Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.06.2007, 05:11:21
eu4talk eu4talk is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2007
Mesaje: 1
Implicit

Lupi imbracati in piele de oaie mai "cern" inca odata multimea poporului roman. Simt ca TREBUIE sa-mi apar religia, dar sunt doar un simplu "ostas" crestin ortodox si am nevoie de indrumarea Bisericii Ortodoxe Romane in acest sens.
Ce trebuie sa fac?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.06.2007, 11:28:40
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Sa donam icoane scolilor???

Sa donam icoane institutiilor publice???

Sa demascam ungurimea neoprotestanta din Consiliul National Impotriva Discriminarilor???

Sa stam pe baricade!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.06.2007, 15:12:26
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

cred ca o insitutie isi poate permite achizitionarea unor icoane Chestia cu donatul are un caracter umulitor si jignitor

Pe de alta parte o institutie publica are un alt scop decat acela de a exprima o identitate religioasa, de a promova o religie anume (indiferent care)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.06.2007, 12:03:58
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu4talk
Lupi imbracati in piele de oaie mai "cern" inca odata multimea poporului roman. Simt ca TREBUIE sa-mi apar religia, dar sunt doar un simplu "ostas" crestin ortodox si am nevoie de indrumarea Bisericii Ortodoxe Romane in acest sens.
Ce trebuie sa fac?
Cred ca este un subiect care necesita MAI MULTA ATENTIE!!!sa ne unim ptr viitorul copiilor nostri. Daca toti membrii forumului ar scrie fie si doar un singur mesaj aici sunt sigura ca nu am trece neobservati. dar suntem prea procupati de a indrepta pe altii, de a arata cat suntem de tari si de viteji, cat suntem de buni crestini. iertare ptr tonul usor sarcastic dar ma DOARE, efectiv ma doare ca ne sfasiem intre noi..sa ne unim sa cerem adminului sa creeze un topic in care sa subscriem toti pentru pastrarea icoanelor in scoli. Este doar o propunere, si ceea ce spunea Krabu (Mihail) e bine dar, sa luptam sa ne facem auziti pentru ca e vorba de copii nostri!!
jenica
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.06.2007, 17:33:27
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Jenica draga, eu unul nu prea cred ca se va uita cineva la comentariile noastre de pe acest forum. Pastrarea icoanelor si altele care vor urma dupa un plan viclean bine stabilit trebuie adresat la nivel de tara si foarte vizibil!!! ca daca ne rezumam numai la a sta in fata monitorului confortabil pe fotoliu nu o sa se miste NIMIC. Or sa rida si curcile de noi nemaivorbind de Parintii Duhovnici care se vor rasuci in morminte cind vor vedea nivelul nostru de apatie strigator la cer.

Pastrarea icoanelor se face iesind pe strada cu mic, cu mare in fata primariilor si invit si pe cei caldicei sa o faca chiar daca nu sunt inca convinsi, asa... din principiu cum o fac foarte multi in alte ocazii!

Prigoana a inceput si trebuie bine stiut ca acesti indivizi "alesi" o vor face pe ascuns in grupuri mici ...cu pasi marunti....s-a terminat epoca PE FATA a buldozerelor care darimau biserici, de acum se merge la scoala speciala de viclenie, care se preda in acelasi sediu cu Portocalii.
Fereasca Dumnezeu, sa avem grija!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.06.2007, 18:32:13
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

DA DA DA ai dreptate Cozia, dar cati sunt ca tine, ca mine? Tare ma tem ca suntem prea putini. Tare as vrea sa iesim in strada dar cine ne va urma?? Sau vom fi doar niste bieti "nebuni" care vor sa iasa in fata? Noi avem in orasul nostru un parinte tare vrednic care a afisat pe usa bisericii o cerere catre enoriasi sa participe la miting. Chiar ieri am avut la slujba pe Pr Stefan, staretul de la Schitul Lacu din Sf Munte care ne-a vorbit despre importanta icoanelor in scoli. dar suntem atat de putini, atat de putini..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.06.2007, 19:37:52
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Intradevar este o adevarata tragedie. Suntem 80% crestini in romania si nu am avut dreptul sa ne spunem opinia si ne-au supus minoritatii? Cand se voteaza o lege si e votata de majoritate, va fi supusa si minoritatea in respectarea acelei legi. iar al noi se intampla invers. Cu ce ii deranjau acele icoane pe pereti? Oare pentru ca intradevar le credeau facatoare de minuni si le erau frica de efectele benefice ale icoanei? Eventual vor deveni crestini? Au mers oamenii in strada dar s-au prefacut ca nu aud. S-au facut si semnat si petitii si nimic...Iar homosexualii o minoritate de 1% vor avea drepturi??????????D-zeu sa ne protejeze...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.06.2007, 21:24:05
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Se pare ca suntem putini,dar nu te teme turma mica...Dumnezeu este cu noi!Sa dea Dumnezeru ca iconoclastii sa nu aiba castig de cauza.:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.06.2007, 23:51:27
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

"Despre patimile Mintuitorului nu va putea citi in Biblie cel care nu stie carte, insa la icoanele suferintelor lui Hristos, el va intelege cu mintea ce este pictat si va simti mai multa evlavie in inima." PR. ILIE CLEOPA.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.06.2007, 00:48:46
Shalom Shalom is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 32
Implicit

???E grav unde sunt institutii si incinte fara icoane,intr-o tara majoritar ortodoxa,unde minoritatea neortodoxa vrea sa-si puna amprenta asupra majoritatii ortodoxe,si in plus,sa se impuna si sa intervina in religia altora,prin metode si strategii ticluite,cu fine subtilitati,cu viclesug,in ceea ce priveste religia si credinta cea adevarata si mantuitoare,respectiv cea ortodoxa.Mai mare pacat este si atunci cand icoanele care exista nu sunt luate in seama,si lumea ortodoxa si chiar si cea catolica,as putea zice,le ignora,nu le acorda atentia cuvenita,nu se roaga sau,mai mult,se fac cu rea stiinta sau intentie ca nu le vad,sau le mai lasa si prafuite.:cool:
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoanele din scoli alexina Stiri, actualitati, anunturi 95 03.03.2014 12:36:26
Icoanele eretice glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 24.07.2013 22:25:47
Vor sa elimine icoanele din scoli Va_iubesc Stiri, actualitati, anunturi 79 26.06.2010 15:56:53
Icoanele in dormitor Hartford Generalitati 102 15.03.2010 11:48:35
Justitia a hotarit: Icoanele ramin in scoli! Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 10 15.06.2008 21:42:16