Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.05.2011, 20:09:40
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu. Pentru ca nu ar rezolva nimic. Mi-as dori insa un popor mai educat, care voteaza bazat pe ratiune, nu pe foame si frica.
Bine spus!
Degeaba ne asteptam ca semenii nostri sa actioneze mai civilizat, fara sa fie agresivi-pana si verbal-, atata timp cat sunt lipsiti(unii) de educatia necesara.

Votul pe baza ratiunii ar fi o imbunatatire remarcabila a ceea ce este acum.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.05.2011, 20:31:01
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Urmareste clipul de mai jos. E pe pagina celor de la TED, unde nu ajunge sa vorbeasca oricine. Iar Pinker nu e nici el "oricine":

http://www.ted.com/talks/lang/eng/st..._violence.html



Nu. Pentru ca nu ar rezolva nimic. Mi-as dori insa un popor mai educat, care voteaza bazat pe ratiune, nu pe foame si frica.


Pe vremea copilariei mele era foarte des folosita expresia "Minti ca o gazeta americana"...sau canadiana...
Vreau sa spun ca eu, personal nu cred in datele,statsticile lor, ale americanilor, canadienilor... Sunt minciuni. Parerea mea...

Stiu ca va voi dezamagi insa nu am auzit de TED si nici nu ma intereseaza cu ce se ocupa...
Acest Pinker imi este total necunoscut. Despre un om cu adevarat important afla toata lumea, inclusiv prostii.Si, de-asta zic, daca eu n-am auzit de Pinker, inca nu e celebru...

Din nefericire si contrar datelor ted-ului si pinkerului violenta a crescut. Sub masti diferite actele de violenta asupra populatiei sunt prezentate ca fiind "grija fata de om". Actiunile de interventie ale armatei americanilor (si nu numai) in tarile arabe (si nu numai) cu scopuri de aparare a populatiei, vaccinarile fortate, virusii aparuti din... neant... apoi atacurile teroriste, etc, etc, etc. sunt, dupa parerea mea, o expresie clara a violentei.
In ziua de azi termenul "violenta" inseamna mult mai mult decat pumni, suturi in dos sau gloante. Sa-i spunem si lui teddy pinker.

Si din filmulet nu am inteles mai nimic. Nu stiu prea stiu engleza.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.05.2011, 20:38:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cauza violenței este ura.
Aproapele nostru este, prin definiție, un idiot. Analfabet. Nu are atribute umane, cum avem noi, ci este un animal. Mai mult, el uneltește împotriva noastră, care binemerităm. Are ce are cu noi, astfel încât nu ne putem desfășura măreția din pricina lui. De aceea, trebuie pus la punct. Datorită faptului că nu are nici măcar înțelegerea unui măgar, trebuie să-i aplic o corecție. Am să fac să-i fie învățătură de minte. Ar merita să-l bag în spital. Ba chiar ar fi bine să scape lumea de un astfel de exemplar nenorocit.

Eu sunt făcut după chipul lui Dumnezeu. Am spus eu, nu tu, boule !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 17.05.2011 at 20:45:44.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.05.2011, 20:45:16
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liviu33 Vezi mesajul
Sursa violentei? Frustrarea, lipsurile, neputinta... Hai sa fim sinceri! Toti o avem sadita in noi si reusim mai mult sau mai putin sa o tinem in frau!
Ce? Nu v-ati dori sa fie montata o bomba in parlament si declansatorul sa fie sub degetul vostru?
imi dau seama cit de crestineste vorbesti la adresa celor ce ne conduc ce cu acordul de Sus ne conduc, aceia sunt cezarul ce spune scriptura ca sa facem cu cezarul? bum...sau sa ii dam partea lui.probabil ca te crezi judecator si executor mai sa fie, dar butoanele tre sa fie ascunse de privirile unora.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.05.2011, 20:49:17
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
imi dau seama cit de crestineste vorbesti la adresa celor ce ne conduc ce cu acordul de Sus ne conduc, aceia sunt cezarul ce spune scriptura ca sa facem cu cezarul? bum...sau sa ii dam partea lui.probabil ca te crezi judecator si executor mai sa fie, dar butoanele tre sa fie ascunse de privirile unora.
E vorba de nemultumirea generala in privinta conducerii tarii.
Nu lua numai primul inteles al lucrurilor.Fiindca substanta se ascunde ceva mai departe.

A fost un utilizator mai glumet si gata, sarim pe el.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.05.2011, 20:56:48
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
Suntem martorii multor evenimente in care predomina acte de violenta si cruzime,toate infaptuite de semeni de-ai nostri.Nu toate sunt de acelasi nivel de violenta,sunt si cazuri in care violenta este doar la nivel de vorbe(jigniri,umilinte etc.),iar altele sunt mai putin grave decat celelalte.Multi spun ca violenta se datoreaza televiziunii si a jocurilor pe calculator.Sunt multe filme cu impuscaturi,urmariri,violenta fizica si verbala,limbaj obscen etc.In jocuri este la fel.Dar totusi,altii spun ca n-are legatura cu ce filme urmarim,ci cu personalitatea noastra.Ei spun ca omul a fost mereu violent,dinainte sa se inventeze televiziunea.Cine are dreptate?De ce sunt unii oameni care simt placerea sa chinuie animale si oameni?Si sunt altii care,desi nu sunt violenti,iubesc sa vorbeasca vulgar,obscen.Odata,in spital,eram in salon cu un om care isi povestea fara niciun pic de rusine,ispravile erotice,cu multe detalii.Chiar m-a facut sa plang!Nu putem spune ca un om este rau sau bun in totalitate,dar am vazut si auzit multe fapte violente,nerusinate venind din partea unor oameni diferiti,fara diferenta de categorie sociala,varsta etc.Unii chiar au demonstrat,prin faptele lor,ca nu au limite in cruzimea lor(au fost cazuri numeroase la stiri)!De ce se comporta astfel unii semeni,de ce unii oameni par ca isi pierd umanitatea si orice urma de bunatate?
Daca doriti sa vedeti cata influenta au programele TV, jocurile video si filmele cititi cartile domnului Virgiliu Gheorghe. Prima sa carte pe tema asta poarta numele de efectele televiziunii asupra mintii umane. Se bazeaza numai pe cercetari stiintifice si experimente. Daca vezi cauta chiar si pe acest site, veti gasi cateva conferinte audio, ale dumnealui, pe aceasta tema.

Parerea mea este ca violenta a existat de mult, dar nu cred ca la o scara asa de larga, cum se intampla astazi.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.05.2011, 21:08:12
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sursa violenței nu poate fi decât diavolul, cel numit „vrăjmașul”, care din mândrie a vrut să fie în locul lui Dumnezeu. Dar pentru că nu poate crea ceva vrea să-L egaleze într-un fel pe Dumnezeu într-un fel contrar, prin distrugere. Și pentru că nu poate iubi ca Dumnezeu, ar vrea măcar să urască cu aceeași intensitate. Iar obiectul urii sale este cu predilecție omul, pentru că în el se oglindește Chipul lui Dumnezeu.
De la cădere încoace lumea e plină de violență. În zilele noastre ea se și cultivă. Aparent lumea noastră e mai puțin violentă; pe plan fizic. Însă violența e mult diversificată și îmbracă mult mai multe forme: violență verbală, violență virtuală (jocuri pe calculator, filme).
Un om civilizat e un om care a învățat să-i prețuiască pe ceilalți; un om civilizat e un om mai aproape de Dumnezeu.
Măsura violenței lumii noastre ne arată cât de departe ne ținem de Bunul Dumnezeu și cât de receptivi suntem la „inspirațiile” celui rău.
Ieșirea din această stare o poate face fiecare dintre noi, după învățătura Mântuitorului, răspunzând răului (violenței) cu bine. E singura modalitate de a-i pune capăt. Nu poți face asta decât printr-o jertfă de sine. Cine reușește cucerește în lume teritorii pentru Dumnezeu.

Last edited by N.Priceputu; 17.05.2011 at 21:16:23.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.05.2011, 21:19:57
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Mi-as dori insa un popor mai educat, care voteaza bazat pe ratiune, nu pe foame si frica.
mai konijiro la clasa politica pestrita ce o avem esti rugat sa ne dai un indiciu nu de alta da se apropie.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.05.2011, 21:26:55
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
E vorba de nemultumirea generala in privinta conducerii tarii.
Nu lua numai primul inteles al lucrurilor.Fiindca substanta se ascunde ceva mai departe.

A fost un utilizator mai glumet si gata, sarim pe el.
draga da numai am zis, io vad ca ii intreg nu am sarit pe el.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.05.2011, 21:31:19
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
draga da numai am zis, io vad ca ii intreg nu am sarit pe el.
Ma bucur ca nu s-a ajuns la violenta, ca tot despre asta era vorba.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 18:23:24
A crescut gradul violentei in Romania ??? guardian knight Generalitati 6 22.02.2012 20:03:11
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 17:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 17.08.2011 00:45:58
Ateismul - sursa tuturor relelor? Lilith23 Generalitati 106 26.05.2011 10:20:48