Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #641  
Vechi 04.09.2017, 22:35:38
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul



Iată câteva nume: Ioan al Crucii, Ecaterina din Sienna, Thomas Merton, Padre Pio, Faustina Kowalska, Ignatiu din Loyola, Anton de Padova.
Despre Padre Pio, am mari indoieli.Mai bine sterge-l !

Ai putea sa-l inlocuiesti cu Francisc (din Assisi).

Last edited by Palamist; 04.09.2017 at 22:50:55.
Reply With Quote
  #642  
Vechi 04.09.2017, 22:47:50
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Palamist Vezi mesajul
Despre Padre Pio, am mari indoieli.Mai bine sterge-l !

Ai putea sa-l inlocuiesti cu Francisc (din Assisi).
Ce aveti cu Padre Pio??! Aveti idee ce si cite au fost facute prin el? Probabil ca daca duhovnciul dvs. ar veni la biserica mergind pe aer, cum mergem dvs. si eu pe sol, ati face atac de cord. Si eu. Oricine. Dar, nu prin oricine ar face Dumnezeu ce a facut prin acel extraordinar cleric romano-catolic.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #643  
Vechi 04.09.2017, 22:52:05
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Palamist, nu trebuie să înlocuiesc un sfânt cu altul. Dacă n-ai observat, parte din semnătura mea e o strofă din Cântecul Fratelui Soare al Sfântului Francisc.

Pe de altă parte, în ce îl privește pe Padre Pio - ai fost la mormântul lui ? Te-ai rugat lui Dumnezeu în bisericile din San Giovanni Rotondo ? L-ai rugat pe Padre Pio să mijlocească pe lângă Dumnezeu ca un copil născut mult prematur, căruia doctorii nu-i dădeau decât șanse infinitezimale de supraviețuire, să trăiască ? Ai văzut, apoi, acel copil, trăind ? Eu l-am văzut, vara aceasta, în vârstă de patru ani.

Atunci când l-am rugat pe Padre Pio să mijlocească pentru copil, și pentru mama lui, eram pe punctul de a-mi pierde credința în Hristos.

Copilul a trăit, dar din cauza nașterii mult premature a rămas cu o deficiență de auz. Acum, cu ajutorul unui implant, copilul care nu trebuia să se nască și care s-a născut surd aude normal și merge la grădiniță.

De câte ori îl văd, sau aud despre el, e ca și cum Hristos mă trage de mânecă și îmi spune - "Ei, cum a rămas ?"

Eu am devenit creștin datorită lui Hristos, a Duhului Sfânt și a mijlocirii, cred eu, a Sfintei Gemma Galgani, și am rămas creștin, într-un moment în care eram pe punctul de a-L renega pe Hristos, datorită lui Padre Pio.

Și, apropo, ambii sfinți despre care am făcut vorbire se încadrează în categoria misticilor catolici.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 04.09.2017 at 23:02:28.
Reply With Quote
  #644  
Vechi 04.09.2017, 22:52:36
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Ce aveti cu Padre Pio??! Aveti idee ce si cite au fost facute prin el? Probabil ca daca duhovnciul dvs. ar veni la biserica mergind pe aer, cum mergem dvs. si eu pe sol, ati face atac de cord. Si eu. Oricine. Dar, nu prin oricine ar face Dumnezeu ce a facut prin acel extraordinar cleric romano-catolic.
Bine.

Dar nici cu Thomas Merton n-a dat cu nuca-n perete?
Reply With Quote
  #645  
Vechi 04.09.2017, 22:53:48
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Pe de altă parte, în ce îl privește pe Padre Pio - ai fost la mormântul lui ? Te-ai rugat lui Dumnezeu în bisericile din San Giovanni Rotondo ? L-ai rugat pe Padre Pio să mijlocească pe lângă Dumnezeu ca un copil născut mult prematur, căruia doctorii nu-i dădeau decât șanse infinitezimale de supraviețuire, să trăiască ? Ai văzut, apoi, acel copil, trăind ? Eu l-am văzut, vara aceasta, în vârstă de patru ani.
Ce frumos! Mare e Dumnezeu întru sfinții Lui!
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #646  
Vechi 04.09.2017, 23:03:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Cunoștea prin practică. Rugăciunea în sine e o școală.
Asa, si cam ce 'mistica' stia mai exact? Definitia 'misticii' la tine fiind, care?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #647  
Vechi 04.09.2017, 23:08:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Palamist Vezi mesajul
Sa nu confundam mistica crestina cu teologia crestina:mistica e o practica, teologia e o
teorie.
Poate ca nu avea doctoratul in teologie dar in ce priveste mistica se pare ca a ajuns la niste performante:nu oricine e-n stare sa mearga pe apa cum a fost vazuta mergand ea.
Pt astfel de performante carte multa nu se cereuterea de vointa si ajutorul de la Cel de sus e tot ce conteaza (si discernamantul).
Si ea a avut ceva putere de vointa:15 ani s-a luptat Maria Egipteanca cu duhul desfranarii.
Pana la confuzie sa fii in stare sa-i dai o definitie. Definitia care este?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #648  
Vechi 04.09.2017, 23:13:52
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asa, si cam ce 'mistica' stia mai exact?
Starile acelea mistice la care se junge prin rugaciune sunt, in primul rand, niste stari ale cunoasterii.Asta stia.Pt a se ajunge la acea cunoastere e nevoie de putinta nu de stiinta.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Definitia 'misticii' la tine fiind, care?
De ce ai nevoie de o definitie a misticii?
Reply With Quote
  #649  
Vechi 04.09.2017, 23:22:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pentru ca facand atata caz de ea fara sa stii ce este - este o buna definitie a semidoctului.

Io zic ca 'mistica' si 'stari mistice' n-ar fi.tocmai acelasi lucru.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.09.2017 at 23:25:09.
Reply With Quote
  #650  
Vechi 04.09.2017, 23:27:23
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Oameni de felul colegului Palamist duc apofatismul la extrem. Nu e bine: omul este o fiinta rationala si gnoseotropa. Nu este un ultraterestru traind din si prin energia meditatiei permanente.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 22:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 21:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 05:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 18:46:17