Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.10.2008, 19:35:19
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Citat:
În prealabil postat de vasinec
Citat:
În prealabil postat de ancah
Faptul ca te rogi pentru binecuvantarea mancarii, este fbine si sper ca si multumesti la sfarsit. Dar cu cat mai bine ar fi sa faci si semnul Sf. Cruci, caci Dumnezeu ne-a trimis acest semn sfant si cu acest semn au biruit oamenii raul.
Despre rugaciune se vorbeste in toata Sfanta Scriptura. Cred ca este greu sa gasesti o pagina in care sa nu fie amintita rugaciunea. Despre facutul semnului Sf. Cruci, nu am gasit absolut nimic.

Daca imi aratati ca vre-un Sfant Apostol si-a facut semnul Sfintei Cruci, fara sa stau pe ganduri, am sa incep sa-l fac si eu. Daca nu , am sa raman la convingerea ca rugaciunea sincera este suficienta.
Iata ce spune Sfantul Ioan gura de Aur despre Sfanta Cruce http://www.ioanguradeaur.ro/761/crucea-proslavire-a-lui-hristos/
Caut sa aflu daca vre-un Sfant Apostol (nu Sfant Parinte) si-a facut semnul Crucii. Din articolul postat, am inteles ca nici Sf. Ioan Gura de Aur nu pomeneste ca vre-un Sf. Apostol sa-si fi facut semnul Crucii.

ce crezi tu ca e rau in ati face semnul crucii? este o modalitate de exprimare a inchinarii, la voi oamenii ba ridica maini;le sus, ba le tin pe fata ba fac fel si fel de gesturi in timpul rugaciunii, despre astea unde scrie? nu inteleg de ce lupta neo-protestantii impotriva facerii semnului crucii? eu cand ma rog ma insemn cu semnul crucii, care ma intareste, e o modalitate de inchinare inaintea Domnului, inchinarea trebuie sa includa si trupul nu doar sufletul, cand ma inchin nu ma inchin doar la nivelul mintii ci ma inchin cu toata fiinta mea trup si suflet, a face semnul crucii este o dovada a introducerii in procesul de inchinare si a tupului, toata fiinta noastra trebuie sa se inchina si sufletul si trupul tocmai de asta facem semnul crucii, metanii, ingenunchem etc. aceste lucruri sunt experimentate nu doar teoretice
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.10.2008, 09:35:49
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Citat:
În prealabil postat de vasinec
Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Citat:
În prealabil postat de vasinec
Citat:
În prealabil postat de ancah
Faptul ca te rogi pentru binecuvantarea mancarii, este fbine si sper ca si multumesti la sfarsit. Dar cu cat mai bine ar fi sa faci si semnul Sf. Cruci, caci Dumnezeu ne-a trimis acest semn sfant si cu acest semn au biruit oamenii raul.
Despre rugaciune se vorbeste in toata Sfanta Scriptura. Cred ca este greu sa gasesti o pagina in care sa nu fie amintita rugaciunea. Despre facutul semnului Sf. Cruci, nu am gasit absolut nimic.

Daca imi aratati ca vre-un Sfant Apostol si-a facut semnul Sfintei Cruci, fara sa stau pe ganduri, am sa incep sa-l fac si eu. Daca nu , am sa raman la convingerea ca rugaciunea sincera este suficienta.
Iata ce spune Sfantul Ioan gura de Aur despre Sfanta Cruce http://www.ioanguradeaur.ro/761/crucea-proslavire-a-lui-hristos/
Caut sa aflu daca vre-un Sfant Apostol (nu Sfant Parinte) si-a facut semnul Crucii. Din articolul postat, am inteles ca nici Sf. Ioan Gura de Aur nu pomeneste ca vre-un Sf. Apostol sa-si fi facut semnul Crucii.

ce crezi tu ca e rau in ati face semnul crucii? este o modalitate de exprimare a inchinarii, la voi oamenii ba ridica maini;le sus, ba le tin pe fata ba fac fel si fel de gesturi in timpul rugaciunii, despre astea unde scrie? nu inteleg de ce lupta neo-protestantii impotriva facerii semnului crucii? eu cand ma rog ma insemn cu semnul crucii, care ma intareste, e o modalitate de inchinare inaintea Domnului, inchinarea trebuie sa includa si trupul nu doar sufletul, cand ma inchin nu ma inchin doar la nivelul mintii ci ma inchin cu toata fiinta mea trup si suflet, a face semnul crucii este o dovada a introducerii in procesul de inchinare si a tupului, toata fiinta noastra trebuie sa se inchina si sufletul si trupul tocmai de asta facem semnul crucii, metanii, ingenunchem etc. aceste lucruri sunt experimentate nu doar teoretice
1. Nu vad nimic rau in ati face semnul crucii la fel cum nu vad nimic rau in ati ridica mainile spre cer (apropo: adventistii nu au astfel de manifestari). Daca facerea semnului crucii este mai mult decat o simpla formalitate si te ajuta sa intri in comuniune cu Dumnezeu, este ceva foarte bun. Eu, pur si simplu, nu fac acest semn pentru ca nu am nevoie.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.10.2008, 20:21:15
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Daca facerea semnului crucii este mai mult decat o simpla formalitate si te ajuta sa intri in comuniune cu Dumnezeu, este ceva foarte bun.



da normal ca te face sa te apropii de Dumnezeu asta pt ca in primul rand semnul crucii este semnul jertfei rascumparatoare, este un semn plin de puterea lui Dumnezeu si in al doilea rand de fiecare data cand iti faci cruce il lauzi pe Dumnezeu i pomenesti numele deoarece un crestin ortodox cand isi face semnul crucii zice cu voce tare sau in gand "Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.10.2008, 12:25:31
julian julian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Daca facerea semnului crucii este mai mult decat o simpla formalitate si te ajuta sa intri in comuniune cu Dumnezeu, este ceva foarte bun.



da normal ca te face sa te apropii de Dumnezeu asta pt ca in primul rand semnul crucii este semnul jertfei rascumparatoare, este un semn plin de puterea lui Dumnezeu si in al doilea rand de fiecare data cand iti faci cruce il lauzi pe Dumnezeu i pomenesti numele deoarece un crestin ortodox cand isi face semnul crucii zice cu voce tare sau in gand "Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh"
Danyel putini oameni fac semnul crucii ca semn de inchinare si multi ca o simpla formalitate, am vazut atei facand semnul crucii cand trec pe langa biserica si am vazut ca si un copil de 3 ani care nu poate sa Il inteleaga pe Dumnezeu isi face semnul crucii...
daca "te ajuta sa intri in comuniune cu Dumnezeu" sunt de acord ca "este ceva foarte bun. " dar trebuie sa vina din aceasta ravna de a intra in comuniuni cu Dumnezeu si nu din simplul fapt ca poruncit popa
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.10.2008, 18:48:16
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Acuma cred ca faza cu ateii care-si fac cruce trecand pe langa biserica e exagerata, fiind atei nu le prea pasa, copii in general nu au o potiune proprie de credinta ei fac ceea ce li se spune ca e bine si in viata de zi cu zi si in materie de credinta, nu poti acuza un copil ca e idolatru pt ca i-a spus mama sa-si faca cruce cand trece pe langa biserica pt ca acea e Casa Domnului si noi trebuie sa ne inchinam Domnului iar semnul crucii e o forma de inchinaciune adusa Domnului pt ca atunci cand imi fac semnul crucii nu ma gandesc nici la diavol nici la nush ce om ci la Dumnezeu asta e clar, acuma sintagma "a poruncit popa" eara e exagerata, ar trebui sa nu mai ascultam nimic din ce ne predica preotii sau pastorii pentru a nu ne crea impresia ca urmam poruncile lor, ori vezi tu lipsa de ascultare duce la mandrie si mandria duce la dezbinare iar dezbinarea nu e placuta inaintea Domnului
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.10.2008, 17:00:59
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Acuma cred ca faza cu ateii care-si fac cruce trecand pe langa biserica e exagerata, fiind atei nu le prea pasa, copii in general nu au o potiune proprie de credinta ei fac ceea ce li se spune ca e bine si in viata de zi cu zi si in materie de credinta, nu poti acuza un copil ca e idolatru pt ca i-a spus mama sa-si faca cruce cand trece pe langa biserica pt ca acea e Casa Domnului si noi trebuie sa ne inchinam Domnului iar semnul crucii e o forma de inchinaciune adusa Domnului pt ca atunci cand imi fac semnul crucii nu ma gandesc nici la diavol nici la nush ce om ci la Dumnezeu asta e clar, acuma sintagma "a poruncit popa" eara e exagerata, ar trebui sa nu mai ascultam nimic din ce ne predica preotii sau pastorii pentru a nu ne crea impresia ca urmam poruncile lor, ori vezi tu lipsa de ascultare duce la mandrie si mandria duce la dezbinare iar dezbinarea nu e placuta inaintea Domnului
fii mai direct si spune ca A FACE SF.CRUCE E MARTURISIRE DE CREDINTA SI CINE SE RUSINEAZA A O FACE, ESTE APOSTAT, CACI SE LEAPADA DE SF.CRUCE INAINTEA OAMENILOR, IN LOC SA O MARTURISEASCA PE EA!!! Caci asa ne spune Mantuitorul: "Cine se va rusina de Mine inaintea oamnenilor, Ma voi rusina si Eu de acela inaintea Tatalui Meu la judecata!" si "cine marturiseste despre Mine inaintea oamenilor, voi marturisi si Eu pt acela inaintea Tatalui Meu!" Daca este omorat pt Sf.Cruce in acel moment, direct in Rai merge si Mucenicii se aseaza!!!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.10.2008, 01:28:10
matad matad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.04.2008
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
fii mai direct si spune ca A FACE SF.CRUCE E MARTURISIRE DE CREDINTA SI CINE SE RUSINEAZA A O FACE, ESTE APOSTAT, CACI SE LEAPADA DE SF.CRUCE INAINTEA OAMENILOR, IN LOC SA O MARTURISEASCA PE EA!!! Caci asa ne spune Mantuitorul: "Cine se va rusina de Mine inaintea oamnenilor, Ma voi rusina si Eu de acela inaintea Tatalui Meu la judecata!" si "cine marturiseste despre Mine inaintea oamenilor, voi marturisi si Eu pt acela inaintea Tatalui Meu!" Daca este omorat pt Sf.Cruce in acel moment, direct in Rai merge si Mucenicii se aseaza!!!
Daca va uitati mai bine la ce ati citat n-ati mai reduce forma de marturisire la citeva gesturi .De ce limitati ce Dumnezeu nu limiteaza. Unde gasiti ca spune Mintuitorul ca trebuie sa-ti faci cruce ca sa-L marturisesti . De multe ori unii o fac de ochii lumii ,ca asa au pomenit din batrini,dar nu simt nimic inauntrul lor. O batrina ,bine spunea nepotului cu sinceritate ca mai bine isi face cruce pe inima ,decit de fata lumii. Marturisirea trebui sa fie intii inauntrul tau si trebuie sa se vada prin faptele catre aproapele . Lasati-L pe Domnul sa decida cine e apostat ,ca stie mai bine.
A indicat El ca trebuie sa respecti regulile normele bisericii-institutie,altfel esti apostat ?! NU . si completez cu ce ati citat :"cine marturiseste despre Mine inaintea oamenilor, voi marturisi si Eu pt acela inaintea Tatalui Meu!"
Foarte simplu si frumos a spus.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.10.2008, 04:35:32
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de matad Vezi mesajul
Daca va uitati mai bine la ce ati citat n-ati mai reduce forma de marturisire la citeva gesturi .De ce limitati ce Dumnezeu nu limiteaza. Unde gasiti ca spune Mintuitorul ca trebuie sa-ti faci cruce ca sa-L marturisesti . De multe ori unii o fac de ochii lumii ,ca asa au pomenit din batrini,dar nu simt nimic inauntrul lor. O batrina ,bine spunea nepotului cu sinceritate ca mai bine isi face cruce pe inima ,decit de fata lumii. Marturisirea trebui sa fie intii inauntrul tau si trebuie sa se vada prin faptele catre aproapele . Lasati-L pe Domnul sa decida cine e apostat ,ca stie mai bine.
A indicat El ca trebuie sa respecti regulile normele bisericii-institutie,altfel esti apostat ?! NU . si completez cu ce ati citat :"cine marturiseste despre Mine inaintea oamenilor, voi marturisi si Eu pt acela inaintea Tatalui Meu!"
Foarte simplu si frumos a spus.
am citit la pr.Cleopa, fratele meu, dar nu mai stiu unde, ca eram in copilarie si nu-mi aduc aminte... daca nu ma insel, scrie chiar si in "pravila bisericeasca" a lui Nicodim Sachelarie, o sa ma reuit si o sa iti spun concret unde sa te uiti!
Apoi sa stii ca nu am limitat nimic, ceea ce am spus este ca a face Sf.Cruce in public, ca trec pe langa Biserica, troita, sau ma inchin ca asa simt, este "marturisire" deci o forma a marturisirii, nu marturisirea insasi! Este o marturisire dar muta! ca nu se face cu viu grai, ci cu INsemnare!
Nu fii dintre cei "ai literei" ci fii mai realist! Cati nu se rusineaza a-si face Sf.Cruce azi? 98% dintre ortodocsi! ca cei 2% sunt crestini PRACTICANTI!!! si nu eu spun ca este "apostat" cel ce se rusineaza de Dumnezeu, ci Canoanele! repet: o sa ma reuit ca sa stiu concret, si o sa te anunt!!! Fii binecuvantat!!!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.10.2008, 04:54:09
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Frate "matad", am stat si m-am tot gandit la ce ai scris, nu mi se pare ca esti "in regula", in ce sens? adica nu prea esti "bastinas" al Ortodoxiei... Sf.Cruce e a Domnului Hristos, pe care S-a rastignit pt mantuirea Ta si a mea, si ma insemnez cu ea cu drag! De ce sa ma ascund? Lucrarea mea interioara intima, o stie numai Domnul Hristos, Maica Domnului si ingerul meu pazitor! Nu limitez nimic, pt.ca marturisirea de credinta are si ea formele ei! Si a te insemna cu Sf.Cruce e una din formele marturisirii de CREDINTA!!! Cu ea am fost insemnat la Botez pe tot corpul, preotul m-a binecuvantat in forma Sf.Cruci, toate sunt si se fac cu Sf.CRUCE!!! Si deci, daca ma rusinez a ma insemna cu ea, sunt apostat si cu cei fara-de-lege ma socotesc, care l-au rastignit pe Domnul Hristos... ea este simbolul mantuirii, steagul biruintei asupra mortii, altarul de jertfa al Mantuitorului!!! Pe Domnul Hristos nu-L poti separa de Sf.Cruce! Cand spui de Domnul Hristos spui si de Sf.Cruce, si vice-versa! Daca Il accepti pe Hristos in viata ta si Sf.Cruce nu, atunci ERETIC esti!!! Ai grija ce vorbe spui, ca vei da seama pt fiecare!!!
Fii binecuvantat!!! Si sa marturisesti credinta ortodoxa prin Sf.Cruce!!!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.10.2008, 09:03:56
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
A FACE SF.CRUCE E MARTURISIRE DE CREDINTA SI CINE SE RUSINEAZA A O FACE, ESTE APOSTAT, CACI SE LEAPADA DE SF.CRUCE INAINTEA OAMENILOR, IN LOC SA O MARTURISEASCA PE EA!!! Caci asa ne spune Mantuitorul: "Cine se va rusina de Mine inaintea oamnenilor, Ma voi rusina si Eu de acela inaintea Tatalui Meu la judecata!" si "cine marturiseste despre Mine inaintea oamenilor, voi marturisi si Eu pt acela inaintea Tatalui Meu!" Daca este omorat pt Sf.Cruce in acel moment, direct in Rai merge si Mucenicii se aseaza!!!

Sa intelegem ca Sfintii Apostoli au fost niste apostati? Nu am citit nicaieri in Sfanta Scriptura ca si-ar fi facut macar o data semnul crucii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul Sfintei Cruci denissa Despre Biserica Ortodoxa in general 32 07.11.2017 23:11:51
Reprezentarile sfintei cruci costel Generalitati 4 09.01.2012 18:04:03
Inaltarea Sfintei Cruci Tia Diverse Sarbatori 32 16.09.2011 23:52:02
Săptămâna Sfintei Cruci Carmen FUNIERU Impartasania (Taina Euharistiei) 1 04.09.2010 23:30:41
Despre cinstirea Sfintei Cruci strajeru Secte si culte 115 12.03.2008 03:11:17