13:13:02
traim in lumi diferite. cu inima... rebellu007 Generalitati 27 22.09.2009 17:30:11