Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.06.2009, 16:37:41
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Pogorarea Sfantului Duh si nationalismul

Zice la condacul Pogorarii Sfantului Duh:
"Cand Cel Preainalt S-a pogorat amestecand limbile, a impartit neamurile,
iar cand a impartit limbile de foc,
la o unire pe toti i-a chemat.
De aceea cu un glas slavim pe Duhul Cel Preasfant."
Cum se poate vedea Duhul Sfant s-a pogorat si ca toate neamurile crezand cam la fel sa se faca o unitate adevarata pentru aceea caci credinta da si modul de viata.
In crestin ortodoxie nu mai sunt diferite neamuri ci toti sunt un singur neam si sunt poporul lui Dumnezeu.
Asa de pilda imperiul bizantin a fost un imperiu crestin ortodox in care vietuiau diferite neamuri.

Duhul Sfant s-a pogorat si pentru a vindeca rana nationalismului de la care apar multe razboaie in lucrarea sa de vindecare a sufletelor oamenilor.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.06.2009, 16:41:31
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dumnezeu a amestecat limbile pentru ca poporul evreu sa nu ia contact cu ereziile care amenintau lucrarea sa pe care Dansul trebuia sa vina sa o savarseasca anume sa se imbrace cu firea umana.
Pentru aceea prin acea amestecarea limbilor s-au pazit oamenii de lucrarea draceasca dar dupa ce Maica Domnului a nascut pe Dumnezeu cu trup s-a implinit lucrarea pe care Dumnezeu vroia sa o faca spre mantuirea tuturor oamenilor si acum popoarele trebuie sa se reunifice ca acum invatatura crestin ortodoxa e mai tare decat inselarea draceasca si nu mai e motiv sa fie neamurile dezbinate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.06.2009, 19:51:39
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Zice la condacul Pogorarii Sfantului Duh:
"Cand Cel Preainalt S-a pogorat amestecand limbile, a impartit neamurile,
iar cand a impartit limbile de foc,
la o unire pe toti i-a chemat.
De aceea cu un glas slavim pe Duhul Cel Preasfant."
Cum se poate vedea Duhul Sfant s-a pogorat si ca toate neamurile crezand cam la fel sa se faca o unitate adevarata pentru aceea caci credinta da si modul de viata.
In crestin ortodoxie nu mai sunt diferite neamuri ci toti sunt un singur neam si sunt poporul lui Dumnezeu.
Asa de pilda imperiul bizantin a fost un imperiu crestin ortodox in care vietuiau diferite neamuri.

Duhul Sfant s-a pogorat si pentru a vindeca rana nationalismului de la care apar multe razboaie in lucrarea sa de vindecare a sufletelor oamenilor.
Da, asa este! 'In Hristos nu mai este nici iudeu, nici grec'....
Mai bine zis asa ar trebui sa fie. ajunge sa ne uitam un pic in jur ca sa vedem ca pracxtica nu corespunde cu teoria. Cel putin aici in occident. In general, fiecare o tine pe a lui, rusii cu rusii, romanii cu romanii etd, fac co,curenta intre ei si se uita stramb unul la altul. Initiativele in alt sens sunt foate greu de dus la capat. (din fericire exista)
De asta parohiile cu limba locala a tarii in care se afla sunt un ferment de unitate ortodoxa!
Si a face din bisreica un loc de identitate nationala este, pe termen lung, o greseala grava. Dupa parerea mea.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.06.2009, 20:29:00
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Este o dovada ca Duhul Sfant este Duh al comuniunii spre deosebire de aprecierile lui VI. Lossky care a socotit ca Duhul Sfant are o lucrare deosebita de a lui Hristos si ea consta in imprimarea unei note diferentiate in fiecare persoana din Biserica-ar accentua mai mult apectul individual, pe cand Hristos unifica pe toti in unitatea de natura, pe care El o are comuna cu ceilalti oameni.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.02.2010, 23:15:26
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ei am gresit ca Duhul Sfant cand a venit a dat Sfintilor Apostoli sa graiasca fiecare in limba celor de ascultau.
"1.Și când a sosit ziua Cincizecimii, erau toți împreună în același loc.
2.Și din cer, fără de veste, s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt ce vine repede, și a umplut toată casa unde ședeau ei.
3.Și li s-au arătat, împărțite, limbi ca de foc și au șezut pe fiecare dintre ei.
4.Și s-au umplut toți de Duhul Sfânt și au început să vorbească în alte limbi, precum le dădea lor Duhul a grăi.
5.Și erau în Ierusalim locuitori iudei, bărbați cucernici, din toate neamurile care sunt sub cer.
6.Și iscându-se vuietul acela, s-a adunat mulțimea și s-a tulburat, căci fiecare îi auzea pe ei vorbind în limba sa.
7.Și erau uimiți toți și se minunau zicând: Iată, nu sunt aceștia care vorbesc toți galileieni?
8.Și cum auzim noi fiecare limba noastră, în care ne-am născut?
9.Parți și mezi și elamiți și cei ce locuiesc în Mesopotamia, în Iudeea și în Capadocia, în Pont și în Asia,
10.În Frigia și în Pamfilia, în Egipt și în părțile Libiei cea de lângă Cirene, și romani în treacăt, iudei și prozeliți,
11.Cretani și arabi, îi auzim pe ei vorbind în limbile noastre despre faptele minunate ale lui Dumnezeu!

12.Și toți erau uimiți și nu se dumireau, zicând unul către altul: Ce va să fie aceasta?"
Ca asa intelege omul credinta crestin ortodoxa daca ii este propovaduita in limba sa materna,pe care a invatat-o de cand era mic.
Asta inseamna asa ca simplificare ca nu sunt anulate neamurile ci ca prin credinta crestin ortodoxa,prin invatatura crestin ortodoxa,prin Sfintele Taine prin care Dumnezeu se salasluieste in om si prin toate celalte neamurile vor trai in armonie si unitate.

Dealtfel si Maica Domnului a proorocit:
"46.Și a zis Maria: Mărește sufletul meu pe Domnul.
47.Și s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu,
48.Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile. "
Dumnezeu sa ma ierte ca mi-am hulit si defaimat Mama cea din care am fost renascut si reinnoit adica Biserica Ortodoxa Romana si am propagat erezii si invataturi gresite datorita mandriei celei multe.

Last edited by mihailt; 21.02.2010 at 23:26:23.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pogorarea Sfantului Duh Tudor Rusaliile 53 19.01.2019 21:18:07
Pogorarea Duhului Sfant - revarasarea darurilor georgeval Generalitati 2 14.06.2011 12:36:06
Rusaliile - Pogorarea Sfantului Duh terzipetre Intrebari utilizatori 1 24.05.2010 16:23:33
Schitul Pogorarea Duhului Sfant - Dragesti geor90 Intrebari utilizatori 0 20.04.2010 18:04:42