Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.05.2010, 11:39:00
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mai, dragutilor, de ce nu va varsati voi ratacirile in alta parte, nu pe un forum crestin-ortodox?
Cand esti in pom cum se spune si nu ai cu ce sa combati un lucru clar ca lumina zilei vine omu cu replici de genul asta dar te inteleg.
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Lasa, ca am citit si eu despre doctrina voastra din cartile adormitului parinte Cleopa, care mai face minuni si azi!
Dar voi de ce va rugati lui Hristos?! Oare nu a murit si El pe Cruce? la ce sa-L deranjam?
Marea diferenta intre parintele Cleopa si Cristos este ca Cel din urma a inviat. Oricum, o astfel de abordare ca a ta spune mult. Si chiar daca parintele si-ar fi primit deja raspalata cea buna, in crestinism, nu te poti ruga unui om(viu, mort nu mai conteaza, ci numai lui Dumnezeu. Si mai zici ca vin altii sa te invete ortodoxie. De cand dreapta credinta se identifica cu practici atat de joase?
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Unde dialogam, cand o crestina ortodoxa intreaba ceva pe un forum ortodox, apoi vin eu, putea sa fie si altul in locul meu, si ii spun ce invata credinta ortodoxa despre sambata si duminica de 2000 de ani, nu ce imi flutura mie prin cap, ma feresc sa spun si despre ideea protestanta, doar indicandu-i sa il citeasca pe parintele Cleopa, si apoi vin o multime de sectanti, care in loc sa se multumeasca sa ii arate ce spune credinta lor, ei vin si rastalmacesc toate, indicand, culmea, citate din ortodoxie, care sa serveasca intereselor lor! Pai bine, domnule, spui pe fata: uite, ortodocsii cred asa, noi credem asa! Eu stiu sa respect un punct de vedere adevarat si "pollitically corect". Niciun ortodox nu ar fi venit sa va dea in cap ca nu e corect ce invatati, daca v-ati fi limitat la a spune ca pentru voi, sambata e zi de odihna, iar pentru noi, duminica.... Ati fi spus un adevar. Dar nu, vii tu si spui ca si BOR are sambata zi de odihna, desfiintandu-va orice strop de credibilitate pe care l-ati fi putut avea.
Aici se face o discutie pur teoretica, din cate vezi, e sambata devreme si nu sunt la "sinagoga" cum ai fi banuit ca sa o tin sus si tare cu ziua de inchinare, care pentru mine nu prea exista, in sensul ca nu ma "odinesc" nici sambata, nici duminica, din pacate.
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Pai asa protestant esti tu, de nu ai citit-o pe stimata doamna? Bine, nu ma iau de ea, ca nici eu nu am citit-o, doar am vazut niste citate, daca nici tu sa nu te mai iei de parintele Cleopa, care a adus la credinta adevarata pe niste rataciti imbroboditi de unii... ia citeste tu mai bine la linkul acela, sa vezi cum ii combate el frumosi pe niste frati de ai tai, cu sambetele si cu mortii si cu toate...
Nu stiu daca sunt protestant, ma intereseaza sa iau ce e bun de oriunde. Doamna respectiva e citita de destui insi, nu prezinta interes pentru mine deocamdata. Voi urma linkul respectiv, sunt curios ce spune parintele, dar sa nu vina sa spuna ca mortii sunt vii ca nu are sustinere in afirmatii, nici macar biblice.
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Deh, se vede pastorii care va invata sa nu va rugati sfintilor nu sunt precum Sfintii nostri Parinti, care mai si gresesc, care sunt si ei oameni, nuu! Aceia sunt infailibili, de aceea v-au si spalat creierele!
Eu nu stiu cine are creierul spalat dintre noi doi, cert este ca tu nu pricepi lucruri simple, de baza. Eu am libertatea daca ascult sa zicem un pastor pe internet sa judec cu mintea mea asa cum mi-a lasat-o Dumnezeu daca ceea ce a spus e in regula sau nu. Daca da, poate mai pofteste, daca nu la revedere. Cand te raportezi la oameni, indiferent cine sunt, e obligatoriu sa filtrezi cat mai mult, a lua tot de bun e un pericol major.
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sfintii nu sunt morti, ei se afla langa Hristos si mijlocesc pe langa El, prin rugaciunile lor, pentru noi, cei care ii chemam.
Iar spui minciuni, dar poate nu iti dai seama, sfintii dintre oameni nu au aceasta lucrare, de a sta la cheremul nostru zi si noapte.
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Este clar ca eu nu te voi convinge pe tine, nici tu de mine.
S-a pus cumva problema in acest fel?
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Esti ortodox, ortodox sa fii si arata credinta ortodoxa celor care o cer! Esti protestant, ramai in credinta ta, si arata-o asa cum este celorlalti, nu spunand ba ca nu sunt Sfintii parintii, ca sunt morti, ba ca sunt, dar sunt oameni si au greseli, ba ca ortodocsii au si sambata,si duminica... Te-a intrebat cineva ceva, ii dai raspunsul clar, din prisma propriei doctrine, dar nu te grabesti sa o falsifici pe a altora!
Eu pricep cam ce vrei tu sa spui, ai dreptate intr-o oarecare masura, dar e un fel de a vedea credinta cu ochelari de cal. Eu nu mi-am insusit nicio doctrina pe de-a intregul pana acum si nici nu o voi face vreodata, nu asta e chemarea mea, sa bifez puncte din crezul cuiva orbeste, dar pot pastra ceea ce este bun, potrivit cu priceperea pe care o am pana acum.

Last edited by almaris; 01.05.2010 at 11:42:38.
  #22  
Vechi 01.05.2010, 12:17:38
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Cam multa agresivitate pentru cineva care spune despre sine astfel:
Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Eu nu mi-am insusit nicio doctrina pe de-a intregul pana acum si nici nu o voi face vreodata, nu asta e chemarea mea, sa bifez puncte din crezul cuiva orbeste, dar pot pastra ceea ce este bun, potrivit cu priceperea pe care o am pana acum.
  #23  
Vechi 01.05.2010, 13:27:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

@Almaris, pai daca tu nu stii ce esti si ce nu esti, nu stii nici de esti protestant, nici de esti ortodox, dupa cum tu o marturisesti si dupa cum se vede si in postarile tale, cum vii aici pe forumul crestin-ortodox, sa arunci cu noroi in credinta noastra stramoseasca, de 2000 de ani, sa ne jignesti pe noi si pe sfintii nostri in toate felurile, si sa ne spui noua cum este mai bine?! du-te si instruieste-te, baiete! Sa-ti ajute Dumnezeu sa crezi drept si sa nu mai lovesti in Sfanta Lui biserica!
De la mine nu vei mai auzi nici un cuvant, asa cum ne invata parintele Cleopa.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #24  
Vechi 01.05.2010, 16:27:21
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Legea e una, numitorul comun este acelasi, anume ca noi oamenii o calcam in continuare, fie veche fie noua, alta lege ne mai trebuia ca pe aia veche am implinit-o ce nu s-a pomenit.
Legea Veche pregateste Legea Noua si cea Noua implineste Legea Veche! Nu am zis nicicand ca nu e valabila Legea Veche insa ceea ce e specific la voi protestantii va legati numai de Legea Veche si din cate stiu eu crestin inseamna a crede in Hristos! Insusi Mantuitorul a zis ca nu a venit sa strice Legea Veche dar nici nu a spus ca numai Legea Veche e valabila.

Observ ca tu procedezi exact cum va invata la adunare defalci fiecare propozitie, mai exact faci exegeza punctelor de vedere ale forumistilor ortodocsi.
Nu cred ca intri pe forum ca sa inveti ceva ci ca sa inveti pe altii!
Parerea ta este doar a ta, dar nu impune altora punctul tau de vedere. Pentru voi sunt doar 3 persoane in Rai pentru noi ortodocsii Raiul este plin de Sfinti Cuviosi, Mucenici, Ierarhi,Prooroci,Apostoli care si-au dat viata pentru Cuvantul Evangheliei! Si bineinteles in fruntea Sfintilor este Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu pe care voi o denigrati.
Asadar bine spun unii Sfinti Parinti cand afirma ca nu ai ce discuta cu cei care nu cred in Sfanta Cruce , Maica Domnului si Sfinti!
Biserica noastra e plina de sfintenie, sfintenia voastra unde e?!
  #25  
Vechi 01.05.2010, 16:30:28
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Ziua odihnei este singura zi din saptamana, binecuvantata si sfintita de Dumnezeu si poruncita ca zi de odihna inchinata Domnului. Iata ce spune "Catehismul ortodox" referitor la respectarea unei din cel 10 Porunci Dumnezeiesti:

Copiez:

126. Care este porunca a patra?
Porunca a patra este aceasta: "Adu-ti aminte de ziua odihnei, ca sa o sfintesti. Lucreaza sase zile si-ti fa in acelea toate treburile tale, iar ziua a saptea este odihna Domnului Dumnezeului tau; sa nu faci in acea zi nici un lucru: nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici sluga ta, nici slujnica ta, nici boul tau, nici asinul tau, nici orice dobitoc al tau, nici strainul care ramane la tine. Ca in sase zile a facut Domnul cerul si pamantul, marea si toate cele ce sunt intr-insele, iar in ziua a saptea S-a odihnit. De aceea a binecuvantat Domnul ziua a saptea si a sfintit-o" (Ies. 20, 8-11).

127. Ce invata porunca aceasta?
Aceasta porunca invata doua lucruri, si anume: datoria muncii in timpul celor sase zile ale saptamanii si datoria de a sarbatori ziua a saptea, ca zi de odihna, inchinata Domnului.


Dau si link-ul de referinta: http://www.patriarhia.ro/ro/documente/catehism35.html

Mai ramane sa afli care este ziua a saptea. In mod corect (conform Sfintei Scripturi) in credinta ortodoxa, ziua a saptea este sambata (duminica este ziua intaia). Acest lucru reiese si din "Catehismul ortodox":

286. Pentru ce serbam Duminica?
Serbam Duminica, pentru ca:
a) E ziua cea dintai a creatiunii;
b) E ziua in care a inviat Domnul ("prima a sambetelor", adica "ziua intai a saptamanii"; Matei 28, 1-7 si Marcu 16, 2);


Link-ul:http://www.patriarhia.ro/ro/documente/catehism27.html

In consecinta, este o porunca de la Dumnezeu sa pazim, ca zi de odihna inchinata Domnului, .

Pazirea zilei intaia a saptamanii (duminica) ca zi de sarbatoare (prima zi a creatiunii, ziua in care a Inviat Domnul, etc), nu trebuie sa desfiinteze porunca lui Dumnezeu.
Cata neclaritate si ambiguitate ati adus cu aceasta postare. Luati din Catehismul Bisericii autoritatea si o interpretati arbitrar.
Nu intelegeti ca ravna aceasta fata de Vechiul Testament va face sa pierdeti din vedere Invierea- temelia crestinismului. In Dumnezeu nicidecum nu este o contradictie- trecerea de la Sambata la Duminica a facut-o El insusi. Frumos spunea Sf Ioan Damascin: "Legea veche este asemenea luminatorilor de seara, iar legea noua este ca luminatorul zilei, cand se iveste acesta ceilalti nu se mai vad din cauza stralucirii lui, insa nu inseamna ca au disparut." De ce nu mai respectati si celelelate prescriptii- Circumciziunea, etc??????
  #26  
Vechi 01.05.2010, 17:57:15
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nu desfiinteaza nimeni porunca lui Dumnezeu. Ziua sambetei a ramas ca zi de odihna pentru cei adormiti
Ati transformat ziua de odihna inchinata Domnului (asa cum spune porunca scrisa in piatra de Insusi Dumnezeu) in sambata mortilor.
  #27  
Vechi 01.05.2010, 18:00:49
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Invatatura e buna intr-adevar, practica e mai rea, dar oriunde, nu numai la ei. Ai stabilit ziua de odihna. Si? Ce facem, cum ne odihnim, ca nu e vorba de stat cu burta la soare.
Buna intrebare, mai greu de raspuns. Trebuie sa avem mare grija sa nu ajungem "sa ne odihnim" ca fariseii. Domnul Iisus Hristos a avut multe controverse cu acestia incercand sa arate cum trebuie pazit sabatul.

Trebuie sa invatam de la Domnul sambetei cum sa ne odihnim in aceasta zi.
  #28  
Vechi 01.05.2010, 18:02:17
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Ati transformat ziua de odihna inchinata Domnului (asa cum spune porunca scrisa in piatra de Insusi Dumnezeu) in sambata mortilor.
Buna ziua tuturora, sunt mai nou pe forum si as vrea sa intreb, sfios si cucernic, daca io ma odihnesc toata saptamana, de luni pana duminca, fac pacate. Va multumesc de raspuns.

p.s. asa nu vreau sa supar pe nimeni, indiferent de confesiune, as ca sa dori un raspuns, pacatuiesc ori nu.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
  #29  
Vechi 01.05.2010, 18:08:11
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Constiinta ortodoxa se intreaba: a instiuit insusi Domnul nostru Iisus Hristos Duminica – Ziua invierii Sale, ca zi de sarbatoare a Bisericii?
Daca constiinta ortodoxa intreaba acest lucru, are raspunsul clar in Sfanta Scriptura.

Domnul Iisus Hristos nu a spus absolut nimic despre schimbarea zilei de odihna inchinata Domnului.

Domnul Iisus Hristos nu a instituita pazirea zilei intaia a saptamanii ca zi de sarbatoare a Invierii Sale. Putea sa faca acest lucru deoarece a mai stat printre oameni inca 40 de zile de la Inviere (apoi S-a inaltat). Dar, nu aspus nimic despre asa ceva. Sarbatorirea zilei intaia a saptamanii este o inventie pur omeneasca. Nu-L amestecati pe Mantuitorul in aceasta nelegiure.

Sfintii Apostoli ai Domnului Iisus Hristos si primii crestini au pazit in continuare ziua a saptea (ziua binecuvantata si sfintita de Dumnezeu, de la facerea lumii).
  #30  
Vechi 01.05.2010, 18:12:56
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Buna ziua tuturora, sunt mai nou pe forum si as vrea sa intreb, sfios si cucernic, daca io ma odihnesc toata saptamana, de luni pana duminca, fac pacate. Va multumesc de raspuns.

p.s. asa nu vreau sa supar pe nimeni, indiferent de confesiune, as ca sa dori un raspuns, pacatuiesc ori nu.
"Sase zile sa lucrezi" spune porunca a patra.

Catehismul ortodox surprinde corect ceea ce spune aceasta porunca:

127. Ce invata porunca aceasta?
Aceasta porunca invata doua lucruri, si anume: datoria muncii in timpul celor sase zile ale saptamanii si datoria de a sarbatori ziua a saptea, ca zi de odihna, inchinata Domnului.


http://www.patriarhia.ro/ro/documente/catehism35.html. Citeste in continuare, in Catehismul ortodox, indemnurile pentru munca.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ziua X Gabriel_ND Intamplari adevarate 10 12.10.2011 13:51:05
Buna ziua ditech22 Generalitati 22 14.02.2010 18:52:40
buna ziua deea_m Biserica Ortodoxa Romana 5 06.04.2009 22:57:16