Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.08.2010, 15:33:30
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Daca numai eu intampin problema aceasta la spovedit,foarte bine.Am sa incerc singur sa imi rezolv situatia.
Eu insa chiar aveam impresia ca tendinta de judecata si condamnare exista la foarte multi preoti.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.08.2010, 16:17:48
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Daca iar ajungi sa te iei dupa Klaus...

Uite ce se zice: "De vei vedea preot beat, căzut în șanț, du-te și-i sărută mâna! Îndată te-ai umplut de harul lui Dumnezeu!"

Totusi,daca nu esti multumit de duhovnicul tau si ai motive clare pentru asta,atunci de ce nu-ti cauti altul?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.08.2010, 17:02:53
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Stiu asta cu respectul fata de preoti,si sunt de acord ca au Harul lui Dumnezeu,insa duhovnicia,relatia duhovnic -credincios este una foarte complexa.
Sunt la al patrulea duhovnic,si la toti am observat aceasta tendinta de a ma judeca aspru.Nu spun ca nu meritam,nu este vorba de asta,insa nu am simtit si acea compatimire,nu am aflat sfaturi care sa ma readuca pe linia de plutire.Tot timpul,ca si multi altii cred,m-am aflat in situatia de a-mi gasi singur echilibrul.
Stiu ca ,chiar daca nu esti inteles,spovedania are rolul de a te spala de pacate,insa ,la un moment dat ai nevoie si de un sprijin,pe cineva care sa iti fie aproape si sa te inteleaga.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.08.2010, 20:41:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Stiu asta cu respectul fata de preoti,si sunt de acord ca au Harul lui Dumnezeu,insa duhovnicia,relatia duhovnic -credincios este una foarte complexa.
Sunt la al patrulea duhovnic,si la toti am observat aceasta tendinta de a ma judeca aspru.Nu spun ca nu meritam,nu este vorba de asta,insa nu am simtit si acea compatimire,nu am aflat sfaturi care sa ma readuca pe linia de plutire.Tot timpul,ca si multi altii cred,m-am aflat in situatia de a-mi gasi singur echilibrul.
Stiu ca ,chiar daca nu esti inteles,spovedania are rolul de a te spala de pacate,insa ,la un moment dat ai nevoie si de un sprijin,pe cineva care sa iti fie aproape si sa te inteleaga.
Ai dreptate , din ce in ce mai greu poti gasi un DUHOVNIC adevarat , dar cu nadejdea in Bunul Dumnezeu se pate rezolva si aceasta problema . Esti dintr-o zona superba din toate punctele de vedere , si nu duci lipsa de Manastiri , si de aceea poti gasi si iti poti face prieteni buni si apropiati printre calugarii mai in varsta si nu numai . Pe unde am fost am incercat acest lucru , uneori nu am reusit , alteori am gasit ce cautam . Un gand bun , un cuvant de intarire , limpezesc mintea , rascolesc sufletul si ne alimenteaza cu combustibilul necesar urcusului nostru duhovnicesc . Sa nu uitam niciodata , draga Daniel , ca Dumnezeu lucreaza prin oameni pentru oameni , chiar si atunci cand totul ni se pare potrivnic noua ! Post binecuvantat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 07.08.2010 at 21:04:08.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.08.2010, 01:49:49
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Stiu asta cu respectul fata de preoti,si sunt de acord ca au Harul lui Dumnezeu,insa duhovnicia,relatia duhovnic -credincios este una foarte complexa.
Sunt la al patrulea duhovnic,si la toti am observat aceasta tendinta de a ma judeca aspru.Nu spun ca nu meritam,nu este vorba de asta,insa nu am simtit si acea compatimire,nu am aflat sfaturi care sa ma readuca pe linia de plutire.Tot timpul,ca si multi altii cred,m-am aflat in situatia de a-mi gasi singur echilibrul.
Stiu ca ,chiar daca nu esti inteles,spovedania are rolul de a te spala de pacate,insa ,la un moment dat ai nevoie si de un sprijin,pe cineva care sa iti fie aproape si sa te inteleaga.
Daniel, dar duhovnicul nu te judeca pe tine, ci pacatele tale. Ar fi gresit sa te judece pe tine si nici nu cred ca o face.
Am gasit urmatorul link, care da unele lamuriri:
http://www.laurentiudumitru.ro/carti.php?id=1&cap=23
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.08.2010, 01:55:09
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Mai Daniel, medicul cand observa ca ai probleme la ficat nu-ti mai lauda rinichii,
tare asta dar bun sfat ptr noi toti
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.08.2010, 01:57:56
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Daca iar ajungi sa te iei dupa Klaus...

Uite ce se zice: "De vei vedea preot beat, căzut în șanț, du-te și-i sărută mâna! Îndată te-ai umplut de harul lui Dumnezeu!"

Totusi,daca nu esti multumit de duhovnicul tau si ai motive clare pentru asta,atunci de ce nu-ti cauti altul?
daca e cazut in sant de beat in mod sigur e plin de har ....probabil a baut tot vinul de la impartasanie
in nici un caz nu as face asa ceva sa pup mana unui preot beat care trebuie sa fie un model
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.08.2010, 06:30:21
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Tu chiar crezi ca harul lui Dumnezeu se poate amesteca cu pacatele??
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.08.2010, 13:18:15
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Parintele Dumitru Staniloae precizeaza ca "preotul nu va rade vreodata de slabiciunile lui (ale credinciosului n.n.), nu le va divulga si nici nu-si va manifesta surprinderea ascultand cele mai grele abateri ale lui"

Eu am intalnit cativa duhovnici ,care-si manifesta "surprinderea" pentru pacatele facute.
Si atunci iti vine sa spui: dar pentru asta am venit,ca sa mi le marturisesc,sa incerc sa nu le mai fac,nu sa fiu condamnat si certat pentru ce am facut!!!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.08.2010, 21:36:32
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Stiu asta cu respectul fata de preoti,si sunt de acord ca au Harul lui Dumnezeu,insa duhovnicia,relatia duhovnic -credincios este una foarte complexa.
Sunt la al patrulea duhovnic,si la toti am observat aceasta tendinta de a ma judeca aspru.Nu spun ca nu meritam,nu este vorba de asta,insa nu am simtit si acea compatimire,nu am aflat sfaturi care sa ma readuca pe linia de plutire.Tot timpul,ca si multi altii cred,m-am aflat in situatia de a-mi gasi singur echilibrul.
Stiu ca ,chiar daca nu esti inteles,spovedania are rolul de a te spala de pacate,insa ,la un moment dat ai nevoie si de un sprijin,pe cineva care sa iti fie aproape si sa te inteleaga.
Încearcă să fii tu cel care se judecă în fața lui Hristos la scaunul Spovedaniei .Prin gura preotului te mustră Iisus!
Din cărțile părintelui Cleopa pe care ți le recomand cu toată căldura(ele sunt abecedarul credinciosului care vrea să pună început de pocăință)am luat un obicei și anume acela de a "mă bârfi" pe mine când sunt la spovedanie. Dacă tu te vezi cel mai păcătos atunci nu are cum preotul care nu este decât un mijlocitor între tine și Hristos să te vadă mai ticălos decât te vezi tu.

Păi cum să spui faptele bune când Sfinții Părinți ne recomandă "lăudați-vă mai ales cu neputințele voastre".
Căci cu adevărat nimic nu putem face dacă Dumnezeu nu ar fi cu noi.
Încearcă să faci așa și vei vedea cum vei primi mângâiere și har de la orice preot la care te vei spovedi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedanie ioana26 Impartasania (Taina Euharistiei) 89 08.08.2013 18:22:26
Spovedanie alex.petrisor Pocainta 8 11.09.2011 14:43:05
un fel de spovedanie !? ducesa Pocainta 15 11.07.2011 07:33:05
Spovedanie mirc Generalitati 29 28.04.2010 16:07:32
spovedanie cleopa Preotul 5 02.07.2008 22:28:11