Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.06.2010, 10:22:30
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Minunile lui Iisus

Eu ma stiu pe mine cum sunt : oricand citesc o minune a lui Iisus sufletul mi se umple de bucurie si macar pentru cateva clipe simt ca sunt pe deplin fericit. Sunt atunci strabatut de de multe ganduri luminate ca si cum o lumina intensa mi-ar strabate sufletul si fiinta pana la suprafata si zambetul imi inunda fiinta. Atunci simt o bucurie intensa si curata departe de cele lumesti. In fractiuni de secunda sunt patruns si strabatut de multe ganduri cum ar fi "iata ce bun este Dumnezeul meu" sau "ce fapta minunata" si nu cred ca as reusi sa transpun in cuvinte tot ce simt. Pentru mine El a fost intotdeauna Fratele mai mare de care aveam nevoie si la care ma raportam mereu in diverse situatii in viata. Iar cand l-am uitat, macar si cateva clipe sau minute am fost victima unor esecuri teribile. Cat este de bun si minunat ! Exemplu desavarsit ! Si iata ca merita sa il iubesc cu daruire !
Merita sa vorbim despre aceasta bucurie ? Voi ce simtiti ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.06.2010, 11:26:26
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca daca ne gandim la Mantuitor trebuie sa intelegem foarte bine cele spuse in Faptele Apostolilor 20:35>,,Toate vi le-am arătat, căci ostenindu-vă astfel, trebuie să ajutați pe cei slabi și să vă aduceți aminte de cuvintele Domnului Iisus, căci El a zis: Mai fericit este a da decât a lua."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.06.2010, 11:51:53
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin Liviu Vezi mesajul
Eu ma stiu pe mine cum sunt : oricand citesc o minune a lui Iisus sufletul mi se umple de bucurie si macar pentru cateva clipe simt ca sunt pe deplin fericit. Sunt atunci strabatut de de multe ganduri luminate ca si cum o lumina intensa mi-ar strabate sufletul si fiinta pana la suprafata si zambetul imi inunda fiinta. Atunci simt o bucurie intensa si curata departe de cele lumesti. In fractiuni de secunda sunt patruns si strabatut de multe ganduri cum ar fi "iata ce bun este Dumnezeul meu" sau "ce fapta minunata" si nu cred ca as reusi sa transpun in cuvinte tot ce simt. Pentru mine El a fost intotdeauna Fratele mai mare de care aveam nevoie si la care ma raportam mereu in diverse situatii in viata. Iar cand l-am uitat, macar si cateva clipe sau minute am fost victima unor esecuri teribile. Cat este de bun si minunat ! Exemplu desavarsit ! Si iata ca merita sa il iubesc cu daruire !
Merita sa vorbim despre aceasta bucurie ? Voi ce simtiti ?
Degeaba simti asa daca vorbesti cu pacat. Astea se numesc simtiri mincinoase!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.06.2010, 16:24:30
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit I won't forget !

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
degeaba simti asa daca vorbesti cu pacat. Astea se numesc simtiri mincinoase!
cred ca din cauza asta se spune sa nu dai margaritare la porci si mancare la caini ! Totusi era cea mai frumoasa si ascunsa particica a sufletului meu pe care tu ai terfelit-o prin tarana !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.06.2010, 17:54:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cea mai mare minune savarsita de Iisus poate ca este chemarea Apostolilor. Un Om necunoscut de ei, despre care nu stiau mai nimic, apare intr-o zi normala din viata lor, cand erau la lucru sau oriunde erau, si le zice: vino sau urmeaza-Mi. Si fiecare, lasand toate in urma, s-au ridicat si I-au urmat Lui Hristos. Va dati seama ce impact a avut vederea Lui Dumnezeu-Fiul, imaginea si Chipul Celui dupa care ei insisi au fost creati? Eu sunt foarte curios cum arata Iisus la 30 de ani. Sfintenia emanata si aratata lumii de atunci in mod descoperit, direct, pur si simplu i-a marcat pe unii si acestia au abandonat lumea, devenind ucenicii Lui, simtind sfintenia si dorind sa-si sfinteasca sufletele...

De la un timp incoace am vazut multe filme vechi, majoritatea alb-negru, in care am observat ca actorii aratau altfel decat aratam noi acum, in 2010. Fetzele lor aratau o nevinovatie, o puritate care acum nu se mai vede niciunde. Uitati-va si voi cum aratau Gregory Peck, Sidney Poitier, Carry Grant, James Stewart, Paul Newman... Sau actrite ca: Audrey Hepburn, Ingrid Bergman, Sophia Loren... Toti astia parca aveau chipuri candide, nu mai zic ca jucau foarte bine, chiar si scripturile filmelor erau mult mai bine gandite.

Dar si fotografiile sfintilor de la mijlocul secolului trecut sunt revelatoare: de exemplu cum arata Valeriu Gafencu si Ioan Ianolide. Sau chiar figurile celor din familia mea, caci am poze si cu strabunicii mei.

Oare in viitor ce va fi? De fapt ce viitor?! Astazi vedem pretutindeni corpuri dezgolite, mazgalite, chipuri stricate, imbatraniti inainte de vreme, oameni pierduti, vedete zeificate, valori devalorizate, parinti ingropandu-si copiii... vai de noi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.06.2010, 17:59:20
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Cand citesc Evangheliile simt ca e foarte aproape Domnul Iisus Hristos de mine si parca toate cuvintele de acolo imi sunt adresate...; este intr-adevar o bucurie launtrica si o incredere ca Dumnezeu poate si vrea!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.06.2010, 18:12:17
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Faptul ca la 2000 de ani suntem crestini este o minune a lui Hristos.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.06.2010, 19:13:29
nico.dia nico.dia is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2008
Mesaje: 38
Smile iisus face minuni mereu!

nimic nu este intamplator pe lumea asta
sa ne amintim nunta din canan,cand iisus sa preschimbat apa din ulcele in vin
de invierea lui lazar,de invierea slugii romanului.iar iisus i-a spus mergi in pace sluga ta e bine
prin credinta el s-a vindecat
de redarea vederii orbului in sinagoga ,cand iisus l-a vindecat
iar orbul a spus,pot sa vad,te vad si pe tine,dar si pe tine
de vindecarea celui posedat
minunii se intampla tot timpul,poate cchiar si acum cand va scriu,undeva in lumea asta se intampla o minune
sa nu ne punem problema de ce doamne mi-ai dat mie sa mi se intample asta
fiecare din noi avem o misiune de indeplinit pe acest pamant,si fiecare din noi avem de dus o cruce,unii dintre noi mai mare altii mai mica
dar nu trebuie s ne plangem,pentru ca daca iisus a dus in spate crucea mantuirii omenirii,pentru a fii rastignit pentru pacatele noaste,pt ca apoi sa invie,atunci nimic nu este cu neputinta
miracolul minunii lui iisus este insasi invierea lui hristos
iar fericirea noastra sta in lucruri marunte
nu in cele materialecaci acolo unde vom merge nu luam cu noi nimic din ce cladim pe pamant
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.06.2010, 01:09:45
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Si eu simt la fel ca si tine Liviu ,cea mai mare bucurie a vietii mele sunt aceste minuni care Domnul le-a facut pe pamant.Mai mare bucurie decat daca as fi bogat,decat daca as fi celebru,sau daca ar castiga Romania CM de fotbal. Minunile Domnului sunt cele care dau sens vietii noastre,si ne trezesc la viata sufleteasca,din amorteala in care traiam,si bezna mintii noastre. Poate au mai fost de a lungul vremii diferite miracole sau fapte neobisnuite sau vrajitorii sau alte asemenea.Dar ceea ce ne farmeca pe noi cu adevarat la minunile facute de Domnul,este ca aceste minuni au fost insotite si de cuvinte .Astfel,nu e importanta vindecarea instantanee sui voita de o boala,acesta ar fi un simplu eveniment de presa,cum mai sunt si azi pretinsi vraci.Ci sunt importante cuvintele care insotesc aceste minuni si ce arata ele.Prin ele si minunea capata adevarata ei semnificatie.Si cuvintele sunt ca acestea : "credinta ta te-a mantuit" ,'Crezi tu ca pot face aceasta?" "O femee mare iti este credinta,fie tie dupa cum voiesti"
Toate cuvintele si explicatile si gesturile care insotesc minunile,fdac legatura incet si treptat cu Dumnezeu,necunoscut pana atunci oamenilor decat din carti reci.Pentru prima oara,Dumnezeu infaptuieste sub ochii nostri minuni,aratand ca El este adevarat,ca exista,si ca nimic nu ii este cu neputinta.
Minunile Domnului au putut fi vazute numai de cei copii la suflet,care le asteptau fara sa stie ce asteapta ,si s-au bucurat vazand ca in sfarsit gasesc un sens simplu,adevarat,si plin de slava al vietii lor ,aparent ratacitoare.
In clipele acelea,totul a aparut posibil.Neputinta si necunoasterea si noaptea deznadejdii ,au apus cand s-a aratat pe pamant ca Dumnezeul cel necunoscut,in care poate doar sperau sa existe,sta ascuns in ceruri,dar El exista,ne urmareste,si are putere sa faca orice ,si puterea LUI ,este fara margini.
Daca as fi orb si imobilizat la pat,si nu as mai avea decat mintea lucida,tot as fi cel mai fericit,ca Dumnezeu a stralucit oamenilor,aratandu-le un crampei din lumina cea fara de sfarsit,a milei ,slavei,si intelepciunii Sale.
"Tu din gurile pruncilor ai smuls lauda !"
"Si daca voi veti tacea,vor vorbi pietrele"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.01.2011, 09:53:43
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

HRISTOS ne poate reda copilaria din nou,nu trebuie sa ne indoim deloc de acest lucru.EL doreste sa ne curateasca mintea si inima prin spovedanie deasa cat de des facem pacatul,si sa le lumineze prin Sfanta Impartasanie.DUMNEZEU poate face cu noi minunea de a redeveni copii,traind la varsta noastra fiecare clipa ca si cum ar fi prima si ultima a vietii noastre...Ce ne mai trebuie oameni buni pentru a fi fericiti?HRISTOS din ceruri,sa-L intampinam!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile Sf. Nectarie 2 cosmin_82 Intamplari adevarate 682 12.01.2023 13:29:14
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 01:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 06:26:54
Minunile din viata noastra ! elenavioletacocos Intamplari adevarate 30 21.08.2010 21:18:29