Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.11.2008, 14:32:57
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit Lamurire

"Am vorbit cu mai multe intelesuri";"Am fost iscoditor".....doua pacate pe care le-am inteles eu dar nu pe deplin si as dorii mai multe lamuriri.....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.11.2008, 19:56:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Thheo Vezi mesajul
"Am vorbit cu mai multe intelesuri";"Am fost iscoditor".....doua pacate pe care le-am inteles eu dar nu pe deplin si as dorii mai multe lamuriri.....
Strict dupa calauza canonica pe care o avem la indemana si dupa care se incadreaza faptele noastre, cele doua pacate pe care tu draga Theo le-ai enumerat se pot incadra la : 1 -Clevetire ( cel ce cleveteste se opreste de la impartasit un an-PMB gl.373 ; 2- Fatarnicie :falsificarea adevarului vietii, in scopul de a aparea altfel de cum este in realitate, fie cu scop egoist, adica de castig marsav, fie ca poarta amprenta binelui de a folosi pe altul , se canoniseste cu oprirea de la impartasanie 5 sau 6 ani - Anicra24 ; 3-Minciuna ce se savarseste prin gesturi, cuvinte si fapte care au ca scop de a induce in eroare aproapele. Minciuna usoara, fara gand de a face rau, se canoniseste ca si defaimarea , un an- PBG pag.110 . Cam asa se incadreaza strict canonic, cele doua pacate ( surori pana la urma) pe care tu le-ai enumerat in nelamurirea ta. Duhovnicul tau, este cel mai in masura pentru incadrare .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.11.2008, 20:10:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu e o virtute a afla prea multe informatii despre un om pentru a le folosi eventual impotriva aceluia atunci cand ne suparam. Stim putin, vom pacatui mai putin. Stiind multe, il vom rani pe aproapele nostru mai mult. Scoatem raul din radacini daca nu suntem iscoditori.

Iar atunci cand vorbim cu doua inelesuri s-ar putea sa fim ironici ori sa avem intentii ascunse... Iarasi, daca evitam acest pacat mic, le stavilim si pe altele mai mari care deriva din acestea. Caci porunca este sa-l iubim pe aaproapele nostru ca pe noi insine.

Imi vine in minte o istorioara in care este vorba despre doi calugari athoniti. Unul este bucuros ca a scapat de pacatele cele mari. Celalalt ii atrage atentia ca trebuie sa fie atent in continuare la cele mici , caci si acestea pot innegri haina Botezului:
- Nisipul, frate, nisipul! si pleaca suparat mai departe.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o lamurire va rog Hartford Botezul 8 06.07.2010 23:05:06
Lamurire cip-uri!!! ionell Generalitati 53 19.02.2009 17:08:13
O lamurire lucyan Stiri, actualitati, anunturi 2 19.02.2008 19:49:45
Lamurire, va rog! dana_anghel2000 Stiri, actualitati, anunturi 3 24.08.2006 16:03:26