Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.09.2010, 22:04:29
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Ce pretentii putem avea de la altii sa ne respecte religia daca noi nu vrem sa respectam pe a altora(asta implica si respectarea libertatetii de a alege, pe care Dumnezeu a dat-o omului). Macar daca arderea Coranului ar fi oprit "ratacirea malefica" de care pomeniti. Dar nu face altceva decat sa instige la violente. S-ar putea sa fie altcineva care vrea sa incinga spirite in spatele acelor oameni care vor sa arda exemplare din Coran...
Dom'le, noi nu respectăm religiile, noi respectăm doar Calea, Adevărul și Viața. De când e Ortodoxia o „religie” ?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #12  
Vechi 08.09.2010, 22:07:17
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Dom'le, noi nu respectăm religiile, noi respectăm doar Calea, Adevărul și Viața. De când e Ortodoxia o �religie� ?
M-am exprimat gresit, daca nu respectam religia, macar alegerile celorlalti oameni sa le respectam, ca nici Dumnezeu nu impune omului.
Daca acei oameni au ales islamul e treaba lor...

Imi cer iertare pentru neclaritate.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
  #13  
Vechi 08.09.2010, 22:19:46
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Imi displace ideea pentru ca va fi multa varsare de sange si vor muri multi oameni din cauza acestui gest. Sa ne amintim ce s-a intamplat cand danezii au facut o caricatura a lui Mohammad(parca). Daramite sa mai arda si Coranul. E posibil sa izbucneasca si un razboi de mare amploare din cauza asta. Nu e un gest deloc crestin.
Dacă pentru un astfel de gest se face vărsare de sânge atunci înseamnă că atunci când musulmanii vor ajunge mai puternici vărsarea de sânge va fi și mai mare și pentru lucruri mai puțin ofensive. Ei trebuie înfruntați acum, cât mai pot fi încă respinși.

Dacă vor apărea violențe atunci asta va da în vileag adevărata lor fire și oamenii vor fi mai avizați în a nu-i considera de bună credință.

A nu acționa din cauza fricii nu înlătură pericolul ci îl agravează.



Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Ce pretentii putem avea de la altii sa ne respecte religia daca noi nu vrem sa respectam pe a altora(asta implica si respectarea libertatetii de a alege, pe care Dumnezeu a dat-o omului). Macar daca arderea Coranului ar fi oprit "ratacirea malefica" de care pomeniti. Dar nu face altceva decat sa instige la violente. S-ar putea sa fie altcineva care vrea sa incinga spirite in spatele acelor oameni care vor sa arda exemplare din Coran...
Si sa nu uitam ca atunci cand tarile romane erau sub suzeranitate otomana, musulmanii nu s-au amestecat in problema religiei si daca imi adc bine aminte, nici dupa ce au cucerit Constantinopolul nu ai interzis crestinilor sa isi practice religia...
Prin ce îi iei musulmanului libertatea credinței și libertatea de a alege dacă arzi curanul?

Cei care le iau apărarea musulmanilor nu au viziune, nu înțeleg ce nenorocire este să trăiești alături de acești oameni, atunci când ei depășesc condiția de minoritate. Și nu e de mirare că nu știu nici istorie, nu știu că islamul a reprezentat doar un șir de silnicii, convertiri forțate, răpiri și distrugeri de biserici și bunuri pentru creștinii de sub puterea musulmană (arabă, turcă) și asta se întâmplă și în prezent în țările unde creștinii trăiesc în mijlocul majorității musulmane. Cititți istoria Greciei, Armeniei, Egiptului, vedeți ce se întâmplă azi în Pakistan, Kosovo, Sudan.

E cazul ca astfel de oameni (suporterii musulmanilor) să coboare din lumea ideilor și să devină realiști.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #14  
Vechi 08.09.2010, 22:40:46
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Dacă pentru un astfel de gest se face vărsare de sânge atunci înseamnă că atunci când musulmanii vor ajunge mai puternici vărsarea de sânge va fi și mai mare și pentru lucruri mai puțin ofensive. Ei trebuie înfruntați acum, cât mai pot fi încă respinși.

Dacă vor apărea violențe atunci asta va da în vileag adevărata lor fire și oamenii vor fi mai avizați în a nu-i considera de bună credință.

A nu acționa din cauza fricii nu înlătură pericolul ci îl agravează.
Probabil ca dupa ce musulmanii vor fi din ce in ce mai multi cred si eu ca vor incepe razboi impotriva crestinilor, parca erau si niste profetii pe tema asta. Dar asa ne trebuie, la cate avorturi s-au facut de unde sa mai avem pretentia sa fim mai multi decat musulmanii...

Eu, personal, nu vad care e rezultatul bun al acestui gest. Mai bine sa ne vedem de indreptarea pacatelor noastre, sa ne miluiasca Dumnezeu de mania care cu dreptate se va revarsa pentru pacatele noastre...

Deocamdata ma retrag de pe topicul asta. Dumnezeu sa ne ierte.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
  #15  
Vechi 08.09.2010, 22:43:40
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Probabil ca dupa ce musulmanii vor fi din ce in ce mai multi cred si eu ca vor incepe razboi impotriva crestinilor, parca erau si niste profetii pe tema asta. Dar asa ne trebuie, la cate avorturi s-au facut de unde sa mai avem pretentia sa fim mai multi decat musulmanii...

Eu, personal, nu vad care e rezultatul bun al acestui gest. Mai bine sa ne vedem de indreptarea pacatelor noastre, sa ne miluiasca Dumnezeu de mania care cu dreptate se va revarsa pentru pacatele noastre...

Deocamdata ma retrag de pe topicul asta. Dumnezeu sa ne ierte.
Nu,nu ne trebuie asa ceva.Inghititi degeaba.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
  #16  
Vechi 08.09.2010, 22:51:26
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Musulmanii pupa pamintul sfint al Europei si Americii

Cind scapa de oprimarea de la ei si in sfirsit ajung pe "tarimul celor alesi" din America si Europa de Vest, arabii si musulmanii sunt in stare sa pupe pamintul de sub picioarele lor.

Invazia de care se vorbeste este cea mai mare aberatie. Ei nu se inmultesc ca sa ne cucereasca prin numar, deoarece nu au ce cucerii.
Daca sa zicem in curind vor deveni mai numerosi si vor prelua puterea in stat, transformind de ex Franta in stat islamic ei nu vor face altceva decit sa distruga toate valorile si bunastarea locala si implicit ca o consecinta sa se intoarca la puturosenia si mizeria de unde au plecat stricind tot ce au cladit europenii iar ei nu vor asta, ca doar pentru bunastarea europeana au plecat din rahatul lor.

Daca voiau miros de urina pe strazi ciini morti si gunoaie peste tot puteau sa ramina le ei, nu trebuie sa-i cucereasca pasnic pe europeni sau americani.

Toti abereaza!

Last edited by andreicozia; 08.09.2010 at 22:54:26.
  #17  
Vechi 08.09.2010, 23:03:57
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cind scapa de oprimarea de la ei si in sfirsit ajung pe "tarimul celor alesi" din America si Europa de Vest, arabii si musulmanii sunt in stare sa pupe pamintul de sub picioarele lor.

Invazia de care se vorbeste este cea mai mare aberatie. Ei nu se inmultesc ca sa ne cucereasca prin numar, deoarece nu au ce cucerii.
Daca sa zicem in curind vor deveni mai numerosi si vor prelua puterea in stat, transformind de ex Franta in stat islamic ei nu vor face altceva decit sa distruga toate valorile si bunastarea locala si implicit ca o consecinta sa se intoarca la puturosenia si mizeria de unde au plecat stricind tot ce au cladit europenii iar ei nu vor asta, ca doar pentru bunastarea europeana au plecat din rahatul lor.

Daca voiau miros de urina pe strazi ciini morti si gunoaie peste tot puteau sa ramina le ei, nu trebuie sa-i cucereasca pasnic pe europeni sau americani.

Toti abereaza!
Nu abereaza ! Tu personifici o presupusa constiinta comuna pe care acest flux migrator asiatic si islamic l-ar avea ! N-o au, au in schimb anumite tendinte genetice si religioase: vor ca Europa sa fie islamica, o vor cucerita si vor cadane pe toate drumurile, toate blonde si toate virgine in fiecare dimineata, asa cum le promite coranul, chiar daca pe lumea aialalta. Toate acestea, si chiar mai mult, sunt doctrina vehiculata in moschei !

Vor sfarsi prin a reproduce mediul de care au fugit ! Ce inseamna o religie smintita ! Te face sa fugi de tine insuti si n-ai liniste pana mori !

Sa ne fereasca Dumnezeu de ei ! Sper ca "desteptii" neamului sa schimbe urgent legea emigratiei !

Last edited by IonelS; 08.09.2010 at 23:08:26.
  #18  
Vechi 08.09.2010, 23:04:20
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Dacă pentru un astfel de gest se face vărsare de sânge atunci înseamnă că atunci când musulmanii vor ajunge mai puternici vărsarea de sânge va fi și mai mare și pentru lucruri mai puțin ofensive. Ei trebuie înfruntați acum, cât mai pot fi încă respinși.

Dacă vor apărea violențe atunci asta va da în vileag adevărata lor fire și oamenii vor fi mai avizați în a nu-i considera de bună credință.

A nu acționa din cauza fricii nu înlătură pericolul ci îl agravează.

Prin ce îi iei musulmanului libertatea credinței și libertatea de a alege dacă arzi curanul?

Cei care le iau apărarea musulmanilor nu au viziune, nu înțeleg ce nenorocire este să trăiești alături de acești oameni, atunci când ei depășesc condiția de minoritate. Și nu e de mirare că nu știu nici istorie, nu știu că islamul a reprezentat doar un șir de silnicii, convertiri forțate, răpiri și distrugeri de biserici și bunuri pentru creștinii de sub puterea musulmană (arabă, turcă) și asta se întâmplă și în prezent în țările unde creștinii trăiesc în mijlocul majorității musulmane. Cititți istoria Greciei, Armeniei, Egiptului, vedeți ce se întâmplă azi în Pakistan, Kosovo, Sudan.

E cazul ca astfel de oameni (suporterii musulmanilor) să coboare din lumea ideilor și să devină realiști.
Si eu sunt impotriva metodelor neortodoxe folosite de musulmani pentru a-si expune punctul de vedere, dar treaba e ca noi avem un Dumnezeu care ne indeamna la pace, pe cand ei au un zeu care-i indeamna la varsare de sange.
Nu stiu ce masuri ar putea fi luate in problema asta.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
  #19  
Vechi 08.09.2010, 23:15:23
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Si eu sunt impotriva metodelor neortodoxe folosite de musulmani pentru a-si expune punctul de vedere, dar treaba e ca noi avem un Dumnezeu care ne indeamna la pace, pe cand ei au un zeu care-i indeamna la varsare de sange.
Nu stiu ce masuri ar putea fi luate in problema asta.
Sa-i tinem departe de noi ! Asta-i solutia !
  #20  
Vechi 08.09.2010, 23:21:39
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Sa-i tinem departe de noi ! Asta-i solutia !
Avem noroc ca nu prea vin pe la noi pentru ca avem situatia economica pe care o avem si deocamdata n-avem decat o comunitate restransa de musulmani in Dobrogea. Din punctul asta de vedere ii cam tinem la distanta.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."

Last edited by Don_Juan; 08.09.2010 at 23:29:04.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istorie a islamului si Coranului Petruta2 Religia Islamica 0 24.05.2007 01:43:36