Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.06.2011, 11:08:35
victortiti89 victortiti89 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 57
Implicit au fost/sunt reali...?

Am citit odata ca in Biblie scrie despre o hidra.Prima reactie a fost:,,Ce legatura are mitologia greaca cu crestinismul?``.Dar am citit mai departe descrierea dragonului cu 7 capete din Apocalipsa,si autorul insista pe asemanarile dintre cele 2 creaturi,si erau similaritati.Tot la fel,dragonul apare in multe mitologii.Au existat monstrii mitologici sau erau doar personificari?Daca e asa,atunci cum au ajuns oamenii sa le creeze? Am observat 3 tipuri de monstri cu similaritati comune cu imaginea demonilor din crestinism :minotaurul,harpiile si satyrii zeului Dyonisus.Nu am cunostinte avansate de mitologie antica,asa ca nu trag nicio concluzie.Oricum,mai sunt alti 2 monstri care nu pot fi asemanati cu nicio imagine crestina(din cate stiu):medusa,si vasiliscul.Ambii,conform mitologiei,au puterea de a uciderima pietrifica,iar altul ucide cu privirea.Mai erau si monstrii marini care iar nu se regasesc in Biblie.Toti erau descrisi inevitabil ca personaje negative.In alta mitologie,nordica,gasim tot monstri:orci,trolli, goblini.In multe mitologii gasim asemenea monstri.Intrebare:cum au ajuns oamenii sa isi inchipuie asemenea fapturi? Care e treaba cu hidra si balaurul din Biblie,sunt 2 lucruri diferite?Erau acesti monstri doar inchipuiri,creaturi la fel de ireale ca si zeii lor,sau au vazut ei ceva....?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.06.2011, 11:19:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Balaurul există, este foarte real. Dar e o existență pur spirituală. Balaurul cu șapte capete este diavolul, cu cele 7 păcate capitale. Chiar și cu un singur cap rămas el ne poate devora "mugind ca un leu". De aceea trebuie retezate toate capetele lui, începând cu acela mai apropiat de noi, care e deja pe punctul de a ne înhăța și trage în prăpastia lui.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.06.2011, 15:37:46
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

dragon provine din grecescul drákon= "cel ce te fixează cu privirea" .ma gandesc la faptul ca n-o fi pura intamplare.
Tudor Pamfile identifică trei tipuri de balauri în mitologia românească:
de apă - cel care trăiește în fântâna satului și care este ucis de Busuioc sau de Sfântul Gheorghe.
de uscat - trăiește prin prăpăstii prin "țara armenească" și făurește "piatra scumpă"
de văzduh - alăturați norilor de furtună și controlați de câte un solomonar
pana la urma orice legenda pleaca de la un adevar,iar aceste creaturi pe care le-ai pomenit par a fi un numitor comun.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.06.2011, 15:48:01
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In iconografie Sfantul Gheorghe este reprezentat ca cel ce strapunge cu sulita un balaur. Nu stiu daca acest balaur este doar chipul demonului sau el a existat cu adevarat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.06.2011, 16:10:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
In iconografie Sfantul Gheorghe este reprezentat ca cel ce strapunge cu sulita un balaur. Nu stiu daca acest balaur este doar chipul demonului sau el a existat cu adevarat.
Imaginile din icoane sînt simboluri ale persoanelor sau ale evenimentelor reprezentate. Spre exemplu, în icoana Sfintei Treimi, cele trei Persoane ale Lui Dumnezeu sînt înfățișate pur simbolic.

Nu cred că Sfîntul Gheorghe este pictat omorînd un dragon, ci ni se arată biruința sa asupra celui rău, a șarpelui din vechime care a cărui imagine este amplificată în forma unei fiare cumplite care se tîrăște pe pămînt.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
de ce a fost inventat divortul? DianaRoxana Generalitati 98 10.12.2014 00:03:05
Am fost la o adunare a NP elenavioletacocos Secte si culte 91 22.11.2010 14:53:02
Am fost la Parintele Proclu andmih Stiri, actualitati, anunturi 0 01.12.2008 08:45:31
DE CE A FOST HAM BLESTEMAT Laurentiu Generalitati 8 18.08.2007 13:03:42