Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.03.2010, 18:14:44
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit hmm... help?

nu cred ca trebuie sa acord o importanta deosebita titlului,asa ca l-am pus la nimereala. nici nu stiu daca am deschis topicul unde trebuie,dar sper sa nu fi gresit. daca am gresit,rog un administrator/moderator sa stearga topicul sau sa-l mute la arhiva(daca exista asa ceva pe aici;mentionez ca sunt si noua pe forum).
anyway,urmaresc de mai mult timp(de anul trecut,chiar) temele care se dezbat aici. unele dintre raspunsuri mi-au atras atentia, altele m-au lasat complet indiferenta(Daca as putea spune asa). am citit si pareri bune, dar si contradictorii. ma rog, nu cred ca asta conteaza acum asa ca am sa trec direct la subiect.
sunt crestina(nu cred ca conteaza atat de mult religia in care m-am nascut,dar daca trebuie neaparat sa o spun,voi modifica la profil),cred in Dumnezeu(mama a avut grija sa ma invete ce e bine, sa ma feresc pe cat posibilul de cei rau si asa mai departe) si chiar daca am unele indoieli in privinta anumitor lucruri,am o multime de intrebari la care inca nu mi-am primit raspunsul si nici nu cred ca am sa-l primesc vreodata.
am un iubit si nu suntem de aceeasi religie(si-n ciuda faptului ca am aflat multe lucruri despre religia lui,sunt unele chestii carora nu le dau crezare). daca e necesar sa dau mai multe detalii,am sa le dau,dar sper sa se inteleaga din intrebarea mea: e atat de grav sa iubesti(si aici nu ma refer la sentimentele pe care le ai in timpul liceului,cand iti place de cineva sau iti da papucii dupa cateva saptamani;nu,asta e iubire,pentru ca asta simt;ma rog,nu am atat de multa experienta,dar am invatat destule din micile relatii pe care le-am avut pana acum si pot sa spun ca e prima persoana pentru care simt asta) pe cineva care nu e de aceeasi religie cu tine? E un pacat daca iubesti pe cine nu trebuie(si asta o spun cei cu care incerci sa vorbesti civilizat si sa afli cate ceva).
am observat ca pentru explicatii si pareri contradictorii se dau citate din Biblie. v-as fi recunoscatoare daca ati incerca sa-mi explicati fara sa-mi dati citate din Biblie(sau daca e necesar,ok;oricum nu ma deranjeaza).
multumesc din suflet ^_^
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.03.2010, 19:15:56
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sper ca nu vrei sa iei vreo decizie pe baza a ce spun altii , cauta sa vezi cum au mers lucrurile in cupluri formate din oameni cu viziuni spirituale diferite, cum s-au desfasurat in cursul timpului. Una e acuma, cand clocoteste sangele in vene si alta e mai tarziu cand unul poate spune "Ia mai lasa-ma cu astea ale tale". Stiu de o familie in care s-a intamplat ceva de genul asta, sotul de un fel, sotia de alt fel, toate bune si frumoase pana cand a aparut primul copil. Fiecare parinte a vrut sa-l influenteze dupa propriul mod de a vedea cele spirituale, azi asa, maine asa, un parinte tragea in dreapta, altul in stanga pana cand copilul s-a saturat si le-a zis sa nu care cumva sa mai deschida subiectul, sa il lase in pace, prefera sa fie ateu. In loc sa fie model pentru copii, unii parinti ii aduc la disperare, inclusiv in chestiuni religioase.

Mai cauta, mai gandeste-te, pune in balanta argumentele pro, argumentele contra si nu in ultimul rand inalta o rugaciune catre Dumnezeu pentru a te lumina.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.03.2010, 21:05:32
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

iti multumesc pentru raspuns. de asemenea, si pentru sfat. am sa tin cont de el, cu siguranta!
problema este ca eu am cautat si am citit(ce-i drept,putine,dar decat deloc,e bine si asa,pentru inceput) cateva carti,dar fiecare spunea exact ce nu trebuia(si ceea ce stiam,si nu numai eu,ci orice persoana):fiecare isi sustinea cu tarie religie;am citit/auzit si cazuri cand unul s-a convertit la o alta religie(de aceeasi cu persoana iubita),dar nu credea(sau daca credea,erau putine cazuri).apoi,in cazul meu nu este(si nici nu o sa fie) vorba de convertire.am decis de comun acord ca vom fi impreuna(si cu ajutorul lui Dumnezeu poate ne vom si casatori,peste cativa ani) fara sa aducem in discutie(sau sa obligam sau sa facem de dragul persoanei iubite) schimbarea religiei. nici nu o sa fac asa ceva(in primul rand,pentru ca nu vreau eu si-n al doilea rand,pentru ca nu vreau sa fac ce-mi spune unul sau altul;fac ce simt eu). ca sa nu mai spun ca din ce stiu,este un pacat mare sa-ti schimbi religie(dar si faptul ca iubesc o persoana de religie diferita este considerat un pacat-asa am citit,nu stiu daca este adevarat).
asa,revenind...parerile pro si contra se cam bat cap in cap;plus ca sunt cam la egalitate,deci nu stiu ce e bn sa fac T.T...eu vreau sa fac ce simt,chiar daca inseamna ca o sa gresesc sau o sa sufar dupa aia(desi nu am de unde sa stiu).am fost la biserica(merg de fiecare data cand simt nevoia sa ma descarc sau la slujbe importante sau de sarbatori,cu familia;dar cand simt nevoia,merg singura) si m-am sfatuit si cu un preot(care mi-a spus sa nu fac nimic cu el ca e pacat mare) si m-am rugat(si ma rog in continuare) sa fie bine,sa ma ajute in continuare Dumnezeu si sa-mi arate drumul cel bun.
eu cred ca nu ar trebui sa existe gandurile negative atunci cand se discuta despre religia din care face parte o persoana.nu vreau sa ajung sa ma despart de el din cauza religie,pentru eu chiar il iubesc si sunt sigura ca se vor gasi solutii pentru problemele ce vor aparea pe parcurs.
si da,mi-ar placea sa aud parerile/sfaturile persoanelor care sunt in aceeasi situatie ca mine.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.03.2010, 21:22:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nu este nici un păcat să iubești pe cineva de altă credință. Iubirea este virtute, cum să fie păcat ? Este de discutat, însă, mai ales dacă e vorba de o legătură cu un necreștin, dacă e lucru înțelept sau este o greșeală împotriva unei alte virtuți: virtutea prudenței. De asemenea, eu cred că preotul cu care ai vorbit, când a spus că "e mare păcat să faceți ceva împreună" s-a referit nu la iubire și nici chiar la o eventuală căsătorie, ci a vrut să spună că este mare păcat să aveți relații sexuale (înainte de căsătorie). Asta e complet altceva.

Eu am o credință (catolică), iar soția mea altă credință (ortodoxă) și uite că suntem căsătoriți de aproape 15 ani și nu ne-am certat niciodată din cauza asta. Tot secretul cred că e acela că nu am încercat niciodată să ne impunem unul altuia credința și confesiunea. Sigur, ziua în care ea va dori să vină la credința mea va fi cea mai fericită pentru mine: am să o aștept oricât de mult și, chiar dacă nu va veni niciodată, eu tot am să o iubesc. Lucrurile se pot aranja întotdeauna când există bunăvoință și iubire: este esențial să privim mai degrabă la cât de multe ne unesc în credință decât ne despart. Dacă, însă, soția mea ar fi fost, să zicem, musulmană sau budistă, recunosc că lucrurile ar fi fost ceva mai complicate, fiindcă nu am fi putut nici măcar să ne rugăm împreună seara ori la masă, pe când așa, putem.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 13.03.2010 at 21:24:27.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.03.2010, 22:12:08
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
am un iubit si nu suntem de aceeasi religie(si-n ciuda faptului ca am aflat multe lucruri despre religia lui,sunt unele chestii carora nu le dau crezare). daca e necesar sa dau mai multe detalii,am sa le dau,dar sper sa se inteleaga din intrebarea mea: e atat de grav sa iubesti(si aici nu ma refer la sentimentele pe care le ai in timpul liceului,cand iti place de cineva sau iti da papucii dupa cateva saptamani;nu,asta e iubire,pentru ca asta simt;ma rog,nu am atat de multa experienta,dar am invatat destule din micile relatii pe care le-am avut pana acum si pot sa spun ca e prima persoana pentru care simt asta) pe cineva care nu e de aceeasi religie cu tine? ^
Nu stiu ce ai dori sa afli cu adevarat...sa iubesti nu e pacat, impreunarea de dinainte de casatorie este pacat (dpdv al BO).
Fii mai concreta, spune daca esti NP(nu e nevoie sa mentionezi cultul), protestanta, catolica...si ce confesiune este prietenul...apoi, la CHESTII NU LE DAI CREZARE?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.03.2010, 22:51:08
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

multumesc, mihnea, pentru raspuns. eu cred ca atata timp cat exista intelegere, se poate rezolva orice problema. inca odata, iti multumesc ^_^
geony, nu prea am inteles ce-ai vrut sa spui in capslock. cat despre mine, sunt ortodoxa de cand m-am nascut(dupa cum am specificat mai sus,nu-mi schimb religia orice ar fi), iar prietenul meu e adventist.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.03.2010, 23:19:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
multumesc, mihnea, pentru raspuns.
Cu bucurie !

Citat:
iar prietenul meu e adventist.

Hmmm, asta mă îngrijorează puțin. Ecartul dintre adventiști și confesiunile apostolice este foarte mare, ei sunt la granița creștinismului. Sunt SINGURII protestanți (alături de Martorii lui Iehova) pe care, dacă se convertesc la catolicism, îi rebotezăm, fiindcă validitatea botezului lor e îndoielnică. Aveți nu confesiuni diferite, ci religii diferite. Nu este vorba numai de deosebiri majore de credință, cât, cel puțin așa îmi face impresia, ei contestă "ecuația fundamentală" a creștinismului, aceea că "Isus este Dumnezeu". Eu am văzut, și încă destul de frecvent, baptiști la care am recunoscut strălucirea Spiritului Sfânt, penticostali la care am cunoscut acel proces de convertire interioară pe care îl numim "transformare în Cristos", luterani care se goliseră de ei și se umpluseră de El. Dar, poate că am avut un teribil ghinion, nu am cunoscut adventiști altfel decât formaliști, bigoți și plini de prejudecată și resentiment la adresa a ceea ce ei numesc, în sinagogile lor, "religii istorice". Acuma, nu contest că o judecată de acest tip se cheamă "inducție ilicită" și nu e OK din punct de vedere logic. Eu îți spun numai experiența mea cu ei. Mai e ceva: contează și "cât de adventist" e. Că, dacă e mai mult adventist decât creștin, nu e bine. Dar, poate ai noroc și e invers...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.03.2010, 00:15:47
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Roaga-te lui Dumnezeu si vei primi raspuns.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.03.2010, 00:19:06
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu este vorba numai de deosebiri majore de credință, cât, cel puțin așa îmi face impresia, ei contestă "ecuația fundamentală" a creștinismului, aceea că "Isus este Dumnezeu".
V-aș putea da dreptate că ați întâlnit adventiști formaliști, bigoți ori cu prejudecăți, însă faptul că ei contestă ”ecuația fundamentală a creștinismului” e mai mult decât o simplă impresie, e o regretabilă confuzie. Probabil v-ați gândit la Martorii lui Iehova. În rest, să auzim numai de bine!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.03.2010, 10:14:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
e o regretabilă confuzie.
E posibil, din cauză că am avut contacte atât de parțiale cu adventiștii. Poate că nici ei nu au știut să-mi explice prea bine credința lor.

Deci, adventiștii cred că Isus Cristos a fost născut, ca Dumnezeu, din preeternitate ? Cred ei că "este Unul născut, mai înainte de toți vecii" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare