Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Subiect închis

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 11.11.2020, 13:08:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Putem obține hranindu-ne cu legume, fructe, cereale,ouă, produse lactate...
În înțelepciunea populară, găina se taie când nu mai dă randament la cuibar și ouă mai puțin, vaca se taie când nu mai poate făta și când scade randamentul la lapte.
Scrofița ținută pt fătat se taie după niște ani, când nu mai poate făta pui mulți sau îi fată aproape morți, trebuie să bagi tratamente veterinare în ei.
Oaia la fel.

Compasiunea față de animale s-ar bate cap în cap cu ecologia care spune că vitele și alte animale poluează, deci e o măsură eco să sacrifici animalele de carne care nu mai dau randament la ouă și lapte, dar consumă resurse.

Citat:
Că tot ai răspuns, ăsta crezi tu că e scopul animalelor pe pământ? Să fie mâncate?
Unul dintre scopuri e să fie mâncate, că nu mâncăm toate animalele, ia gândește-te că hrana de câini și pisici se face tot din alte animale și are în ea vită, pui, porc.

Deci animăluțele alea ”pufoase și drăgălașe” o parte dintre ele se hrănesc din suferința animalelor de carne sacrificate ”nemilos”.

În lanțul trofic carnivorele vânează ierbivorele, dacă n-ar fi intervenția umană sau carnivorele s-ar înmulți fără număr și ar distruge lanțul, sau ierbivorele ar distruge cerealele și culturile oamenilor de mii de euro.

Dar stau și mă gândesc strict la utilitate, animalele de companie sunt mai inutile decât cele de carne, pt că sunt spre amuzamentul cuiva, spre pofta lui egoistă de a avea companie, animalele de companie doar mănâncă și elimină fecale, poluează prin existența lor, pe când hrana e absolut necesară.
Nu confund animale de pază cu cele de companie, un câine de companie cel mult face zgomot dar e mai inutil decât un dulău.

Nu văd însă de ce ar fi rău să tai animale, dar e bine să pescuiești, peștele nu suferă când îl scoți din apă, nu se sufocă, la unii pești li se dă cu un ciocan sau satâr în cap să nu se mai zbată când ți-l vinde din pescării, e o cruzime dacă privești sec, superficial, ca Greta Thunberg.

O să mai scriu continuarea când am timp.

Last edited by Iorest; 11.11.2020 at 15:39:04.
Vechi 11.11.2020, 14:49:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
Personal sunt extrem de dezamăgit, cu atât mai mult cât suntem pe un forum crestin,unde se presupune că oamenii sunt sau măcar încearcă să fie morali,etici ,să manifeste EMPATIE, părere de rau, milă, iubire, compasiune, bunătate, blândete si gingasie.
Nu cred că e imoral sau lipsit de compasiune să sacrifici animale pentru hrană, îmbrăcăminte și alte derivate, cred că și pentru instrumentele muzicale se făceau într-o vreme componente din produse de origine animală, unsori, creme, produse farmaceutice, huse, piei de volan, pensulă de pictat din păr de porc , stăm până mâine și găsim varii întrebuințări pt resurse de origine animală.

Mai imoral mi se pare să înghesui un câine într-o garsonieră de 25 de mp, pentru ca să nu stai singur/singură, să-ți enervezi vecinii cu lătratul lui, când mergi în parc cu el să nu aduni resturile pe care le lasă, să pută în casă a urină de animal, să întreții lângă bloc câini vagabonzi care într-un final să sfâșie oameni sau copii nevinovați.

Să-ți hrănești câinele și pisica cu granule cu gust de vită, porc, pui, în timp ce te pretinzi compasiv față de animale și-i consideri niște ticăloși pe cei care îndrăznesc să facă o micro-fermă în gospodărie ca să nu se otrăvească din carnea procesată.

Nu știu cum le calculezi tu, dar tu nu observi că există un interes pt distrugerea micro-fermelor din gospodăria omului, tu știi ce înseamnă să rămână populația fără independență alimentară în caz de Doamne ferește, un război, ce foamete va fi pe fața pământului, cum povestea cuviosul Paisie când erau copii și era război mâncau și ce pica din tașca soldaților nemți pe jos sau prin bălți.

Tu ești ca un frate începător, bine intenționat și râvnitor, dar pe care-l fură vrăjmașul cu șoaptă străină.

Last edited by Iorest; 11.11.2020 at 19:25:58.
Vechi 12.11.2020, 06:08:44
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member

Data înregistrării: 02.04.2012
Implicit

Citat:
Avem atâtea exemple de preoti si călugări în mănăstiri,unde nu se consuma carne deloc.

Unii au ajuns la vârste foarte înaintate.
Fără boli specifice vârstei: cardio-vasvulare,atacuri ischemice nici măcar minore pentru vârsta lor înaintată, analizele la ficat optime,fără diabet .
Sunt perfect constienti si lucizi.

In post legume, fructe, cereale.In afara postului în plus oua si produse lactate.

Se poate deci fără carne.Unii tin posturi aspre,dar si când mănâncă de dulce nu consuma carne.
Sunt intru totul de acord si-i admir pentru alegerea lor, nu pentru protejarea sanatatii, cat pentru ca prin asta se smeresc.

27. Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie.
29. Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânță de pe toată fața pământului și tot pomul ce are rod cu sămânță în el. Acestea vor fi hrana voastră.(Fac1,27.29)

In copilarie aveam carne doar la masa duminicala, insa am crescut cu paine unsa cu untura de porc si rosii cu sare, ca era cea mai ieftina mancare, iar mai apoi aveam zilnic carne.
Mancarea organica este cea mai gustoasa si de aceea creeaza dependenta, astfel ca, in exces, produce multe probleme de sanatate rezultate din alte asocieri.

Un amic mi-a descoperit o carte scrisa de o celebritate mediala, dr Hiromi Shinya, inventatorul endoscopului (si nu numai), pe care o recomand cu caldura: "Enzima miracol - Cum sa ajungi sanatos la 100 de ani" ; autorul recomanda cu argumente "beton"(procent 100% recuperare in cazurile pacientilor proprii) evitarea carnii si a exceselor alimentare.
https://dlscrib.com/download/enzima-...16038c38a8_pdf

P.S. La intrebarea din mesajul meu nu ai raspuns si ma face sa intru la banuieli.
P.P.S. Ce inseamna/sugereaza mai exact "de dulce"? Adica placuta, fara restrictii?
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Vechi 12.11.2020, 06:45:20
Senior Member

Implicit

Citat:
...
Am uitat să fim oameni. Să avem omenie.
Trăiesc un dezgust profund.

Însă continui să exprim ceea ce cred.
Pentru că sunt convins că mai există oameni cărora le pasă.Oameni de bună credinta.
Cred că există bunătate în om.
De asta nu mă dau bătut.
N-am uitat sa fim oameni fiindca nici n-am fost.
Atata bunatate exista in om cata nu a refuzat:

Că toată darea cea bună și tot darul desăvârșit de Sus este, pogorând de la Tine, Părintele luminilor, și Ție slavă și mulțumire și închinăciune înălțăm, Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.

Caci altfel:

10. După cum este scris: "Nu este drept nici unul;
11. Nu este cel ce înțelege, nu este cel ce caută pe Dumnezeu.
12. Toți s-au abătut, împreună, netrebnici s-au făcut. Nu este cine să facă binele, nici măcar unul nu este.
13. Mormânt deschis este gâtlejul lor; viclenii vorbit-au cu limbile lor; venin de viperă este sub buzele lor;
14. Gura lor e plină de blestem și amărăciune;
15. Iuți sunt picioarele lor să verse sânge;
16. Pustiire și nenorocire sunt în drumurile lor;
17. Și calea păcii ei nu au cunoscut-o;
18. Nu este frică de Dumnezeu înaintea ochilor lor".(Rom3,10-18)

Cu alte cuvinte, toata lucrarea buna din om este resultatul actiunii Duhului Sfant pe care omul nu a refuzat-o si pe care a lasat-o sa-i intre la inima.
Vechi 12.11.2020, 11:33:38
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member

Data înregistrării: 14.02.2010
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Sunt intru totul de acord si-i admir pentru alegerea lor, nu pentru protejarea sanatatii, cat pentru ca prin asta se smeresc.

27. Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie.
29. Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânță de pe toată fața pământului și tot pomul ce are rod cu sămânță în el. Acestea vor fi hrana voastră.(Fac1,27.29)

In copilarie aveam carne doar la masa duminicala, insa am crescut cu paine unsa cu untura de porc si rosii cu sare, ca era cea mai ieftina mancare, iar mai apoi aveam zilnic carne.
Mancarea organica este cea mai gustoasa si de aceea creeaza dependenta, astfel ca, in exces, produce multe probleme de sanatate rezultate din alte asocieri.

Un amic mi-a descoperit o carte scrisa de o celebritate mediala, dr Hiromi Shinya, inventatorul endoscopului (si nu numai), pe care o recomand cu caldura: "Enzima miracol - Cum sa ajungi sanatos la 100 de ani" ; autorul recomanda cu argumente "beton"(procent 100% recuperare in cazurile pacientilor proprii) evitarea carnii si a exceselor alimentare.
https://dlscrib.com/download/enzima-...16038c38a8_pdf

P.S. La intrebarea din mesajul meu nu ai raspuns si ma face sa intru la banuieli.
P.P.S. Ce inseamna/sugereaza mai exact "de dulce"? Adica placuta, fara restrictii?

Si mielul pascal mancat de evrei? De ce nu il aduci aici?
Vechi 12.11.2020, 16:41:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
Personal sunt extrem de dezamăgit, cu atât mai mult cât suntem pe un forum crestin,unde se presupune că oamenii sunt sau măcar încearcă să fie morali,etici ,să manifeste EMPATIE, părere de rau, milă, iubire, compasiune, bunătate, blândete si gingasie.
Compasiune față de animale nu e ce crezi tu, că să nu se sacrifice, Scriptura abundă de jertfe animale.

Moise a dat indicații despre cum să se sacrifice, în Psalmi se vorbește despre seu și grăsime de animal,despre viței aduși jerfă, Proorocul Ilie a jertfit un vițel pt a dovedi că se închină adevăratului Dumnezeu, Patriarhul Avraam a jertfit pe muntele Moria un berbec la îndemnul unui înger, în Luca se vorbește despre vițelul cel gras în parabola fiului risipitor.

Dacă tu crezi că sacrificarea de animale = răutate, lipsă de compasiune, suflete haine, înseamnă că tu ai căzut în capcana gândirii omului contemporan de a te crede mai compasiv și empatic decât principalii protagoniști biblici și decât experiența de mii de ani.

Până și cărțile se făceau din piele de viței sau berbeci într-o vreme, de aceea cărțile sfinte erau foarte scumpe.

Repere din Biblie:
Din Geneza se vorbește despre jertfe de animale
Facerea/Geneza Capitolul 22 http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=22#13:

Și ridicându-și Avraam ochii, a privit, și iată la spate un berbec încurcat cu coarnele într-un tufiș. Și ducându-se, Avraam a luat berbecul și l-a adus jertfă în locul lui Isaac, fiul său.

Moise nu interzice vânatul, ci consumul sângelui de animal:

Leviticul - cartea a treia a lui Moise Capitolul 17
13. Oricine dintre fiii lui Israel și dintre străinii ce locuiesc la voi va vâna fiară sau pasăre, care se mănâncă, acela să scurgă sângele ei și să-l acopere cu pământ, căci viața oricărui trup este în sângele lui.
14. De aceea am zis fiilor lui Israel: Să nu mâncați sângele nici unui trup, pentru că viața oricărui trup este în sângele lui: tot cel ce-l va mânca se va stârpi,

Din Vechiul Testament se aduceau jertfe animale, oi, capre, viței, turturele, porumbei.
Unele sunt indicate de Moise, inclusiv cum să se sacrifice porumbeii de către preoții templului:
Leviticul - cartea a treia a lui Moise, cap. 5 http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=47&cap=5#7

6. Atunci, pentru păcatul său, pe care l-a săvârșit, să aducă Domnului jertfă din turmă, o oaie sau o capră din caprele sale, pentru vina păcatului, și-l va curăți preotul prin aceasta de păcatul său și i se va ierta păcatul.
7. Iar de nu va fi în stare să aducă jertfă o oaie, pentru vina păcatului său, să aducă Domnului două turturele sau doi pui de porumbel: unul jertfă pentru păcat, iar altul ardere de tot.
8. Aceste păsări să le aducă la preot și preotul să jertfească mai întâi pe cea pentru păcat, să-i frângă gâtul, fără să despartă capul de trup,

Ce spune psalmistul David, Psalmul 62 versetul 6:
Ca de seu și de grăsime să se sature sufletul meu și cu buze de bucurie Te va lăuda gura mea.
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=65&cap=62

Psalmul 50 v 20:
Atunci vei binevoi jertfa dreptății, prinosul și arderile de tot; atunci vor pune pe altarul Tău viței.
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=65&cap=50

Mergem mai departe proorocul Ilie, pune pe jertfelnic un vițel în lupta cu preoții lui baal:

Cartea a III-a a Regilor, cap 18 http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=68&cap=18
32. Și a zidit din pietrele acelea jertfelnicul în numele Domnului, făcând împrejurul jertfelnicului șanț în care încăpeau două măsuri de sămânță,
33. A așezat lemnele pe jertfelnic, a tăiat vițelul bucăți și le-a pus pe el.

Mai departe în Noul Testament!, în parabola Fiului Risipitor din Luca capitolul 15:
Și aduceți vițelul cel îngrășat și-l înjunghiați și, mâncând, să ne veselim;

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=48&cap=15

Tot în Luca, e descris cum Fecioara Maria și dreptul Iosif l-au dus pe Iisus la Templu pentru punerea înaintea Domnului, Evanghelistul Luca amintește despre o pereche de turturele sau doi porumbei:
Sfânta Evanghelie după Luca, cap. 2 https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=48&cap=2

21. Și când s-au împlinit opt zile, ca să-L taie împrejur, I-au pus numele Iisus, cum a fost numit de înger, mai înainte de a se zămisli în pântece.
22. Și când s-au împlinit zilele curățirii lor, după legea lui Moise, L-au adus pe Prunc la Ierusalim, ca să-L pună înaintea Domnului.
23. Precum este scris în Legea Domnului, că orice întâi-născut de parte bărbătească să fie închinat Domnului.
24. Și să dea jertfă, precum s-a zis în Legea Domnului, o pereche de turturele sau doi pui de porumbel.
Vechi 12.11.2020, 17:44:49
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si mielul pascal mancat de evrei? De ce nu il aduci aici?
Il aduc fara nicio problema; nu inteleg de ce nu l-as aduce.

In Biblie(in special in VT) sunt foarte multe exemple de mancat carne din vechimea civilizatiei, a obisnuintei omului, inca de dinainte de a-L cunoaste omul pe Dumnezeu, ceea ce nu inseamna ca referintele au izvor transcendental, iar jertfele aduse Domnului se refera la simbolismul sangelui varsat, nu la carnea animalului, care din pragmatism(latura practica) este mancata de preoti si de cei de care se indura preotii(levitii).

Pe de alta parte exista versete care dau dezleagare la consumarea carnii de animal. De ce dau dezlegare? Pentru ca e "politicaly correct" fata de om, nu pentru ca e voia lui Dumnezeu.
Dpmdv insa, Duhul Sfant si "duhul" omului in determina pe om ca pe parcursul vietii sa aleaga o directie sau alta si calugarii sunt purtatorii de Cuvant ai lui Dumnezeu.
Vechi 12.11.2020, 18:53:18
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member

Data înregistrării: 14.02.2010
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Il aduc fara nicio problema; nu inteleg de ce nu l-as aduce.

In Biblie(in special in VT) sunt foarte multe exemple de mancat carne din vechimea civilizatiei, a obisnuintei omului, inca de dinainte de a-L cunoaste omul pe Dumnezeu, ceea ce nu inseamna ca referintele au izvor transcendental, iar jertfele aduse Domnului se refera la simbolismul sangelui varsat, nu la carnea animalului, care din pragmatism(latura practica) este mancata de preoti si de cei de care se indura preotii(levitii).

Pe de alta parte exista versete care dau dezleagare la consumarea carnii de animal. De ce dau dezlegare? Pentru ca e "politicaly correct" fata de om, nu pentru ca e voia lui Dumnezeu.
Dpmdv insa, Duhul Sfant si "duhul" omului in determina pe om ca pe parcursul vietii sa aleaga o directie sau alta si calugarii sunt purtatorii de Cuvant ai lui Dumnezeu.
Descoperirea Apostolului Pavel facuta de Dumnezeu in care ii descopera o masa?

Chiar crezi ca actul asta de a curma o viata de animal este cel mai mare pacat al omului? Sa o curmi in zadar da, si sa iti bati joc, dar nu pentru a folosi.

Toate sunt cu folosul lor in viata.

Si trebuie un echilibru in toate.

De aceea Hristos a avut echilibru peste toate.
Vechi 12.11.2020, 18:54:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
Avem atâtea exemple de preoti si călugări în mănăstiri,unde nu se consuma carne deloc.
Nu știu toate mănăstirile din România, ți-ar trebui zeci de ani ca să le iei pe toate la pas, monahii mănăstirii Oașa creșteau porci, aveau vaci, nu știu dacă doar vindeau carnea sau și mâncau călugării, am auzit că și monahii de la Sihăstria au porci, nu știu dacă acolo sau cresc într-un metoc administrativ.

Așa că nu trebuie să ne hazardăm, să etichetăm, diferă mănăstirile în România, abia după ce ai văzut 80% dintre ele, din toate provinciile istorice poți să-ți faci o părere.

Citat:
Unii au ajuns la vârste foarte înaintate.
Fără boli specifice vârstei: cardio-vasvulare,atacuri ischemice nici măcar minore pentru vârsta lor înaintată, analizele la ficat optime,fără diabet .
Sunt perfect constienti si lucizi.
Nu toți monahii mor la vârste de peste 80 de ani, prin 2017 se scria că ar fi în jur de 10.000 de călugări în România, eu mă îndoiesc că mai sunt atâția prin mănăstiri că unii vin și pleacă nu stau la mănăstire, dar totuși printre mii de oameni găsești toate afecțiunile posibile și mai găsești și călugări bătrâni, puși la regimuri alimentare.

Sfinți mari ca Paisie Aghioritul au murit de cancer și totuși au postit și Sfântul Nectarie din Eghina a avut cancer, gheron Iosif Isihastul a murit pe la 60 de ani de o boală infecțioasă, sunt forțate comparațiile vegetarian = sănătate optimă, aiurea când stai prin peșteri și în condiții de igrasie, frig, ai șanse să-ți mai scurtezi din viață.

Pe certificatul de deces al călugărilor care mor la vârste înaintate scrie tot de boli coronariene, stop cardio etc.

Citat:
In post legume, fructe, cereale.In afara postului în plus oua si produse lactate.

Se poate deci fără carne.Unii tin posturi aspre,dar si când mănâncă de dulce nu consuma carne.
Și ce te faci cu găina care nu mai ouă, cu vaca bătrână ?

În adăposturile pt animale nu se sacrifică animalele neviabile, neadoptabile ?

Citat:
Nu ne pasă de copiii care mor de foame,
Nu văd cu ce-i ajuți tu pe cei care mor de foame din Africa dacă doar amintești de situația lor fără să faci nimic în concret, e doar vorbărie goală și grija de cele multe:

Ce zice rugăciunea Sfântului Efrem Sirul:

”Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie. (o metanie) Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, robului Tău. (o metanie)”

Deci duhul grijii de multe e o ispită de la diavol, e opus gândului smerit, din următoarea propoziție a rugăciunii.

Dacă nu ți s-a încredințat ție în grijă vreo problemă sau nu stă în putința ta să o rezolvi de ce te mai consumi ?

Preocuparea cu sărăcia din Africa fără să fie de acolo, e a unor socialiști și globaliști cărora nu le pasă nici de țara lor, nici de alte continente dar aduc niște teme în discuție ca să dea bine, ca să fie votați, ca să apară în fața lumii ca niște persoane pline de compasiune.

Citat:
nu ne pasă că poluăm planeta
Eu fac ce pot în dreptul meu, reciclez, nu defrișez aiurea, nu arunc nimic pe jos, să nu confundăm tăierea unor copaci care pun în pericol clădiri, oameni și bunuri cu defrișatul la ras și la 0 a unor păduri de către niște speculanți de lemn.

Totuși nu voi accepta să-mi bată mie obrazul niște oameni pt ceva ce nu fac, dacă ție-ți place să fii flagelat de către politicieni și activiști pt ceva ce nu faci deși îi întreții din contribuția ta socială atunci e treaba ta.

Citat:
chiar ne deranjeaza si devenim agresivi când cineva ne sugerează că a mânca animale nu e alegerea cea mai înaltă pe care o putem face
Nu cred că a spus cineva că a mânca animale e o alegere înaltă, pur și simplu e ceva util.

Cele mai multe dintre culturile cultivatorilor sunt puse pt a hrăni animale domestice, nu oameni, dacă s-ar elimina creșterea de animale ar da faliment și cultivatorii, lucrătorii în industria cărnii ar fi fără loc de muncă, ecologismul fanatic intră în coliziune cu socialismul care se preocupă teoretic de traiul unor familii, în înțelegerea celor care judecă logic.

Abia însumate cultivatori+legumicultori+crescători de animale reușesc să asigure împreună hrana globului, dacă distrugi ceva sigur provoci dezechilibre.

Cine știe la ce dezechilibre s-a ajunge și în organism, în mase întregi de populații dacă nu ar exista o diversitate a produselor vegetale și animale, nici măcar culturile nu ar da randament dacă nu s-ar face o rotație a lor.

Citat:
Când cineva face asta îl catalogăm că fiind socialist,secularist etc etc.
Din păcate te-ai contrapus perfect pe unele teme pe care le-am tot văzut vânturate la unii haștagiști, activiști de net, fără să vrei, peste câțiva ani poate nici nu vei mai avea opiniile acestea.

Last edited by Iorest; 12.11.2020 at 20:21:10.
Vechi 18.11.2020, 11:48:41
sergiu8 sergiu8 is offline
Member

Data înregistrării: 13.08.2017
Implicit

Oricum ai privi, a ucide si a te hrăni cu o altă fiinta, înseamnă crimă. Dacă altcineva îi ia viata esti părtas pentru că sustii.

Sunt persoane care nu se hrănesc decât cu apă si lumină de 25 ani . Cercetătorii sunt uimiti.
Căutati pe google.

Dacă se poate trăi foarte frumos fără mâncare,cu atât mai mult doar fără carne....

Last edited by sergiu8; 18.11.2020 at 11:50:52. Motiv: Nu am scris tot.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare