Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.02.2014, 01:40:54
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
Te întreb firesc: pot fi două sau mai multe Biserici ?
Dupa cum am zis in primul meu post de pe forum:
Biserica lui Dumnezeu este una si a fost mereu una. Biserica lui Dumnezeu nu este ortodoxa, nici catolica, nici baptista, nici penticostala, nici adventista, etc. Biserica lui Dumnezeu nu este o institutie, sau o denominatiune, sau o cladire, ci este formata din totalitatea credinciosilor adevarati din toate timpurile si de peste tot din lume.

Citat:
Sau cum ar fi protestanții și neo-protestanții, cei veșnic nemulțumiți, fără pace, fără nimic bun, decît fapte bune, care și musulmanii sau ateii le fac.
Se pare ca nu prea esti la curent cu ceea ce spun neoprotestantii. Protestantii nu incearca sa isi castige mantuirea prin fapte bune, ei nu se bazeaza pe fapte bune ci se bazeaza pe Harul lui Isus Hristos si pe credinta in Isus Hristos. Daca ai timp, nu m-ar deranja sa aflu din partea ta niste doctrine false de ale protestantilor/ne-oprotestantilor care te fac pe tine sa crezi ca ele sunt religii false.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.02.2014, 01:51:42
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Sectare, in Biblia ta nu scrie ca botezul se face spre iertarea pacatelor?
Si daca scrie, ce tot bolborosesti pe aici?
In situatii de genu' acesta, e recomandat sa verificam cat mai multe versiuni sa vedem ce spune si ele.

Fapte 2:38 "Repent, and let each of you be baptized in the name of Jesus Christ for the forgiveness of your sins"

Acel cuvant "for" poate inseamna in acel context atat "for" cat si "because of, as the result of"

Why, then, do some come to the conclusion that we must be baptized in order to be saved? Often, the discussion of whether or not this passage teaches baptism is required for salvation centers around the Greek word eis that is translated “for” in this passage. Those who hold to the belief that baptism is required for salvation are quick to point to this verse and the fact that it says “be baptized in the name of Jesus Christ for the forgiveness of your sins,” assuming that the word translated “for” in this verse means “in order to get.” However, in both Greek and English, there are many possible usages of the word “for.”

As an example, when one says “Take two aspirin for your headache,” it is obvious to everybody that it does not mean “take two aspirin in order to get your headache,” but instead to “take two aspirin because you already have a headache.” There are three possible meanings of the word “for” that might fit the context of Acts 2 1--“in order to be, become, get, have, keep, etc.,” 2—“because of, as the result of,” or 3—“with regard to.” Since any one of the three meanings could fit the context of this passage, additional study is required in order to determine which one is correct.

(mai multe informatii la adresa: www.gotquestions.org)


P.S. Daliane, tu crezi ca esti mantuit? Da sau nu?


Edit: Daca botezul e necesar pentru mantuire, atunci de ce nu apare in toate versetele care vorbesc despre cum putem fi mantuiti? Citesti-mi postul de aici pentru zecile de versete din Biblie care nu sunt de acord cu ceea ce zici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...34&postcount=5

Last edited by DanielS; 07.02.2014 at 01:54:56.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.02.2014, 02:13:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu am auzit lucrurile astea din zbor. Da, sigur, astept versetele.
Dacă te referi la moaște, uite ce-a făcut Dumnezeu prin intermediul oaselor lui Elisei:

4 Regi
20. Apoi a murit Elisei și l-au îngropat, iar în anul următor au intrat în țară cete de Moabiți.
21. Dar iată, odată, când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete și, speriindu-se, au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela, s-a atins de oasele lui Elisei și a înviat și s-a sculat pe picioarele sale.

Citat:
Deci sa inteleg ca "Sola Scriptura", care reprezinta unul dintre mesajele reformatorilor care au luptat impotriva ereziilor din Biserica Catolica inca exista in Biserica voastra.
Biblia e cartea fundamentală pe care se bazează credința ortodoxă, dar nu e singura. Hristos nu a poruncit nimănui să scrie Evangheliile, Pavel sau Petru parcă zice că mai sînt și alte epistole trimise care nu au fost incluse în canonul biblic și Biblia... nu e completă. De aia Hristos le-a promis creștinilor că-L va trimite pe Duhul Sfînt Care îi va învăța toate.

Citat:
Daca zic ca vecinul meu Vasile a primit o revelatie de la Dumnezeu, prin care Dumnezeu ii spunea ca toti credinciosii trebuie sa stea in cap 10 minute inainte de culcare, l-ai asculta pe Vasile, ai crede ca el chiar a primit o revelatie din partea lui Dumnezeu? Nu. Aceasi parere am si eu fata de orice scriere non-biblica care vrea sa dea de inteles ca este insuflata de Duhul lui Dumnezeu. Care este rostul Bibliei daca nu e completa? Vreti sa spuneti ca Biblia e atat de greu de inteles incat un om oarecare nu poate sa o inteleaga si are nevoie de un guru care sa-i explice continutul?
Și voi aveți scrieri non-biblice, indiferent cărei confesiuni aparții. Poate și cu ceva poze. :)

Păi ia uite ce zice mai jos:

11. În privința aceasta avem mult de vorbit și lucruri grele de tâlcuit, de vreme ce v-ați făcut greoi la auzit.
12. Căci voi, care de multă vreme s-ar fi cuvenit să fiți învățători, aveți iarăși trebuință ca cineva să vă învețe cele dintâi începuturi ale cuvintelor lui Dumnezeu și ați ajuns să aveți nevoie de lapte, nu de hrană tare.
13. Pentru că oricine se hrănește cu lapte este nepriceput în cuvântul dreptății, de vreme ce este prunc.
14. Iar hrana tare este pentru cei desăvârșiți, care au prin obișnuință simțurile învățate să deosebească binele și răul.

și

... precum v-a scris și iubitul nostru frate Pavel după înțelepciunea dată lui,
16. Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare.
17. Deci voi, iubiților, cunoscând acestea de mai înainte, păziți-vă, ca nu cumva, lăsându-vă târâți de rătăcirea celor fără de lege, să cădeți din întărirea voastră,

Citat:
Daca noi oamenii putem sa ne traim viata intelegand ca suntem capabil sa comunicam cu ceilalti oameni din jur, printr-o metoda inteligibila, atunci de ce nu putem realiza ca Dumnezeu, care este infinit mai inteligent si mai capabil decat omul, poate sa isi faca voia cunoscuta oamenilor.
Poate, dar metodele le alege după cum vrea. Și eu m-am întrebat de ce nu ne-a lăsat lucrurile scrise într-un mod mai clar decît sînt prezentate în Biblie.
Citat:
Slabut argument?? Textul ala se potriveste atat de bine.
Imi poti da exemple de datini/obiceiuri/traditi de-ale neoprotestantilor?
E slab deoarece confundați tradițiile babelor și ale vechilor păgîni și ale spălării mîinilor evreilor din VT cu scrierile Sfinților Părinți ai Bisericii de genul Dogmatica Sfîntului Ioan Damaschin sau cu cele 12 volume ce alcătuiesc ”Filocalia sfintelor nevoințe ale desăvîrșirii” șamd.

Știu cîteva, dar e tîrziu acum și nu prea are rost la urma urmei. Cert e că există obiceiuri și la penticostali cel puțin.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 07.02.2014 at 02:15:32.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.02.2014, 02:19:58
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

E adevarat ca ortodocsi considera Sfanta Scriptura ca fiind egala cu scrierile unor oameni pe care acestia au decis sa-i numeasca Sfintii Parinti? Daca da, atunci intrebarea inevitabila este urmatoarea: De unde stiti ca scrierile acelor "sfinti" au fost insuflate de Dumnezeu?

Isus e impotriva ca preotii sa invete pe oameni poruncile omenesti, in locul poruncilor lui Dumnezeu: [/quote]

Doamne ajută.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
si daca o persoana nu este de acord cu una dintre doctrinele ortodocsilor (cum ar fi, cultul mortilor, cultul icoanelor, rugaciunile la sfinti si la Maria, etc...) ea este automat considerata a fi eretica/pagana. Pe ce baza spui lucrurile astea?
Pe ce bază? Pe baza a cum erau creștinii, între anii 0-1054. Ce făceau? Cînd? De ce? Cum? Scripturistic? Sigur că da, dar asta ține deja de catehism, de dogme, de Adevărul, care e foarte cuprinzător. Deschizi alte topicu, și aștepți cu răbdare să primești răspunsurile scripturistice. Cine nu cunoaște Sfînta Scriptura, să nu-ți răspundă.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Isus e impotriva ca preotii sa invete pe oameni poruncile omenesti, in locul poruncilor lui Dumnezeu:
Pardon ? Dragul meu, unde o iei, pe arătură ? Nu-i voie. Dar cine învață pe oameni poruncile omenești ? Biserica Creștină, învață doar poruncile dumnezeiști ! De unde știm ? Ia uite de aici, din Scriptură:

Matei 28, 19: "Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile,"
Ce anume să învețe Sfinții Apostoli toate neamurile ?
2 Tesaloniceni 2, 6: "predania pe care ați primit-o de la noi."
Care e predania ce am primito de la Sfinții Apostoli ? Cea omenească ? Nu. Cea după Hristos.
Coloseni 2, 8: "să nu vă fure mințile cineva cu filozofia și cu deșarta înșelăciune din predania omenească, după înțelesurile cele slabe ale lumii și nu după Hristos."
Ce facem cînd ținem predania ce am primito după Hristos ? Suntem lăudați !
1 Corinteni 11, 2: "Fraților, vă laud că în toate vă aduceți aminte de mine și țineți predaniile cum vi le-am dat."
Predaniile în Hristos de la Sfinții Apostoli, sunt doar în epistole ? Adică scrise ? Nu, sunt și în cuvînt, adică vorbite:
2 Tesaloniceni 2, 15: "Deci, dar, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile pe care le-ați învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră."
Nu cumva Sfinții Părinți, prin Duhul Sfînt ne-au lăsat din gură în gură, apoi au și scris, învățătura/predania care nu e doar în epistole, ci și în cuvînt ? Ba da. De unde știm ?
Evrei 13, 7 "Aduceți-vă aminte de mai-marii voștri, care v-au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu; priviți cu luare aminte cum și-au încheiat viața și urmați-le credința."
Deci zice că ne-au grăit nouă, aceea e și Sfînta Tradiție. Adică ce nu este în Biblie, și care există dinaintea Bibliei, pe care s-a format și scris Biblia. Ce știa Moise înainte de Pentateuh ? Toată Legea din Pentateuh ! Asta știa ! Apoi a scriso. Întîi a vorbito. Deci să ascultăm pe Sfinții Părinți ? Da. De ce ?
Luca 10, 16: "Cel ce vă ascultă pe voi pe Mine Mă ascultă, și cel ce se leapădă de voi se leapădă de Mine; iar cine se leapădă de Mine se leapădă de Cel ce M-a trimis pe Mine."
Cine ascultă de Sfinții Apostoli și de episcopi, preoți și diaconi, care i-au lăsat Apostolii în cetăți, și care sunt Sfinții Părinți ?
Ioan 10, 27: "Oile Mele ascultă de glasul Meu și Eu le cunosc pe ele, și ele vin după Mine."
Și cine nu ascultă pe Sfinții Apostoli și pe Sfinții Părinți ?
Ioan 8, 47: "Cel care este de la Dumnezeu ascultă cuvintele lui Dumnezeu; de aceea voi nu ascultați pentru că nu sunteți de la Dumnezeu."
Dar avem voie să înțelegem cuvîntul lui Dumnezeu după cum primim de la duhul ? Nu:
2 Petru 3, 16: "Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare."
Și-atunci despre ce duh e vorba ? Nu cumva duhurile proorocilor mincinoși, adică duhurile satanei ? Ba da:
I Ioan 4, 1: "Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume."
Duhul Sfînt ne arată cînd vor veni și cine sunt duhurile satanei ? Da! Uite:
I Timotei 4, 1: "Dar Duhul grăiește lămurit că, în vremurile cele de apoi, unii se vor depărta de la credință, luând aminte la duhurile cele înșelătoare și la învățăturile demonilor."

Bucurii.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.02.2014, 02:22:10
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
by St. Athanasius of Alexandria: "The Son of God became man, that we might become god"

Serios? Voi chiar credeti ca omul poate sa devina un dumnezeu? Daca nu gresesc, asta cred mormonii.

Isaia 43:10 "Voi sunteți martorii Mei zice Domnul voi și Robul Meu pe care L-am ales, ca să știți, ca să Mă credeți și să înțelegeți că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost niciun dumnezeu, și după Mine nu va fi."

Isaia 44:6 "Așa vorbește Domnul, Împăratul lui Israel și Răscumpărătorul lui, Domnul oștirilor: Eu sunt Cel dintâi și Cel de pe Urmă, și afară de Mine, nu este alt Dumnezeu."

Isaia 44:8 "Nu vă temeți și nu tremurați; căci nu ți-am vestit și nu ți-am spus Eu demult lucrul acesta? Voi Îmi sunteți martori! Este oare un alt Dumnezeu afară de Mine? Nu este altă Stâncă, nu cunosc alta!"

Isaia 45:5 " Eu sunt Domnul, și nu mai este altul, afară de Mine nu este Dumnezeu. Eu te-am încins, înainte ca tu să Mă cunoști."
Doamne ajută.

Din nou, același răspuns, că aici se cuprinde totul :

Biserica Creștină, învață doar poruncile dumnezeiști ! De unde știm ? Ia uite de aici, din Scriptură:
Matei 28, 19: "Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile,"
Ce anume să învețe Sfinții Apostoli toate neamurile ?
2 Tesaloniceni 2, 6: "predania pe care ați primit-o de la noi."
Care e predania ce am primito de la Sfinții Apostoli ? Cea omenească ? Nu. Cea după Hristos.
Coloseni 2, 8: "să nu vă fure mințile cineva cu filozofia și cu deșarta înșelăciune din predania omenească, după înțelesurile cele slabe ale lumii și nu după Hristos."
Ce facem cînd ținem predania ce am primito după Hristos ? Suntem lăudați !
1 Corinteni 11, 2: "Fraților, vă laud că în toate vă aduceți aminte de mine și țineți predaniile cum vi le-am dat."
Predaniile în Hristos de la Sfinții Apostoli, sunt doar în epistole ? Adică scrise ? Nu, sunt și în cuvînt, adică vorbite:
2 Tesaloniceni 2, 15: "Deci, dar, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile pe care le-ați învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră."
Nu cumva Sfinții Părinți, prin Duhul Sfînt ne-au lăsat din gură în gură, apoi au și scris, învățătura/predania care nu e doar în epistole, ci și în cuvînt ? Ba da. De unde știm ?
Evrei 13, 7 "Aduceți-vă aminte de mai-marii voștri, care v-au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu; priviți cu luare aminte cum și-au încheiat viața și urmați-le credința."
Deci zice că ne-au grăit nouă, aceea e și Sfînta Tradiție. Adică ce nu este în Biblie, și care există dinaintea Bibliei, pe care s-a format și scris Biblia. Ce știa Moise înainte de Pentateuh ? Toată Legea din Pentateuh ! Asta știa ! Apoi a scriso. Întîi a vorbito. Deci să ascultăm pe Sfinții Părinți ? Da. De ce ?
Luca 10, 16: "Cel ce vă ascultă pe voi pe Mine Mă ascultă, și cel ce se leapădă de voi se leapădă de Mine; iar cine se leapădă de Mine se leapădă de Cel ce M-a trimis pe Mine."
Cine ascultă de Sfinții Apostoli și de episcopi, preoți și diaconi, care i-au lăsat Apostolii în cetăți, și care sunt Sfinții Părinți ?
Ioan 10, 27: "Oile Mele ascultă de glasul Meu și Eu le cunosc pe ele, și ele vin după Mine."
Și cine nu ascultă pe Sfinții Apostoli și pe Sfinții Părinți ?
Ioan 8, 47: "Cel care este de la Dumnezeu ascultă cuvintele lui Dumnezeu; de aceea voi nu ascultați pentru că nu sunteți de la Dumnezeu."
Dar avem voie să înțelegem cuvîntul lui Dumnezeu după cum primim de la duhul ? Nu:
2 Petru 3, 16: "Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare."
Și-atunci despre ce duh e vorba ? Nu cumva duhurile proorocilor mincinoși, adică duhurile satanei ? Ba da:
I Ioan 4, 1: "Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume."
Duhul Sfînt ne arată cînd vor veni și cine sunt duhurile satanei ? Da! Uite:
I Timotei 4, 1: "Dar Duhul grăiește lămurit că, în vremurile cele de apoi, unii se vor depărta de la credință, luând aminte la duhurile cele înșelătoare și la învățăturile demonilor."

Bucurii.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.02.2014, 02:49:52
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Spui:
Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Care este rostul Bibliei daca nu e completa?
Nu, nu. Greșit. Biblia este completă. Dar avem nevoie de cineva să ne-o tîlcuiască, să ne-o explice. Aici ne-a dat Dumnezeu pe Sfinții Părinți.

Pe ce mă bazez cînd spun asta ? Pe Biblie, logic și normal :

II Petru 3, 16: "Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare."

Și iarăși pe Biblie:

I Corinteni 12, 29: "Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? Oare toți învățători? Oare toți au putere să săvârșească minuni?"

Și iarăși, din nou, tot pe Biblie mă bazez:

Fapt. Ap. 8, 30-31"Și alergând Filip l-a auzit citind pe proorocul Isaia, și i-a zis: Înțelegi, oare, ce citești? Iar el a zis: Cum aș putea să înțeleg, dacă nu mă va călăuzi cineva?"

Mai ai ceva de zis, dragul meu ?
De comentat, de adăugat ? Sunt aici, pentru tine.

Deci nu toți sunt învățători, doar unii, care să ne învețe tîlcuirea Bibliei, că dacă nu, ne rătăcim, cum spune la II Petru 3, 16.

Bucurii.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.02.2014, 02:51:30
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Mai departe:

Spui de versetul
Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
1 Timotei 2:4 "Căci este un singur Dumnezeu și este un singur mijlocitor între Dumnezeu și oameni: Omul Isus Hristos"
Total de acord. Așa spunem și noi, creștinii.

Cine-a spus altceva? Sfinții nu sunt mijlocitori între Dumnezeu și oameni, ei doar se roagă pentru noi la Dumnezeu, iar Dumnezeu dacă vrea îi ascultă, dacă nu. De unde știm asta ? Din Biblie, sigur că da, dragul meu:

Apocalipsa 5, 8: "cupe de aur pline cu tămâie care sunt rugăciunile sfinților."
Apocalipsa 8, 3: "și i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu rugăciunile tuturor sfinților, pe altarul de aur dinaintea tronului."
Apocalipsa 8, 4: "Și fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinților."

Și poți să fi sigur că noi cînd cerem sfinților să se roage pentru noi, fi sigur că ei se roagă, nu stau și se uită.
De unde știm ? Pentru că ei vor judeca lumea:

I Corinteni 6, 2: "Au nu știți că sfinții vor judeca lumea?"

Și eu tare cred că îi ascultă Dumnezeu Hristos pe sfinți, ce se roagă ei pentru noi. Uite de ce cred asta :

Ioan 15, 14-15: "Voi sunteți prietenii Mei, ci v-am numit pe voi prieteni, pentru că toate câte am auzit de la Tatăl Meu vi le-am făcut cunoscute".

Teme-te nu de Ortodoxie, care e singura și unica Biserică Creștină ce mai există pe pămînt, ci teme-te de cuvintele acestea ce ți le-am scris din Sfînta Scriptură.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 07.02.2014 at 02:55:02.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.02.2014, 03:08:46
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Dupa cum am zis in primul meu post de pe forum:
Biserica lui Dumnezeu este una si a fost mereu una. Biserica lui Dumnezeu nu este ortodoxa, nici catolica, nici baptista, nici penticostala, nici adventista, etc. Biserica lui Dumnezeu nu este o institutie, sau o denominatiune, sau o cladire, ci este formata din totalitatea credinciosilor adevarati din toate timpurile si de peste tot din lume.
Doamne ajută.

Corect.

Ce ne facem însă cînd vine credinciosul și spune: - Iată, eu, Patriarhul Romei, vreau să fiu primul, între toți voi ceilalți Patriarhi creștini ! Să mă cinstiți, și să mă ascultați ca pe primul între voi, cel mai mare și mai important, etc. - Ce facem ?

Că asta e împotriva Bibliei:

Marcu 9, 34-35 : "se întrebaseră unii pe alții cine dintre ei este mai mare. Și șezând jos, a chemat pe cei doisprezece și le-a zis: Dacă cineva vrea să fie întâiul, să fie cel din urmă dintre toți și slujitor al tuturor."

Deci dacă vroia să fie primul, conform Bibliei, Patriarhul Romei, trebuia să spună: - eu vreau să fiu cel din urmă dintre toți și slujitor tuturor. - Și ceilalți ar fi spus la fel, fiecare. Ce era apoi ? Nu era pace și armonie, binecuvîntare, echilibru și belșug duhovnicesc ? Era !

Deci ce facem cînd credinciosul, Patriarhul Romei și credincioșii care îi urmau lui, cad în așa erezie ? A mîndriei, a orgoliului și vanității ? Nu se numesc ei credincioși eretici ? Ba da ! Mai sunt ei creștini ? Nu mai sunt !

Deci trebuie mustrați ? Sigur că da ! Conform Bibliei :

Tit 3, 10, 11 : " De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit."

Ei bine, aceștia, menționați, sunt romano-catolicii, și apoi din ei au ieșit protestanții, și apoi neo-protestanții.

Mai este creștin vreo unul ? Nu... Nu mai sunt creștini.
Se mîntuiesc ? Păi cum să se mîntuiască cînd sunt împotriva Bibliei, împotriva lui Hristos, a învățăturii Sale ? Nu se mîntuiesc.
Cine mai sunt creștini ? Cei ce nu au alterat Biblia cu învățături greșite și tălmăciri eretice, ci au rămas în Lumină, adică au rămas creștini, ortodocșii.
Cine se mîntuiesc ? Doar ei, ortodocșii.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 07.02.2014 at 03:14:39.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.02.2014, 03:30:04
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
P.S. Daliane, tu crezi ca esti mantuit? Da sau nu?
Normal că nu e mîntuit. Nimeni nu e mîntuit. Altfel nu ar mai fi Cuvîntul lui Dumnezeu ăsta:

Filipeni 2, 12: "cu frică și cu cutremur lucrați mântuirea voastră;"

Da, spune că trecem de la moarte la viață, dar trebuie să ne luptăm pentru asta, să merităm. Biblic vorbesc:

Matei 11, 12: "împărăția cerurilor se ia prin străduință și cei ce se silesc pun mâna pe ea."

Deci nimeni nu e mîntuit deja de gata, doar prin răstignirea lui Hristos Dumnezeu, să-ți intre bine în cap asta, dragul meu.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Edit: Daca botezul e necesar pentru mantuire, atunci de ce nu apare in toate versetele care vorbesc despre cum putem fi mantuiti?
Da, botezul e necesar pentru mîntuire și Împărăția Cerurilor nu se ia fără botez. Simplu de tot. Scripturistic:

Ioan 3, 5: "De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu."

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 07.02.2014 at 03:46:27.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.02.2014, 03:53:24
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Te-am lămurit, martorule al demonului iehova, Daniel S. ?

Deși ești martor al demonului iehova, tot te consider frățiorul meu iubit, care suferă departe de creștinism.

Știu că la voi, la erezia martorii lui iehova, sunteți de mai multe denominațiuni. Sper că nu ești în acea denominațiune care spune că Hristos nu este Dumnezeu ? (Doamne iartă-mă că am scris așa ceva)

Că dacă ești din acea denominațiune, dragul meu frățior depărtat, spune-mi, să-ți arăt, tot Biblic, că Hristos ESTE Dumnezeu ! Dumnezeu Adevărat, precum Tatăl și precum Dumnezeu Adevărat Duhul Sfînt. Sfînta Treime.

Te voi lămuri cu drag, tu numai cere, cum ai cerut și aici să-ți fie arătata calea spre mîntuire.
Și iată ți-a fost arătată calea spre mîntuire, precum ai cerut ! Prin noi, creștinii. Mai rămîne să o urmezi.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 07.02.2014 at 04:02:40.
Reply With Quote
Răspunde