Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.12.2014, 12:21:09
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Mulțumesc. Am optat pentru Biblia cu ilustrații, însă aștept o confirmare de la saitul librarie.net. Cred că are avantajul unui scris mai mare, precum și al notelor explicative. Era bine să fie și psalmii, însă poate cu altă ocazie.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.12.2014, 19:01:51
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cristian, am posibilitatea să-ți fac legătura cu cineva care are NT cu psalmi, într-un format mic, reușit zic eu. Dacă ești interesat spune-mi de câte ai nevoie.

Despre această variantă este vorba: http://egumenita.ro/c.php?id=458

Last edited by ovidiu b.; 15.12.2014 at 19:10:40.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.12.2014, 19:10:30
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

E cam complicat acum, pentru că deja am plătit 8 Biblii pe elefant.ro și mă tem că dacă renunț la comandă va trebui să aștept mai mult timp ca să-mi returneze banii. Pe de altă parte, nu știu cum stau cu vederea oamenii care vor primi cărțile, iar Noul Testament cu Psalmii fiind un format mai mic, ar putea avea și litera mai mică.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.12.2014, 19:13:23
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, are un scris mai mic.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.12.2014, 19:14:50
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Mulțumesc, oricum. Mă gândesc, însă, că poate o să organizăm cândva o colectă special pentru cărțile de bază de care are nevoie orice creștin.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.12.2014, 14:48:01
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cristian, am posibilitatea să-ți fac legătura cu cineva care are NT cu psalmi, într-un format mic, reușit zic eu. Dacă ești interesat spune-mi de câte ai nevoie.

Despre această variantă este vorba: http://egumenita.ro/c.php?id=458
Am vorbit cu părintele și mi-a spus că e mai bine NT cu Psalmii. Ți-am scris pe privat.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.12.2014, 20:58:19
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Am cumpărat, în cele din urmă, Noul Testament cu Psalmi, după cum a dorit părintele.

Suma strânsă a fost de 2092 de lei. S-au făcut 10 pachete (de fapt saci) cu alimente de bază, la care s-a adăugat și câte o sumă de bani (aprox. câte 100 de lei) pentru ce are fiecare nevoie (plata unei facturi, a unei butelii etc.).

Am început astăzi să le împărțim și am avut ocazia să văd multă sărăcie în casele acestor oameni. Am întâlnit persoane vârstnice, trăind în case foarte modeste, rămase fără ajutor, sau de familii tinere (astăzi una) foarte sărace (nu știu foarte bine din ce motive, dar unul este, cu siguranță, șomajul mare în zonă).

Preotul își cunoaște foarte bine parohia, știe nevoile tuturor, iar ele nu sunt puține. M-a impresionat energia pe care o depune în slujirea oamenilor și dorința lui fierbinte de a-i ajuta mai mult, organizând, dacă se va putea, un azil pentru bătrâni.

Asta este drama, sunt sigur, a foarte multor bătrâni, mai ales de la țară, unde tinerii au plecat masiv spre alte țări sau spre orașe, iar ei au rămas singuri.

Poate voi deschide un topic în acest sens. Întâi de toate ar fi nevoie de un proiect, de oameni care au experiență și pot ajuta în acest sens.

Vă mulțumesc tuturor în numele celor pe care i-ați mângâiat cu mila voastră, aducându-le bucurie și îndestulare, dându-le un motiv în plus de a-i mulțumi lui Dumnezeu și o mărturie că Biserica, aceea pe care noi toți o alcătuim, își amintește de ei.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.12.2014, 21:39:07
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Arrow Crăciunul săracilor - un pic mai cald si mai frumos acum

Să multumim lui Dumnezeu că ne-a dat gândul cel bun, tuturor celor care au aportat în vreun fel sau altul la această actiune. Sărbători cu bucurie să avem cu totii !

P.S: Mult succes părintelui în proiectul cu azilul de bătrâni.
Cred că este nevoie de cercetare pe tema asta, eu una nu am cunostinte.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.12.2014, 22:00:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Am cumpărat, în cele din urmă, Noul Testament cu Psalmi, după cum a dorit părintele.

Suma strânsă a fost de 2092 de lei. S-au făcut 10 pachete (de fapt saci) cu alimente de bază, la care s-a adăugat și câte o sumă de bani (aprox. câte 100 de lei) pentru ce are fiecare nevoie (plata unei facturi, a unei butelii etc.).

Am început astăzi să le împărțim și am avut ocazia să văd multă sărăcie în casele acestor oameni. Am întâlnit persoane vârstnice, trăind în case foarte modeste, rămase fără ajutor, sau de familii tinere (astăzi una) foarte sărace (nu știu foarte bine din ce motive, dar unul este, cu siguranță, șomajul mare în zonă).

Preotul își cunoaște foarte bine parohia, știe nevoile tuturor, iar ele nu sunt puține. M-a impresionat energia pe care o depune în slujirea oamenilor și dorința lui fierbinte de a-i ajuta mai mult, organizând, dacă se va putea, un azil pentru bătrâni.

Asta este drama, sunt sigur, a foarte multor bătrâni, mai ales de la țară, unde tinerii au plecat masiv spre alte țări sau spre orașe, iar ei au rămas singuri.

Poate voi deschide un topic în acest sens. Întâi de toate ar fi nevoie de un proiect, de oameni care au experiență și pot ajuta în acest sens.

Vă mulțumesc tuturor în numele celor pe care i-ați mângâiat cu mila voastră, aducându-le bucurie și îndestulare, dându-le un motiv în plus de a-i mulțumi lui Dumnezeu și o mărturie că Biserica, aceea pe care noi toți o alcătuim, își amintește de ei.
Fierbinte comentariul asta in care se spune ca multi batrani au fost lasati de izbeliste,in timp ce pe un alt thread se dezbate la sange neascultarea de barbat,in cazuri ca astea,de ajutor si sprijin ale parintilor.

Ma intreb,la propriu cati dintre acesti batrani sunt victimele falsei credinte si morale,care indeamna pe ficele lor sa asculte de barbati si sa-i lase la mila altora?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.12.2014, 22:13:41
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Am comentat și eu pe topicul cu pricina și sunt de aceeași părere. Voi mai adăuga acum ceva.
Reply With Quote
Răspunde