Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.03.2009, 17:59:26
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Luchian, Geo.nektarios ti-a dat raspunsul.
Luchian, a spune adevarul nu inseamna a judeca.
Numai bine si Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #42  
Vechi 06.03.2009, 22:54:47
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Sunt preoti care nu-si permit sa-si dea cu pararea in asemenea cazuri si ne trezim noi, neica-nimeni, sa judecam cum e bine si cum e rau.
Aici nu e vorba de o parere personala, ci de respectare a canoanelor. Exista carti in care scrie clar, mi-a aratat si mie preotul la manastire asa o carte, cat timp esti oprit de la Sf. Impartasanie, fiind casatorit cu cineva de alta religie.
Dar a nu-si permite un preot sa zica adevarul, nu mi se pare corect din partea lui.
Nici un preot nu trebuie sa ascunda adevarul, caci se incarca singur de pacate. Asta mi-a spus preotul mai sus amintit.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 08.03.2009, 16:10:45
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit tot nu m-ati lamurit

mai fratilor, tot imi dati cu canoanele bisricii si sunt convins ca le respectati intocomai, mai ales cei casatoriti sunt convins ca ati respectat si respectati toate cele 10 sau 11 canoane pentru savarsirea casatoriei , precum si canoanele sub care trebuie sa se tina casatoria. Cine este cel care respecta toate canoanele acela sa judece, nu noi.
Eu v-am intrebat asa: daca din vreo mare ratacire a politicienilor nostri nu ne vom mai putea tine slujbele in biserici si vom fi prigoniti, daca ni se va lua tot, din diverse motive si pentru ca sa ne traim viata alegem sa plecam din tara asta, ajungand in alta tara, ce vei face? te tii de credinta stramoseasca sau de lepezi?
Cat despre ratacirile bisericii lor..., mai bine ne-am uita la a noastra . Ce ne sfatuiesc marii duhovnici ai tarii acestuia si ce declara luminatele fete... Peste tot e la fel si ne pierdem incercand a judeca pe altii, in loc sa ne rugam pentru ca Dumnezeu sa ne/ii ajute.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 08.03.2009, 17:44:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
mai fratilor, tot imi dati cu canoanele bisricii si sunt convins ca le respectati intocomai, mai ales cei casatoriti sunt convins ca ati respectat si respectati toate cele 10 sau 11 canoane pentru savarsirea casatoriei , precum si canoanele sub care trebuie sa se tina casatoria. Cine este cel care respecta toate canoanele acela sa judece, nu noi.
Eu v-am intrebat asa: daca din vreo mare ratacire a politicienilor nostri nu ne vom mai putea tine slujbele in biserici si vom fi prigoniti, daca ni se va lua tot, din diverse motive si pentru ca sa ne traim viata alegem sa plecam din tara asta, ajungand in alta tara, ce vei face? te tii de credinta stramoseasca sau de lepezi?
Cat despre ratacirile bisericii lor..., mai bine ne-am uita la a noastra . Ce ne sfatuiesc marii duhovnici ai tarii acestuia si ce declara luminatele fete... Peste tot e la fel si ne pierdem incercand a judeca pe altii, in loc sa ne rugam pentru ca Dumnezeu sa ne/ii ajute.
Să-mi fie iertat, dar felul cum pui tu problema e puțin copilăros ! Dacă . . . , dacă . . . . și iar dacă . La scenarii nu ne intrece nimeni ! Dacă vine. . . , dacă. . . . Să stăm cu mintea ancorați in prezent. Prezentul , prezent, e post și rugăciune și avem o Biserică Ortodoxă solidă și unită. Punct . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.03.2009, 14:02:05
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Luchian, decat sa repeti mereu acelasi lucru, mai bine ai cauta sa vezi cum poti sa repari greseala pe care ai facut-o! Nu ti-o spun cu rautate, dar Anca-Miha are dreptate. Daca duhovnicul tau nu ti-a spus ca e o greseala, inseamna ca ori nu stie canoanele, ori e prea ingaduitor, si in cazul asta greseste.
Numai bine!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.03.2009, 16:35:00
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trecator Vezi mesajul
am citit majoritatea celor scrise aici, care se cred a fi raspunsul la intrebarea ta; cu siguranta ca fiecare isi va sustine credinta, pe care o mosteneste de la parinti, prin toate mijloacele; pentru a te lamuri in problema pe care o ridici, te rog doar, sa urmaresti link-ul urmatoare: http://www.youtube.com/watch?v=hm1YC...eature=related
si sunt mai multe pe care le poti afla; sa stii insa, caci, adevarul mereu a fost pus sub oboroc;
Omul care vorbeste in clipul prezentat mai sus abereaza patetic. Daca si Constantin cel Mare a fost mason atunci, prelungind indefinit absurdul, o sa auzim intr-o zi ca Pilat din Pont a fost mason, despre maimarii templului nici nu se pune problema, cat despre Iuda Iscarioteanu a fost, fara discutie, un agent al masoneriei infiltrat intre cei 12 Apostoli. Cat despre Sfantul Petru... e suspect. Si-a gasit sa moara la Roma, capitala virtuala a BC, a mai fost si evreu pe deasupra.

Si asa, din tampenie in tampenie, ajungem la suspiciunea generalizata. Ma uit cu tristete cum dracu' isi bate joc de oameni folosind o arma redutabila care se afla asupra victimei: prostia. Mi se pare mie sau prostia pe stil nou si prostia pe stil vechi folosesc acelasi limbaj?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.03.2009, 16:40:33
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Imi cer iertare pentru tonul si cuvintele folosite mai sus. Si pentru iesirea din subiectul topicului de fata.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 21.04.2009, 12:50:30
deutza_83 deutza_83 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2009
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrreea Vezi mesajul
Eu sunt ortodoxa de stil nou, iar prietenul meu de stil vechi. Tatal lui este preot si doreste oficierea cununiei pe stil vechi. Pentru a putea face acest lucru ar trebui sa mi se faca Mirungerea, fapt care nu mi se pare normal. Am discutat si cu duhovnicul meu si mi-a spus ca este o situatie delicata si ca trebuie sa ne gandim, insa nu pot gasi nici o solutie. El nu se poate casatori pe stilul nou, altfel l-ar renega parintii, considerand ca s-a lepadat de adevarata credinta si nu vreau acest lucru. Il iubesc foarte mult si nu vreau sa ne despartim din cauza religiei. Ma gandeam ca poate la Sfantul Munte ne-am putea casatori fara probleme, insa nu stiu nimic despre aceasta varianta. Ce ma sfatuiti?
wau ce coincidenta si eu ma numesc tot Andreea si la fel iubitul meu (acum sotul meu )este pe stil vechi .Aceasi problema am avut-o inainte de nunta; familia lui insista sa facem nunta pe vechi dar eu ..nu stiam ce sa aleg imi era teama de Mirungere.Am fost am vb cu un preot pe vechi care m-a lamurit in mai multe privinte si am hotarat sa fac pasul asta m-am gandit ca daca Dumnezeu mi l-a scos in cale asa trebuie sa fac.Inainte sa fiu cu el nu mergeam la Biserica f des dar acum lucrurile s-au schimbat merg de 2 ori pe ani la marturisit si la cateva sarbatori mari .Ce m-a convins cel mai mult sa trec pe stil vechi este stricteatea de la ei din Biserica ,slujba facuta asa cum trebuie totul se respecta ca la carte (nu exista abateri).
Sper sa -ti lumineze Dumnezeu calea si sa alegi ce este bine. Succes
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.05.2009, 03:16:02
Lukianos Lukianos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.05.2009
Mesaje: 2
Implicit Interesant

Citat:
În prealabil postat de Andrreea Vezi mesajul
Tatal lui este preot si doreste oficierea cununiei pe stil vechi...
Deci viitorul socru este preot ortodox, ati vorbit despre casatorie, dar tu nu stii mai nimic despre ce te diferentiaza de credinta ortodoxa. Iarta-ma, dar imi vine greu sa cred ca nu ti s-a spus de ce viitorul tau sot, care este ortodox, trebuie sa aiba parte de cununie ortodoxa. Senzatia mea e ca ai postat aici doar ca sa deschizi subiectul, puteai insa sa o faci in mod direct. Acceptindu-ti totusi jocul, sfatul meu este sa accepti mirungerea si intoarcerea la ortodoxie si astfel o sa cistigi odata cu un sot si calea cea dreapta spre mintuire.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.05.2009, 10:04:44
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lukianos Vezi mesajul
Deci viitorul socru este preot ortodox, ati vorbit despre casatorie, dar tu nu stii mai nimic despre ce te diferentiaza de credinta ortodoxa. Iarta-ma, dar imi vine greu sa cred ca nu ti s-a spus de ce viitorul tau sot, care este ortodox, trebuie sa aiba parte de cununie ortodoxa. Senzatia mea e ca ai postat aici doar ca sa deschizi subiectul, puteai insa sa o faci in mod direct. Acceptindu-ti totusi jocul, sfatul meu este sa accepti mirungerea si intoarcerea la ortodoxie si astfel o sa cistigi odata cu un sot si calea cea dreapta spre mintuire.
Dispari cu prozelitismul acesta catre schiamatici!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, stil vechi



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 19:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 15:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07