Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.08.2008, 14:08:12
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit



http://www.youtube.com/watch?v=mDWbfzuGq8g&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=0ZioHktO_Wo&feature=related - Japanese Orthodox Church - Theophany in Tokyo

http://www.youtube.com/watch?v=Yl7R_uBNEGA&feature=related - Yokohama Japanese Orthodox Church
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.08.2008, 15:06:29
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Laurentiu, poate te decumentezi si scrii ceva si despre ortodoxia in china. am ineles ca sint si sfinti chinezi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.08.2008, 10:17:36
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ar fi si pacat sa nu intervin aici...cu toate ca nu am a spune prea multe.
Am vazut emisiunea de pe Trinitas,emisiune ce aducea in discutie,cu filmari existente,despre comunitatea ortodoxa din Japonia.Nu as putea spune ca sunt chiar o comunitate stransa,care incearca sa-si pastreze apropierea de sf.biserica departe fiind de casa,pentru ca romanii si totodata rusii din japonia vin la biserica cand si cand,nu sunt atasati de obiceiul Spovedaniei sau al Impartasaniei,al postului si indeletnicirilor de nevointa,acestia vin la biserica sa se simta mai aproape de casa,cu o oarecare credinta ce nu implica o practica strisct religioasa.
Japonia te raceste,sau mai bine spus,majoritatea celor ajunsi in Japonia nu au fost tocmai persoane apropiate de biserica,de aceia nu prezinta un interes maxim aceasta comunitate,ori implicarea in sanul ei.
Biserica ortodoxa din Tokyo,este condusa de catre Rusia,ea a fost infiintata de catre un rus care a fost misionar al crdintei ortodoxe in acele locuri pagane.Acest rus s-a numit Nicolae,si mai tarziu a fost canonizat de catre Rusia,aflandu-se moastele sale in aceasta biserica.
Din cate am inteles,taxele pentru savarsirea cununiei sau a botezului sunt destul de ridicate,in conformitate cu econimia locala care este ridicata,de aceia unii dintre ortodoxii romani asteapta pana se intorc acasa ca sa-si indeplineasca aceste datorii crestinesti de baza.
Am participat de cateva ori la o slujba arhiereasca de la biserica de-acolo si mi-a placut,dar a fost doar in Japoneza si pe alocuri in ruseste.Sunt si japonezi care participa la sf.Liturghie,chiar le admir pe femeile japoneze imbrobodite cu esarfa si cu acele chipuri pioase.
Dupa cum am mai auzit si despre alte biserici din occident,si acolo se strang bani in timpul slujbei,se trece pe la fiecare,contributia fioecaruia fiind in jur de 1000 de yeni=10 dolari(in functie de evolutia yen-ului),si aceasta fiindca spiritul japonezului este foarte dificil sa-l inteleaga pe cel al ortodoxiei nevoiase.Japonezii nu doneaza si nu aduc daruri bisericii,din initiativa,pentru a o ajuta sa se intretina,fiindca cetateanul japonez priveste lucrurile concret,nu ajuta pe nimeni gratis atata timp cat el este un cetatean muncitor si cinstit,si institutiile sunt considerate sustinute de stat.Este complicat,in acceptiunea japonezului totul se calculeaza la rece,fara loc de "mila".
Biserica ortodoxa din Japonia se afla in Tokyo,in Ochianomizu,la o statie de tren din Akihabara(locul dedicat comertului cu electronice).Este foarte usor de ajuns din Ueno sau din Asakusabashi,de unde obisnuiam eu sa merg,chiar si pe jos din Akihabara.
Nu cunosc biserica din Yokohama,nu am fost niciodata la ea pentru ca este ceva departe de Tokyo.
Sora mea este foarte atasata de biserica ortodoxa de la noi din tara,insa in Japonia nu reuseste sa pastreze aceiasi relatie cu biserica,poate si fiindca nu prea are timp,ori sotul ei nu o intelege si nu o sprijina in acest sens.Este greu,mai ales intr-o tara cu o traditie si o mentalitate atat de diferita...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.10.2008, 00:39:59
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar Vezi mesajul
Laurentiu, poate te decumentezi si scrii ceva si despre ortodoxia in china. am ineles ca sint si sfinti chinezi.
da este biserica si in China ruseasca facuta in Sanhai de Sf Ioan Maximovici care ulterior a fost episcop de SAN FRANCISCO,deci rusi sunt cei care au ajuns cam oriunde in lume si au lasat sf pe unde au fost.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.12.2008, 22:06:02
venypad venypad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Mesaje: 43
Implicit

Chiar daca constantinopolitenii fac gura cand aud de rusi, si mai ales romanii nostri... adevarul este ca nimeni nu a intrecut pe rusi in PROPOVADUIREA credintei. Ei au ajuns oriunde au voit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodoxia dobrin7m Dogmatica 64 25.09.2011 20:23:28
Japonia-imagini apocaliptice heaven Generalitati 103 20.05.2011 17:15:44
Ortodoxia în Japonia - prima parohie Ortodoxă românească din Japonia cristiboss56 Despre Biserica Ortodoxa in general 10 09.08.2009 00:47:49
ORTODOXIA cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 73 14.08.2008 13:43:58
Ortodoxia danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 33 03.11.2007 14:59:22