Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.03.2013, 02:56:45
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Cum arata coltul vostru de rugaciune?Dar ''bisericuta'' voastra personala?

Cum arata coltul vostru de rugaciune?Cu multe icoane,iconite,candele,cruci,cruciulite,carti?Asa arata la mine.Dar stiu ca nu asta e important ,important este sa ai CREDINTA in suflet.E o intrebare intima,cine doreste poate raspunde.

Eu am icoana Sfantului Nectarie,icoana Maicii Domnului cu pruncul Iisus,icoana Sf.Andrei,icoana Maicii Domnului ,icoana cu Mantuitorul Iisus singur si zeci de cruciulite,iconite mici,lantisoare dar si o candela cu o cruce mare care mi-a placut mult care e mereu aprinsa in zilele de sarbatoare.Mantuitorul,Maica Domnului si Sfantul Nectarie sunt CEI MAI LA INIMA MIE,iertare ca nu vreau sa neglijez ceilalti Sfinti doar ca cel mai mult ma rog LOR!
De asemenea port si la gat o cruciulita frumoasa draga mie,mai am cruciulite tot frumoase.Sa nu uit:am zeci de carti duhovnicesti pe langa Sf.Scriptura mi-am mai achizitionat cateva care cred ca imi vor fi de MARE FOLOS!Consider ca fiecare dintre noi trebuie sa aiba o mica ''bisericuta''acasa.Dar sa nu exageram si sa punem cruci in colturile peretilor cum am vazut la televizor odata si sa fie plin plin plin de iconite si de cruci.Ca dam in fanatism.

Nu vreau sa fie un inventar topicul acesta ci doar descrierea asa cum puteti a coltului vostru de rugaciune!

Eu ma simt CEL MAI BINE la coltul meu de RUGACIUNE,chiar mai bine ca in Sf.Biserica,simt ca sunt numai eu cu Dumnezeu,Sfintii si Maica Domnului. E sublim,inaltator.Probabil pentru ca e ''intimitate''.
Deci,cum arata coltul vostru de rugaciune,puteti pune poze sau descrie in cuvinte.Multumesc mult

Hristos este Calea,Adevarul si Viata!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.03.2013, 21:11:50
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu vreti sa imi raspundeti?E topicul unul nepotrivit?Vi se pare?

Va rog
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.03.2013, 21:40:31
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Interesant topicul. Am observat si eu ca nu prea se discuta despre coltul icoanelor, asa numitul "icon corner".

In ce ma priveste, nu am avut unde sa amenajez asa ceva, asa ca icoanele stau pe unde vrei si nu vrei: pe rafturi ale bibliotecii, unele chiar in bucatarie, multe prin camera copilului, amestecate cu jucarii. E un talmes balmes de icoane ortodoxe si catolice, rozarii, carti etc. Singurul care are loc stabil este un crucifix mare pe perete, si o repreducere dupa o icoana a Maicii Domnului pe care mi-a adus-o bona copilului meu din pelerinaj la Ierusalim, pe care am inramat-o.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.03.2013, 21:49:19
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Nu vreti sa imi raspundeti?E topicul unul nepotrivit?Vi se pare?

Va rog
Nicidecum, dar, vezi tu draga Tiger Avalo, ai intrat, nu stiu daca in mod constient sau nu, intr-o dimensiune a trairilor crestinesti care, de regula, nu se pun "pe taraba". Coltul de rugaciune este unul intim, este unul unde simti universul viu, care te mangaie si, mai mult decat orice, te iarta, indiferent ce traznai ai facut. La mine este icoana Domnului nostru Iisus Hristos care bate la o usa, semnificand faptul ca Dumnezeu vine la fiecare dintre noi, oricat am fi de murdari si de netrebnici, iar noi semnificam usa care, daca se deschide va fi spre curatirea noastra, daca nu ...
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.03.2013, 01:28:21
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Am o masuta sub geam pe care am o cruce si icoana Mantuitorului,lumanari,Biblia,Psalmii,alte carti de rugaciuni si un metanier.Am mai pus icoane pe un raft din mobila,acolo am un cosulet in care tin mir,carbuni,tamaie si smirna si bineinteles langa am o catuie cu ajutorul careia tamaiez cel putin o data pe saptamana toata casa.Apoi in bibleoteca,putin mai jos,am doua rafturi pline de carti dragi sufletului meu.Unele le-am citit de multe ori,altele inca n-am apucat,dar urmeaza.Masuta este orientata spre nord,de aceea sta sub geam,iar camera este vizitata cel mai rar,de aceea am ales-o.Am icoane cu Sfanta Fecioara adusa din Sfantul Munte si care se sarbatoreste in 12 iulie,apoi am icona Sfantului Nectarie,a Sfantului Pantelimon,destul de mici,cat sa incapa pe raft.In partea opusa masutei de rugaciune este patul,iar deasupra lui este icoana Mantuitorului in marime mare,cea mai mare din casa.Mai am multe icoane mici prin casa,aduse din Grecia cu foita de aur,mai avem si cruci mai mici mai mari cu suport,dar nu exagerat.Cam asta ar fi,destul de modest as zice.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare