Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.05.2009, 14:15:38
fall3n fall3n is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2009
Locație: Ramnicu Sarat jud Buzau
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fall3n
Implicit Ziua de nunta crestin ortodoxa

Doamne ajuta si Hristos a inviat ! sunt mai nou pe acest forum si vreau sa ma iertati pentru eventualele greseli care se vor mai strecura in ceea ce am sa scriu..am o nelamurire si daca se poate sa ma ajutati v_as fii recunoscator..anume la anu in 2010 cu binecuvantarea lui Dumnezeu si rugaciunile Maicii Sale eu si prietena mea vrem sa ne casatorim..amandoi vrem sa fim crestini adevarati mentionez ca parintii mei si ai ei sunt cum sa zic mai caldicei asa in sensul ca ei vor cu tot dinadinsul sa facem nunta cu lautari,galagie,boxe sparte,dansuri si ma rog tot ceea ce este modern in ziua de astazi..noi vrem ceva crestin ortodox
dupa invatatura Sf Parinti..totodata vreau sa spun ca nici incuiati nu suntem adica vrem sa fie ceva cat de cat frumos si pentru cei din jur..cum oare sa procedam pe de o parte sa avem si binecuvantarea lui Dumnezeu la nunta noastra dar si oamenilor sa le placa (sa nu dam le dam impresia ca suntem vreun fel de habotnici)..stiu este foarte bine sa vorbim cu un duhovnic..o sa facem si asta,dar totusi este bun si un sfat al fratiilor voastre avand in vedere ca sunt multi aici care sunt casatoriti si tin predania Sf Parinti si au avut si binecuvantarea lui Dumnezeu la nunta lor..poate o sa radeti dar am vrea sa avem si un fel de orar al zilei de nunta(vrem ca nunta sa fie petrecuta cat mai crestineste posibil fara traditii babesti cum se spune ci doar dupa Sf Parinti) multumim frumos si Maica lui Dumnezeu sa va rasplateasca pentru eventualele sfaturi ce ni le ve_ti da...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.05.2009, 16:03:37
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Intradevar este foarte greu sa faci fata parintilor in cazul de fata. Am avut aceeasi problema acum 2 ani cand m-am casatorit si am reusit sa rezolv doar jumatate din problema.
Mie si viitorului sot ne era foarte draga ideea de nunta asa cum era scrisa intr-o carte de a Parintelui Cleopa si anume ca tinerii sa mearga duminica la Biserica sa participe la slujba, sa se impartaseasca dc au dezlegare si dupa slujba sa se faca Taine Cununiei. Urma sa facem o petrecere restransa fara lautari si tot balamucul. Noi eram foarte incantati si bucurosi, dar toata bucuria a tinut pana am impartasit si parintilor planurile noastre. Au sarit cu totii ca arsi ca ce facem parastas sau nunta? nu are rost sa detaliez dar pana la urma am facut nunta cum au vrut si ai nostrii.
Tot ce s-a pastrat din ideea noastra initiala a fost faptul ca am reusit sa ne cununam civil tot in Biserica(pt un ban in plus cei de la starea civila au binevoit a veni sa ne cunune).
Tinand cont si de faptul ca noi suntem din bucovina si avem obiceiuri din cele mai nefolositaoare am reusit sa renuntam si la acestea. Aici ma refer la Vulpe(obicei in care mirele ajuns la mireasa acasa este intampinat de tineri necasatoriti carora trebuie sa le dea bani sau baututa pt a fi lasat sa intre in casa miresei), obiceiul cu Mireasa Urata, cel cu Dansul Gainei, Furatul Miresei, Jocul Prosoapelor si altele.
Pana la urma nu am avut exact nunta visata dar nici nu am dat voie sa se faca circ si teatru.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.05.2009, 16:08:51
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Am uitat....
La fel nu am vrut sa avem mai multi nasi decat nuntasi si in concluzie am avut o singura pereche de nasi care sa ne cunune. Bineinteles ca si aici au fost discutii ca trebuie macar o pereche din partea mea si una din partea sotului dar am invins :)
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.05.2009, 16:31:06
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Hristos a inviat!

fall3n, cu siguranta ca o sa primesti sfaturi diferite, pt ca fiecare avem experiente diferite .

La noi, nunta a fost sambata, ne-am spovedit vineri seara si impartasit la Liturghia de dimineata. Nu ne-am propus sa o facem duminica, in calendarele ortodoxe scrie ca restrictie la nunti e doar in zilele de miercuri si vineri, nu scrie de sambata.

Am considerat ca cea mai mare posibila problema pt petrecerea de la nunta ar fi muzica de proasta calitate. N-am fost din aceia care sa excludem muzica de la nunta ("nunta nu-i pomana", zice pr Teofil Paraian), insa ne-am luat masuri ca sa nu avem surprize. Am vorbit atat cu DJ-ul de la logodna, cat si cu cel de la cununie (noi le-am facut la ceva distanta una de alta) sa selecteze muzica la maxim, adica: nimic vulgar, de proasta calitate, fara manele etc. Am insistat mult pe asta, DJ-ii au fost de treaba : a fost numai muzica buna, nimic n-am avut ce sa le reprosam.

In general a fost bine, excese n-au fost, as putea zice ca n-am vazut pe nimeni beat, ne-a pazit Dumnezeu.

Cu parintii n-am avut nici un fel de conflict.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.05.2009, 16:41:01
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

am vazut multi tineri in situatia asta.in cele mai multe cazuri s-a ajuns la compromis:fie si muzica, dar renuntam la obiceiuri pagane. noi am facut nunta duminica, am participat la liturghie si ne-am impartasit impreuna cu nasii, apoi a urmat masa dar fara muzica de dans.doar muzica religioasa, de genul pricesnelor.in aceasta situatie nunta s-a gatat la 8.daca ar fi sa o iau de la capat, adica sa ma intorc in urma cu cativa ani, n-as mai face la fel. as alege si o muzica de dans, dar de buna calitate. sa nu mai spun ca mi-am pus toate rudele"in cap", dar nu au avut ce face, caci eram foarte incapatanata.iti dau un sfat:FA O NUNTA DE CARE AI VREA SA-TI AMINTESTI CU BUCURIE TOATA VIATA!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.05.2009, 17:04:38
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Un obicei la care am renuntat la nunta mea a fost Iertaciunea. Nu stiu dc se practica in toate zonele tarii dar la noi e ceva uzual- in ziua nuntii, inainte de a pleca la Biserica tinerii se aseaza in genunchi in fata parintilor si isi cer iertare....
Mie nu mi-a placut din cauza ca am considerat ca nunta nu e un pacat care il savarsesti si iti ceri iertare ca mergi sa te cununi ci din contra, si in plus iertare am cerut de la parinti inainte de a merge la spovedanie. Dar din cauza ca obiceiul este insotit de mult teatru si circ este foarte popular si iubit si se fac pregatiri speciale pt acest moment--de aceea cand am spus ca nu vreau sa aud de asa ceva mi i-am pus pe toti in cap. Parintii nu au inteles explicatia noastra dar la urma urmei a fost nunta mea si au trebuit sa imi faca pe plac.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.05.2009, 18:37:27
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianadi Vezi mesajul
Un obicei la care am renuntat la nunta mea a fost Iertaciunea. Nu stiu dc se practica in toate zonele tarii dar la noi e ceva uzual- in ziua nuntii, inainte de a pleca la Biserica tinerii se aseaza in genunchi in fata parintilor si isi cer iertare....
Mie nu mi-a placut din cauza ca am considerat ca nunta nu e un pacat care il savarsesti si iti ceri iertare ca mergi sa te cununi ci din contra, si in plus iertare am cerut de la parinti inainte de a merge la spovedanie. Dar din cauza ca obiceiul este insotit de mult teatru si circ este foarte popular si iubit si se fac pregatiri speciale pt acest moment--de aceea cand am spus ca nu vreau sa aud de asa ceva mi i-am pus pe toti in cap. Parintii nu au inteles explicatia noastra dar la urma urmei a fost nunta mea si au trebuit sa imi faca pe plac.
Minunat obicei! Eu nu am auzit despre el.Se vede însă că este de mare ajutor celor care au privilegiul de a-l practica. Spun aceasta deoarece, semnătura ta este asemenea acestui obicei pe care însă l-ai generalizat.Foarte frumos!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.05.2009, 08:18:23
fall3n fall3n is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2009
Locație: Ramnicu Sarat jud Buzau
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fall3n
Smile multumesc tuturor...

multumesc tuturor care si_au facut putin timp pentru a_mi raspunde si celor care poate vor mai raspunde :)..o sa iau cate putin din sfatul fiecaruia si cu ajutorul lui Dumnezeu voi face acest pas al casatoriei fie el usor sau greu..important sa o incep(casatoria) cu binecuvantarea Sa..inca o data multumesc tuturor
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.05.2009, 09:15:34
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

sa faceti cum simtiti voi dar... sa va ganditi si la parintii vostri. ei va iubesc, sunteti mandria lor, e normal sa-si doreasca ceva deosebit pentru copiii lor. orice lucru pe care il considerati inutil si vreti sa-l scoateti sa o faceti delicat, fara sa-i raniti... cu putin compromis se pot rezolva lucrurile si nunta poate sa fie placuta pentru toti. sa fie intr-un ceas bun!
Domnul si Maica Domnului sa va calauzeasca toata viata!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.05.2009, 16:17:42
fall3n fall3n is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2009
Locație: Ramnicu Sarat jud Buzau
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fall3n
Smile

ai dreptate axios..o sa incercam pe cat putem sa nu-i ranim chiar daca sunt asa cum ziceam mai sus putini dificili..multumim frumos de urari..asemenea si tie..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica crestin ortodoxa (psaltica) pe engleza mihailt Muzica Bisericeasca 5 27.05.2013 17:28:01
Habotnicia (crestin ortodoxa) Eugen7 Pocainta 30 06.08.2012 19:27:03
Tabara crestin-ortodoxa potoceanc Sectiune dedicata profesorilor de religie 4 20.01.2010 12:45:28
CARTE crestin ortodoxa ONLINE Adi_Luntras Stiri, actualitati, anunturi 0 29.10.2006 16:13:54