Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.06.2008, 13:09:21
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Vrea si eu niste poze... niste documentare despre Ierusalim sau pur si simplu sa imi povestiti cum este acolo...sunt urme? sunt dovezi ca a fost rastignit Iisus?

Atentie,eu cred ca a fost rastignit dar mi-as dori foarte mult sa vad Ierusalimul orasul sfant si de aceea intreb..
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.06.2008, 16:36:02
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

In general pe locurile unde se afla mormantul lui Iisus, unde a fost rastignit Iisus, unde s-au inaltat biserici..Dar sunt si multe alte locuri de vazut si urme in Ierusalim..

Cel mai bine este sa ai un ghid care iti poate spune mai multe...Asa daca te duci pe cont propriu si nu esti cu cineva care sa cunoasca Sfintele locuri, nu faci un pelerinaj complet cum s-ar zice... Pentru ca poti sa te duci si singur dar atunci se poate sa trece peste amanunte si sa pleci dntr-un loc fara sa-i intelegi insemnatate ...Cel mai bine este sai un ghid preot sau profesor de religie de acolo...:)

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.06.2008, 17:24:55
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

frate tiger,iti doresc sa ajungi in Ierusalim sa te convingi singur ca totul este adevarat,urmele Mantuitorului sunt adanc intiparite peste tot,la propiu,nu mi-ar ajunge gb-ti din calculatorul tau sa iti povestesc cate am vazut in cei aproape 5 ani cat am stat in ierusalim,,,Am sa iti spun doar o mica intamplare petrecuta in Biserica Sfantului Mormant:eu eram la cativa metri de golgota cu cateva clipe de pogorarea Sfintei Lumini,era un cordon de politisti(am poze,inr.video),un politist israilean murmura ceva,,,l-am intrebat(vb-esc ebraica)ce face,,,ma rog,mi-a raspuns,pt ca vine Iisus,,, Daca poti sa astepti pana in august ce ma intorc in tara o sa iti trimit poze ,inr video,adrese,cazare si cam tot ce ai nevoie pt a merge in siguranta in Ierusalim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.06.2008, 19:36:59
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Vrea si eu niste poze... niste documentare despre Ierusalim sau pur si simplu sa imi povestiti cum este acolo...sunt urme? sunt dovezi ca a fost rastignit Iisus?

In cateva zile voi fi in posesia unui DVD facut acum 2 saptamani la Ierusalim cu un grup din Timisoara ( am fost si eu cu sotul meu ). Am fost in pelerinaj in Tara Sfanta, ghidul colaborator a imortalizat toate evenimentele pe acest DVD. As vrea sa pot povesti in cuvinte, binecuvantarea ce-am simtit-o cu totii in cele 9 zile, dar e imposibil. Trebuie vazut DVD-ul si dupa ce auzim toate explicatiile date de parintele de la Asezamantul Monahal Romanesc din Ierusalim, vom putea intelege cat e de necesar sa ajungi personal prin acele locuri, ce s-ar putea povesti nu poate reproduce maretia locurilor si importanta duhovniceasca care te cuprinde auzind si vazand locurile pe unde a pasit Iisus, a crescut, a propovaduit Evanghelia, a intrat in Ierusalim ca rege al iudeilor, a fost vandul de Iuda, a fost rastignit,scuipat, batjocorit, a murit pe cruce si a Inviat a treia zi. Evenimentele pot continua dar dupa ce am DVD pot vorbi mai multe. Poate daca vrei, voi face o copie si ti-o voi trimite. Doamne ajuta!cu mult drag, icamilin
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.06.2008, 12:53:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Exista un film la sectiunea VIDEO pe acest site - pagina 6.
http://www.crestinortodox.ro/Ierusalimul___locul_unde_iubirea_invinge_moartea__ _VIDEO-video712.html
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.06.2008, 16:04:05
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

poti gasi pe youtube o gramada.tasteaza jerusalem sau yerushalayim
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.06.2008, 22:35:49
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Multumesc tuturor
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.11.2008, 18:36:48
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Toti cei care au spus ca sunt in posesie catorva dvd-uri sau filmulete cu experienta lor in Ierusalim pot sa isi lase o adresa sau sa imi lase mesaj privat.Vad ca nimeni nu a mai revenit cu o sursa.Mi-as dori tare mult,nu cred ca pot ajunge in Ierusalim prea curand.. Cu Domnul inainte.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.11.2008, 23:18:07
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Vrea si eu niste poze... niste documentare despre Ierusalim sau pur si simplu sa imi povestiti cum este acolo...sunt urme? sunt dovezi ca a fost rastignit Iisus?

Atentie,eu cred ca a fost rastignit dar mi-as dori foarte mult sa vad Ierusalimul orasul sfant si de aceea intreb..
eu am fost in luna ocrombrie acolo si am scris la impresii din pelerinaje la rubrica pelerinaje la locuri sfinte.Sigur ca si faptul ca s-au pastrat toate locurole minunilor si deasupra lor exista biserici este o minune.Dca bisericile bizantine din primele veacuri s-au distrus de necredinciosii arabi ,s-au refacut altele ,chiar daca sint multe catolice,din vremea cruciatilor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.11.2008, 21:03:43
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
eu am fost in luna ocrombrie acolo si am scris la impresii din pelerinaje la rubrica pelerinaje la locuri sfinte.Sigur ca si faptul ca s-au pastrat toate locurole minunilor si deasupra lor exista biserici este o minune.Dca bisericile bizantine din primele veacuri s-au distrus de necredinciosii arabi ,s-au refacut altele ,chiar daca sint multe catolice,din vremea cruciatilor.

Sofia nu ai si poze? Unde pot vedea acele minuni? Acolo nu sunt crestini ,cum rezista totul?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina de la Ierusalim Carmen FUNIERU Sfintele Pasti - Invierea Domnului 755 27.04.2019 15:52:33
Ierusalim alexa26 Generalitati 3 15.05.2012 20:15:57
IERUSALIM ana-maria Pelerinaje la locuri Sfinte 27 08.04.2011 20:51:52