Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 28.06.2016, 15:55:46
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Nu e vorba de ura aici, ci e vorba de strambarea credintei.
Daca ar fi doar despre dialogori, insa e vorba de cu totul altceva.
Si de altfel si noi toti, ortodocsii, am stat de veacuri de vorba strainii, si acum stam de vorba. Credinta se transmite prin har , prin fapta de dragoste nu prin prozeletism ieftin si prost. De aceea nici nu exista rezultat la aceste dialoguri. De cati zeci de ani se discuta degeaba si nimic ? ba din contra strambam noi credinta, am ajuns sa slujim cu ereticii Liturghia? Ce spun sfintele canoane, facute de sfinti? cand ereticul trebuie sa iasa afara din Biserica la Liturghie? darmite sa coliturghiseasca ?
Ati fost acolo cand s-a slujit Liturghia cu ereticii? Pe ce va bazati facand astfel de afirmatii? Trebuie sa aveti cel putin 3 surse cand faceti astfel de acuzatii. S-au impartasit impreuna? Aveti vreo dovada? filmare?


Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Intelegeti. Noi ortodocsii intotdeauna am stiut cum sa vorbim cu ceilalti, am vorbit cu ceilalti, i-am primit daca erau flamanzi, insa dialoguri pe teme de credinta, nimeni nu a facut.
Poti sa iti manifesti dragostea si fara a dialoga pe tema de credinta cu cei care de fapt nici nu vor sa o primeasca. Aaa, ca am raspuns atacurilor, chiar si in sinoade, sigur, iti aperi credinta. Astazi cine nu primeste ecumenismul eretic, e socotit neiubitor. Mare greseala.
Unirea oamenilor nu se poate face decat sub acelasi Adevar care este Hristos. Va anunt ca nici un catolic nu va primi botez ortodox fara luminarea lui Dumnezeu, nici daca va veti intalni de 1 milion de ori la dialogat. La fel cu protestantii. iar despre hindusi sau musulmani, habar nu aveti. ei se considera cei adevarati si toti ceilalti niste ciudatenii. Hindusii si-au facut si ei , un munte sfant al lor, englezii fac excursii acolo, satui de catolicism exploreaza hinduismul. Acolo au ajuns.

Intalnirile ecumeniste e o mare inselare, Ei acolo se intalnesac, incercand sa se uneasca la nivel de varf , cu compromisurile de rigoare, ca apoi sa supuna si poporul. Asta nu este de la Duh Sfant. De aceea nici un rezultat. Ba din contra. Ne-am stricat bitezul, stropind oamenii, ne-am stricat nunta, cununand eretici cu ortodocsi, acum ne stricam si slujbele, incet incet ne catolicizam.
Iata rezultatul. convertiri la ortodoxie ceva? nimic . nimic.
Am senzatia ca dvs. nu vedeti padurea din cauza catorva uscaturi...Acesta a fost Sinod PANORTODOX! gandit de vreo suta de ani si pregatit de vreo 50. (cand s-au aniversat 1600 de ani de la Intaiul Sinod Ec) Sinoadele ecumenice au avut loc inainte de 1054 cand stiti ce s-a petrecut.
Nu intelegeti ca aceasta "intrunire" nu va aduce schimbari semnificative in sanul Bisericii Ortodoxe? Ce atata fatalism? Bietul Patriarh de Constantinopol (Istanbul) avea nevoie de acest Sinod pentru a reaminti lumii de autoritatea tronului sau; sa vada lumea ca avem si noi, ortodocsii, la fel ca romano-catolicii, un cap pe pamant si orice relatie cu Biserica Ortodoxa trebuie să treaca pe la dumnealui prin Istanbul.
Sa fim seriosi, inca din 1453 nu avem o institutie eclesiala unica in lumea ortodoxa, iar gandul de resuscitare e putin posibil.
Biserica Ortodoxa este incapabila de a fi sinodala chiar si la nivel panortodox.
Ar fi ideal daca s-ar putea intalni capii Bisericilor Ortodoxe cel putin tot la 5 ani pentru a semnala si a rezolva problemele cele mai importante ce tin de organizarea BO.
Acest Sinod nu a schimbat mare lucru, nici nu a adus vreo noutate, nici nu a rezolvat ceva...a fost o reclama pt Scaunul de la Constantinopol.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #212  
Vechi 28.06.2016, 16:13:10
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Samariteanca. Nu facea la fantana dialoguri ecumenice si nici Hristos nu facea prozeletism ecumenic.
Imi cer scuze, dar nu ati inteles de ce am amintit de femeia samarineanca si nici miezul pildei nu-l sesizati.

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Iar cei de astazi sunt departe de masura Apostolilor, nu au puterea de a converti oameni. si oricum, stand de vorba 5 catolici cu 5 ortodocsi la masa inalta, nu despre trecerea la ortodoxie a catolicilor discuta ci despre ce parteneriate si intelegeri sa faca prin unire. de aceea nici nu cad de acord.
nu dialogand ei acolo rezolva problema ci catehizand ortodocsii in parohiile lor, fara sa ii sminteasca, facandu-i sfinti ca apoi acestia , prin sfintenia lor, sa duca ortodoxia in lume.
Nuuu; ca stiti dvs masura celor de azi, ca nu sunt ei urmasii Apostolilor; ca stiti dvs. care si cum isi face treaba prin parohie.

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Stiti ce vad strainii aici la Londra la majoritatea romanilor? alcool, tutun, gratar cu muzica tiganeasca, si chiar furt. Nu toti romanii sunt asa, insa majoritatea. iata ortodoxia ce o arata.
Strainii vad ceea ce dvs prezentati! ca si dvs sunteti acolo.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #213  
Vechi 28.06.2016, 17:27:50
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit Papa este multumit cu munca celor 10

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
De ce atata otrava si inflamare maligna?
De parca Iisus nu a stat cu blandete de vorba la fantana cu femeia samarineanca...i-a dat sa bea apa cea vie a credintei, nicidecum nu a aruncat cu pietre in ea ca e eretica, ca e desfranata si ca merge singura la fantana...

Chiar Patriarhul nostru ne-a indemnat dupa acest sinod sa marturisim dreapta credinta nu cu ura confesionala, ci cu smerenie si iubire crestina.

Aici iti dau dreptate din toata inima. De ce atata otrava, sa nu fie otrava.





Uite si Papa de la Roma este multumit cu Rezultatul Sinodului Ortodox ( chiar daca peste jumatate din ORTODOCSI nu au fost reprezentati, deci un SINOD MINORITAR):

Der "Schritt nach vorne" sei zwar "nicht hundertprozentig", aber es sei ein Schritt nach vorne, sagte der Papst weiter. Es sei wie bei Kindern, die erst krabbeln, so gut es eben ginge, und dann erste Schritte folgen ließen.

"Un pas inainte" este totusi "nu 100%", dar este un pas inainte, a spus Papa mai departe. Este ca la COPII, mai intai se tarasc ( umbla in patru labe), asa bine cum pot, si pe urma urmeaza primii pasi.

http://www.kath.net/news/55725


DRAGI COPII, ma bucur pentru progresul vostru.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 28.06.2016, 17:40:34
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit Resultatele SINODULUI MINORITAR ORTODOX prezentate in Vest.

Thomas Bremer prezinta rezultatele Sinodului minoritar:

Bremer: Also ganz konkret gibt es insgesamt acht Texte, die das Konzil beschlossen hat. Sechs davon waren vorbereitet.

Bremer: deci concret este vorba de 8 Texte pe care Sinodul l-a hotarat. 6 erau deja pregatite.

Decizia 7:
Eine Enzyklika, so heißt das, und das andere eine Botschaft des Konzils, wo die Teilnehmer am Konzil sozusagen die Haltung der orthodoxen Kirche allgemein zur Moderne und zu wichtigen Themen der Welt – Menschenwürde und Krieg und Frieden und solche Themen – ansprechen und formulieren.

Un fel de Encicla, asa se numeste, un fel de Mesaj al Sinodului, unde participantii la Sinod spun Pozita in general al Bisericilor Ortodoxe in general la Modernitate si temele principale din lume: Drepturile Omului, Razboi, Pace, etc.


Decizia 8: adica DECRETUL FRECVENZ

dass es die Überlegung gibt und dass es wohl ernsthafte Stimmen dafür gibt, dass man so einen Art konziliaren Prozess beginnt. Das heißt, dass man alle – man hat gesprochen alle fünf oder sieben oder zehn Jahre – eine ähnliche Veranstaltung macht.

Decizia este un fel de gandire si faptul ca voci importante cer un fel de PROCES SINODAL sa inceapa. Adica la fiecare 5 sau 7 sau 10 ani sa se organizeze o asemena Manifestare ( Sinod).
Reply With Quote
  #215  
Vechi 28.06.2016, 17:43:48
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si in Siria erau 50% inainte sa inceapa razboiul, dupa sursele tale?
Peste tot unde erau protejati de Imperiul Otoman ( Asociatia de aparare Ortodoxo-musulmana) CRESTINII ORTODOCSI erau mai mult de 50% din POPOR pana sa vina Cisma...ups era din nou sa o spun. De asta fi sigur, asa a fost.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 28.06.2016, 18:08:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Ce iti mai place sa faci pe prostul. adica pe desteptul insa iese prost. Una zic eu, alta spui tu.
Wow, ce aprecieri pline de iubire "ortodoxa".

Eu iti ofer si alternative de gandire: poate nu ai capacitatea intelectuala sau vointa sa intelegi ce incerc sa-ti explic?

Citat:
Ia spune tu , cu mintea aia a ta foarte inteleapta, de ce trebuie sa spun eu musulmanilor ca religia lor e stramba? de cand ortodocsii fac prozeletism, luminatule si inteleptule?
De ce, asta e prozelitism?

Si daca ar fi, de ce faci aici atunci, si care e rostul si logica, ca nu sunt decat ortodocsi si nicidecum musulmani?

Citat:
Mai desteptaciune mare ce esti tu, pai daca se duce acum un crestin in tabara Isis sa le spuna ca sunt criminali, nu e el prost de impunge? apai tu crezi ca toata lumea e proasta , mai inchipuitule ce esti?
Si ce, crezi ca daca ii impunge din Creta, cum cereai tu express, e mai bine?

Uite ce ai scris tu cu manuta ta:

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Imi doresc, de la intaistatatori si condamnarea islamului ca ideologie politico-criminala. cotropitori criminali au urmnat acestei ideologii de secole. asa a cazut Constantinopole, asa se rade de pe suprafata pamantului civilizatia crestina din Siria. Astept sa vad o mana intinsa, la propriu spre crestinii ce si astazi sunt martirizati.
Oleaca mai sus ai dat semne ca ai pricepe totusi care ar fi consecintele unei astfel de abordari, pe urma te prabusisi in intuneric.

Citat:
Pai nu imi racesc eu gura de pomana cu tine sa iti explic ca nu dialogul rezolva problema ca e ca si cum ai vorbi cu peretii>? mai vicleanule ce esti, mai, trezeste-te mai ca e pacat de sufletul tau. Cat ai de gand sa mai smintesti oameni pe aici, mai vicleanule si siretule ce esti.
Wow, si mai multa "dragoste ortodoxa"

Pai asta ce incerci cu mine cum se cheama?

Daca dialogul nu rezolva probleme, taci din gura.


Citat:
Pai te faci ca nu sti , mai siretenie, ca unui desfranat de ii spui ca e desfranat iti sare in cap? mai vicleanule mai. Pai cum trebuie sa se comporte crestinul adevarat mai cu cei rataciti ? nu cu fapta cea blanda, aratanadu-i ortodoxia prin bunatate , fara dialoguri fara rost mai siretenie?
Da, se rezolva prin, citat "condamnarea islamului ca ideologie politico-criminala" de la "intaiistatori".

In felul asta se arata "ortodoxia prin bunatate" si "fara dialoguri fara rost".

Ca doar nu ti-o pune tu blanita la tabarca, esti bine mersi in Anglia, nici aia nu-ti pot face nimic, nici tu lor, trebuie sa te defulezi pe forumuri romanesti ca sa n-o patesti.

Citat:
ce tot incerci tu pe aici sa faci mai siretenie, strambi cuvinte, sucesti fraze, intorci intelesuri, si smintesti. Mai smintitorule ce esti mai, frica sa iti fie ca vei da seama in fata lui Dumnezeu de toate smintelile ce le scoti pe gura.
Apropo cu inecatul. Speri sa nu te ineci, siretenie, de aceea te-am avertizat. altfel te lasam pana te vedeam inecat. si acum te avertizez, ogoaite, imbuneaza-te si nu mai sminti oameni, nu mai rastalmaci cuvinte, si revino-ti in simtirile cele ortodoxe. Ca Bunul Dumnezeu te asteapta, numai sa vrei.
Wow, da' tu cum crezi ca ai sa dai socoteala de avalansa asta de epitete "crestinesti" prin care iti tradezi propriile principii afisate strict verbal?

Citat:
PS. Lasa, nu te dezlantui, ca nu e cazul. stai calm si primeste, daca voiesti sa inveti rabdarea. Doara sti ce spun sfintii. Noi suntem oglinda celorlalti. Priveste, ce primesti aceea ai daruit.
Nu tin minte sa-ti fi daruit "faci pe proasta" "vicleano" si zeflemele gen "luminato si intelepto" printre tirade despre "iubirae ortodoxa" si "pocainta" si etc.

Nu degeaba spunea Sf. Ap. Pavel ca nu ingaduie femeii sa vorbeasca in biserica, le e tare greu sa-si stapaneasca firea, mai ales partea care cocheteaza cu sarpele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 28.06.2016 at 18:11:04.
Reply With Quote
  #217  
Vechi 28.06.2016, 18:11:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
Peste tot unde erau protejati de Imperiul Otoman ( Asociatia de aparare Ortodoxo-musulmana) CRESTINII ORTODOCSI erau mai mult de 50% din POPOR pana sa vina Cisma...ups era din nou sa o spun. De asta fi sigur, asa a fost.
Lasa-ma nene cu istoria ta alternativa, ca ne-am saturat toti de povestile alea.
Pacat ca nu a aflat si Stefan Cel Mare si Sfant de asociatia asta ca intra si el in loc sa se bata degeaba cu turcii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 28.06.2016, 18:13:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
Thomas Bremer prezinta rezultatele Sinodului minoritar:

Bremer: Also ganz konkret gibt es insgesamt acht Texte, die das Konzil beschlossen hat. Sechs davon waren vorbereitet.
Nu te-ai prins ca pe aici nu sunt cititori de germana? Si daca te astepti ca lumea sa-si traduca prin alte parti ce scrii tu aici, astepti cam multe.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 28.06.2016, 18:15:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Mitropolitul Serafim de Pireu: Primele constatări dureroase despre sinodul panortodox din Creta
Wow, are si ortodoxia un Papa acum, Mitropolitul Serafim de Pireu, plecati genunchii si inghititi de aici pareri infailibile, popor ortodox.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 28.06.2016, 18:24:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Nu e vorba de ura aici, ci e vorba de strambarea credintei.
Daca ar fi doar despre dialogori, insa e vorba de cu totul altceva.
Daca e sa te credem pe cuvant. Si inca vreo 2 surse problematice.
Ceea ce, nu o facem.

Citat:
Credinta se transmite prin har , prin fapta de dragoste nu prin prozeletism ieftin si prost.
Si prin vorbarie si barfa ieftina si proasta ca cea promovata de tine aici pe forum.

Citat:
De aceea nici nu exista rezultat la aceste dialoguri. De cati zeci de ani se discuta degeaba si nimic ? ba din contra strambam noi credinta, am ajuns sa slujim cu ereticii Liturghia? Ce spun sfintele canoane, facute de sfinti? cand ereticul trebuie sa iasa afara din Biserica la Liturghie? darmite sa coliturghiseasca ?
La fel de bine poti sa spui ca si Biserica exista de 2000 ani si lumea e tot plina de pacatosi.
Ce sa zic, stralucita logica.

Citat:
Intelegeti. Noi ortodocsii intotdeauna am stiut cum sa vorbim cu ceilalti, am vorbit cu ceilalti, i-am primit daca erau flamanzi, insa dialoguri pe teme de credinta, nimeni nu a facut.
Daca tu nu poti, nu inseamna ca nici altii nu pot.
Si tare ma tem ca nici pe partea cu flamanzii n-ai cine stie ce roade.

Citat:
Poti sa iti manifesti dragostea si fara a dialoga pe tema de credinta cu cei care de fapt nici nu vor sa o primeasca. Aaa, ca am raspuns atacurilor, chiar si in sinoade, sigur, iti aperi credinta. Astazi cine nu primeste ecumenismul eretic, e socotit neiubitor. Mare greseala.
Pai si in Sinoade avea loc un dialog. Fiecare isi expunea punctul de vedere si cei de fata decideau ce si cum.

La fel de bine, daca e sa ne luam dupa mintea ta, aia care erau ortodocsi n-ar fi trebuit sa se intalneasca niciodata cu aia care erau iconoclasti sau arieni sau mai stiu eu ce, sa-i lase in plata Domnului si sa-si vada de treaba lor, fara Sinoade si alte "dialoguri inutile".

Citat:
Unirea oamenilor nu se poate face decat sub acelasi Adevar care este Hristos. Va anunt ca nici un catolic nu va primi botez ortodox fara luminarea lui Dumnezeu, nici daca va veti intalni de 1 milion de ori la dialogat.
Pai disonanta dintre "dialog" si "lumina lui Dumnezeu" este doar in capul tau.

Daca tu nu esti capabila sa porti un dialog decat plin de furie si incrancenare personala, e problema ta, nu inseamna ca si altii sunt la fel de necopti duhovniceste.

Citat:
La fel cu protestantii. iar despre hindusi sau musulmani, habar nu aveti. ei se considera cei adevarati si toti ceilalti niste ciudatenii. Hindusii si-au facut si ei , un munte sfant al lor, englezii fac excursii acolo, satui de catolicism exploreaza hinduismul. Acolo au ajuns.
Si totusi iti place Anglia, corect? Banii lor nu miros a ratacire, nu-i asa?

Citat:
Intalnirile ecumeniste e o mare inselare, Ei acolo se intalnesac, incercand sa se uneasca la nivel de varf , cu compromisurile de rigoare, ca apoi sa supuna si poporul.
Asta nu este de la Duh Sfant. De aceea nici un rezultat. Ba din contra. Ne-am stricat bitezul, stropind oamenii, ne-am stricat nunta, cununand eretici cu ortodocsi, acum ne stricam si slujbele, incet incet ne catolicizam.
Idei preconcepute.

Citat:
Iata rezultatul. convertiri la ortodoxie ceva? nimic . nimic.
Nu lua habarnismul tau drept reper.
Ce vrei, convertiri in masa cu surle si trambite sau cum?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde