Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 07.09.2017, 15:19:02
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Palamist Vezi mesajul
Eu asta cu pogorarea in iad n-o-nteleg.Face parte din dogma oficiala a Invierii sau tine mai degraba de pietismul popular?
Iisus nu a spus ca va cobori in iad ci ca se duce la Tatal:„Unde ma duc eu voi nu puteti veni”.Si:„In casa Tatalui meu multe locasuri sunt.Ma duc sa va pregatesc un loc.”

Ma tem ca pogorarea in iad ar putea fi o reminiscenta din religiile anterioare:cate un zeu sau semizeu mai cobora cateodata in Infern (era greu sa te mai intorci de-acolo).
Aveti dreptate, e un mit orfic; Biserica l-a adoptat din motive politice si propagandistice, care adoptie nu il face adevarat.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #262  
Vechi 07.09.2017, 15:26:21
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
citeste Epistola 1 a Apostolului Petru, cap.3
18-19:

„... omorat fiind cu trupul dar viu facut cu duhul , cu care s-a coborat si a propovaduit si duhurilor tinute in inchisoare... ”
Reply With Quote
  #263  
Vechi 07.09.2017, 15:36:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Aveti dreptate, e un mit orfic; Biserica l-a adoptat din motive politice si propagandistice, care adoptie nu il face adevarat.
Ca asa iti place tie sa crezi..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #264  
Vechi 07.09.2017, 15:41:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asta ar insemna ca Iadul nu este un loc doar de chinuri, ci are si sali de asteptare
Citeste mesajele dinainte. Dreptii stateau in Iad, dar intr-un loc fara munci. In Iad sunt mai multe locasuri, la fle ca in Rai. Adica fiecare e pedepsit doar pentru faptele pe care le-a facut, nu toti la fel.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 07.09.2017, 15:43:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Palamist Vezi mesajul
Eu asta cu pogorarea in iad n-o-nteleg.Face parte din dogma oficiala a Invierii sau tine mai degraba de pietismul popular?
Iisus nu a spus ca va cobori in iad ci ca se duce la Tatal:„Unde ma duc eu voi nu puteti veni”.Si:„In casa Tatalui meu multe locasuri sunt.Ma duc sa va pregatesc un loc.”

Ma tem ca pogorarea in iad ar putea fi o reminiscenta din religiile anterioare:cate un zeu sau semizeu mai cobora cateodata in Infern (era greu sa te mai intorci de-acolo).
Da, e dogma oficiala, e scrisa si in Sfanta Scriptura. Iisus S-a Pogorat la Iad imediat dupa moartea pe cruce.
Reply With Quote
  #266  
Vechi 07.09.2017, 15:52:25
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Da, e dogma oficiala, e scrisa si in Sfanta Scriptura.
Unde?


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iisus S-a Pogorat la Iad imediat dupa moartea pe cruce.
Ce inseamna aceasta pogorare?Si-a parasit trupul?In cele 2-3 zile cat a fost mort, sufletul era in trup sau in afara trupului?Eu asta vreau sa stiu.
Reply With Quote
  #267  
Vechi 07.09.2017, 16:08:10
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asta ar insemna ca Iadul nu este un loc doar de chinuri, ci are si sali de asteptare
Si tu crezi ca asteptarea nu e un chin ? Traiesti un chin asteptand in gara un tren care intarzie,dar cum e sa-L astepti pe Dumnezeu?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #268  
Vechi 07.09.2017, 16:17:05
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E exact ce spun si unii protestanti (in special neoprotestantii), care considera botezul doar un simbol, un legamant asemanator taierii imprejur din Vechiul Testament. Ei spun ca doar credinta e importanta, botezul e doar o baie ritualica, un legamant care confirma credinta. Nu au nici conceptul de pacat stramosesc.
Il citam ironic pe AlinB cu "baita" .Eu chiar eram curios de la ce vine B-ul din AlinB : Barosanu' ,Bebelusu',Bulibasu',Bibicu' ? Stie cineva?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #269  
Vechi 07.09.2017, 19:11:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Palamist Vezi mesajul
Unde?




Ce inseamna aceasta pogorare?Si-a parasit trupul?In cele 2-3 zile cat a fost mort, sufletul era in trup sau in afara trupului?Eu asta vreau sa stiu.
Pai sa te duci si tu o data cand se citeste Prohodul, dar cu urechile cascate si nu cu gandul departe..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #270  
Vechi 08.09.2017, 11:11:10
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Si tu crezi ca asteptarea nu e un chin ? Traiesti un chin asteptand in gara un tren care intarzie,dar cum e sa-L astepti pe Dumnezeu?
si cine spune ca in Sanul lui Avraam (locul unde dreptii Vechiului Testament se aflau dupa deces) prezenta lui Dumnezeu nu era simtita? Biblia spune ca: "Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ți aminte că ai primit cele bune ale tale în viața ta, și Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuiești".Daca Lazar era mangaiat, arata ca Dumnezeu era cu el
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie

Thread Tools
Moduri de afișare