Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #691  
Vechi 12.09.2017, 01:11:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu intelegi nici de ce s-a produs Schisma, tot din cauza invataturilor grasite.
Haha, deci din cauza "invataturilor gresitte" s-au aruncat anateme in stanga si dreapta.
Taman atunci rasarisera "invataturile gresite".
Atata istorie stie tu..dar nu e cazul sa ne miram..

Citat:
Ceea ce spui sunt exagerari (doar ca sa nu spun minciuni). Aceste persiflari le-au facut doar cei carora le-am si spus inainte ca ceea ce scriu sunt din conceptiile ecumeniste. Inclusiv tu, ca si tie ti-am spus ca ai aceste conceptii ami demult. Daca le si numaram cred ca sunt cam 6-7, inclusiv din cei ce nu mai sunt activi pe forum. Din pacate partida aceasta s-a facut stapana pe forum, incercand sa-si impuna conceptiile gresite inclusiv prin agresivitate si bascalie fata de cei ce nu le impartaseau conceptiile. Mai ales fata de cei ce le si spuneau ca e gresit ce spun. De multe ori unii rad de ceea ce nu stiu, nu cunosc invatatura ortodoxa si cred ca acele conceptii din afara ortodoxiei sunt corecte. Mai rau e ca nici nu iubesc adevarul, pentru ca nu se potriveste cu conceptiile lor. Cine te impiedia sa citesti catehismul sau sa cauti pe net care e invatatura ortodoxa?
Asta e varianta "ortodoxa" la "Dusmanii imi poarta pica dar n-au valoarea mea"?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #692  
Vechi 12.09.2017, 10:25:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cătălin,

E păcat să consideri că acei copii mutați la cele veșnice fără a fi botezați ajung în Iad. Nu doar o eroare teologică, ci un păcat grav. Asta pentru că te pui pe tine judecător în locul Lui Hristos, deși Hristos ne avertizează să nu judecăm. Deci du-te repede și te spovedește și nu mai face.

Ce face judecătorul? Cîntărește argumentele avocaților și ale juriului și dă sentința. Or a condamna sau a nu condamna nu este deloc al nostru, al oamenilor, de aia zice să nu judecăm.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #693  
Vechi 12.09.2017, 11:54:15
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

[QUOTEFlorinIonut]E păcat să consideri că acei copii mutați la cele veșnice fără a fi botezați ajung în Iad. [/quote]

E păcat să consideri că acei copii nebotezați au pacatul stramosesc?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #694  
Vechi 12.09.2017, 12:00:22
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
[QUOTEFlorinIonut]E păcat să consideri că acei copii mutați la cele veșnice fără a fi botezați ajung în Iad.
E păcat să consideri că acei copii nebotezați au pacatul stramosesc?[/quote]

Superstitia eclezial-propagandistic-organizationala cu "pacatul stramosesc", o sperietoare facuta pentru a spori viteza de convertire, e atit de discutabila teologic si logic...
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #695  
Vechi 12.09.2017, 14:14:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
[QUOTEFlorinIonut]E păcat să consideri că acei copii mutați la cele veșnice fără a fi botezați ajung în Iad.
E păcat să consideri că acei copii nebotezați au pacatul stramosesc?[/quote]

Păcatul strămoșesc mai exact fiind... ce? O definiție te rog.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #696  
Vechi 12.09.2017, 15:33:48
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Definiția este destul de variabilă și neclară... Teoretic, e vorba de păcatul așa-numitei perechi primordiale. De fapt, e o cale a religiilor abrahamice, anume a creștinismului și islamului, de a inculca un sentiment de vinovăție continuă la nivelul masselor de adepți, de unde derivă o dependență de cler și de participarea la ritual pentru mîntuire. Cea mai stupidă teorie este cea conform această culpă se transmite întregului neam omenesc, și asta prin...actul reproducerii! Greu de găsit o teorie mai stupidă; doar evoluționismul ateu îi stă alături. Cred că nu mai e nevoie să precizez că Ha-Shem binecuvîntează reproducerea creaturilor biologice, sapiente sau nu.
Este o șmecherie ca să iasă că în primul rînd/doar "ai noștri" se mîntuiesc. Chestie de marketing ideologico-religios.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #697  
Vechi 12.09.2017, 16:25:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Ca sa mut discutia de pe celalt subiect topic, un singur scriitor din trecut a sustinut ca omul se poate mantui si fara botez, nega urmarile pacatului stramosesc. Acesta a fost Pelagius, condamnat ca eretic.
Intr-o sursa catolica (document al comisiei catolice) am gasit si ce spun sfintii despre copiii nebotezati. http://teologie.net/data/pdf/vatican...nebotezati.pdf
In Rasarit nu s-a extins erezia pelagianista, de aceea nimeni n-a contestat faptul ca nu se poate mantui cineva fara botez, asa cum afirma toti sfintii. Despre copiii nebotezati screi Sfantul Atanasie, care spune ca ei nu intra nici in Iamparatie, dar nici la munci Iadului (adica exact invatatura pe care o regasim in ortodoxie si catolicism). Sfantul Grigorie de Nazianz, sustinand aceeasi idee, spune ca acestia nu merg la munci, dar nu vor avea parte de slava celor botezati, insa spune ca la sfarsit se vor mantui, pentru ca a sustinut apocatastaza (toti se vor mantui).
In schimb in Apus multi sfinti au scris despre copiii nebotezati, toti spunand acelasi lucru, ca nu se vor mantui, dar nu voe ajunge nici la cazne: Fer. Augustin, Fer. Ieronim, Sf. Grigorie Dialogul, etc. Au scris despre asta din cauza ereziei pelagianiste, raspandita in Apus. Fer. Augustin este primul care a atacat aceasta erezie. Citez: "Sfantul Augustin a ridicat aceasta problema pentru ca Pelagius invata ca pruncii pot fi mantuiti fara botez." El nega urmarile pacatului lui Adam si considera ca oamenii nu au urmarile acestui pacat, deci copiii nebotezati se pot mantui. Fer. Augustin il acuza pe Pelagius ca submineaza credinta in Iisus ca singur Mijlocitor si Mantuitor si credinta in nevoia harului mantuitor dat de Hristos.
Reply With Quote
  #698  
Vechi 12.09.2017, 16:33:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cătălin,
E păcat să consideri că acei copii mutați la cele veșnice fără a fi botezați ajung în Iad. Nu doar o eroare teologică, ci un păcat grav. Asta pentru că te pui pe tine judecător în locul Lui Hristos, deși Hristos ne avertizează să nu judecăm. Deci du-te repede și te spovedește și nu mai face.
Ce face judecătorul? Cîntărește argumentele avocaților și ale juriului și dă sentința. Or a condamna sau a nu condamna nu este deloc al nostru, al oamenilor, de aia zice să nu judecăm.
Florin, mult mai bine ar fi sa pui tu mana pe un catehism (si cei ce au aceleasi conceptii ca tine). Voi nu va cunoasteti invatatura si spuneti ca altii gresesc. Dupa mai mult timp mi-am dat seama ca majoritatea celor ce au credinte moderniste nu stiu despre ce vorbesc, nu cunosc invatatura ortodoxa. Pentur ca nu au citit sau studiat invatatura ortodoxa si-au format o invatatura din auzite, o combinatie intre invatatura ortodoxa si alte invataturi din alte culte si religii. Nestiind care e invatatura ortodoxa ei cred ca invatatura lor e cea corecta. Nu spun doar de tine.
P.S. Discutia a fost pe alt topic, acolo am dat si citate: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=18974&page=31
Reply With Quote
  #699  
Vechi 12.09.2017, 16:36:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Cataline, sigur esti uman sau o AI facuta de niste incepatori? Acelasi replici, in acleasi mod, contnind acelasi idei.
Zi-le proiectantilor/meicarilor/ounarilor tai sa mai iti upgradeze procesorul si sa umble nitel la rutine, totusi.
Ce ai vrea sa fac daca sunt aceleasi conceptii carora le raspund? Doar n-o sa inventez de fieacre data alta invatatura, e aceeasi. Dupa cum vezi, unii sunt surzi si orbi si nu inteleg si daca le spui aceleasi lucruri de zece ori.
Reply With Quote
  #700  
Vechi 12.09.2017, 16:39:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Haha, deci din cauza "invataturilor gresitte" s-au aruncat anateme in stanga si dreapta.
Taman atunci rasarisera "invataturile gresite".
Atata istorie stie tu..dar nu e cazul sa ne miram..
Tu chiar nu stii nimic nici din invatatura ortoodxa, nici din istoria Bisericii. Decat sa fi pierdut timpul sa scrii 20 de mii de mesaje, nu era mai bine sa fi citit cat de putin din invatatura si istoria Bisericii? Nu-ti lua mai mult de cateva ore. Sau macar sa fi citit mesajele de pe net, am imresia ca ti le citesti doar pe ale tale.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17