Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 07.02.2016, 12:58:25
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Soluție: reziliezi contractul cu furnizorul de servicii TV.
Mi se pare ca nu este asa usor.Va trebui sa platesti pe toate celelalte luni
pana la sfarsitul contractului + taxa de reziliere + comision de inchidere
a contractului.De obicei toate astea sunt trecute atunci cand semnezi
contractul, dar firmele de cablu merg pe ideea ca majoritatea sunt prea
ignoranti si nu citesc tot contractul(ceea ce este adevarat) Dorinta de a vedea
viata lui Suleiman Magnificul sau silicoanele nu stiu cui parasute, cat mai
repede este mult mai importanta decat citirea contractului.
Si apoi tot astia ies in strada, ca cica sunt clauze abuzive.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 07.02.2016, 13:01:25
Carmen135 Carmen135 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Insotita, compensator, de hipertrofierea mainii drepte, aceea care butoneaza telecomanda...
bineinteles :D
Reply With Quote
  #123  
Vechi 07.02.2016, 13:35:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Exista lege deja (193/2000) impotriva clauzelor abuzive vizavi de perioade contractuale.

http://legestart.ro/din-nou-despre-c...asemenea-taxa/
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 07.02.2016, 13:40:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen135 Vezi mesajul
mi am adus aminte cand mi s a stricat televizorul .. .aveam vreo 15 ani ..si in momentul acela m am simtit extraordinar de rau..aveam o stare de amaraciune ..de necaz...era ca o dependenta ..foarte aiurea situatia ...am citit ca prin televizor s a reusit destramarea logicii oamenilor, atrofierea emisferei stangi a creierului si distrugerea cortexului prefrontal.
nu stiu e ca o hipnoza...si acum mai am momente cand ma mai uit si parca simt cum capteaza toata atentia si timpul cum se scurge fara rost..fara o informatie folositoare pt sufletul meu..dar totusi privesc la el ..raman in fata tv ului.
Este chiar si in presa, dar cine sa ia aminte?

http://www.financiarul.ro/2013/03/27...eierului-uman/

8 efecte ale televizorului asupra creierului uman


Citat:
În timpul privitului la televizor, creierul uman suferă o serie de modificări funcționale, de care cei mai mulți oameni nu sunt conștienți. O activitate considerată a fi inofensivă reprezintă de fapt o amenințare reală la bunăstarea fizică și mentală a oamenilor, prin reducerea nivelului de inteligență și distrugerea capacității de concentrare.

Martin Haracz, autorul acestei analize prezentate de Eruptingmind.com, subliniază faptul că televiziunea este o tehnologie extrem de eficientă de control al minții, care poate avea o influență majoră asupra modului de percepție a lumii înconjurătoare, dar și asupra simțului valorii personale.


Efectele televizorului asupra creierului

Martin Haracz prezintă un rezumat al principalelor descoperiri pe care le-a făcut, considerând că acesta “trebuie privit ca un punct de plecare pentru viitoarele analize științifice”. “O parte din datele prezentate sunt șocante. Iar atunci când o persoană se confruntă cu acest tip de informații, tendința umană naturală este de a nega (adică, de a spune că nu este adevărat sau de a lua în râs cele spuse), de a respinge (adică, de a refuza să iei în considerare) sau de a reprima (adică de a uita) acele informații. Acestea sunt mecanisme psihologice naturale de apărare, care, în unele cazuri, pot fi utile, dar de cele mai multe ori determină consecințe pe termen lung mult mai grave”, precizează autorul.

În cele ce urmează, sunt enumerate efectele pe care televizorul le are asupra creierului uman:


Stare hipnotică – Creierul ajunge într-o stare hipnotică după doar câteva secunde de privit la televizor

Televizorul transpune privitorul într-o stare hipnotică, asemănătoare cu somnul, ceea ce conferă o cale ușoară de acces către subconștient (este unul din motivele pentru care foarte mulți oameni adorm foarte repede în timp ce se uită la televizor).

Efectul hipnotic este în mare parte provocat de lumina radiantă produsă de tehnologia cu raze catodice din televizor (acea “pâlpâială” a ecranului), care comută undele cerebrale într-o stare alfa, o stare mentală pe care în mod normal o asociem cu meditația sau cu relaxarea profundă. La majoritatea oamenilor, după doar 30 de secunde de privit la televizor, creierul începe să producă unde alfa, ce indică rate ale activității cerebrale mult scăzute.
etc.

Ideea e ca orice lucru care e in dezvantajul omului, daca vine insotit de o placere, nu mai este perceput ata de negativ ba chiar dimpotriva, efectele negative sunt vazute ca fiind ceva minimal, secundar si perfect acceptabil.

Mai sunt si alte exemple:

1. telefonia mobila - omul e impacat cu monitorizarea & localizarea in schimbul confortului comunicarii.

2. facebook -ul = spovedanie si indosariere online, dar omul e impacat ca astfel are iluzia socializarii, popularitatii, etc.

Exista chiar un caz recent in care infractorii au fost prinsi prin..monitorizarea conturilor lor de facebook, unde postau poze cu locurile unde se aflau, aveau chat -uri despre ce spargeri au dat, cum au scapat de politie, etc.

3. alte servicii online, chiar si un forum cum e asta.

4. de ce nu internetul in general..

5. etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.02.2016 at 13:45:55.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 07.02.2016, 14:16:01
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Exista lege deja (193/2000) impotriva clauzelor abuzive vizavi de perioade contractuale.

http://legestart.ro/din-nou-despre-c...asemenea-taxa/
Exista, dar firmele stiu foare bine ca romanului nu-i pasa de drepturile sale.
La urma urmei este mai usor sa iesi in strada sa arunci cu oua si scoti limba
si sa platesti pana la urma clauzele abuzive, decat sa te duci in instanta.
romanul nu este genul care sa mearga pana in panzele albe pt dreptatea sa,
spre deosebire de alte natiuni.Insa este primul la a se plange si a poza in victima.
"Eu sunt bun si toata lumea e rea"
"Eu sunt nevinovat si toata lumea este vinovata"
"Eu nu fur si toata lumea fura"
"Jos guvernul ca lumea e rea si eu sunt bun"
Reply With Quote
  #126  
Vechi 07.02.2016, 15:04:59
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Este chiar si in presa, dar cine sa ia aminte?

http://www.financiarul.ro/2013/03/27...eierului-uman/

8 efecte ale televizorului asupra creierului uman




etc.

Ideea e ca orice lucru care e in dezvantajul omului, daca vine insotit de o placere, nu mai este perceput ata de negativ ba chiar dimpotriva, efectele negative sunt vazute ca fiind ceva minimal, secundar si perfect acceptabil.

Mai sunt si alte exemple:

1. telefonia mobila - omul e impacat cu monitorizarea & localizarea in schimbul confortului comunicarii.

2. facebook -ul = spovedanie si indosariere online, dar omul e impacat ca astfel are iluzia socializarii, popularitatii, etc.

Exista chiar un caz recent in care infractorii au fost prinsi prin..monitorizarea conturilor lor de facebook, unde postau poze cu locurile unde se aflau, aveau chat -uri despre ce spargeri au dat, cum au scapat de politie, etc.

3. alte servicii online, chiar si un forum cum e asta.

4. de ce nu internetul in general..

5. etc.
Alin, e vorba despre captarea atentiei. Se poate face prin orice obiect.
Dar e vorba si despre tipul de stimulare care se realizeaza prin acel obiect. Vezi complexitatea stimularii prin jocuri pe calculator etc.
In fine, si poate ca aici e punctul crucial, e vorba despre:
a) ce tip de mesaj are acces in psihismul nostru profund:
b) ce tip de postura (sufleteasca) solicita stimularea respectiva. In ce fel suntem sugestionati sa participam la intalnirea cu stimulul respectiv (film, joc, emisiune TV etc.).
De obicei, mijloacele moderne tip media ne pun in postura de consumatori pasivi (iar asta duce la tampirea consumatorului) sau de slujitori pentru cauze straine (asta aducind si mentinind alienarea omului).
Reply With Quote
  #127  
Vechi 23.04.2016, 16:05:41
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit Un îndemn al Mitropolitului Moldovei și Bucovinei

"În această săptămână, dacă se poate, să scoateți televizorul din priză. Nu o să pierdeți mare lucru! Vă mai limpeziți puțin mintea și auzul, și cugetul. O să avem vreme după Paști și pentru aceste bucurii pământene cu grija să alegeți din ceea ce vedeți pe micul ecran doar ceea ce nu vă vatămă în sufletul dumneavoastră. Introduceți, așadar, în dimensiunea Postului, cel puțin din ultima săptămână, această asceză a ochilor și anume: lăsați televizorul la o parte!"

Mai mult aici.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #128  
Vechi 23.04.2016, 20:18:51
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
"În această săptămână, dacă se poate, să scoateți televizorul din priză. Nu o să pierdeți mare lucru! Vă mai limpeziți puțin mintea și auzul, și cugetul. O să avem vreme după Paști și pentru aceste bucurii pământene cu grija să alegeți din ceea ce vedeți pe micul ecran doar ceea ce nu vă vatămă în sufletul dumneavoastră. Introduceți, așadar, în dimensiunea Postului, cel puțin din ultima săptămână, această asceză a ochilor și anume: lăsați televizorul la o parte!"

Mai mult aici.
O saptamana? Se poate, cu siguranta este posibil. Eu l-am scos din priza acum 7 ani si nici azi nu simt nevoia sa il reintroduc. Nici copiii nu vor asta - au ora lor pe laptop, pentru desene ori jocuri, iar asta e suficient.
Deci se poate. Si e foarte bine asa.
Intotodeauna e ceva bun cand arunci un drog sau o sursa de zapacire a mintii si inimii.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 23.04.2016, 20:29:23
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
Eu l-am scos din priza acum 7 ani si nici azi nu simt nevoia sa il reintroduc.
Eu demult numai acest echipament tehnologic prin casa.Antic.Prea antic si
nefolositor.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 24.04.2016, 18:13:43
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Eu demult numai acest echipament tehnologic prin casa.Antic.Prea antic si
nefolositor.
Depinde. Un smart teveu, la care cuplezi un mini pc cu android, Win8.1, Win10, sau Raspberry, sau FreeBSD, NetBSD, sau...e deliciu curat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum postim? Marius22 Generalitati 26 21.08.2012 18:56:31
Ce rost are sa postim ? gheorghe roger Intrebari utilizatori 8 18.08.2012 18:56:14
Televizorul,aparent inofensiv.Oare asa sa fie? Seraphim7 Generalitati 40 16.03.2010 21:24:59
Televizorul, dusman sau prieten? amatyyy Generalitati 35 31.12.2009 02:11:57