Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.08.2021, 21:35:18
VidoveczAndrei VidoveczAndrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2016
Locație: UK
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Question Origen si lucrarile

Buna ziua, Doamne ajuta.

Am o dilema despre Origen si ceilalti scriitori bisericesti din secolul II-III. Eu personal, mereu scriu Sfintilor Parinti sfaturi, ca sa pot sa citesc cand pot eu. O colectie de Sfitni Parinti si sfaturile, folosite in carti si pe internet. Insa in carti se gasesc scrierile ale unori scriitor din inceputul crestinitatii: Clement Alexandrinul, Origen, Tertullian, Atenagora and so multi altii. Se intalnesc de foarte multe ori in foarte carti Ortodoxe (nu stiu daca e bine sa folosesc sau nu).

Biserica Ortodoxa a pierdut mari scriitori biesericesti, ca Origen. De ar fi reusit sa modifice opera sa la timp, poate ca l-am fi avut ca Sfant Parinte. Pentru mine, personal, e o pierdere mare. Majoritate din crestinii spun ca: nu citi Origen, caci cazi sub anatema. Sau ca nu folosi citatele sale, ca sunt eretice.

Intrebarea e: Cum sa vedem operele lui Origen? Cum pot sa citesc fara sa am probleme pe zona dogmatic? Care sunt opere au fost salvat si pot fi citite si care nu? E bine sa folosim sau sa trecem cu vederea?

Desi avem multe scrierile Sfintilor Parinti, dar de multe ori Origen si Clement Alexadrinul, sunt folositi de multe ori. Imi doresc sa am multe scrierile lor in agende. Desi nu vreau sa-mi risc cu Origen sau alti scriitori bisericesti anantemizati.

Imi cer scuze pentru multe intrebari. De cand au aparut discute despre Origen, ca fiind cel mai mare teolog dinaintea Sfintilor Parinti, desi fiind anatemizat, scrierile sale nu mai pot fi folosite. E greu pentru mine sau pentru altcineva, sa nu poate folosi sfaturile sau talcuriile sale, mai ales ca sunt folosite de cele mai multe ori.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare