Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.12.2014, 10:42:30
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit Crucea ortodoxa

Buna tuturor. Am vazut ca in principal in tarile slave se foloseste asa numita "Cruce ortodoxa" cu trei linii si una indoita jos. Este corect sa folosim aceasta cruce sau este o erezie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.12.2014, 12:16:03
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Buna tuturor. Am vazut ca in principal in tarile slave se foloseste asa numita "Cruce ortodoxa" cu trei linii si una indoita jos. Este corect sa folosim aceasta cruce sau este o erezie?
Avand in vedere ca este crucea "ortodoxa" , si este folosita pe multe biserici romanesti, nu vad cum ar putea sa fie o "erezie".

Daca pana si modul in care faci o cruce conteaza, nu ma mir ca lumea a uitat esenta crestinismului, si se axeaza pe forma, si ce fel de cruce e " corecta".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.12.2014, 12:32:12
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

O spun pentru ca inca nu am vazut-o pe nici o biserica romaneasca, ci doar pe cele ruse. Intrebam daca noi romanii preferam acel fel de cruce in loc de cea simpla, "latina" sa zicem.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.12.2014, 16:38:29
maria.15 maria.15 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.12.2014
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

^
e adevarat,felul acela de cruce e specific spiritualitatii slave,dar aceasta nu o face eretica...la fel si turlele bisericilor slave sunt ca bulbii de ceapa,sunt elemenete ce tin de specificitatea nationala.
...asa cum manastirile in stil moldovenesc nu seamana cu cele in stil brancovenesc,dar nici unele nu sunt eretice.
am gasit si un articol interesant,poate te ajuta: http://www.crestinortodox.ro/sarbato...tii-69773.html
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.12.2014, 16:43:04
maria.15 maria.15 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.12.2014
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Daca pana si modul in care faci o cruce conteaza, nu ma mir ca lumea a uitat esenta crestinismului, si se axeaza pe forma, si ce fel de cruce e " corecta".

evident ca are mare importanta cum faci semnul Sfintei Cruci, Mantuitorul a cinstit Crucea,a sfintit-o cu Sangele Lui,din obiect de tortura a devenit "pazitoare a crestinilor" asa cum zice in Acatist,iar noi sa nu acordam importanta felului in care ne facem Cruce???

poate ca tocmai datorita acestei indiferente (ca sa nu zic necinstiri) lumea a uitat "esenta crestinismului".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.12.2014, 17:09:50
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Daca pana si modul in care faci o cruce conteaza
Nu, numai ca virgula conteaza, dar este o caracteristica esentiala si definitorie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.12.2014, 17:33:23
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Intrebam pentru ca imi place mult forma ei, mai mult decat crucea latina, deci pot avea o asemenea cruce in casa in locul unei cruci latine?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.12.2014, 17:34:26
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Intrebam pentru ca imi place mult forma ei, mai mult decat crucea latina, deci pot avea o asemenea cruce in casa in locul unei cruci latine?
pai in casa unui ortodox , trebuie sa ai crucea ortodoxa.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.12.2014, 18:07:49
maria.15 maria.15 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.12.2014
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Intrebam pentru ca imi place mult forma ei, mai mult decat crucea latina, deci pot avea o asemenea cruce in casa in locul unei cruci latine?
da,linistit.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.12.2014, 18:12:17
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Daca pana si modul in care faci o cruce conteaza, nu ma mir ca lumea a uitat esenta crestinismului, si se axeaza pe forma, si ce fel de cruce e " corecta".
Si eu sunt ca tine,dar e vorba doar de etapa in care suntem. Noi cautam esenta ,altii ori au descoperit-o ,ori au alta structura si inteleg cu alta parte a sufletului care intelege mai rapid ,nu isi pun poate atatea intrebari ,au inteles-o poate din prima , si au trecut deja la faza detaliilor.
Probabil avem indoieli din lipsa de practica , si aceasta ne duce sa nu fim stapani pe esenta,sa credem ca mereu ne scapa .
De aceea ne scandalizam cand altii acorda atentie detaliilor , iar noi ne chinuim sa intelegm esenta . Important insa este, oriunde te ai afla , pe orice treapta , sa nu judeci pe altii .
Nici tu pe ei ,nici ei pe tine , caci acela care are dreptul sa judece ,inseamna ca deja are raspuns la intrebarile tale .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare