Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.08.2012, 19:30:12
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sursa nu precizează încadrarea (blasfemie, huliganism, etc), dealtfel se pare că încă nu s-a încheiat cercetarea penală.

În altă ordine de idei, când sugerați că Rusia este un stat laic, pe ce vă bazați ?
huliganism, profanate, etc. este altceva.

din câte știu în Rusia puterea este laică, cel puțin teoretic.
Biserica nu are puteri nici puteri legislative, nici executive.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.08.2012, 20:01:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
huliganism, profanate, etc. este altceva.

din câte știu în Rusia puterea este laică, cel puțin teoretic.
Biserica nu are puteri nici puteri legislative, nici executive.
Asa este, in teorie.
Iar in practica, Biserica este folosita in Rusia, cum a fostr dintotdeauna, de catre stat, in scopurile lui, iar multi dintre maimarii Bisericii joaca acest joc. Tot ca intotdeauna, in diverse forme. (Am studiat putin istoria Bisericii ruse..)
Este trist.
Deci, nu e vorba ca statum rus ar fi in mod ascuns procrestin, ci ca pur si simplu profita de anumite emotii ale poporuui crestin ca sa isi exercitea puterea intr-un mod in plus.
Vom vedea sub ce pretext vor fi condamnate cele trei fete, acum ca oinia internationala e cu ochii pe ei.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.08.2012, 20:35:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul

din câte știu în Rusia puterea este laică, cel puțin teoretic.
Biserica nu are puteri nici puteri legislative, nici executive.
O chestiune de doctrină, din câte văd recurentă pe forum, este aceea, pe de o parte, a deosebirii dintre statul creștin (religios) și teocrație, iar pe de altă parte a deosebirii dintre statul laic și laicism.

Statele religioase sunt altceva decât teocrațiile. Spre exemplu, practic toate statele Europei medievale și postmedievale (până după Revoluția Franceză) au fost state creștine. Teocrație am avut un singur exemplu în Evul Mediu european: Geneva în timpul lui Calvin. Un al doilea exemplu de teocrație, Florența din timpul lui Fra Savonarola, trebuie considerat mai degrabă o încercare eșuată.
Deosebirea dintre statul creștin și teocrația creștină vine din răspunsul la întrebarea: conducerea spirituală și conducerea seculară a poporului sunt slujiri făcute de aceiași miniștri sau slujiri diferite, făcute de miniștri diferiți ?
În statul creștin, puterea seculară este delegată de Biserică unui conducător secular. Împăratul primește coroana de la Papa (de la Patriarh, în cazul Imperiului Bizantin de după schismă), regii și principii sunt investiți de cardinali (mitropoliți), care rămân doar "prinți ai Bisericii". Singurul rol al Bisericii în materie temporală este eventualul arbitraj între împărați și principi, adică rolul de mediator. În principiu, în statul creștin Biserica are un cuvânt de spus în desemnarea principelui, dar nu și în înlăturarea lui, cu toate că pedepsele ecleziale mergând până la excomunicare îi stau mereu la dispoziție.
Dimpotrivă, în statul creștin teocratic oamenii Bisericii conduc nemijlocit afacerile temporale. Calvin se ocupa de administrarea Poliției, Savonarola de lista celor care joacă jocuri de noroc în Florența.

În Biblie, deosebirea dintre "stat teocratic" și "stat religios" apare cu cea mai mare pregnanță în Cărțile Regilor, anume când se trece de la Judecători la Regatul Unificat.

Forma de guvernământ nu este esențială, putând fi oricare în statul creștin, după cum clarifică Sf Pius al X-lea în enciclica Notre Charge Apostolique:
http://www.catehism.ro/m_Notre_charge.htm

Astfel, au existat numeroase state creștine organizate ca republici, spre exemplu Republica Veneția. Sau, probabil cel mai vechi stat european, Republica San Marino. Statele românești medievale au fost state creștine, având ca formă de organizare monarhia electivă.

În zilele noastre, exemplu de stat creștin mai este Republica Malta. Și Ungaria s-ar părea că virează (parțial) spre acest model, judecând după elemente din noua sa Constituție.

Statul religios nu exclude democrația, pe când teocrația exclude democrația, prin definiție. Israelul se denumește pe sine "statul evreu", fiind în mod indiscutabil o democrație. Și Iranul este o democrație, fiind în același timp un stat religios. Dimpotrivă, statele Peninsulei Arabiei (EAU) sunt teocrații.

La polul celălalt, avem statul laic și statul laicist. Conducătorul ambelor nu mai este "din mila lui Dumnezeu", ci "din mila poporului". Dar cam atât le aseamănă, restul sunt deosebiri. Astfel, statul laic (dar nu laicist) se poate baza pe morala creștină, aceasta fiind ideea fundamentală a tuturor partidelor creștin-democrate (azi "populare"). Statul laic este un stat a-religios, pe când statul laicist este un stat anti-religios, așa cum a fost Franța în timpul Revoluției, sau Rusia bolșevică.

La urma urmei, problema rămâne deschisă. Spre ce fel de state doresc oamenii să se îndrepte și să-și construiască, nu putem ști de acum. Să observăm, însă, că România nu este definită în Constituție drept "stat laic", probabil că nici Rusia. De aceea, "stat laic" este un element mai degrabă de filosofie politică decât de drept constituțional.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.08.2012, 21:05:19
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Din ce am citit in presa, condamnarea a fost data pentru huliganism si incitare la ura religioasa. Poate ca "blasfemia" nu exista ca infractiune in codul penal din Rusia sau, daca exista, presupune pedepse mai mici decat au vrut sa dea.

In general, cand oamenii vorbesc de "teocratie" nu se refera la state conduse efectiv de biserica, ci, in general, la state in care exista o religie de stat si legile sunt conforme cu dogma acestei religii.

Problema in ziua de azi este ca, desi statele europene se declara seculare si in majoritatea privintelor aplica principiul separarii statului de biserica, ele provin totusi din state fost crestine. Din acest motiv exista o traditie populara si o morala traditionala de origine crestina si biserici crestine inca puternice. Aceste aspecte duc la nerespectarea stricta a principiului laicitatii statului si la o influenta neoficiala mare a bisericii in unele tari (precum Rusia, Romania, Polonia, Grecia, etc).
S-ar putea sa gresesc, dar eu cam asa imi explic situatia generala.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.08.2012, 21:49:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Asa este, in teorie.
Iar in practica, Biserica este folosita in Rusia, cum a fostr dintotdeauna, de catre stat, in scopurile lui, iar multi dintre maimarii Bisericii joaca acest joc. Tot ca intotdeauna, in diverse forme. (Am studiat putin istoria Bisericii ruse..)
Este trist.
Deci, nu e vorba ca statum rus ar fi in mod ascuns procrestin, ci ca pur si simplu profita de anumite emotii ale poporuui crestin ca sa isi exercitea puterea intr-un mod in plus.
Vom vedea sub ce pretext vor fi condamnate cele trei fete, acum ca oinia internationala e cu ochii pe ei.
ai zis bine "folosită".
dat este și vina ei.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.08.2012, 22:18:17
mihaiB mihaiB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 165
Implicit

Fetele sunt numite "Cei trei Ingeri impotriva lui Putin". Au aparut artisti si artiste care canta cu punga in cap.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.08.2012, 00:41:03
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ai zis bine "folosită".
dat este și vina ei.
Evident.
Ca se lasa folosita!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.08.2012, 15:07:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Statul rus este destul de dictatorial si din aceasta actiune se vede nu cat de mult este iubita si respectata Biserica de catre acesta, ci, din nou, cat de mult este FOLOSITA Biserica in interese politice. Ca de fapt, cele trei au protestat impotriva lui Putin, nu a Bisericii, si mesajul lor nu este anticrestin sau antiortodox -
Fani, eu nu știu cât de politice sunt manifestările acestor organizații feministe:
http://www.youtube.com/watch?v=0AFYE...ature=youtu.be

Mie îmi par mai degrabă anticreștine. De fapt, antitradiționale în general. Iar în acest anti-tradiționalism, îndrăznesc să afirm că văd un grad de dezorientare diabolică.

Iată o altă mostră a unei acțiuni care a avut loc practic în același timp:
http://www.leparisien.fr/laparisienn...12-2103083.php

"Kill Kiril" vi se pare un slogan în cadrul luptei pentru libertate ? Oare nu este absolut normal ca un șef de stat să dispună arestări pentru asemenea fapte, să însemne ACEST lucru (nu discut altele) că este "dictator" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.08.2012, 15:38:58
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fani, eu nu știu cât de politice sunt manifestările acestor organizații feministe:
http://www.youtube.com/watch?v=0AFYE...ature=youtu.be

Mie îmi par mai degrabă anticreștine. De fapt, antitradiționale în general. Iar în acest anti-tradiționalism, îndrăznesc să afirm că văd un grad de dezorientare diabolică.

Iată o altă mostră a unei acțiuni care a avut loc practic în același timp:
http://www.leparisien.fr/laparisienn...12-2103083.php

"Kill Kiril" vi se pare un slogan în cadrul luptei pentru libertate ? Oare nu este absolut normal ca un șef de stat să dispună arestări pentru asemenea fapte, să însemne ACEST lucru (nu discut altele) că este "dictator" ?
In zilele noastre, majoritataea actiunillor dovedesc un anume grad de dezorientare.. Poate mai bine nitica dezorientare decat o orientare catre o dictatura de tip stalinian.
Ce vroiam eu sa spun este ca nu voi lua niciodata apararea unui regim dictatorial si imperialist in dauna unor revoltati, fie ei si exageati, dezorientati, debusaolati. De multe ori, existenta unor asemenea manifestari si gradul lor de exagerare sunt functie a disperarii la care duce un astfel de regim.

Nu zic ca apar rebelii din pricipiu. Dar mi-e tare teama ca aparand mai intai cauza rebeliunii lor (fie ea si dezorientata), apar un mai mare rau si dau in raul mai mic. (Dar nu, asta nu inseamna ca as apara un terorist dus la disperare de catre politica statului Israel, sau Rus, de exemplu.. Nu, o crima trebuie pedepsita, dar huliganismul mie imi aminteste de acuzatiile comuniste aduse oricarui dizident; huliganism inseamna pentru un dictator tot ce se opune 'ordinii' aduse de el. Si cred ca pentru a avea sansa sa dai la o parte o astfel de pdeudoordine, merita si putina dezordine lasata in pace)

Poate ma insel.. Am zis ca nu mai vreau sa intru in polemici. S-a intamplat doar ca tocmai citisem ceva despre acest proces.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.08.2012, 16:47:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Din câte văd, asemenea acțiuni au avut loc și în Germania.
http://www.youtube.com/watch?v=6g3VN...ature=youtu.be

Afilierea la același grup de feministe, "The Pussy Riot" reiese și din manifestele aruncate de activiste. Găsiți normal ? Asta să înseamne libertatea: deranjarea serviciului divin ?

Sau în Germania nu e normal, fiindcă e un stat democratic, pe când în Rusia e normal, fiind un stat stalinist ? Și pe ce bază vorbim, la timpul prezent, de Rusia ca un stat stalinist ? Este sau nu este Putin un conducător legitim ? Este sau nu este Frau Merkel un conducător legitim ? Au asemenea acțiuni, îndreptate în mod evident contra lui Cristos mai mult decât contra conducătorilor lumești, legitimi sau nu, vreo legătură cu "dezrobirea oamenilor" și cu "lupta pentru progres și civilizație" ? Care progres, ce civilizație ??
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
In apararea Parintelui Pantelimon fratelemarin Stiri, actualitati, anunturi 29 27.07.2014 15:59:33
Rusia xyz Pelerinaje la locuri Sfinte 34 09.02.2010 18:09:09
Bloggeri, Ridicati-va In Apararea Sibillei! silverstar Generalitati 12 23.12.2008 21:52:16
In apararea Parintelui Pantelimon fratelemarin Stiri, actualitati, anunturi 33 29.08.2008 15:11:53
Apel pentru apararea familiei alynna Stiri, actualitati, anunturi 2 19.05.2008 13:32:07