Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 03.07.2009, 11:46:18
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Din curiozitate: l-a adaugat cineva pe Michael la pomelnicul pentru adormiti?

Sa nu-mi raspundeti ca nu era ortodox si ca nu e voie.
Nu l-am pus pe pomelnic, dar , saptamana trecuta am fost la mare si era o biserica in zona, am fost si m-am inchinat si i-am aprins o lumanare lui Michael in partea stanga unde trebuia pentru morti. Indiferent ce a fost, nu a fost nici pe departe Hitler, chiar daca unii il judeca mai aspru, pentru mine conteaza ca a fost un om sensibil, iar din aceasta sensibilitate se naste intotdeauna lacrimi de pocainta, indiferent sub ce forma. Dumnezeu stie mai degraba forma si trasaturile fiecaruia.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #112  
Vechi 03.07.2009, 11:46:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

oameni buni si frati crestini ma lasati masca !!

-in primul rand pot sa zic ca mie nu mi-a placut niciodatra cum canta jackson [COLOR=red](nici mie e strident, impunge, canta subtzire shi e urat shi slabanog ca shi un mare postitor, ca un tzantzar)[/COLOR],desi alti cantareti de muzica pop imi plac [COLOR=red](da imi plac mult mai tare cei ce se aseamana cu gLumea... "buna")[/COLOR],dar nu asta e important
-pe mine ma indigneaza atitudinea asta a lumii ,a massmediei care tot il plange atat pe un pedofil si sataniist [COLOR=red](asta a afirmat justitzia shi massmedia gLumii, dar din faptele shi mesajele shi marturisirea lui MJ rezulta contrariul)[/COLOR] ,atatea marsuri atatea lacrimi pt cine? [COLOR=red](cei ce il iubesc, eu nu-l cunosc, nu-l iubesc, ci daoar acum cand a murit am fost curios de ce a creat, am stat sa vad, sa observ, shi am constatat ca era in inger al Domnului, un Mooglii nascut in jungla, l-am privit cu un rece ochi de mort, shi nepatimash am constatat ca e valabil ce am scris in mesajele mele anterioare, iar in final a cazut in fantana spanului shi regele Rosh-Verde cu casa invartitoare o sa-i dea cazne iar daca nu le va trece va ramane in sheol, acolo unde la salashluit imamul musulmanicesc prin juramintele sale ca sa slujeasca lui M-Allah)[/COLOR]
-si mai mult de atat-ma revolta atitudinea asta a crestinilor care il plang sau le pare rau ca a murit un pedofil ?!! [COLOR=blue](nu s-a dovedit, nu mintzi dumneata acuma daca shtii ca nu s-a dovedit iar copilul a recunoscut ca a mintzit pus de tacsu pentru bani, caci erau saraci, din pisma shi lacomie)[/COLOR] chiar nu inteleg suntem crestini sau ce? [COLOR=blue](poi nu este tot omul creatzia lui Dumnezeu? sau numai cei cu pile, cei mitomani?)[/COLOR]

-daca murea un duhovnic,un preot,un calugar,un patriarh ceva intelegeam sa se deschida un topic pe acest [SIZE=3][COLOR=red]forum crestin ortodox[/COLOR][/SIZE],dar pt un pedofil si satanist sa deschizi un topic nu stiu e strigator la cer [COLOR=blue](poi daca eshti satanist, nu-l dai in judecat pe satan, iar daca eshti pedofil, atunci nu ai fatzarnicia de a canta mereu despre copii shi a face donatzii copiilor saraci ai africii, celor care n-au nici o shansa, fratzii lui de culoare)[/COLOR]
-daca tot s-a deschis acest topic ma asteptam diin partea crestinilor sa aiba o atitudine impotriva lui jackson si a mass mediei care il tot plange atat... [COLOR=blue](adica te ashteptai ca sa fie avocatzii diavolului? poi nu este scris ca trebuie sa ne iubim inclusiv vrajmashii? iar pacatel shi patimile noastre trebie sa le uram, nu omul, caci "ai Tai sunt Parinte")[/COLOR]
-sunt atatea probleme majore (astia de baga imediat cip-ul in noi,vor sa instaureze Noua Ordine Mondiala ..) si noi discutam si ii mai si luam apararea ?!!! unui pedofil si satanist?!! [COLOR=blue](deci daca justitzia nu a gasit probe, dacat i-a dat amenta ca nu shia tuns iarba in Neverland, dumneata ei fi prieten cu mama omidee shi deja shtii cum a judecat Dumnezeu? Dumnezeu, Acela care nu judeca niciodata iar daca judeca atunci nu cauta sa faca voia Sa ci a Celui care L-a Trimis...)[/COLOR]
-si eu ascult muzica chiar si pop de ex imi place Celine Dion care e departe total de jackson adica e o artista nu se compara cu pedofilul, dar cu toate acestea cand va muri Celine Dion nu o sa deschid un topic special pe acest site crestin ortodox,adica aici vorbim de crestinism nu de toti pedofilii,sau chiar daca nu ar fi fost oricum nu inteleg de ce atata preocupare pt acesti artisti ai lumii occidentale,repet mai ales aici pe acest forum. [COLOR=blue](deci il osandeshti fara probe pentru optziunile placerilor tale muzicale? poi sarmana Celin nu canta la Las Vegas?)[/COLOR]
-daca tot vroiati sa discutati despre jackson mai bine o faceati pe alt forum de muzica etc [COLOR=red](nu zau? deci nici macar cand fiul risipitor se intoarce "acasa" noi nu trebuie sa-l primim? ci sa ne lacomim la vitzelul cel gras?)[/COLOR]


[COLOR=darkorange]ma iarta daca te-am suparat shi mustrat... dar credintza shi faptele sale l-a mantuit... caci a trait 50 de ani... fix, asha ca un Jubileu... in care luptatorii se lasau la vatra...[/COLOR]
[COLOR=#ff8c00][/COLOR]
[COLOR=#ff8c00]deci ma iarta daca te-am ofensat.[/COLOR]
Reply With Quote
  #113  
Vechi 03.07.2009, 11:50:51
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

de ce sa-l punem si pe pomelnic acum?!
a murit ca musulman si normal ca nu-l trecem la pomelnicul pentru adormiti pt ca nu era ortodox.

eu nu inteleg de ce nu va rugati si nu-i treceti pe pomelnic pe atatia oameni crestini care mor ,poate si preoti ,calugari sau simplii credinciosi sau ortodocsi pacatosi ,poate nici macar nu va ganditi la ei dar pe jackson asta islamitul doar pt ca ca a fost un star,o personalitate mediatizata il tot plangeti atat.

haideti mai lasati pe jackson asta mai ales pe acest forum ortodox,daca tot vreti sa discutati despre vedete vii sau moarte intrati pe alte site-uri banale ,obisnuite,lumesti ...
Reply With Quote
  #114  
Vechi 03.07.2009, 11:54:23
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Exact cum spuneam mai sus..."hai sa-l uram, sa nu-l pomenim la biserica, sa-l manance moartea, satana...oricine si oricum, noi sa ne ducem in rai caci suntem vrednici, suntem tari, suntem matcho, el n-are da cat sa nu fie iubit de nimeni, inteles de nimeni....nimic"
Unii crestini sunt mai atei decat ateii si nici macar nu-si dau seama. Numai intr-un suflet umil si plin de iubire poate salaslui Dumnezeu....altfel nu se poate, oameni buni, descatusati-va inimile de atata judecata aspra si uricioasa, caci nu este de folos, mai ales ca nu stie nimeni adevarul din om decat Dumnezeu.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #115  
Vechi 03.07.2009, 11:57:40
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Hai antiecumenism, ca devii discriminator cu cei preoti. Pai da, nu stii ca Dumnezeu a venit pe pamant pentru cei pacatosi, nu pentru cei drepti ? !
Preotii si calugarii se tot roaga pentru ei si pentru ceilalti, noi trebuie sa ne rugam pentru neputinciosi, pentru pacatosi si neispraviti ca Michael...nu crezi ! Cred ca incepi sa-ti contrazici propriile-ti principii crestinesti...judecata, fiindca intotdeauna este superficiala, nu poate duce decat la impotmolire si la o sistematica renegare, asa ca, lasati-o balta.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #116  
Vechi 03.07.2009, 12:02:01
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Stii sigur ca a fost pedofil ? O spui cu mana pe inima ? Iti este frica de Dumnezeu sau nu ? Daca DA, atunci stii foarte bine ca nu poti sa iei un lucru derept adevarat, spicuit din ziare, din ucigasele de suflete...ziarele, mai ales cele de scandal.
A fost doar o tendinta de manipulare, o vanatoare dupa profituri consistente, a fost o batalie pentru milioane de dolari si, cum altfel se putea face aceasta murdara batalie, daca nu puind copii la inaintare, copii si inocenta lor...pe care o iubea atat de mult copilu din Michael.
Si eu sunt mama de baietel, bine-nteles ca-mi dau seama ce groaznic ar fi sa-mi molesteze cineva copilul, insa, in cazul lui Michael s-au expus motive puerile, niste aberatii slabe, dar el era prea obosit si prea stresat ca sa le faca fata, nu te poti pune cu avocatii mafioti care storc din oameni, nu doar banii ci, si viata, fara pic de constiinta.
Lasa Duhovnicii cu duhovnicii si starurile cu starurile, fiecare are locul lui in societate, asta este viata si asa a fost mereu, nu o poti schimba tu acum.
Nu te indemn sa tii cu Michael, dar incearca sa gandesti mai profund...si-atat, in realitate insasi complexitatea lucrurilor care se manifesta in realitate ne umileste si ne face sa nu mai judecam atat de rigid.
Ory ,nu stim daca a fost pedofil ,nici homosexual nici altele scoase de presa pentru scandal.
Noi vedem ce canta si cum dansa , smintea lumea ,dar am spus si repet ,mai degraba trebuie sa ne fie mila de el ,el credea ca e bine ce face.
Bine ai facut ca ai aprins o lumanare pentru el .
Reply With Quote
  #117  
Vechi 03.07.2009, 12:04:03
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Un parinte ne indemna sa ne rugam pentru Madona ,vine in tara in august,mi se pare.
Ar fi un lucru extraordinar ca Madona sa se schimbe ,nu?
Reply With Quote
  #118  
Vechi 03.07.2009, 12:06:35
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Fratilor, [COLOR=darkred]cine suntem noi sa stim ce a facut omul asta[/COLOR]? Credeti oare ca il cunoasteti cu adevarat? Sau doar suntem maxim de manipulati de tot ce a "propovaduit" presa de scandal?

Se cade [COLOR=darkred]sa ne rugam in chilia noastra pentru tot omul[/COLOR], fie el adventist, budist, yoghin sau altceva. Doar la Sfanta Liturghie si la Sfintele Taine nu se poate pomeni un astfel de om, caci acolo se aduna doar cei botezati intru Iisus Hristos. In rugaciunele noastre personale insa putem pomeni pe oricine si oricat. Sfintii se rugau pentru tot omul, necontand rasa, credinta, locul vietuirii si altele asemenea.

[COLOR=darkred]Cine doreste[/COLOR] sa'l pomeneasca sa o faca din toata inima. Poate acela se va folosi de rugaciunea noastra. Poate nu ii trebuie mult pentru mantuire, iar acel putin poate veni prin noi. [COLOR=darkred]Cine nu doreste[/COLOR] sa auda de el, sa taca in liniste si sa ii lase pe ceilalti sa'l pomeneasca. Nu va certati pentru rugaciune, adica pe cine sa pomenim si pe cine nu.

Credeti ca s'ar supara Hristos pentru faptul ca ne rugam pentru un neortodox?
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #119  
Vechi 03.07.2009, 12:14:10
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

ce sa zic poate am gresit ca l-am judecat desi daca a fost satanist si cred ca fost implicat in ceva ocult e bine sa stie lumea
-oricum daca voi vreti sa va rugati pt el e ok adica Sfintii s-au rugat chiar si pt pagani sau demoni...
-dar totusi repet de ce sa nu ne rugam si sa-i pomenim,sa-i amintim pe atatia oameni care mor prin Romania crestini-ortodocsi,pacatosi sau nu,si pt Jackson doar pt ca a fost vedeta deci cineva mare in lumea asta sa facem atat tam-tam.

Asta ma revolta pe mine atitudinea asta a noastra ,felul gresit de a privi lucrurile,adica ne luam si noi dupa lumea asta pacatoasa desi stim ca cei care sunt mici,nestiuti,umili in aceasta lume sunt mari in fata lui Dumnezeu..dar asa suntem noi oamenii...

de ex cati nu mor in accidente,de boala etc de ce sa nu ne rugam pt ei,de ce sa nu scriem despre ei pe acest forum ? de ce pt ca nu sunt vedete ,nu li s-a facut reclama,nu sunt staruri?
Reply With Quote
  #120  
Vechi 03.07.2009, 12:21:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

antiecumenism
de ce sa-l punem si pe pomelnic acum?!
a murit ca musulman si normal ca nu-l trecem la pomelnicul pentru adormiti pt ca nu era ortodox. [COLOR=red](il vor pune pe pomelnicul rugaciunilor particulare cei ce l-au iubit shi l-au intzeles shi l-au iertat daca a greshit... deci nu deznadajdui ca mai sunt oameni cu suflet mare... eu nu-l pun pe pomelnic fiindca nu-l iubesc shi mi-e indiferent, dar trebuie sa marturisesc ca este un fel de frate mai mare intru sf Ioan Botezatorul, acest Mooglii ce a plansa shi a mesagiuit mereu catre Irod... dar ma bucu pentru ca a purtat masca de chirurg shi a zis babilonului asemenea lui Ever, a zis Never shi shi-a ridicat disneilandul sau propriu shi personal, asta a facut cu banii lui, o lume pentru copii, un castel pentru cei mici... deci ma multzumesc sa mai zic doar atat, Odihneasca-se in pace shi sa mearga acolo unde shi-a strans comoara, comoare faptelor bune... comoara intru Hristos cel Tainic al inimii shi sufletului shi sensibilitatzii dragostei neprihanite)[/COLOR]

eu nu inteleg de ce nu va rugati si nu-i treceti pe pomelnic pe atatia oameni crestini care mor ,poate si preoti ,calugari sau simplii credinciosi sau ortodocsi pacatosi ,poate nici macar nu va ganditi la ei [COLOR=blue](asta presupui dumneata, de unde shtii cine pomeneshte pe cine? sau este o tactica a ta ca sa faci presupozitzii shi astfel sa dai peste cap lucrurile ca sa facem voia ta... nu-i ashea? vrei sa fim viceversa? vrem sa fim avocatzii diavolului? avocatzii celui rau? celui nedrept? sau nu este scris: "unuia dintre aceshtia micutzi ai mei daca nu le-atzi facut, Mie nu Mi le-atzi facut!" ...?)[/COLOR] dar pe jackson asta islamitul doar pt ca ca a fost un star,o personalitate mediatizata il tot plangeti atat. [COLOR=red](poi asha a murit dar o viatza a fost in casa satanei caci era un fel de iehovist sau cine poate shti ce era defapt, shi defapt ce ma priveshte, cand lucrurile pe care le vad shi le aud pe alea le judec cautand sa nu judec ci sa fac voia lui Hristos, sau ai impresia ca in fatza dreptatzii cineva va avea pile? va putea sa fie mit-om-an? nu te cutremuri la gandul ca nefacand acum faptele cele bune la dreapta judecata itzi vei primi rasplata fatzarniciei?)[/COLOR]

haideti mai lasati pe jackson asta mai ales pe acest forum ortodox,daca tot vreti sa discutati despre vedete vii sau moarte intrati pe alte site-uri banale ,obisnuite,lumesti ... [COLOR=red](shi daca nu plecam hashaitzi de tine ce ne faci? ne parashti la ... la cine? shi tot asha? cu argumente fara temei? din propriile interese ce vin din placerile burdeloqqqulului gLumii?, "sa nu va temetzi cand va vor.... mintzind pentru Mine caci rasplata voastra multa este la ceruri"[/COLOR] [COLOR=blue]dar draga domnule antiecumenism, pe ici pecolo shi dumneata ai ceva dreptate, ca sigur ca pedofilii shi drogomanii shi slujitorii babanului din organizatzia biderberg ce vor introna CIE shi CMB nu cauta sa faca voia lui Hristos, ci il vor autointrona pe antichrist... oricat de frumos ishi argumenteaza demersurile lor de neascultare a sfintzilor parintzi care au proorocit in Duhul... dar ei vor da socoteala de faptele shi marturisirile lor shi vor tara credincioshii in hau, asha cum just spune parintele Justin, shi altzii asemenea lui... deci ma iarta incaodata, caci deshi nu-l iubesc pe MJ am incercat macar sa nu fiu nedrept, shi astfel pe unii i-am suparat, caci dreptatea ochului meu de mort nu este in sensul a ceea ce ar fi voit danshii ca sa auda... ori sa vada[/COLOR])
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A murit Colombo Daniel_7 Stiri, actualitati, anunturi 5 10.07.2011 22:02:21
Mama mea a murit ichim Generalitati 15 08.08.2008 03:26:13
"Codul Bibliei" de Michael Drosnin alexandra28again Generalitati 23 09.05.2008 16:27:01