Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.05.2009, 07:57:02
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
As fi foarte trist pentru ca sunt tanar si nu am apucat sa indeplinesc in totalitate porunca lui Dumnezeu .Probabil m-as uita la toate si AS PLANGE...rugandu-ma in acelasi timp.Nu o sa imi irosesc timpul facand ceva ci doar privind ..Cat mai departe aceasta moarte sa fie de noi!
Mi-a plăcut răspunsul tău! În fața morții suntem dezarmați și oricât ne-am crede de pregătiți nu suntem niciodate suficient de pregățiți pentru un asemenea eveniment .Dar trebuie să fim conștienți că ea există și este singura certitudint într-o lume nesigură.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 01.05.2009, 14:41:46
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Adesea ma gandesc , mai cu seama seara, ca s-ar putea sa trec "pragul vietii" acesteia dormind.Daca as sti ca maine s-ar rupe firul vietii?Nu stiu daca as putea face ce gandesc acum.Ma rog Bunului Dumnezeu sa-mi daruiasca linistea sufleteasca si iertarea la sfarsitul vietii, oricand ar fi acesta.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 01.05.2009, 20:20:49
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Probabil m-as comporta ca un retardat si as fi in pragu disperarii.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.05.2009, 20:54:01
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Probabil m-as comporta ca un retardat si as fi in pragu disperarii.
Ca nu ai sa mai ai senzatii tari pe bicicleta?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 01.05.2009, 21:03:20
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Ca nu ai sa mai ai senzatii tari pe bicicleta?
Da, ar fi unu dintre motive, dar nu principalu, mai sunt si multe alte chestii care nu le-am facut.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 02.05.2009, 00:42:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Da, ar fi unu dintre motive, dar nu principalu, mai sunt si multe alte chestii care nu le-am facut.
Bune sau rele ,sau pe cele bune nu le-ai descoprit inca datorita varstei frgede?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 02.05.2009, 01:37:16
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit daca maine ar fi ultima zi......

Citind raspunsurile celor care ati scris pana acum, mi-am adus aminte de o mare cumpana din viata mea, din tinerete: lucram la Oficiul Jud. de Turism din Timisoara la Oficiul de Calcul. Tineam evidenta mijloacelor fixe din OJT pe calculator in direct cu Ministerul Turismului din Bucuresti. In fiecare luna trebuia sa merg la Bucuresti sa-mi ridic listele. Asa se face, ca in iarna anului 1979, in Bucuresti era o iarna grea, se circula cu dificultate. Am coborat din troleu la Piata Romana, se defectase ceva la troleu, am lasat politicoasa sa coboare toata lumea si in momentul coborari mele pe scara, tinandu-na de bara, m-a scuturat curentul,( conductorul troleului, era coborat cu haturile in mana si scapase unul din trolee pe firul de sus), m-am curentat, prin manusa de piele mi s-a ars pielea in palma si am fost trantita pe un maldar de zapada inghetata din statie. Mi-am pierdut cunostinta, nu stiu pentru cata vreme, cert este ca dupa ce totusi, m-am trezit din aceea izbitura, ma intrebau oamenii, unde sa ma duca, de unde sant.......
Atunci am inceput sa plang, le-am spus ca trebuie sa ajung in Gara de Nord si sa ma intorc la Timisoara. Pe tren, am plans intr-una. Am realizat ca intr-o clipa, se poate intampla, inevitabilul. Aveam copilasii de patru si cinci anisori, sotul ma astepta acasa, parintii, fratii si surorile. In clipa aceea, n-am avut nici un gand, nici nu mi-am dat seama ca puteam sa nu ma mai trezesc niciodata. Nu am avut timp sa ma gandesc ca nu mi-am luat " la revedere " de la toti cei dragi, sa-mi cer iertare daca le-am gresit cu ceva.
Acum, dupa atatia ani, realizez, ce inseamna, cand auzi : " ziua de ieri, o cunoastem, ziua de azi ne apartine, dar ziua de maine e a lui Dumnezeu, sa fim pregatiti duhovniceste, spovediti, sa nu fim in cearta cu nimeni ".

Parerea mea este ca nu vreau sa stiu dinainte cand se va intampla aceasta plecare, dincolo..., nu ca mi-ar fi frica de moarte ( ma rog din tot sufletul sa-mi calauzeasca pasii, bunul Dumnezeu spre maintuire ), dar imi va parea rau dupa cei dragi pe care ii voi parasi. Oricat ai fi copii de mici sau de mari, ai senzatia ca fara ajutorul tau, nu se vor mai descurca, dar nimeni nu este de neinlocuit, noi la randul nostru am supravietuit pierderii vreunui parinte sau alt apropiat noua. Asta este viata!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #48  
Vechi 02.05.2009, 11:36:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ce intrebarea grea: Daca maine ar fi ultima zi....

M-as intalni cu cei dragi. Dar ce sa le spun stiind ca de maine, nu mai pot vorbi. Cum sa-i imbrasisez, stiind ca de maine nu voi mai avea brate...

Mi-as lua copilul sa ma joc cu el, dar la ce sa joc sa ma opresc stiind ca de maine nu voi mai cunoaste jocul

Mi-as lua sotia de mana, as strange-o ca sa simta in mana ei, neincetat mana mea

Nu stiu, mi-e greu sa raspund. Sa spun ca m-as ruga, mi-ar trebui rugaciunea fierbinte, care sa arda din mine tot ce este necurat, dar cum, de vreme ce eu, nici macar nu am aprins focul in mine

Asa ca ma bucur ca Dumnezeu nu mi-a dat sa cunosc ultima zi. Sper sa plec din lume, placut lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 02.05.2009, 16:58:02
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Daca Dumnezeu mi-ar oferi incă o bucată de viață...

[COLOR=#c00000]Dacă Dumnezeu mi-ar oferi încă o bucată de viată[/COLOR]
[COLOR=#c00000]de [/COLOR][COLOR=#c00000][COLOR=#c00000]Gabriel Garcia Marquez[/COLOR][/COLOR]
(Gânduri pe patul de moarte...)

[COLOR=#c00000]Dacă, pentru o clipă Dumnezeu ar uita că nu sunt decât o paiață de cârpă și mi-ar oferi o bucată de viață, fără îndoială că n-as spune tot ceea ce gândesc, dar m-aș gândi la tot ceea ce spun.[/COLOR][COLOR=#c00000]
Aș aprecia valoarea lucrurilor, nu pentru ceea ce valorează, ci pentru ceea ce ele înseamnă cu-adevărat.
Aș dormi putin, n-aș mai visa deloc, căci prin fiecare minut când închidem ochii pierdem șaizeci de secunde de lumină.
Aș merge când ceilalți se opresc, m-as trezi când alții adorm.
Aș asculta când alții vorbesc, și aș savura o înghețată bună de ciocolată.
Aș "trăi ca îndrăgostit de dragoste"
[/COLOR]
[COLOR=#c00000]
Dacă Dumnezeu mi-ar oferi încă o bucățică de viată, m-as îmbrăca simplu, as cădea în genunchi în fata soarelui, lăsându-mi goale corpul si sufletul.
Dumnezeule, dacă as avea o inimă, mi-as scrie ura pe gheață și aș astepta primele raze de soare.
Cu un vis al lui Van Gogh aș picta pe stele un poem de Benedetti și i-aș oferi lunii un cântec de Serrat.
Aș stropi trandafirii cu lacrimile mele pentru a simți durerea spinilor și sărutul roșu al petalelor.
Dumnezeule, dacă as avea o bucată de viată... n-as lăsa să treacă nici o singură zi fără să le spun celor pe care-i iubesc cât de mult îi iubesc.
Aș convinge fiecare bărbat, fiecare femeie că ei sunt preferații mei și aș trăi ca îndrăgostit de dragoste.
Aș demonstra oamenilor cât se înșeală crezând că încetează să se îndrăgostească îmbătrânind, fără să știe că încep să îmbătrânească atunci când încetează să se îndrăgostească!
I-as da aripi unui copil, dar l-aș lăsa să învete singur să zboare.
[/COLOR]
[COLOR=#c00000]
"Când mă vor pune în cutie..."
[/COLOR]
[COLOR=#c00000]
I-as învăta pe bătrâni că moartea nu vine odată cu bătrânețea, ci cu uitarea.
[/COLOR]
[COLOR=#c00000]
Am învățat atât de mult de la voi, oamenilor! Am învățat că toată lumea vrea să trăiască pe culmi, fără să stie că adevărata fericire constă în felul în care escaladezi muntele.
Am învățat că atunci când nou-născutul strânge pentru prima dată, în pumnul lui mic, degetul tatălui, îl cucerește pentru totdeauna.
Am învățat că un om n-are dreptul să-l privească pe un altul de sus decât atunci când trebuie să se aplece pentru a-l ajuta să se ridice.
[/COLOR]
[COLOR=#c00000]
E adevărat că multe am putut învăta de la voi, dar nu vor folosi la mare lucru, deoarece, când mă vor pune în această cutie, vai, voi fi mort…
[/COLOR]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intelepciunea ultima florin.oltean75 Generalitati 0 17.09.2011 22:26:52
Am intrat in ultima zi a anului 2010! Melissa Stiri, actualitati, anunturi 22 01.01.2011 19:27:40
Tineretul de astazi - Dezmatul de maine colaps Generalitati 36 09.06.2010 18:49:59
Maine la Manastirea Sihastria cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 21.04.2010 23:00:02
Ultima oră : Pentagonul a intrat în alertă ! cristiboss56 Generalitati 5 27.04.2009 09:20:23