Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.06.2012, 17:25:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu cred ca se sfinteste in sensul in care se sfinteste o biserica.

De fapt este doar o cladire cu o denumire fortata de marketing ca "biserica".

Nu cred ca are Sf. Altar, nu cred ca are antimis, nu cred ca s-a slujit niciodata o Sf. Liturghie acolo.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.07.2013, 06:23:46
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Eschimosii din Alaska sunt ortodocsi si au Biserica normala, nu din gheata sau altele.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.04.2015, 21:13:58
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

O biserica ortodoxa nu poate fi sfintita ca biserica de preoti ci doar de arhiereu!!Preotii ortodocsi au facut o simpla sfintire de cladire.Sf Masa intr-o biserica ortodoxa contine si sfinte moaste!Acolo nu sunt!Deci nu a fost sfintita ca lacas de cult ortodox!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.02.2022, 18:00:05
rentacarotopeni85 rentacarotopeni85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2020
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Un articol, cu atitudine crestina. Asa este, Biserica trebuie sa fie o expresie a vesniciei, nu a vremelniciei.
http://www.crestinortodox.ro/editoriale/biserica-gheata-la-balea-lac-123167.html
Nu vad nimic rau in asta.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.02.2022, 21:12:32
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rentacarotopeni85 Vezi mesajul
Nu vad nimic rau in asta.
Nici io. Ce-ar putea fi rau?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.02.2022, 23:37:21
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rentacarotopeni85 Vezi mesajul
Nu vad nimic rau in asta.
În 2013 Sfântul Sinod a dat o hotărâre prin care decide să se facă cununiile și botezurile doar în parohii de mir, nici măcar la mănăstiri nu se poate decât cu aprobare de la episcop.

Comunicat de presă: În ziua de 28 februarie 2013, la Reședința Patriarhală, sub președinția Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, a avut loc ședința de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. Dintre hotărârile luate menționăm:

Oficierea Tainei Botezului și a Tainei Cununiei numai în bisericile parohiale cu respectarea rânduielilor liturgice pentru păstrarea sacralității și solemnității acestor Sfinte Taine;

Deci ce se înțelege prin parohie de mir/biserici parohiale, o parohie fixă de zid sau lemn, târnosită de episcop e adevărat că hotărârea e din 2013 și știrea asta e de prin 2010, o ghețărie care se topește nu mi se pare că se încadrează.

Oricum știrea e veche, nu scrie că s-a făcut decât o cununie(nu știm dacă ortodoxă) și două botezuri atunci în 2010, lumea nu se ducea decât să-și facă poze, iar preoții dacă fac cununii cu slujbă religioasă pe plaje sau în corturi pot avea probleme la protopopiat să fie sancționați.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.02.2022, 18:59:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
In frumoasa noastra Romanie, stiu ca exista in saline de sare si colturi in care sunt amenajate bisericute, cu icoane si alte cele, plus ca am auzit doar, dar nu am reusit sa ajung inca, exista si biserici de gheata; mie mi se par locuri de reculegere, regasire si bun popas duhovnicesc; voi ce parere aveti .... oare se oficiaza si Sfanta Liturghie acolo?
Chiar dacă topicul e vechi și prăfuit din 2010...

Am găsit doar o biserică în salină la Târgu Ocna, ocrotitoare Sfânta Varvara ocrotitoarea minerilor, în articol scria că nu se slujea des acolo, erau date exemple la Înviere și hram și câteva ocazii.
https://ziaruldebacau.ro/biserica-de...cat-in-europa/

E diferită de clădirea din gheață, nu se topește ca aia în fiecare an, aceasta are ocrotitor spiritual, are catapeteasmă din lemn pictată după rânduială, cealaltă de gheață era un fel de clădire-iglu și cam atât fără hram, cu clerici din mai multe culte, nu sunt comparabile cele două.

Beneficiile salinoterapiei sunt certe, în ghețărie nu cred că e niciun beneficiu, e doar expunere la frig.

Pe net scrie că biserica din salină e închisă temporar, deci cine știe câte slujbe s-au făcut, poate era mai mult pentru închinare, inițial pt mineri ca să fie ocrotiți de pericolele din mină și ulterior s-o fi deschis și pt vizitatori.

Deci nici în cea din salină chiar dacă e canonică, nu e o obișnuință să se slujească în ea, dar e punct fix nu mi se pare că sunt comparabile biserica din salină vs clădirea-iglu de sezon.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.02.2022, 14:24:03
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Nu vreau sa te lingusesc dar iti multumesc pentru ca faci efortul de a clarifica lucrurile documentat. Fii binecuvantat! Esti un om bun care m-ai ajutat.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.02.2022, 21:42:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu vreau sa te lingusesc dar iti multumesc pentru ca faci efortul de a clarifica lucrurile documentat. Fii binecuvantat! Esti un om bun care m-ai ajutat.
Încerc și eu să mă lămuresc odată cu voi, dar nu mai am nici eu energie și entuziasm, nu mai văd nicio ieșire din provocările care ne stau înainte în următorul deceniu, urâți ani trăim (scumpiri, pierderea proprietății), să mă ierte Dumnezeu.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
acatiste la 9 biserici??? onyx235 Generalitati 25 08.01.2013 14:10:54
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 12:14:21
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 23:34:48
biserici de lemn prflorin Stiri, actualitati, anunturi 2 03.06.2007 21:48:37