Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 22.03.2015, 23:11:51
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Eu tot nu ma simt impacat cu raspunsurile de pe acest thread. Dumnezeu chiar sa fie un legalist razbunator care imparte pedepse deoarece e manios pe toti cei care nu cred in El intr-o procedura ortodoxa? Hristos a spus ca oricine va crede in El se va mantui, ideea ca doar ortodocsii vom merge in Rai nu ma poate convinge deloc... Ca doar crestinii mergem in Rai, hai ca mai merge, dar celalata idee nu cred...
  #272  
Vechi 22.03.2015, 23:20:42
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Din cate stiu eu, pana si ideea legata de predestinare, Augustin si-a indreptat-o spre sfarsitul vietii recunoscand ca a gresit. Exista scrisori ale lui cum e cea catre Simplicianus, succesorul lui Ambrozie, in care isi indreapta eroarea legata de predestinare.
Asa ca pana la urma, nici macar asta nu mai ramane. Poate doar filioque, dar aici au gresit mai multi parinti apuseni care totusi sunt sfinti ai bisericii ortodoxe.
  #273  
Vechi 22.03.2015, 23:28:04
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Se pare insa ca la unii (nu ma refer la initiatorul acestui topic care mai degraba e o victima a unui gen de manipulare), ura fata de catolici e atat de mare incat ajung sa nege si sfintii apuseni de dinainte de schisma, nu doar de dupa schisma.
Cunosc aceasta atitudine. Mai stiu eu de cineva, un preot care a mai fost citat aici pe forum, Matei Vulcanescu care spune ca ostia catolicilor e blestemata si satanica, ca pe catolici ii inspira diavolul si ca ei se impartasesc cu satana iar impartasania lor e otrava.
Asemenea exprimari care arata traume profunde nu inseamna deloc ca respectivul preot apara ortodoxia. Ortodoxia nu se apara asa si nu are nevoie de astfel de aparatori.
  #274  
Vechi 22.03.2015, 23:28:33
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Din cate stiu eu, pana si ideea legata de predestinare, Augustin si-a indreptat-o spre sfarsitul vietii recunoscand ca a gresit. Exista scrisori ale lui cum e cea catre Simplicianus, succesorul lui Ambrozie, in care isi indreapta eroarea legata de predestinare.
Asa ca pana la urma, nici macar asta nu mai ramane. Poate doar filioque, dar aici au gresit mai multi parinti apuseni care totusi sunt sfinti ai bisericii ortodoxe.
Stai linistit, ca igorete danila rascolniku' ii pocneste si pe aceia. Adica, cum au indraznit niste sustinatori ai filioque sa intre in sinaxar? Nt, nt, nt...papistasii sunt ca nanoparticulele: se infiltreaza peste tot, de aceea trebuie darzenie pravoslavnica.
Acum, pe bune, nu vad rostul acestui topic. Crezi ca ii baga cineva in seama pe cativa filetisti catolicofobi, si sa il scoata pe Sf. Augustin din sinaxar? Lasa-i pe grecoteii si romanasii latinofobi sa se infurie in stil mare. Vorba lui Al Bundy: who cares?
  #275  
Vechi 22.03.2015, 23:32:14
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Se pare insa ca la unii (nu ma refer la initiatorul acestui topic care mai degraba e o victima a unui gen de manipulare), ura fata de catolici e atat de mare incat ajung sa nege si sfintii apuseni de dinainte de schisma, nu doar de dupa schisma.
Cunosc aceasta atitudine. Mai stiu eu de cineva, un preot care a mai fost citat aici pe forum, Matei Vulcanescu care spune ca ostia catolicilor e blestemata si satanica, ca pe catolici ii inspira diavolul si ca ei se impartasesc cu satana iar impartasania lor e otrava.
Asemenea exprimari care arata traume profunde nu inseamna deloc ca respectivul preot apara ortodoxia. Ortodoxia nu se apara asa si nu are nevoie de astfel de aparatori.
Perfect exprimat. Bine, omul e filetist, ca si majoritatea grecilor, printre care s-a bagat si slujeste. Grecii se intarata, sa catalizeaza in maraieli unii pe altii, cand vine vorba de istoria interactiunilor lor comune cu latinii, bisericesti si politice deopotriva, ca niste sacali care isi marcheaza teritoriul. Cu siguranta, filetismul e vadit ca rerzie, inainte chiar sa fi fost condamnat oficial de Biserica. Sa nu mai vorbim si de maraielile aceslui preot, grecizat ca mentalitate, la adresa Cuviosului Arsenie Boca.
  #276  
Vechi 22.03.2015, 23:33:00
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Eu tot nu ma simt impacat cu raspunsurile de pe acest thread. Dumnezeu chiar sa fie un legalist razbunator care imparte pedepse deoarece e manios pe toti cei care nu cred in El intr-o procedura ortodoxa? Hristos a spus ca oricine va crede in El se va mantui, ideea ca doar ortodocsii vom merge in Rai nu ma poate convinge deloc... Ca doar crestinii mergem in Rai, hai ca mai merge, dar celalata idee nu cred...
Ai mare dreptate!
  #277  
Vechi 23.03.2015, 00:15:07
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Intr-adevar exista o mare romano-catolico-fobie pe acest forum si nu doar, in sfera lumii ortodoxe la fel, trebuie doar sa ascultam predicile Pr. Gheorghe Anitulesei sau a multor altii care te sperie si nu dau dovada de nici un fel de dragoste, ca si cum catolicii ar fi fiii iadului si nu trebuie sa ne atingem de ei nici cu un bat. Pai mai oamenilor, chiar si Hristos a zis ca toate regulile vechiului testament, a religiei iudaice care este bazata DOAR pe reguli, legi si indicatii, deci este legalismul religios in persoana, a zis ca decalogul poate fi exprimat in doua lucruri: Sa iti iubesti aproapele tau ca pe tine insuti si sa Il iubeste pe Dumnezeu. Crestinii, si mai ales ortodocsii care ne tinem asa ocosi, trebuie sa fim ministri ai tolerantei, iubirii, intelegerii si dragostei. Cum poti sa spui ca nu s-a mantuit maicuta Tereza din Calcuta doar pentru ca era catolica, cand a facut pentru crestinism, pentru aproape si pentru Dumnezeu mai mult decat orice ortodox actual din Romania?
  #278  
Vechi 23.03.2015, 00:38:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nectarios Vezi mesajul
Referitor la Filioque să știi că și Sf. Ambrozie l-a susținut deoarece nu era o traducere clară a textului grec din Crez.
Sf. Ambrozie nu se considera ca a sustinut Filioque, facand deosebirea intre purcedere si trimitere in lume, cum fac si sfintii rasariteni folosind expresia "prin".
  #279  
Vechi 23.03.2015, 00:42:49
bluelight bluelight is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2015
Mesaje: 24
Implicit

@Wryetui
Gandirea ca numai ortodocsii se mantuiesc este o prostie. La fel, ca Dumnezeu ii "articuleaza" pe neortodocsi sau ca crestinii sunt predestinati mantuirii. MANTUIREA TINE, EXCLUSIV, DE DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS. El si numai El decide cine este vrednic de Imparatia Sa si cine nu, indiferent de religia/confesiunea careia ii apartine. Punct. Iar "criteriile de eligibilitate" sunt, de multe ori, altele decat cele care ni le imaginam noi. Vom avea surpriza sa vedem in Rai oameni la care nu ne asteptam sa fie vrednici de asta si, de asemenea, sa observam ca lipsesc indivizi despre care eram siguri ca vor fi de-a dreapta Mantuitorului. Slava Domnului ca nu oamenii hotarasc cine intra in Rai, ar fi jale sa se intample asta.

Last edited by bluelight; 23.03.2015 at 00:45:52.
  #280  
Vechi 23.03.2015, 00:43:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Serios?
Care ortodoxie? A ta personală, surioară?
Ia uite ce zice Biblia:
"Astfel, fiindcă ești căldicel nici fierbinte, nici rece, am să te vărs din gura Mea." - Apocalipsa 3, 16.
Deci căldicel, adică calea de mijloc.
Cine e în calea de mijloc, va fi vărsat de la gura Mântuitorului.
Cine e în calea de mijloc devine ecumenist.
"Calea de mijloc", nu are nici un suport biblic și patristic.
Din contră, e combătută, precum ți-am arătat, de Biblie.
Vai și amar de cei care sunt în calea de mijloc...
Probabil majoritatea credinciosilor de pe forum stiu ce inseamna "calea de mijloc". Ca si majoritatea ortodocsilor, macar din ce spune preotul la predica si tot stiu. Doar tu nu stii, ti-am mai spus ca esti intr-o mare eroare, ai alunecat spre dreapta, stilism, zelotism. Sfantul Paisie Aghioritul spunea ca zelotismul si stilismul (alunecarea spre dreapta) e la fel de vatamator ca si ecumenismul (alunecarea spre stanga), fiind fete ale aceleiasi monede.
Subiect închis