Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.12.2009, 23:17:29
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiqu Vezi mesajul
Eu tin post negru in Vinerea Patimilor, in ultimii ani nu am baut nici macar apa in aceasta zi, dar am citit ca este periculos fiindca exista riscul de blocare a rinichilor. A mai incercat cineva fara apa? Cum a fost?
a postit Sf.Calinic de la Cernica tot postul Mare fara nimic, nici paine nici apa, pana in Joia Mare, cand a mancat jumatate de prescurica (de care se duce la altar) apoi iar a postit pana in noaptea Sf.pasti!
La Sf.Munte primele 3 zile din Postul Mare NU mananca nimeni NIMIC! Apoi miercuri la Liturghia Darurilor se impartasesc toti! Apoi din Joia Mare nu mai mananca nimeni pana la Inviere, exceptand Sambata Mare cand se impartasesc cu totii!

In rest, daca e binecuvantare e Harul lui Dumnezeu!!!
__________________
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.12.2009, 22:52:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pentru cei ce pot

Ajunul Craciunului , este o zi de post aspru , nu se consuma mancare si lichide intreaga zi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.12.2009, 22:59:04
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ajunul Craciunului , este o zi de post aspru , nu se consuma mancare si lichide intreaga zi !
Bine ca mi-ai amintit, Cristi! Pana la apusul soarelui, nu? Si atunci mancam fructe uscate si grau fiert, sau si altceva?
PS: Te rog sa nu te superi ca te intreb...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.12.2009, 23:12:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Bine ca mi-ai amintit, Cristi! Pana la apusul soarelui, nu? Si atunci mancam fructe uscate si grau fiert, sau si altceva?
PS: Te rog sa nu te superi ca te intreb...
Asa este Elizabeta ! Eu nu am reusit inca !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.12.2009, 23:13:53
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Asa este Elizabeta ! Eu nu am reusit inca !
Uf, nu ma speria, daca tu n-ai reusit, eu ce sanse am, neputincioasa de mine?..........
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.12.2009, 23:20:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Uf, nu ma speria, daca tu n-ai reusit, eu ce sanse am, neputincioasa de mine?..........
Nu se stie niciodata - cei din urma pot fi oricand cei dintai ! Eu mai iau si medicamente si se creaza hiperaciditatea , dar nu exista pana la urma justificari . . . vointa si nu in ultimul rand CREDINTA ! Domnul sa fie cu tine si cu toti cei ce se nevoiesc !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.12.2009, 23:25:48
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu se stie niciodata - cei din urma pot fi oricand cei dintai ! Eu mai iau si medicamente si se creaza hiperaciditatea , dar nu exista pana la urma justificari . . . vointa si nu in ultimul rand CREDINTA ! Domnul sa fie cu tine si cu toti cei ce se nevoiesc !
Eu stiam ca daca iei medicamente, poti sa-l intrebi pe duhovnic si atunci iti da dezlegare sa iei un colt de paine. Sau daca nu, macar dicarbocalm, e tot un medicament, pana la urma...
...la mine, draga Cristi, e putin mai complicat - maine trebuie sa gatesc pentru mai multi oameni si chiar nu stiu cum sa fac, va trebui sa gust mancarea... ei, saracii, se bucura de orice primesc, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le dau orice, oricum...ce sa fac? poate ar trebui sa gust si sa scuip (pardon, dar n-am gasit alt cuvant).
Credinta ... nu stiu cata am...Ajuta Doamne necredintei mele!
Domnul sa te ajute sa tii postul pana la capat!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.12.2009, 23:38:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Eu stiam ca daca iei medicamente, poti sa-l intrebi pe duhovnic si atunci iti da dezlegare sa iei un colt de paine. Sau daca nu, macar dicarbocalm, e tot un medicament, pana la urma...
...la mine, draga Cristi, e putin mai complicat - maine trebuie sa gatesc pentru mai multi oameni si chiar nu stiu cum sa fac, va trebui sa gust mancarea... ei, saracii, se bucura de orice primesc, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le dau orice, oricum...ce sa fac? poate ar trebui sa gust si sa scuip (pardon, dar n-am gasit alt cuvant).
Credinta ... nu stiu cata am...Ajuta Doamne necredintei mele!
Domnul sa te ajute sa tii postul pana la capat!
Sarut mana pentru cuvintele tale frumoase ! Duhovnicul meu este un om foarte cerebral , si le intelege precum un adevarat parinte , dar era o ambitie a mea ce nu am putut inca a o realiza , dar cred ca in cele din urma voi fi vrednic si de asa ceva . Sunt multe de slefuit in viata noastra , important sa nu ne pierdem nadejdea niciodata ! Sarbatori fericite tuturor !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.12.2009, 09:20:34
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

[quote=elizabeta;193991]
...la mine, draga Cristi, e putin mai complicat - maine trebuie sa gatesc pentru mai multi oameni si chiar nu stiu cum sa fac, va trebui sa gust mancarea... ei, saracii, se bucura de orice primesc, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le dau orice, oricum...ce sa fac? poate ar trebui sa gust si sa scuip (pardon, dar n-am gasit alt cuvant).

Draga Elizabeta, am vazut la manastire ca daca cineva a trebuit sa guste mancarea, a pus pe limba sa simta gustul, apoi intradevar, a scuipat.
E pacat sa-ti fie pofta de o anumita mancare si sa nu te poti abtine, dar ca s-o gusti nu-i bai ca apoi sa o elimini din gura. Dar daca poti face mancarea fara s-o gusti, ar fi minunat, bunul Dumnezeu o va binecuvanta. Doamne ajuta! Post cu folos!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.12.2009, 09:48:02
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Legat de post negru...e f bun, chiar Mintuitorul a zis cind a vindecat indracitul surd si mut "acest neam de demoni nu iesi decit cu post si rugaciune"..Cunosc o maica care in prima saptamina din Postul Mare nu maninca si nu bea nimic, doar seara ia putina anafura si aghiazma mica. Dar bineinteles o face cu blagoslovenie de la duhovnic. Ea si-a luat un canon mai aspru de post tot timpul anului dupa o situatie mai deosebita: l-a impiedicat pe fiul ei sa mearga la minastire si la scurt timp el a murit. patrintele i-a zis "vii tu in locul lui la minastire
" si asa a facut...facind-o ca un canon, cu pocainta bineinteles ca nu e vorba de mindrie in aceasta nevointa a ei...Am mai cunoscut o maica care timp de 40 de zile inainte de moarte nu a mincat si nu a baut nimic!! Doar se impartasea si abia mai putea sa inghita cite picaturi de aghiazma....Deci de la post nimic nu patim,fiti siguri dar trebuiecu dreapta socoteala,cu smerenie ....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 17:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 01:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 15:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 13:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12