Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.04.2009, 15:41:15
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dacă mâine ar fi ultima zi din viața ta.

Vin din nou să vă provoc cu o întrebare pe care îmi place să cred că fiecare din noi și-a pus-o la un moment dat.
"Dacă mâine ar fi ultima zi din viața ta și ai ști acest lucru ce ai face?"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.04.2009, 16:17:06
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-asi spovedii, impartasii, mi-asi lua ramas bun de la cei dragi si m-asi duce....la pescuit!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.04.2009, 16:30:44
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Eu cred ca as petrece ziua, calm, resemnat, cu familia mea,..
I-as pupa pe toti
As mirosi o floare de liliac alb simplu, nebatut
As suna-o pe mama
As bea un sprit, as minca o friptura de pe gratarul lui Marius
As mai vrea sa simt mirosul de metrou o data(pentru memoriile frumoase care-mi stirneste)
As spune o rugaciune scurta
Mi-as lua ramas bun si m-as culca


...nu, daca Dorina asteapta ca raspuns nu stiu ce expermente mistice, de stat in biserica toata ziua si batut matanii si facut nu stiu cite spovediri la ora...nu n-as pierde timpul cu asa ceva... acest lucru ar fi facut deja din vreme, spovedire pecetluita cu Impartasirea cu trupul si singele Mintuitorului...deci nu se exagereaza cu asa ceva...nu se ingrasa porcul in ajun.
..iar eu nu cred in schimbarea totala in bine a fiintei in ultima clipa, pe ultima suta de metri...asta este numai in literatura
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.04.2009, 17:29:39
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

"Dacă mâine ar fi ultima zi din viața ta și ai ști acest lucru ce ai face?"

As tainui aceasta familiei !
Pentru ai scuti de suferinta, de ce i-as necaji cu asa o veste (?) si in plus as spera ca nu e ultima ... mai am multe de facut.. .si El stie asta ...cel mai tare-mi doresc sa-mi legan nepotii ..ceva imi spune , ca nu-mi va refuza aceasta bucurie .


p.s. sper sa ne spui cum ti-a venit ideea ,sa pui aceasta intrebare ... ...nadajduiesc ca nu de la cutremurul devastator ce va zgudui Romania .
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.04.2009, 18:03:41
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si in felul asta le-ai lua posibilitatea sa se desparta de tine, sa se impace cu tine, sa-ti spuna lucruri pe care n-au avut curajul niciodata sa le spuna....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.04.2009, 18:06:45
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu cred ca as petrece ziua, calm, resemnat, cu familia mea,..
I-as pupa pe toti
As mirosi o floare de liliac alb simplu, nebatut
As suna-o pe mama
As bea un sprit, as minca o friptura de pe gratarul lui Marius
As mai vrea sa simt mirosul de metrou o data(pentru memoriile frumoase care-mi stirneste)
As spune o rugaciune scurta
Mi-as lua ramas bun si m-as culca


...nu, daca Dorina asteapta ca raspuns nu stiu ce expermente mistice, de stat in biserica toata ziua si batut matanii si facut nu stiu cite spovediri la ora...nu n-as pierde timpul cu asa ceva... acest lucru ar fi facut deja din vreme, spovedire pecetluita cu Impartasirea cu trupul si singele Mintuitorului...deci nu se exagereaza cu asa ceva...nu se ingrasa porcul in ajun.
..iar eu nu cred in schimbarea totala in bine a fiintei in ultima clipa, pe ultima suta de metri...asta este numai in literatura
Întrebarea mea este chiar serioasă și nu aștept decăt părerea sinceră a fiecăruia.
Pentru-că eu am deschis topicul vă voi spune ce cred că aș face eu.Nu nu aș sta toată ziua în biserică dar aș intra pentru câteva minute în biserica din care am fost alungată și nu mai intru,aș îngenunchia la icoana Maicii Domnului,aș mai privi odată o icoană pe care o iubesc mult în stana câtăreților cu Iisus Hristos și poate aș câta puțin și aș spune un psalm.
În rest nu aș face nimic special. Mi-aș mai privi florile,aș asculta păsările aș trimite gânduri de pace către acei cu care nu am reușit să fac pace.Cred că m-aș culca dar nu cred că aș putea dormi.Mi-ar fi teamă dar nu de moarte ci "de locul unde îmi voi petrece veșnicia întreagă"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.04.2009, 18:11:51
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intrebarea ta Dorina am pus-o parintelui Teofan odata. Stii ce mi-a raspuns? M-as aseza pe un scaun si as privi icoana Maicii Domnului pana as "adormi". As vrea sa pot spune la fel, dar..probabil as pune langa icoana si copii.... Candva am trecut printr-o perioada de genul asta, cand zilnic era "maine". Am si acum un nod in gat cand iti scriu.. pe atunci le explicam copiilor ce sa faca dupa ce plec eu. Cum sa ceara de la Stapana ajutor..e greu Dorina, crede-ma e greu... E greu sa raspunzi corect fata de tine insuti in primul rand, darmite pentru colegii de forum. E greu, pentru ca nu avem iubirea parintelui de a sta pe scaun si a privi pe Stapana pana adormi..
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.04.2009, 18:30:33
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[SIZE=4]NOI ca si crestini ortodocsi, nu trebuie sa ne gandim la ziua de maine! FIECARE NOUA ZI TREBUIE SA O GANDIM CA ULTIMA!!! [/SIZE]
[SIZE=4]De dimineata cand ne trezim sa ii dam slava lui Dumnezeu ptr noua zi, sa Ii cerem ajutorul si acrivie (atentie) in tot ce facem si rabdare cu apropapele si cu noi, sa ii cerem putere sa Ii facem VOIA, sa Ii indeplinim poruncile! sa ne binecuvinteze cu MILA si IUBIRE sa nu ajungem sa Il suparam, desi nu este clipa fara de pacat! Cand ajungem seara sa Ii multumim pt ziua care a trecut si sa ne ierte de pacatele facute, si sa nu punem capul pe perna invrajbiti cu cineva de ne-a suparat!!! sa adormim cu CONSTIINTA curata si sa Il rugam pe Dumnezeu sa ne invredniceasca si de ziua de maine!!! [/SIZE]
[SIZE=4]SA IUBIM APROAPELE MEREU CA PE NOI INSINE SI ASA DUMNEZEU SE VA RECUNOASTE IN NOI SI NE VA MANTUI!!![/SIZE]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.04.2009, 18:38:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Multumim Geo pentru incurajari, cu adevarat asa trebuie sa gindim zilnic.

Dorina insa ne intreba clar DACA stim cu siguranta ca miine murim ce am face?
De exemplu la modul clar, extrem, daca miine vei fi executat de musulmani pentru prozelitism-misionarism pe insula Bali, asa cum o fac multi catolici, ce ai face?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.04.2009, 18:42:43
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
În rest nu aș face nimic special. Mi-aș mai privi florile,aș asculta păsările aș trimite gânduri de pace către acei cu care nu am reușit să fac pace.....
Ajungind la pasajul asta ma luase frica ca o sa spui ca vi si tu la noi la un gratar (cu Andrei) si ma gindeam ca va trebuii sa mai cumpar unul ca incet, incet nu ne ajunge la toti!
Mare noroc ca nu murim toti miine si mai ales ca nu o stim!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intelepciunea ultima florin.oltean75 Generalitati 0 17.09.2011 22:26:52
Am intrat in ultima zi a anului 2010! Melissa Stiri, actualitati, anunturi 22 01.01.2011 19:27:40
Tineretul de astazi - Dezmatul de maine colaps Generalitati 36 09.06.2010 18:49:59
Maine la Manastirea Sihastria cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 21.04.2010 23:00:02
Ultima oră : Pentagonul a intrat în alertă ! cristiboss56 Generalitati 5 27.04.2009 09:20:23