Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.03.2013, 20:31:28
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Cum si unde va gasiti pacea interioara,linistea si pacea sufleteasca?

Salutare dragi prieteni.Am o intrebare pentru noi,toti,frati intru Hristos si nu numai.Voi CUM si UNDE va gasiti PACEA INTERIOARA si LINISTEA INTERIOARA SI SUFLETEASCA?

Sa incep eu:Eu ma simt cel mai bine la coltul meu de rugaciune,in sufragerie,unde am icoana Maicii Domnului ,A Sf.Nectarie,candela si alte iconite.Unde am cele mai multe iconite.Dar asta nu conteaza,conteaza ca eu ma simt cel mai bine acolo.Ma simt linistit,cutremurat,smerit si cu mai multa sau mai putina pace cand ma rog,doar eu,eu si cu El.Al doilea loc este Catedrala,dar imi place mai mult seara sau cand e mai putina lume,sincer nu imi place aglomeratia,cand e multa lume etc.Imi place sa fie liniste si mai pustiu,sa ma ROG in liniste si sa am PACEA mult dorita.Rugandu-ma,facandu-ma mai smerit si laudand pe Dumnezeu ma simt linistit,plin de pace si smerit.Al treilea loc este parcul,unde pot sa CUGET si sa iau decizii importante dar si sa vad MINUNATIA DE NATURA CREATA DE DUMNEZEU!

Voi?
Doamne ajuta!Va imbratisez pe toti!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.03.2013, 22:15:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Buna, Tigrutule!
In ce ma priveste, in afara de biserica / biserici, in timpul slujbelor, unde timpul se dilata, un loc in care imi gasesc linistea sufleteasca este cimitirul, mai ales cimitirul Cernica. De mica, ai mei ma duceau - printre altele - prin cimitir, la mormintele celor dragi.
Mai ales la mormantul bunicii simt pace si alinare si este locul in care ma pot ruga fara probleme - de obicei, eu sunt tare lenesa la rugaciune, dar acolo as sta si ore in sir. Astea sunt locurile in care, indiferent de starea mea sufleteasca anterioara, gasesc mereu pace si liniste.

Un loc aparte mi se pare si raiul de verdeata din curtea bojdeucii lui Creanga, de la Iasi. Ma simt confortabil si cand ma concentrez numai la un singur lucru, care ma prinde: o carte buna, un film, un concert, un muzeu, daca nu e forfota prin jur. Altfel, sunt zile - mai putine, ce-i drept - in care pot fi linistita chiar daca in jurul meu e vacarm, si zile in care ma simt agitata si tulburata, chiar si intr-un mediu prietenos.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.03.2013, 22:36:59
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Salutare dragi prieteni.Am o intrebare pentru noi,toti,frati intru Hristos si nu numai.Voi CUM si UNDE va gasiti PACEA INTERIOARA si LINISTEA INTERIOARA SI SUFLETEASCA?

Sa incep eu:Eu ma simt cel mai bine la coltul meu de rugaciune,in sufragerie,unde am icoana Maicii Domnului ,A Sf.Nectarie,candela si alte iconite.Unde am cele mai multe iconite.Dar asta nu conteaza,conteaza ca eu ma simt cel mai bine acolo.Ma simt linistit,cutremurat,smerit si cu mai multa sau mai putina pace cand ma rog,doar eu,eu si cu El.Al doilea loc este Catedrala,dar imi place mai mult seara sau cand e mai putina lume,sincer nu imi place aglomeratia,cand e multa lume etc.Imi place sa fie liniste si mai pustiu,sa ma ROG in liniste si sa am PACEA mult dorita.Rugandu-ma,facandu-ma mai smerit si laudand pe Dumnezeu ma simt linistit,plin de pace si smerit.Al treilea loc este parcul,unde pot sa CUGET si sa iau decizii importante dar si sa vad MINUNATIA DE NATURA CREATA DE DUMNEZEU!

Voi?
Doamne ajuta!Va imbratisez pe toti!



Iti dau un fragment dintr-un articol

" L-am intrebat de ce intr-o multime agitata, tensionata, nervoasa imi era mai greu sa ma rog si mi-a raspuns :
„Atat timp cat il privesti pe Dumnezeu ca fiind in afara ta, o sa si gasesti motive tot in afara ta. Cauza nu sunt cei din jur ci cum il privesti tu pe Dumnezeu. Daca ai credinta nestramutata ca El este in tine, realizezi ca nimeni nu poate sta intre tine si Dumnezeu. Ca sa te rogi cobori in tine, inchizi ochii si in inima ta o sa gasesti linistea. Acolo te asteapta Dumnezeu. Mintea este prima care fie se deschide si prin gandurile tale ii lasa pe El sa se manifeste in tine, sau tot mintea este cea care te impiedica. Mintea tese labirinturi si uneori se pierde in propria ei tesatura. Daca lasi iubirea din inima ta sa iti scalde mintea, o sa vezi cum gandurile tale isi gasesc singure drumul catre Cer. "

uite si articolul

http://ortodoxia.md/articole-preluat...zand-in-chilie
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.03.2013, 23:09:04
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu am avut un loc anume unde sa imi placa sa ma rog mai mult dar am avut parte de o stare de pace deosebita in Tara Sfanta.In rest oriunde,inclusiv alaturii de fratii mei, dar prefer locurile mai linistite si daca se poate in natura,de preferat la munte,probabil am un sambure de valdenz in mine :) Acasa,seara,dupa ce toti se culca,in camera mea,impreuna cu Biblia,dupa ce mi-am revazut ziua in fata ochilor ziua.Mama mea mereu mi-a spus sa nu-mi incep ziua si sa nu mi-o termin niciodata inainte sa-i multumesc Domnului pt tot,sa-i marturisesc ce am gresit,si sa-i incredintez Lui tot ce urmeaza sa fac.Cred ca acele momente de liniste,inainte sau dupa o zi plina,alaturi de cuvintele Scripturii,ma linistesc cel mai mult.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.03.2013, 23:25:44
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Eu pacea mi-o gasesc in natura:la munte, in zapada, langa rauri si izvoare,pe camp, la tara, dar mai ales langa mare!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.03.2013, 23:28:37
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Voi CUM si UNDE va gasiti PACEA INTERIOARA si LINISTEA INTERIOARA SI SUFLETEASCA?
Ciudat!!!
Am stat mult si m-am gandit la intrebarea ta...
Personal, in acest moment nu stiu...cum? unde? ...pace?!...liniste?!
Nicaieri si pretutindeni, cu nimeni si cu toti..si totusi singura doar eu cu mintea-mi goala, cu cerul infinit la orizont si aerul pe care il respir...asta e...atat si e prea mult...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.03.2013, 23:59:57
gertzedek gertzedek is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 11
Implicit

Pacea interioara o poti gasii in activitati in care sa iti manifesti mila si dragostea fata de tot ce inseamna creatia lui Dumnezeu.

Poti face acte de mila pentru a-ti multumi Tatal, acte mari sau mai mici, dar toate indreptate catre slava Sa, nu pentru slava personala. Intr-o lumea in care oamenii sunt din ce in mai rari, ti se ivesc ocazii la tot pasul sa fii Om. Chiar si un zambet, si o vorba buna pot schimba lumea.

Poti merge mai departe si poti sa ocupi timpul in activitati de voluntariat (in week-end). Sadit pomi, ajutoare la caminele de copii sau batrani. Exista chiar programe de voluntariat in care este incurajata vizita la domiciliul persoanelor batrane si singure. Sunt foarte multi oameni singuri si batrani care isi doresc foarte mult sa aiba aiba companie umana din cand in cand. Singuratate e ingrozitoare. In plus daca persoana pare dispusa, poti chiar sa-i vorbesti despre Dumnezeu. Uneori si cei mai "atei" batrani, pusi in fata mortii inerente se mai inmoaie si pot sa salveze ceva chiar pe ultima suta de metri. Castigand un Om, te poti numi si tu un pescar de Oameni.

Toate activitatile de voluntariat de mai sus, nu necesita neaparat investitii materiale ci mai degraba lasi de la tine "timp liber" si il dai celor ce au nevoie.

Spun asta deoarece nu doar rugaciunea si studiul ne pot salva, ci si actele practice, actiunile fizice care pot sa schimbe lumea (evident la nivel micro) in bine.

Si nu exista nici o stare mai buna decat senzatia seara ca ai facut ceva bun in ziua respectiva pentru slava Cerului.

E foarte important sa nu astepti o rasplata pe Pamant pentru binele pe care il faci. Rasplata va veni mai tarziu, pentru ca toate faptele Omului sunt scrise intr-o carte a aducerii aminte.

Last edited by gertzedek; 03.03.2013 at 00:02:48.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.04.2014, 20:43:34
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu am o rețetă garantată... În ultimele zile mă bucur îndeosebi dimineața, când aud păsărelele ciripind...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare