Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 07.07.2009, 00:12:49
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu cred ca in astfel de cazuri trebuie sa rostim doar anumite rugaciuni. Ca si cand Dumnezeu nu raspunde cererilor noastre decat daca ne adresam cu anumite cuvinte. La El trebuie sa indraznim cu inima. Sa cerem ca si cand pe noi ne doare, ca si cand suferinta e a noastra. Sa facem acest lucru cu putine cuvinte si vom avea mai mult castig.

Ai mare dreptate, insa in acelasi timp, am invatat de-a lungul anilor ca pentru anumite situatii sint anumite rugaciuni, pe care noi le rostim.

Indiferent in cae situatie, daca rugaciunea nu e rostita din inima si cu umilinta, oricum ai pierdut timpul.
E valabil pentru orice tip de rugaciune, pentru orice tip de situatie..

In cazul Catalinei, eu ii doresc din toata inima si din tot sufletul meu pacatos, ca Domnul Dumnezeu sa-i usureze durerile si sa i le aline, sa o ocroteasca si s-o intareasca. Si desi pacatoasa sint pe lume, totusi indraznesc la Maica Domnului Pantanassa, nu pentru mine, ci pentru Catalina, grav bolnava si in dureri si in disperare,s-o ajute!
Vechi 07.07.2009, 03:01:08
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member

Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Implicit Doamne, ai indurare !

" Cazand inaintea Chipului Tau cel Minunat, ne rugam Tie prea buna Maica a Iubitorului de oameni Stapana! Revarsa asupra noastra milele Tale cele bogate si grabeste a implini rugamintile noastre pe care le aducem Tie, Grabnica ajutatoare, care ne sunt de folos, mangaiere si mantuire pentru fiecare randuindu-le.
Cerceteaza cu harul Tau Prea Milostiva Stapana pe robii Tai si daruieste celor inviforati liniste, celor legati slobozire si pe toti mangaie, care sunt intristati de felurite necazuri si pe Catalina, care se afla pe patul durerii, ridic-o, vindec-o, ajut-o sa se faca sanatoasa ! "
Vechi 07.07.2009, 09:19:05
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member

Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Implicit

Harul Domnului nostru Iisus Hristos cel dat sfintilor sai apostoli zicand: "pe bolnavi mainile veti pune si bine le va fi", acest har prin mine smeritul si nevrednicul preot sa tamaduiasca pe roaba sa Catalina de toata suferinta sufleteasca si trupeasca ce a cuprinsns-o si s-o daruiasca sfintei Sale Biserici,sanatoasa indelungata in zile bine umbland si pazind poruncile lui Dumnezeu cu rugaciunile sfintei Chiriachi ocrotitoarea eparhiei Husilor a carei pomenire o savarsim astazi.Amin!
Reply With Quote
Vechi 22.07.2009, 09:32:37
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member

Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul

In cazul Catalinei, eu ii doresc din toata inima si din tot sufletul meu pacatos, ca Domnul Dumnezeu sa-i usureze durerile si sa i le aline, sa o ocroteasca si s-o intareasca. Si desi pacatoasa sint pe lume, totusi indraznesc la Maica Domnului Pantanassa, nu pentru mine, ci pentru Catalina, grav bolnava si in dureri si in disperare,s-o ajute!

Roaga-te Nina cum simti tu ..si eu ma rog pt Catalina , asa cum m-as ruga pt mine ..Dumnezeu sa ne auda !

Last edited by sia; 22.07.2009 at 09:59:47.
Reply With Quote
Vechi 22.07.2009, 13:09:40
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned

Data înregistrării: 04.05.2009
Lightbulb

Maica Domnului sa fie aproape de Catalina si sa-i aduca usurare cu lacrimile si rugaciunile ei sfinte!

Imi place si gasesc spor intr-un mic fragment din Acatistul Sf. Pantelimon:
"Bucura-te vindecarea celor ce de la oameni nu-si gasesc alinare!"

Sf. Pantelimon, cu harul cu care Domnul te-a incununat, alina durerea trupului Catalinei!
Amin!
Reply With Quote
Vechi 24.07.2009, 19:46:16
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned

Data înregistrării: 04.05.2009
Lightbulb

Catalina nu e deloc bine! Sa ne rugam pentru ea necontenit!
Reply With Quote
Vechi 27.07.2009, 21:56:45
MarianaV MarianaV is offline
Junior Member

Data înregistrării: 27.07.2009
Implicit

O Maica Preasfanta, ajuta roabei Tale Catalina, sa treaca peste suferintele care le are la numai cei 48 de ani ai sai, alina-i durerile ei mari, si fii milostiva roabei Tale. Ajut-o pe Catalina, sa-si duca crucea ei, cu mila Domnului Dumnezeu si alina-i suferintele ei.
Intareste-o pe Catalina si o ajuta, Maica Preasfanta, ca toate le poti mijloci de vei binevoi.

AMIN.AMIN.
Reply With Quote
Vechi 28.07.2009, 02:09:09
casandrasa casandrasa is offline
Banned

Data înregistrării: 20.07.2009
Implicit

Sfinte Nectarie ajut-o si pe Catalina!
Attached Images
File Type: jpg 4409.jpg (34,8 KB, 0 views)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne rugam pentru Nicoleta! laurastifter Umanitare 20 24.09.2012 16:32:13
Sa ne rugam pentru Elena mara2008 Rugaciuni 12 24.02.2012 19:40:12
Sa ne rugam pentru Fabian... lacrimi Umanitare 13 16.04.2010 18:12:47
Sa ne rugam pentru Catherine t_a_pirvu Umanitare 11 31.03.2010 14:08:08
Id-ul Catalina Catalina Generalitati 0 16.12.2006 14:09:26